Operacija kile pri pasjih mladičkih

Babi · 14934

Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
: 02 Julij 2007, 08:06:04
Tole sicer ni ravno poškodba v pravem pomenu besede, ampak bolj bolezen, ampak ne vidim, kam bi tole vprašanje sicer lahko napisala.
Zanima me, ali je kila pogosta težava pri malih psičkih, ali je to povezano še s kakšnimi drugimi zdravstvenimi težavami, ali se nagnjenost k temu morda podeduje v določenih linijah in ali so kakšne pasme še posebej nagnjene k temu?
Se težava potem, ko pes odraste, večkrat ponavlja? Je s psičko, ki je imela operirano kilo, primerno vzrejati ali bi brejost in kotitev zanjo predstavljala kakšen riziko?
Saj vem, kar precej vprašanj je na kupu, ampak verjamem, da več glav več ve in da mi boste znali kaj povedati o tej temi.
Lep dan vsem pesjanarjem! ;D

+1

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 02 Julij 2007, 08:59:51
Klikor jaz vem kila ni nekaj , kar bi bilo dedno. Gre zato,da je ob pretrganju popkovine prišlo do motnje zaradi katere se potem prepona čisto ne zapre.
Včasih pomaga že nežno masiranje trebuščka mladičku , da se zapre sama od sebe, čeprav malo kasneje. V kolikor je odprtina večja je nejenostavneje z operacijo zapreti luknjo (taka zadev aj elahko tudi dedno pogojena). Opreacija je malenkostna in potem je pes čisto v redu.
Po mojem laičnem mneneju to nebi smelo uplivati na kotitev, najbolje pa da se pogovoriš z veterinarjem, ker tukaj podajamo samo skromne  izkušnje in "kmečko" pamet, ne strokovnih nasvetov.

+1

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #2 : 03 Julij 2007, 18:51:44
Medtem sem še malo brskala po tujih internetnih straneh in si izmenjala nekaj mailov z izkušenimi vzreditelji. Pri tem sem dobila vtis, da se sicer o tem ne govori (ali vsaj ne kaj dosti), vendar da se pojavlja prirojena hernija, saj mi je par vzrediteljev (ne da bi jih jaz to spraševala!) posebej poudarilo kvaliteto njihovih mladičev med vsem ostalim tudi s tem, da se pri njih hernija ne pojavlja!

Ker imam nekaj izkušenj pri vzreji mačk, iz "mačje genetike" vem, za kakšno okvaro (genetsko) gre in da se vsaj pri mačkah, take živali, ki so bodisi imele hernijo same, ali pa njihovi bratje-sestre iz legla (oziroma iz paritvene kombinacije) v nadaljnji vzreji pri vestnih vzrediteljih ne uporabljajo.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #3 : 03 Julij 2007, 20:59:51
Babi, ampak saj hernija ni enako kili. Ali pač ???
Kila ni nič posebnega-bula pri popku. Ljudje delajo preveliko panike zaradi tega. Če je pes kdaj pod narkozo, naj se mu operira še kilo. Če kila ni prevelika, lahko tudi ostane (naš 6 let star samec jo ima še vedno).




Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #4 : 03 Julij 2007, 21:09:28
Hm, kolikor jaz vem, je hernija strokovni izraz za kilo. :-\
Bom poskušala razložiti kako je s to okvaro tako, kot sem pred časom tu in tam prebrala in slišala (nisem pa veterinar, če je slučajno na forumu kakšen, naj me pa popravi, če kaj od tega ne drži):
Gre za genetsko napako pri zapiranju trebušne stene (ostane delno ali v najhujših primerih v celoti odprta), tako da notranji trebušni organi (črevo) uhajajo skozi odprtino v podkožje. Posledice tega so pri večjih hernijah lahko usodne, saj lahko pride do ukleščenja črevesja. Okvara je lahko manj izražena tudi v tem smislu, da je trebušna stena pretanka in zato nagnjena k zatrganju ob malo večjih obremenitvah (napenjanje). V najtežjih primerih te genetske napake se lahko rojevajo mladički, ki tako rekoč nimajo šanse preživetja, saj se rodijo s trebušnimi organi (črevesjem) zunaj trebušne votline.
Moje osebno mnenje je, da je neetično vzrejanje z živalmi, za katere se ve, da so morebitni nosilci te okvare.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #5 : 04 Julij 2007, 00:34:32
...drugo je pa popkovna kila ... treba vedet o cem se pogovarjamo.



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 20 Avgust 2007, 19:31:24
Kil je res veliko vrsto, popkovna, dimeljska, vodna,...

kot pri živalih ( psi, muce, konji,...) se seveda lahko pojavi tudi pri ljudeh, je lahko pridobljena ali prirojena.
nevarna ni, dokler ne pride do ukleščenja črevesja. to opazimo tako, da postane bula trda in je ne moremo več potisniti v notranjost. v takem primeru je potrebna hitra operacija, saj vkleščen del črevesja ni prekrvavljen in prične odmirati.
je pa sigurno težko ugotoviti, ali je dedna ali pa se je pridobila ob porodu. V kolikor je dedna, bi se morala pojaviti tudi pri drugih psičkih iz vzreje.

meni je zelo všeč ta razlaga, četudi velja za "naše" dojenčke.  ;D   http://www.vecer.si/Ponedeljkove_priloge/xa_clanek.asp?id=3611
 
ta moja razlaga je zdaj res hudo splošna, amapak v glavnem sem mislila na popkovno kilo.



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #7 : 25 September 2007, 13:28:14
Bom tukajle dodala še razlago perinealne hernije, ker smo imeli bližnje srečanje z njo. ;D Ta se zgodi psom, ki so v letih in jim začnejo slabeti mišice, zato se jim mišice razmaknejo in nekaj tkiva ali celo del črevesja lahko pogleda skozi, kar se na zunaj vidi kot bula pod repom (na eni ali obeh straneh zadnjične odprtine). Če je mehka, se jo da za nekaj minut potisniti nazaj (po tem veš, da ni drugačne vrste bula), če pa je trda, lahko pomeni, da je vkleščena. Razlog za te vrste hernijo, ki doleti večkrat pse kot mačke in predvsem samce, so tudi hormoni, zato navadno zraven psa še kastrirajo. Pri operaciji naj bi prerezali kožo na riti, pregledali izpadlo tkivo, odrezali, če je kaj odmrlega ali drugače "sumljivega", preostalo pa potisnili nazaj in zašijejo mišice skupaj. Gugi je dobil notranje šive, ki sami razpadejo, čez rano je bil posprejan z recimo antibiotičnim sprejem, dobil je tudi antibiotike v tabletah. Zraven mu je vet odstranil še neko žlezo, ker je imel na riti ranico, ki se mu ni in ni hotela zacelit, njegova ritica je bila vedno napihnjena kot pri pavijančku, saj si jo je stalno lizal, poleg tega je imel odebeljen rep pri korenu - vse to naj bi bilo povezano z njegovimi hormoni. Skratka, po operaciji - po narkozi ni bil čisto nič zmeden, menda imajo neko posebno varianto, ki jo uporabljajo pri mladičkih in starih živalih - se je sicer že lahko normalno usedel, verjetno zato ker je bil na protibolečinskih tabletah, ritica je bila še nekaj dni napihnjena, da je bilo videti, kot da je bula še vedno tam, vendar se je kmalu stvar znormalizirala. Najbolj me je skrbelo glede kakanja, kar je postoril tretji dan (sem prebrala, da nekateri ne grejo na veliko potrebo tudi do pet dni po posegu), ovratnik je nosil slaba dva tedna in ritica je kot nova.

+1


janjab6

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 25 Januar 2009, 17:51:38
živjo!
imam psičko ki ima kilo.bulica pri popku je bila majhna,zdaj pa se je nekoliko povečala.sicer svojo potrebo opravlja nemoteno,vendar me zanima ali zna biti nevarno?



Nanja

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 22 Maj 2009, 09:12:16
Mogoče povprašaš kakega veterinarja bolj točno ... tukaj jih je nenakj nabranih skupaj, da ne boš iskala - pošlji jim povpraševanje, škodovat ne more  ;)
http://www.informacija.net/zivalski-koticek/veterina?t=ind



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #10 : 02 April 2010, 09:21:15
Če ima kdo izkušnje iz prve roke z operacijo popkovne kile, se priporočam za informacije o kirurg, ki je operacijo opravil.

Hvala!



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #11 : 02 April 2010, 10:17:31
Če ima kdo izkušnje iz prve roke z operacijo popkovne kile, se priporočam za informacije o kirurg, ki je operacijo opravil.

Hvala!

Evo, iz prve roke. Mi smo lani dali operirati popkovno kilo in smo zelo zadovolni z rezultatom. ;D Operacijo pa je opravil dr. Savič iz Veterinarstva Trstenjak-Zajc.



_nnn_

  • *
    • Prispevkov: 151
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 02 April 2010, 10:23:25
Odvisno od kod si. Mi smo se zapeljali na Ptuj (dr. Senčar) - zelo zadovoljni.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #13 : 02 April 2010, 10:47:57
Super! Hvala! Cincala sem dr. Senčarjem in 300 kosmatih iz LJ. Sem pa iz MB in Trbovelj.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #14 : 02 April 2010, 12:54:43
operacija popkovne kile naj bi bila rutinska (manjša) operacija, zato naj bi jo naredil vsak veterinar (ki mu seveda zaupate).



sarieRen

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 29 Maj 2011, 07:34:31
Živjo :) naš mladiček ima tudi popkovno kilo- premer je kar 2x2 cm. Ali je to že velika kila? Sicer jo pa vsak dan masiramo, pa ni nič bolje.. Lp :)