lajanje, cviljenje, renčanje

*nastja* · 22227

Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #30 : 05 Julij 2006, 23:34:58
Po naključju. "Matrala" sem jo z vajo glas (imamo soseda, ki velikokrat "trezen" zgreši vrata in se mi zdi to najboljši način opozorila, mene je namreč že nadrl kaj počnem v njegovem stanovanju  :o) in je bila že sita mojega tečnarjenja in malenkost zaspana pa je uspelo prvič. In sva spremenili vajo  ;) . Če bi jo zanalaš hotela naučiti pa res ne vem kako bi se lotila zadeve. Ob prvi priložnosti posnamem (še vedno iščemo izgubljeni kabel od zdaj že čisto polnega digitalca  :-[).
lp
T.

8)


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #31 : 07 Julij 2006, 16:03:04
Našli kabel  :). Sem že skoraj obupala... Rinchy dobiš na ZS posnetek, čeprav je bolj slab (dokaj temen) in "hripav"...
lp
T.

8)


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #32 : 07 Julij 2006, 16:06:12
Našli kabel  :). Sem že skoraj obupala... Rinchy dobiš na ZS posnetek, čeprav je bolj slab (dokaj temen) in "hripav"...
lp
T.
Hvala!  :) Če se ti ga ne da na net spravljat,mi ga lahko pošleš na mail.

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #33 : 07 Julij 2006, 16:10:22
Sem ravno ugotovila, da se prek ZS ne da... Dobiš na mail.
lp
T.

8)


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #34 : 07 Julij 2006, 17:50:02
Si dobila? Me zanima, ker je cseeno kar obsežen file.
lp
T.

8)


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #35 : 08 Julij 2006, 10:52:38
Si dobila? Me zanima, ker je cseeno kar obsežen file.
lp
T.
Sem,sem.Super je!  :o :)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #36 : 08 Julij 2006, 16:07:53
Sem šele potem pogledela mail... Samo da je šlo čez, ker včasih moj mail pri večjih priponkah zataji.
lp
T.

8)


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #37 : 17 Julij 2006, 11:07:48
Tečka...bi lahko še meni?  ::) :-[



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #38 : 17 Julij 2006, 12:48:39
Lahko, samo mail daj ;)

8)


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #39 : 17 Julij 2006, 15:16:01



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #40 : 05 Maj 2007, 15:16:31
Oj!

Mi smo našo žabo naučil da reče Mama  8) . A še kdo od vaših pesjanov to zna?

Zdej jo pa še učim da da lupčka na lice...

lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #41 : 05 Maj 2007, 16:01:07
naš pes ima govorne sposobnosti "mama", "mam" "auuu" "laaačen"  ;D Ga bom enkrat posnela.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #42 : 02 Julij 2007, 21:36:38
Morda je že kje to napisano, a res se mi ne da pregledati vseh 17 strani.
Kako naj psičko pripravim do tega, da bi pokazala zobe.. oz "da bi zarenčala"?
No, tudi jaz sem Hei naučila "pospravljati" papirčke v koš, ampak seveda ona more biti izjema in tako vse kar pospravi, mora tudi razmetati. In če odnese kakšen papirček v koš, ga mora podrazno (če ne takoj, pa čez 5 minut) odnesti iz koša. Pojma nimam zakaj  ;D

Lp in hvala!


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #43 : 08 Julij 2007, 19:43:29
Kako naučiti psa dati glas!?Je več načinov...:

1.Pred smrček mu držimo priboljšek in čakamo da iz sebe "spusti" vsaj kakšno "cviljenje",podobno lajanju.
Damu mu priboljšek ali igračo...in rečemo PRIDEN/A,GLAS!To nekajkrat ponovimo,vendar ne predolgo,da se pes ne naveliča.

2.Psa razjezimo,ko zalaja ga spet nagradimo in rečemo PRIDEN,GLAS!

3.Ugotovimo na kaj pes ("rad")laja.Tisto "stvar"(če je le možno)približamo psu.
Ko zalaja=nagrada--->PRIDEN,GLAS!

............................. ............................. ............................. ...




Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #44 : 08 Julij 2007, 20:50:27
Če sam zalaja takrat rečeš glas. Naslednjič ko to naredi ponoviš itd. Potem že daš ukaz GLAS in če to naredi ga pohvališ in mu daš nagrado. Tako sem jaz mojo naučila takoj.



lup

  • Gost
Odgovori #45 : 26 Julij 2007, 22:24:11

Azu ti boš mogla napisat kako se to nauči, ker jest nimam pojma kako bi jo naučila renčat  ??? :-[  ;D


Rencanja na povelje jo najlazje naucis kar med igro-ce seveda renci? :D
Moja kuzika med igro,ko vlece vrv recimo tako renci :) (ker se pac igra)....in jaz kar recem : "Grrrrr..." in dam KLIK+NAGRADO in to je to.
Seveda pa nikakor ne klikaj za pravo agresivno rencanje ;) ,recimo ce renci na drugega psa,med svojim obrokom,ko grize kost,etc.
Ce nimas taksnega psa-potem je to super (da ne renci agresivno) in samo ujemi trenutek,ko iz "veselja" renci.

Najlazje jo naucis pomoje kar med igro ;)


Pa velik srece pri "lovljenju vedenja".... :D



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #46 : 29 Julij 2007, 15:32:38
Rencanja na povelje jo najlazje naucis kar med igro-ce seveda renci? :D
Moja kuzika med igro,ko vlece vrv recimo tako renci :) (ker se pac igra)....in jaz kar recem : "Grrrrr..." in dam KLIK+NAGRADO in to je to.
Seveda pa nikakor ne klikaj za pravo agresivno rencanje ;) ,recimo ce renci na drugega psa,med svojim obrokom,ko grize kost,etc.
Ce nimas taksnega psa-potem je to super (da ne renci agresivno) in samo ujemi trenutek,ko iz "veselja" renci.

Najlazje jo naucis pomoje kar med igro ;)


Pa velik srece pri "lovljenju vedenja".... :D

hvala lup...bom probala, samo moja tui med igro le malokrat renči...ali pa zarenči pa hitro neha....ja mam pa srečo, ker moja ne renči agresivno za brezveze (zna zarenčat, če ji gre kakšne pes na živce ali pa ko se kerega ustrašiU


aaaa kok so dobre slikce!!!! ;D


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #47 : 29 Julij 2007, 16:18:26
ja tole učenje renčanja je zanimiva zadevca, ampak bog ne daj tega učit psov, ki ste jih komaj naučili da ne smejo renčat (tako kot moj, je preveč dominanten hotel bit)




aja, sem naučila tery-ja danes na povelje 'kdo je šef' tudi en zanimiv trik  8)  da se mi s prednjimi tačkami dotakne stopal in se zraven še tako prikloni hehe   :o   starši so se nama tako smejali ko sma pokazala  :D




lp, Jana

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 31 Julij 2007, 19:30:38
Haha,zdaj se ve kdo je šef :DDDD

Sem bla v SG za vikend, škoda da nisem imela interneta (da bi se zmenile), bi lahko v živo videla mogoče  :P :D



lup

  • Gost
Odgovori #49 : 01 Avgust 2007, 11:27:29
hvala lup...bom probala, samo moja tui med igro le malokrat renči...ali pa zarenči pa hitro neha....ja mam pa srečo, ker moja ne renči agresivno za brezveze (zna zarenčat, če ji gre kakšne pes na živce ali pa ko se kerega ustrašiU

Kajcyka vsak KLIK steje  ;)....pa tudi ce zarenci za eno sekundo ;D Takoj bo vedel,da dobi priboljsek in,da bo to vedenje rad ponovil tudi v prihodnosti :D
Samo mej s sabo kliker,kamorkoli gres-pa bos ze ujela to pravo "igrivo" rencanje :D ;)



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #50 : 05 Avgust 2007, 15:43:43
jaz sem pa svojega včeraj učila cviljenje hehe  :D  oziroma nekakšen zeeloo cvileč lajež  :-\   sem včeraj mu rekla 'daj glas' pa je tak cvileč zvok spustu hehehe  ::)  sem pa kr kliknila pa nagradila ga pol je pa kr ponavljal  :)   no bomo vidli danes če se še spomni kak je včeraj 'lajal'  ::)  boma kasneje malo potrenirala..



(lup, kakšnega kužana maš ti?)



lp

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


lup

  • Gost
Odgovori #51 : 05 Avgust 2007, 15:48:17
Westya & Yorkija  :)

Drugace pa sem jaz cviljenje naucila tako,da sem prav tako zvok iz svojih ust "spuscala" in je Phoicka je najprej zalajala,potem pa se je to prav tako kot pri tebi Jana* sprevrglo v godrnjanje in cviljenje-in sva danes spet poskusile in deluje ;)




**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #52 : 07 Junij 2012, 12:25:11
Živjo,
vem, da je tale tema že precej zaprašena, pa bom vseeno poskusila  :)
Iščem namreč par nasvetov glede trikca renčanje.
Na to idejo sem prišla, predvsem ker včasih na sprehodu (sploh če je že proti večeru) srečamo kakšnega "treznega" sovaščana, ki konkretno zateži in te ne spusti naprej. Kana je precej alergična na takšne težake in takoj postane vsa živčna in naščeperjena, medtem, ko sem kraševca že od malega vzgajala v najboljši možni veri do vseh ljudi in ni šans, da bi komurkoli karkoli naredil. Ker pa je malo naščeperjeno ščene večini prej smešno, kot grozeče, kraško pa vse kar dela je maha z repom in gleda mene, sem pomislila na to, da bi ga nekako naučila renčanja. Ne zares, pač pa kot še en trikec- da na ukaz začne popenjeno renčat. Seveda nočem, da bi se iz tega razvila kakršnakoli oblika agresije.
Sicer zna lajati na ukaz, ampak je ta njegov lajež vedno zelo visok in vesel, v glavnem vesel lajež, ker se pač nekaj dogaja. Ima zelo pester spekter glasovnega sporazumevanja  8) in se veliko "pogovarja"- kruli, zavija, brunda, godrnja, tako da sem razmišljala, če bi poiskusila ujeti nek sicer dobrodušen glas, čimbolj podoben pravemu renčanju in ga začeti nagrajevati. Zna se npr. tudi oblizniti in sem zato razmišljala, če bi lahko združila renčanje nekako s tem trikcem oblizovanja in privzdigovanja šob.
Naj povem, da res nočem sprožiti kakšnega napadalnega vedenja, da ne bo izpadlo, kot da sedaj ščuvam psa na ljudi, ampak se mi zdi, da bi takšna stvar pri psu takšne velikosti in izgleda zalegla, da te človek pusti pri miru in nadaljuje svojo pot.  Kaj pravite- naj se spuščam v nekaj takega ali ne? Zgodi se namreč tudi, da mi kdo začne izzivati psa, ko vidijo da jim nič noče in res ne bi rada videla, da Gromu enkrat popustijo zavore, ko proti njemu nekdo npr. maha s palico in zares skoči v kakšnega človeka- sploh ne po vsem delu, ki sem ga vložila v to, da je pes res zanesljiv v takih situacijah. Namesto takšnih izzivanj bi torej veliko rada videla, da psa nekaj kot trik naučim jaz, kot da ga v neko agresijo sprovocirajo drugi. Kaj pravite?
Lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #53 : 07 Junij 2012, 13:47:54
Eno vprašanje. Ko psu rečeš glas, gleda tebe?

Ker če bo renčal in gledal tebe, zraven mahal z repom verjetno tudi ne bo nič pomagalo. Sploh pa ne pri kakih zadetkih, ki ne vejo več niti to da so živi  :-\
Je verjetno lažje psu reč glas, ko ste še malo bolj oddaljeni in v mraku ni videt kam pes gleda, kot pa renčanje vate od blizu.

Za boljšo zaščito pred takimi se mi zdi en dober sprej-solzivec, če misliš, da znajo bit pretirano vsiljivi, sicer pa krog okoli njih, če jih lajež nebi odvrnil.
Iz izkušenj pa mislim, da ne bo pustilo slabih posledic, če te bodo kdaj kateri tako ustrašli, da bo pes resno zarenčal v opozorilo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #54 : 07 Junij 2012, 14:19:33
Pes je včasih že na daleč naravno opozarjal, tako kot pač pastirci opozarjajo- v napeti drži, z repom in ušesi visoko nastavljenimi in z opozorilnim lajanjem. Ker je to ljudi velikokrat prestrašilo, sem začela to vedenje preusmerjati in sedaj namesto da laja gleda mene (in seveda čaka, da ga pohvalim)  :) Če ga nekaj preseneti bo seveda še vedno zalajal, ampak sicer pa v situacijah, ki jih lahko predvidi (npr. človek, ki se bliža počasi) niti ne opozarja, ampak pride k meni, da ga pripnem in se lepo kulturno sprehodimo mimo. Ko mu rečem glas pa gleda mene in laja , ja  ;D No, sploh nisem pomislila še na to. Saj pravim, tole je bolj ideja zaenkrat.
Problem se mi zdi v tem, ker ne vem kjer je meja. Ker nikoli ni zarenčal, šavsnil,.... bilokaj kateregakoli človeka, ne vem kaj naj pričakujem od njega. Sicer se mi zdi stabilen pes, ne histerizira za brez veze, mimoidoče pa najraje ignorira (je do njih zadržan) in se raje osredotoči name ali na psico. Mene samo skrbi, da če bo kdaj sprovociran, do katere meje bo šel. Ali bo opozorilno zarenčal, zalajal, se zagnal v človeka - nimam pojma, ker ima stalno ta svoj poker face in mahajoč rep  ::) Zato sem dobila idejo, da ga naučim nekaj takega, da človeka raje prej prestrašiva, kot da tvegam kaj resnega (kljub vsej njegovi širokosrčnosti in prijaznosti ima vseeno 30 kil in vsaj nekaj zaščitniškega nagona  ;D:)
Sicer pa verjamem, da če bi prišlo do resne situacije, bi se postavil zame- ampak nimam takšnih izkušenj, da bi lahko predvidela, ali bo potem tudi v vsakdanjem življenju postal bolj 'oster' in bo začel več situacij dojemati 'resno'?  ???
Pa še eno malce neumno vprašanje; učenje takšnih trikov renčanja in podobnega ne morejo imeti  kakšnih smrtnih posledic, če ne klikaš ravno direktnega napada in grozilnih glasov, ampak dobrovoljne glasove, ko se igra in zraven renči, brunda, jamra... kajne?  ;D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #55 : 07 Junij 2012, 14:42:47
Ma po moje je to za psa trikec kot trikec. Nič posebnega. Samo težko ga je lovit ;)
Veselo godrnjanje bo pa verjetno izpadlo podobno kot lajež, ali celo manj vpadljivo, ker je tišje...

Ko sta dva narkiča mene ustrašla sredi noči, ker sta se kar pojavla in hodila za mano, je psica začela gromko renčat nanju. Takrat je ostalo pri tem. V vseh ostalih situacijah in do ljudi se je po tem dogodku obnašala čisto enako kot prej. Pa še moja ni bila, ampak od sestrične  :-*
Drugače je izredno vesela tudi okoli 30 kg težka psica mešanka chow/NO in gre rada k vsakemu. Renčanje je bilo pa tudi samo opozorilo in nebi kar skočila.
Dvomim, da bi tvoj samo na hitro zarenčal in že letel v obrambo, če za to nebi bilo res tehtnega razloga.

Na splošno sama v kočljivih situacijah raje obidem dogajanje v nespremenjenem tempu. Škoda časa za težake ;)

Če je pa koga večkrat strah in neprijetno in je teh srečanj več pa res... sprej...


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #56 : 07 Junij 2012, 15:55:01
No, saj  :) Hvala za odgovor!  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #57 : 07 Junij 2012, 17:15:48
Če ti pa rata naučit renčanje pa poročaj. To je carski trik  :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #58 : 07 Junij 2012, 17:47:27
Haha, bom vsekakor poročala in upam, da nama uspe ;D



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #59 : 08 Junij 2012, 22:09:25
Jaz se trudim s tem trikcem že nekaj časa, delam na capturing.. zaenkrat nama ratuje samo če ima igračo v gobcu  :-[  pač edini trenutek da ona zarenči je ko se cufa pa še tisto tako bolj sramežljivo wannabe renčanje ko ga slišiš samo če imaš glavo zraven nje, no kakorkoli - na moj znak že kar uspeva da tudi malo zagruli. Ampak ne še brez igranja. Upam da nama uspe nekoč  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/