Čebele in drugi mrčes

missy · 10679

missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
: 30 Junij 2007, 21:19:13
Oj!

Kako naj psičko "odvrnem" od čebel in drugega nevarnega mrčesa? Vse to ji gre zelo na živce in kar havsa za čebelami. Ne morem je imeti ves čas pod nadzorom in res se bojim da bo jo kaj kmalu pičila kaka čebela. Sicer bi, če bi čebela zadela seveda ne nevarno mesto  ;D verjetno "hasnilo" ampak se bojim, da bi jo pičila v grlo. Kakšna je prva pomoč pri piku?
Hvala!

Lp, Maruša


Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 30 Junij 2007, 21:47:11
Zdravo,

da vidim, če še znam tole... :D
Prva pomoč pri piku:
želo za sabo pusti samo čebela. Odstranimo ga (z nečim koničastim, lahko nohtom, pazimo pa, da ne stiskamo in izločimo še več strupa).
Mešanica sode bikarbone in vode (zmešamo tako, da dobimo gostoto paste) zelo omili bolečino. Nanesemo jo na mesto vboda. Uporabimo lahko tudi izvleček koprive.
Mesto vboda (oteklino) lahko ohladimo in omilimo bolečino z ledom.
Če se pokažejo znaki, kot so nemir, praskanje obraza, bruhanje, driska, omedlevica ipd. (pri psičku, ki je že bil kdaj prej pičen), to nakazuje anafilaktični šok.  Takoj do veterinarja!
Kužki, ki lovijo insekte, ponavadi pokasirajo pik v zadnji del ust, pri čemer je tako ali tako pametno že preventivno do veterinarja. Lahko si pomagamo tudi sami, če imamo pri roki ustrezen antihistaminik. Znak pika je velik, zatečen gobec.
Večina kužkov pike prenese brez posledic, vendar ga podrobneje opazujmo vsaj 24 ur. Če se v tem času pojavijo težave z dihanjem, ponovno veterinar.

Kako radovedneže odvaditi ''lovljenja'', bo pa vedel več povedati kdo drug...  :-\
Mirno poletje vsem!  :P

+1



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 03 Julij 2007, 11:34:04
To, da pustijo v koži želo samo čebele ne drži povsem. Ko so Daisy (po moji krivdi :-[) močno popikale ose je ostalo v koži kar precej osjih žel - so pa manjša od čebeljih še najbolj podobna semenom od trav. Kadar imamo to smolo, da psa popika več žužkov, se ne splača čakati ali bo reakcija ali ne, ampak je najbolje kar takoj iti po injekcijo medrola ali česa podobnega. Bolečino tudi v takem primeru lahko omilimo s hlajenjem, le da se še najbolj splača namočiti kar celega psa recimo z vodo iz šlavha.
Da pa bo pes po slabi iskušnji pustil žužke pri miru - ne vem, mogoče kakšen. Daisy je prej pustila žužke čisto pri miru (in je bila ob napadu celo dovolj "pametna" da je mirovala, zaprla oči, zatisnila gobec in dala dol ušesa in rep - kar ji je mogoče celo rešilo življenje).
Potem je pa bila pozorna na vsakega brenčečega žužka, na ose pa še prav posebej. Če je pribrenčal dovolj blizu, ga je uničila - pregriznila na pol. Zelo spretno moram reči, in trajalo je kar precej dolgo, da je opustila to nevarno navado.


mayorki

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 31 Maj 2010, 09:15:46
Pozdravljeni!

Doma imamo veliko hruško na kateri se zelo radi pasejo sršeni, ker moj kuža in maček zelo rada skačeta okrog se bojim, da jih ne bi kateri pičil. Zanima me kaj lahko storim v primeru pika sršena? (pasma psa je yorkshire terier)

Lp



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 31 Maj 2010, 09:42:21
Najprej na hruško obesi vabo za ose in sršene, da zmanjšaš možnos preletavanja vse okoli, ker se bodo zbirali v vabi.



mayorki

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 31 Maj 2010, 12:49:14
Ja to sem že storila in se jih tudi veliko ulovi, ampak ko bodo hruške zrele tisto ne pomaga veliko. :(  Mene bolj zanima, kaj storiti v primeru pika sršena, preden grem k veterinarju?  ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 31 Maj 2010, 13:07:50
Pri nas os in sršenov ne preganjamo. Tiste, ki so v krošnji drevesa, jorkija ne bodo popikale. Hruške, ki padejo na tla, pa sproti pobiraš, tako, da os pri tleh ni. Prav tako ne puščaš ležati okrog drugih odpadkov, ki so privlačni za ose. Piki posameznih žuželk načeloma niso nevarni, razen pikov v usta (fino je, če psa, ki se je navadil loviti brenčeče žuželke tega odvadimo, še preden pride do nesreče). Po piku odstraniš želo, če je (včasih pstane želo tudi po piku ose) in pičeno mesto hladiš.
Za alergične pse pa je najbolje, da imaš vedno pri roki medrol (enako kot ga imajo na pike alergični ljudje9. 


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 31 Maj 2010, 14:03:06
Naša je, ko je bila majhna, pogoltnila čebelo, ki jo je pičila v požiralnik, se pravi se žela ni dalo odstranit ali mesto pika hladit. Ko smo klicali veterinarja kaj zdaj (mala je cvilila in se tresla ko zmešana) je rekel naj ji damo polovičko (imela je cca 6kg) tablete Flonidan (ta naj bi začel delovati že 15min po zavžitju) ali kaj podobnega in jo opazujemo. Če ji bosta gobec in vrat začel zatekati (do cca 2uri po piku) naj jo pripeljemo drugače pa ni potrebno. Hvala bogu ni bilo nič. Mala je šla po tableti spat in se po 2h urah zbudila kot nova.  ;) Tako da, kakšen Flonidan ni odveč imet pri sebi....Jasno če pa so znaki že takoj hudi, pa seveda nemudoma k veterinarju.  :)



mayorki

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 31 Maj 2010, 14:58:34
Super HVALA  ;D Preventiva je le preventiva  :)



bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 01 Junij 2010, 14:11:06
Naša Ira je bila pičena štirikrat (ne vem ali je bila čebela, osa, ali kaj drugega, tudi točno kam ne), že prvič je bila reakcija močna, zatekel smrček, nabuhle oči, kot mali "šarpeiček" je izgledala. Smo hladili, a ni pomagalo, ko je začel vrat otekat takoj k veterinarju, ki nas je že čakal z injekcijo. Povedal je, da bodo , če bi še prišlo do pika, reakcije še huje in da moramo takoj reagirat. In res, vedno je poteklo manj časa do zabuhlosti, vedno bolj je bila zabuhla, zadnje dvakrat je prej tudi bruhala.
Zadnjič lani, ko smo bili za veliko noč na otoku v Dalmaciji, jo je nekja pičilo (predvidevam da osa), ko je lulala, v notranji del stegna. Sreča da imamo vedno s seboj Dexamethason in injekcije, tako da smo ji tokrat morali sami dati. Sreča ;)

N.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10 : 25 Avgust 2010, 21:36:45
Mi smo danes imeli zgleda bližnje srečanje s čebelo (sumim čebelo, ker sem kasneje našla želo - kar očitno niti ni nujno glede na napisano). Nisem videla, kdaj jih je tamala fasala. Ko smo prišli iz sprehoda, so ji najprej nabuhle oči, potem še gobček. Nismo nič čakali, ampak šli takoj do veterinarja, kjer je dobila (če se ne motim) Dexamethason. Psica je bila čisto druga, ko sem jo dala v avto kot potem, ko smo prišli do veta (si ni bila v glavo več podobna). V dveh urah po prejetju inekcije je bila že čisto normalna. Kar se tiče aktivnosti, pa itak ni bilo nobene vidne spremembe.

Torej je v takih primerih za nas, ko smo dovolj na poti, najbolje, da imamo kar s sabo Dexamethason oziroma tablete (mi je rekel, da obstajajo tudi tablete)?  :-[ :-[  Ima kdo kakšne izkušnje s tem? So tablete dovolj učinkovite? Ker z inekcijam nisem ravno najbolj spretna, res pa ne bi rada videla, da se mi tole ponovi, ko blizu ne bo veterinarja.  :-[ :-[


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #11 : 25 Avgust 2010, 22:22:36
Ja, so tablete (Medrol) dovolj ucinkovite, ce das takoj. Jih dobis pa samo na recept, oz. pri veterinarju, niso v prosti prodaji.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12 : 26 Avgust 2010, 09:43:01
Ja, so tablete (Medrol) dovolj ucinkovite, ce das takoj. Jih dobis pa samo na recept, oz. pri veterinarju, niso v prosti prodaji.

Ja, meni je rekla, da če jo dam pod jezik takoj je dovolj, da pridemo do veterinarja, recimo nekje 20 minut... :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13 : 26 Avgust 2010, 09:54:23
In če si nekje na morju, kjer ni blizu veterinarja, je bolj pametno, da imaš s sabo inekcije?  :-[


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #14 : 26 Avgust 2010, 10:02:50
In če si nekje na morju, kjer ni blizu veterinarja, je bolj pametno, da imaš s sabo inekcije?  :-[

Ja, če je močna reakcija je najbrž itak potrebna injekcija...
Injekcije so zagotovo bolj učinkovite.
Jaz sem bila takrat v dilemi, ampak jih pol nisem vzela, ker je ne znam dati. Na koncu bi kje še več škode s tem naredila, ko bi nepravilno dala injekcijo.
Pa na sprehode in tako je itak ne bi jemala, imam Medrol za prvo silo, ampak mogoče za na dopust in tako pa ne bi bilo slabo...


Vprašanje pa je tudi kako močno reakcijo dobi pes.. ??? To pa pojma nimam, kaj je močna, kaj zelo močna in koliko kaj pomaga in koliko je časa...
Bi bilo fajn, če bi kdo z izkušnjami kaj več napisal.



bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 31 Avgust 2010, 12:49:38
Se mi zdi, da kar hitro vidiš, kdaj je močna :-[ Vsaj pri nas je bilo tako, da je prav kmalu začela zatekati v smrček, pa potem vrat, celo glavo, in to hitro in vedno bolj, učke skoraj "zunaj", bruhanje... In pičila jo je na notranjo stran zadnjega stegna.

5rca, na tvoje osebno vprašanje - jaz imam na "plonku" tako napisano: zadnja noga, stegno, v mišico, pod kotom 45 stop., igla notri cca 1,5 cm (tj za mojo mrcino)

N.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #16 : 31 Avgust 2010, 13:21:30
Bom jaz še vprašala mojega veta, kako dam tole, če pride kdaj spet do ponovitve. Da ne bo kaj narobe.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 10 September 2010, 18:55:39
Ja, midva za našo amstaffko vedno na dopust vzameva injekcijo. Ima pa grozno reakcijo, od zadnjega pika ji je od oteklosti za vedno ostala podgrlina.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #18 : 16 September 2011, 15:04:15
Zgleda je tudi Bino nekaj pičilo in to na vrh gobca. Problem je ker jo srbi ali peče-nimam pojma. To dela že od jutra. Zjutraj je bila mala bulica, zdaj je kar precej zatečeno, najbrž od praskanja, ima tudi praske do krvi od nohta. Bi blo možno, da je pik komarja? Ker se mi ne sanja kaj v takih primerih blaži pekoč občutek ali srbenje, sem ji pač namazala z Bepanthenom, ampak ne vem če ima kak učinek, ker ga kmalu dol spravi. Jo moti dotik na "buško". Bi mogoče dala polovičko Medrola lahko? To je tudi proti alergijam pri ljudeh za prvo pomoč.

Sem z lupo gledala koliko je šlo in šla čez z roko, pa ni videti kakega trnja ali žela.  ???

Če ji pa namažem debelo z Bepanthenom in čez pokrijem z gazo, pa najbrž ne bo dolgo zdržalo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!