Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2325558

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8190 : 20 Februar 2012, 17:30:05
Zoe sprašuje pregledano na DNA in ugotovljeno, da je affected in ne ophthalmologic examination.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8191 : 20 Februar 2012, 17:42:00
Z ophthalmologic examination ugotavljajo v tem primeru zgolj obliko (mild, severe). Četudi je ugotovljena samo mild varianta so še vedno DNA affected, druge variante ni  ;)



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #8192 : 20 Februar 2012, 17:43:02
Alma, saj je affected v vsakem primeru.
Zoe, tu en članek.. sicer v nemščini, glede stopenj CEA (mild, severe): http://www.yvencollie.com/html/rough_collie_gesundheit_cea.htm (pa google prevajalnik za pomoč  :) )

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8193 : 20 Februar 2012, 17:50:20
Vem, vem...kje je zdaj kratki stik...njo koliko razumem zanima zakaj ne izbruhne bolezen, če je testiran na DNA in je ugotovljeno affected?
Torej CEA DNA affected in ni nikoli oslepel...kako to?


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #8194 : 20 Februar 2012, 17:51:39
Za kakšno delo?

Za resevanje. Pes mora slisati in videti ter nasplosno biti zdrav (sem potem dobila mesanko, ki je imela displazijo komolcev ;), kasneje mesanca, ki je "zivcen" in potem kupila ustrezno rodovnisko psico in jo potem uvedla v lovsko delo... skratka, moji plani, preden sem imela svojega psa, so splavali po vodi ;))


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #8195 : 20 Februar 2012, 17:52:20
saj to od četrtega odstavka naprej piše  ;D



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #8196 : 20 Februar 2012, 17:53:05
Taar naj te razočaram vendar ušesa pri temu samcu niti malo niso lepljena...
Ker lastnica tega samčka tega ne bi nikoli počela sem skoraj 100%, ker je v prvi vrsti hišni ljubljenček in pastirček  ;)

Sem se narobe izrazila - na tvojem samčku se jasno vidi, da so ušesa naravna, to sem hotela reči. Zelo podobno jih drži moj šelti (naravno), oba starša imata lepo poklopljena ušesa. Tista lepljena ušesa opažam drugje (ampak tukaj še marsikaj ne štima):

http://easytospot.blogs.com/easy_to_spot/2009/08/my-history-in-collies.html



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8197 : 20 Februar 2012, 17:55:03
tam dalje nisem brala  ::) grem eno bruhat, Indijem in Rdečkotom na pijačo in potem dalje   :)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8198 : 20 Februar 2012, 17:55:57
Za resevanje. Pes mora slisati in videti ter nasplosno biti zdrav (sem potem dobila mesanko, ki je imela displazijo komolcev ;), kasneje mesanca, ki je "zivcen" in potem kupila ustrezno rodovnisko psico in jo potem uvedla v lovsko delo... skratka, moji plani, preden sem imela svojega psa, so splavali po vodi ;))
Ja, za reševanje res ne.  :-\


Kirsikka

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
  • Viivi & Roni
Odgovori #8199 : 20 Februar 2012, 17:59:15
Melody, lepe slike in modeli ;)

Je kje kakšen podatek koliko škotov oslepi zaradi CEA?

Še dve slikci moje Viivi :)





barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #8200 : 20 Februar 2012, 18:08:39
Eni umrejo preden oslepijo ;) Vprasanje je bolj, kdaj bodo oslepeli?


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8201 : 20 Februar 2012, 18:47:13
Statistike pravijo da 7% CEA affected oslepi..in to so tisti, ki imajo sever obliko in že kot mladič colobome... in to se da oftalmološko ugotoviti pri 7 tednih!

Taar ! Tisti link ki sem ga dala je o US škotih in tam se vsem ušese lepijo in prav umetno oblikujejo..tudi oblika glave, stop, širina smrčka in nosa je drugačna kot FCI standard zahteva ..zaradi tega so US škoti neprimerni za nas, ker večino ne bi dobili vzrejno dovoljene..če nič drugega zaradi višine (US 5cm višnji od FCI ) ...poleg tega večina uvoženih US škotov na žalost popolnoma pogori na razstavah..na primer Angela Harvey, ki je uvozila 2 taka samca jih sploh ne razstavlja..ampak v GB ni težav, ker tudi VP ni... pri nas je druga pesem..in v čem bi bil smisel uvoziti psa iz US, sicer zdravega in, da pol ne dobiš vzrejno dovoljenje... GG


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #8202 : 20 Februar 2012, 19:01:19
Taar ! Tisti link ki sem ga dala je o US škotih in tam se vsem ušese lepijo in prav umetno oblikujejo..tudi oblika glave, stop, širina smrčka in nosa je drugačna kot FCI standard zahteva ..zaradi tega so US škoti neprimerni za nas, ker večino ne bi dobili vzrejno dovoljene..če nič drugega zaradi višine (US 5cm višnji od FCI ) ...poleg tega večina uvoženih US škotov na žalost popolnoma pogori na razstavah..na primer Angela Harvey, ki je uvozila 2 taka samca jih sploh ne razstavlja..ampak v GB ni težav, ker tudi VP ni... pri nas je druga pesem..in v čem bi bil smisel uvoziti psa iz US, sicer zdravega in, da pol ne dobiš vzrejno dovoljenje... GG

Vsaj nekaj.

Čeprav po drugi strani se zaradi te ločitve loči genetski material, tudi dober. Povsod, kjer se država zapre v svojo posebno kinološko organizacijo, se ustvarjajo genetska ozka grla.
Ampak da prav razumem - če uvoziš škota iz ZDA, ga ne moreš vpisati v slov. rodovno knjigo? Ali samo (verjetno) ne bi dobil vzrejnega dovoljenja, ker bo vizualno (preveč) drugačen? Saj če bi se iskalo, bi se našlo tudi take, ki bi na videz pogojno zgledali bolj podobni našim....

Šeltije redno uvažajo iz USA in Kanade, moj mali je skoraj čisto ameriški (z dodatnima dvema generacijama čaranja v Franciji).



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8203 : 20 Februar 2012, 19:04:18
Zaradi tega namervam v kratkem uvoziti samca iz UK, ki je 1/2 US in 1/2 UK... po videzu v skladu s FCI standarom zaradi UK mame..zdrav ..je namreč CEA carrier po očetu in je tudi 0% inbreedinga  ;D GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8204 : 20 Februar 2012, 19:54:34
Nekje sem že to brala...kadar sem dala testirat Seno.

Lepotička Vivi  :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8205 : 20 Februar 2012, 20:09:39
Deep, hvala, mi je zdaj jasno.

Tole v bistvu dobro opisuje stanje škotov in kakšen naj bi bil načrt za prihodnje:
Citiraj
Understandably, genetic testing will be a difficult tool to use for some breeders of “standard” collies (i.e., Rough, Smooth, Show, Standard) where the disease is very common. In some circumstances, genetically normal – homozygous normal – collies could be difficult to find and it may not be practical for the breeder to plan matings that include one normal dog. And, it may not be reasonable to expect complete avoidance of CEA/CH in one generation. All the same, genetic testing is a sure-fire tool to move toward elimination of the disease. To start, breeding a carrier to a carrier will produce an average of 25% normals, 50% carriers and 25% affecteds. With genetic testing at each subsequent generation, and with a goal of breeding normal by carrier or normal by affected, the frequency of disease will drop and frequency of normals will increase without loss of other desirable traits valued in collies.

Glede na visoko število okuženih psov, ki imajo dejanko blago obliko bolezni, res ni smiselno iz vzreje izločiti vse affected pse, ker so še druge stvari na katere je treba pazit, poleg tega bi se gen pool tako zmanjšal, da bi pasmo lahko kar odpisali.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8206 : 20 Februar 2012, 20:32:56
Deep, hvala, mi je zdaj jasno.

Tole v bistvu dobro opisuje stanje škotov in kakšen naj bi bil načrt za prihodnje:
Glede na visoko število okuženih psov, ki imajo dejanko blago obliko bolezni, res ni smiselno iz vzreje izločiti vse affected pse, ker so še druge stvari na katere je treba pazit, poleg tega bi se gen pool tako zmanjšal, da bi pasmo lahko kar odpisali.

Saj ta ugotovitev je že kar nekajkrat padla...samoooo, je vedno problem, če jo izjavi vzreditelj ali ljubitelj pasme.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8207 : 20 Februar 2012, 21:11:28
Zoe! Hvala za krasen povzetek celotne problematike  :o ;) GG



Melody

  • Gost
Odgovori #8209 : 20 Februar 2012, 22:02:11
drugače delo s psom je zelo širok pojem... ne obstaja samo reševanje... so tudi razni športi in da ne pozabem oment terapije s psom, ki pa je v Sloveniji zmeraj bolj popolarna in se razvija v pravo smer... samo premalo hitro... pri terapiji pa seveda lahko sodelujejo vsi psi z primernim značajem... ;)

se pa vsekakor strinjam, da če lahko preprečiš slepoto in gluhost z primerno paritvijo pač to nardiš... manjše ko je tveganje boljše je... ;)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8210 : 20 Februar 2012, 23:04:34
Ne morem si predstavljati slepega in gluhega psa kot terapevta, niti v drugih disciplinah.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #8211 : 21 Februar 2012, 00:14:12
Ne morem si predstavljati slepega in gluhega psa kot terapevta, niti v drugih disciplinah.
En čas nazaj je krožil na fb podoben primer škota, ne vem že je bil gluh, slep ali oboje...seveda v Ameriki.
Čudno sicer...




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8212 : 21 Februar 2012, 05:54:39
Alma.vidim, da tudi ti prodajaš buče... o tem terapevtskem teamu je slepa Music..tu njena zgodba http://www.wicani.co.uk/themusicstory.htm



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8213 : 21 Februar 2012, 08:11:58
Slepa Music je z mamo Mistress http://www.wicani.co.uk/tributetomistress.htm in bratom Talonom prvi družinski terapevtski team na Škotskem  ;D GG


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8214 : 21 Februar 2012, 09:52:03
Terapevtsko delo kar dobro poznam, saj se že več let ukvarjam z njim. Psica na linku je samo slepa, ne pa tudi gluha, kar še nekako gre za določene aktivnosti, ne pa za vse oblike terapevtskega dela s psi. Piše, da je njena posebnost navajanje otrok na bližino psov in premagovanje strahu pred psi, torej gre za enostavnejše oblike aktivnosti s psom, ne za terapevtsko delo kot tako, ki je zahtevnejše za psa in za katerega pes potrebuje vsa čutila.

Prej sem se pač oglasila, ker je bilo govora o gluhih in slepih psih, ki pa so res zelo omejeni pri vseh kinoloških dejavnostih.



Melody

  • Gost
Odgovori #8215 : 21 Februar 2012, 11:21:35
kalsang mislila sem gluhega ali slepega ne oboje... drugače terapija s psom je pri nas še dokaj širok pojem... nekateri še ne vedo kaj je razlika med dejavnostjo in terapijo....
je pa tudi res, da ponavadi taki psi razvijejo toliko bolj ostae čute... in če ima škot pravi značaj, ne videm problema zakaj ne bi gluh ali slep pes sodelova v R.E.A.D. programu... tako ali tako pa pri terapiji oz. aktivnostih sodeluje tudi oseba, ki zelo dobro pozna psa...
če se ukvarjate s terapijo bi to morali vedeti, da terapevtski par sodelujeta skupaj in vodnik vodi psa itd.
Torej ne vidim problema zakaj slepi ali gluhi psi ne bi sodelovali pri terapiji oz. aktivnosti...



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8216 : 21 Februar 2012, 11:30:23
Seveda vem, da je prisoten vodnik, saj je to moja vloga že nekaj let. ;) In ja, kljub temu si ne predstavljam psa z nepopolnimi čutili v nekaterih situacijah terapevtskega dela. Slep pes še nekako, gluh težje. Vodnik ne more v vsaki situaciji nadomestiti teh pomanjkljivosti s svojim vodenjem. Če bom kdaj videla konkreten primer pri dejavnostih za katere mislim, da so potrebna vsa čutila, si bom pa z veseljem premislila.

Kot sem rekla, za nekatere aktivnosti, druženje s psom ja, strogo terapevtsko delo pa dvomim.



Melody

  • Gost
Odgovori #8217 : 21 Februar 2012, 11:41:16
tudi sama se ukvarjam s terapijo s pomočjo psa in ne dvomem v slepe ali gluhe pri terapiji... ker terapija se vedno lahko prilagodi... tako kot se prilagodi za majhne ali velike pse, sem mnenja, da bi bili tudi slepi ali gluhi psi uspešni seveda poudarjam tudi karakter pri teh psih, ki pa je najbolj pomemben pri terapevtskih psih... posebi pri R.E.A.D. programu, ki je v Sloveniji zmeraj bolj popularen...



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #8218 : 21 Februar 2012, 11:48:08
Za kaj je lahko slep pes uporaben: http://www.youtube.com/watch?v=9cvJk_YWltI

Sicer ne vem, ce je sel dejnsko opravljati preizkuse ali ce se ga dejansko uporablja, se ga pa da vsaj nauciti. Prav tako je pri mantrailingu pes vedno na oprsnici in slednem povodcu. Najpomembnejse cutilo pa je tukaj seveda nos. Si pa ga ne predstavljam na delu v tezavnem terenu. Lazje bi po mojem bilo, da ce ze mora biti ali gluh ali slep, da je za to delo gluh (pes je navezan, mora pa vseeno sam hodit po nepoznanem terenu).


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8219 : 21 Februar 2012, 11:57:35
tudi sama se ukvarjam s terapijo s pomočjo psa in ne dvomem v slepe ali gluhe pri terapiji... ker terapija se vedno lahko prilagodi... tako kot se prilagodi za majhne ali velike pse, sem mnenja, da bi bili tudi slepi ali gluhi psi uspešni seveda poudarjam tudi karakter pri teh psih, ki pa je najbolj pomemben pri terapevtskih psih... posebi pri R.E.A.D. programu, ki je v Sloveniji zmeraj bolj popularen...

Kot sem rekla, ne dvomim v njih na splošno, ampak pravim, da vsega pa verjetno ne bi zmogli. Tudi sama sem rekla, da zmorejo določene aktivnosti (READ je ena taka aktivnost), dvomim pa v njihovo primernost za strogo terapevtsko delo v rehabilitacijskih ustanovah. Poleg karakterja je še kako pomembno vodenje. Zlasti pri psih s pomanjkljivimi čutili. Že večkrat videno: pes s še tako odličnim karakterjem tovrstnega dela ne more opravljati, če vodnik ni primeren. Veliko če-jev...

Sicer ti pa želim uspešno nadaljnje delo. :)