targeting

Gost · 5277

monti

  • Gost
: 11 Maj 2007, 12:53:16
Katere vaje poslušnosti ali trikce učite na targeting in kakšne so vaše izkušnje?
Kako se npr. obnese poleg na targeting?  ::) Dela kdo s target stickom?  ::)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 11 Maj 2007, 13:24:49
target = tarča
stick= palica
Samo kaj, ko zadevo napišeš po kmečko ni več za slišat tako imenitna.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #2 : 11 Maj 2007, 13:33:45
Oprosti, za izraza taget in targeting nisem še nikoli slišala. A lahko po slovensko, prosim?

Kristinca & Florinca


monti

  • Gost
Odgovori #3 : 11 Maj 2007, 13:51:22
Shaping je to, da po majhnih korakih s klikanjem prideš do želenega vedenja, capturing pa to, da "ujameš" želeno vedenje s klikom.
Targeting je iz iste župe kot shaping in capturing - a tam (tema Trikci) pa ne zganjate purizma al kako :P. Aha pa recimo luring smo izpustili  8). Tisti ki delajo bodo vedeli o čem je govor; ostali pa itak na ta način zgleda ne učite :P. Škoda ker je zelooo fajn tehnika  :P.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 11 Maj 2007, 15:45:48
Oprosti, za izraza taget in targeting nisem še nikoli slišala. A lahko po slovensko, prosim?

Ojla, target je tarča oz. predmet (ponavadi palčka na kateri je žogica) katerega se pes dotika s smrčkom. Targeting je pa učenje s pomočjo tarče. Slovenski izraz bi lahko bil tarčanje ;D Takole čisto na kratko, če te pa kaj več zanima, pa lahko vprašaš :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


monti

  • Gost
Odgovori #5 : 11 Maj 2007, 22:28:57
Takole čisto na kratko, če te pa kaj več zanima, pa lahko vprašaš :)
Mene zanima kako se targeting obnese pri vaji poleg?  ??? Pa katere tipe vaj ali trikov učite na targeting ... Jaz sem ga in ga bom veliko uporabljal ker pri moji psici deluje. Ne poznam pa nikogar ki bi imel s targetingom kaj več izkušenj npr. pri vajah pošiljanja naprej ali sedi/prostor na daljavo. Recimo v ZDA je učenje na target stick oz. na zložljivo palčko (da ne bo kdo rekel da hočem bit fensi  :P) enako razširjeno kot uporaba klikerja - pri nas pa se tega še kupiti ne more  :(.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 11 Maj 2007, 22:33:14
Saj tarča in kliker se uporabljata skupaj :)
Mi smo se poleg naučili s shapingom, ne vem pa kako bi šlo s tarčo.

Vem, da dosti ljudi uči vajo naprej s tarčo, ampak ti ne znam povedati kako to poteka. Midve npr. zaenkrat na tarčo delava preskok.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #7 : 11 Maj 2007, 22:36:47
hej!

a pol je targeting tut to, da mojo psičko naučim tap? :-[ jest o teh vaših izrazih nimam pojma :-[ ::) jest delam lepo s klikerjem, pa se ne učim vašega jezika  ;D


monti

  • Gost
Odgovori #8 : 12 Maj 2007, 00:01:38
Saj tarča in kliker se uporabljata skupaj :)
Ja seveda, to sem hotel reči da se ponavadi targeting dela kot osnovno vajo učenja s klikerjem  8). Na targeting se psa nauči luč ugasnit ali vrata zapret ali kiss  :P. C&T pa pride v kompletu kot event marker kdaj je prav. Ni pa fora v jeziku ampak v tem da določeni izrazi pomenijo določene tehnike  >:(. Če samo C&T ne vem če bo pes imel kaj blazno od tega če ne veš s kakim namenom nekaj delaš  ::). Najbolj izi je luring - hrenovko psu pred gobec da gre pred tabo pa ajmo klikat  ::).

zoe - preskok delaš s palčko da sledi gibanju ali s tarčo kot ciljem ki se ga na koncu dotakne



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #9 : 12 Maj 2007, 07:33:23
Jaz tudi tarčo uporabljam za vajo naprej (se je mora dotakniti z nosom oz. s tačko, odvisno od tega, katero tarčo uporabim).
Je pa treba targeting prvo naklikat.
Jaz uporabljam 2 tarči. Žogo na palici za dotik z nosom in bel pokrovček za dotik s tačko.

Jaz delam poleg s shapingom, tako da lastnih izkušenj z učenjem polega s targetingom nimam.
Kakor sem jaz razumela eno avstralko (s katero sem se pred kratkim pogovarjala), ki je učila poleg s target palico je ona prvo psico naučila, da je šla kamolrkoli (res kamorkoli) za palico. Potem je držala palico ob nogi, dovolj visoko, da se je psica ni mogla dotakniti, vendar ne previsoko, da ni skakala, da bi se je dotaknila in je počasi hodila in C&T za vsak korak v pravilni poziciji. Potem je pa to podaljševala in počasi prenehala z uporabo palice.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 12 Maj 2007, 11:22:36
Ja seveda, to sem hotel reči da se ponavadi targeting dela kot osnovno vajo učenja s klikerjem  8). Na targeting se psa nauči luč ugasnit ali vrata zapret ali kiss  :P. C&T pa pride v kompletu kot event marker kdaj je prav. Ni pa fora v jeziku ampak v tem da določeni izrazi pomenijo določene tehnike  >:(. Če samo C&T ne vem če bo pes imel kaj blazno od tega če ne veš s kakim namenom nekaj delaš  ::). Najbolj izi je luring - hrenovko psu pred gobec da gre pred tabo pa ajmo klikat  ::).

Ja se strinjam, to so pač izrazi za tehnike, ampak je treba pojasnit kaj kateri pomeni, da se sploh ve o čem se pogovarjamo. Glede luringa... meni se zdijo vsi trije načini učenja v redu, luring za ene vaje, shaping za druge itd.

zoe - preskok delaš s palčko da sledi gibanju ali s tarčo kot ciljem ki se ga na koncu dotakne

Tarča je na cilju.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 04 April 2011, 10:27:56
A se za dotik tarče uporablja kak ukaz? :-[ Al se samo dotakne in je to to?

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12 : 04 April 2011, 10:52:03
Jaz nimam kaj poimenovano, ker ni neke potrebe. Poimenujem končno vedenje.
Recimo tule v tem videu, kjer uči 2on2off cone je uporabljena tarča, ampak ni pa nič poimenovano.
http://www.youtube.com/watch?v=yD17fWkjDYc

in pa tukaj kjer Polona prikaže 2on2off
http://www.youtube.com/watch?v=H9pJFYIEECU

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #13 : 04 April 2011, 16:19:36
Jaz imam poimenovano glede na to s katerim delom telesa se mora dotaknit. Za tace in nos imam tudi različni komandi glede na to ali želim, da se tarče konstantno dotika v nekem ritmu ali pa da samo pritisne gor in drži v poziciji.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 22 Januar 2013, 18:37:18
Prosim za nasvet. Psa bi rada s tarčo naučila, da zna pritisnit 2 različna gumba na (istem) sesalcu.
Naj učim oba gumba istočasno ali najprej enega, potem drugega?

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford