Vsi,ki imate 2 psa ali več-kako postati alfa?

nyssa · 4975

nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Živjo!
Kot že veste,se je Gaji marca pridružil Paxx. Gaja me je do takrat bolj kot ne dosledno upoštevala in tudi,ko je prišel Paxx na začetku z njim ni bilo problemov.
Gaja je bila glavna,za Paxxa sicer ne bi rekla,da se ji je ravno podredil,jo pa upošteva dosti bolj kot ona njega.
Zadnje čase pa sem opazila,da sta se povezala v krdelo-če je to mogoče.  ???
Gre za to,da se Paxx kljub temu,da je name dosti bolj navezan in me dosti bolj upošteva kot Gaja,vedno bolj ravna po Gaji.
V glavnem,skrbi me,da bi Gaja sčasoma postala alfa namesto mene.
Seveda pobirata drug od drugega različne vzorce vedenja,ki so pozitivni in negativi.
No,da ne bom preveč nakladala:kakšni so znaki povezovanja v krdelo in kako postati (spet) alfa?

+1



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 18 Julij 2007, 13:57:47
Pravega krdela dva psa ne moreta narediti. Za to je potrebno 4, 5 psov. Se pa seveda med seboj lahko poveže tudi manj psov. Da se povezujeta  v "krdelo" ni prav nič težko opaziti: večino stvari počneta skupaj, na sprehodu se, če sta spuščena, držita skupaj, vedno opazujeta kaj dela drugi, če eden nekaj odkrije, je drugi takoj zraven, če je en ogrožen, ga drugi brani, če se en spomni lumparijo, se mu drugi takoj pridruži. Seveda se na tak ali drugačen način zmenita kdo od njiju je glavni. Ni nujno, da je pri vseh opravilih glavni isti pes.
Sploh ni nujno, da se psi, ki žive v isti hiši povežejo med seboj. Nekateri psi so že po naravi taki, da se navežejo samo na svojega vodnika, drugi pes je zanje samo tekmec za lastnikovo pozornost. Taki psi se med seboj sicer lahko tolerirajo, če se že ravno morajo, kakšnega posebnega prijateljstva pa med njimi ni.
Če vidiš, da se ti psa navezujeta drug na drugega, tako povezovanje seveda lahko preprečiš, če že ravno hočeš. Psa morata biti (vsaj nekaj mesecev, mogoče pa vedno) med seboj ločena ves čas, ko nista pod nadzorom. Na sprehod morata vedno vsak posebej, če že slučajno kdaj gresta skupaj, mora biti vsaj en privezan ali pod komando. Vsako rangiranje moraš takoj preprečiti, tudi igra med njima mora biti vsaj zelo omejena, (rangirajo se tudi in predvsem v igri, da o tem, da se med igro delajo prijateljstva ne govorim). Najbolje je, da medsebojno igro sploh povsem prepoveš, edini s katerinm se psa (vsak posebej ) lahko igrata, si seveda ti. Čim več se z vsakim posebej ukvarjaš, manj bosta imela potrebe po medsebojni povezavi.

Če si to res želiš, seveda. Sama ne vidim absolutno nobene potrebe, po tem, da bi preprečevala medsebojno povezovanje. Veliko lažje se mi zdi voditi med seboj povezano krdelo, kot pa več posameznih psov. Nič  ne moti, če imajo svojega šefa, nasprotno. Če te pasji šef spoštuje kot nadrejenega, te bodo spoštovali vsi ostali. No problem. Meni se najbolje obnese, če pse pustim, da se zrangirajo (pri nas so prepovedani samo pretepi in lasanje) kakor jim duša poželi, da se povezujejo med seboj kolikor jih je volja, igrajo se kolikor se jim ravno ljubi. Se pa moraš kar precej časa ukvarjati z vsakim posamezno, če ne želiš, da ti stvar uide iz rok in te v končni fazi psi rabijo samo še zato, da jih futraš in jim nasploh spredaj in zadaj strežeš.
Torej_ del sprehodov mora biti ločen, vsakega psa posebej šolaš (obvezno poslušnost, pa po možnosti delaš še kaj bolj zanimivega, kakšen agility, reševanje ali kaj podobnega). Tudi trikci ne škodijo, najprej z vsakim posebej, kasneje ju lahko naučiš tudi kakšno kombinacijo, če imaš potrpljenje in domišljijo.

+1


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2 : 18 Julij 2007, 14:07:21
Jaz jih imam 4...zadnja Layla, je prišla v "krdel" pred mesecom dni...stara je bila 2,5 leti... ker me upoštava kot "vodja" Aisha, ki je Alfa samica, me tako upoštavajo tudi ostali in tudi Layla, ki je prišla zadnja...

Postati vodja ali alfa je težko...ali si od samega začetka in te vsi psi sprejmejo kot takega ali pa ne...  Pomebno je da jih ločiš kot pravi Lanabela, torej, da hodiš na sprehode in delaš z vsakim posebaj.. zlasti poslušnost in aportiranje.... GG   


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 18 Julij 2007, 15:19:47
Moji niso nikoli sformirali krdela po opisu Lanabelle. Na sprehodih hodijo vsak po svoje. Občasno se kdo s kom igra če se jaz nočem z njimi ukvarjat ampak to niso stalne zasedbe.
Občasno se del "krdela" združi za posamezno akcijo, spet brez logike.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 18 Julij 2007, 17:53:16
Citiraj
Moji niso nikoli sformirali krdela po opisu Lanabelle. Na sprehodih hodijo vsak po svoje. Občasno se kdo s kom igra če se jaz nočem z njimi ukvarjat ampak to niso stalne zasedbe.
Občasno se del "krdela" združi za posamezno akcijo, spet brez logike.

Moja dva se v bistvu sploh ne družita eden z drugim,razen doma,kjer je to pač nujno.
Zunaj pa labrador hodi sam zase,raziskuje,ovohava,......,border pa semeves čas drži in se nasploh veliko raje druži z mano,kot s katerimkoli psom.

Že nekaj časa imam po dva psa,pa v bistvu nisem nikoli preveč kompliciral v smislu,da bi sam enega od psov želel postaviti po položaju pred drugega.To se mi zdi preveč umetno.Moji psi se vedno sami dogovorijo.Tako je dveletni border absolutno nadrejen 6 letnemu labradorju in popolnoma podrejen meni.Pa imam,kar sem želel.Predvsem pa nobenih težav.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #5 : 18 Julij 2007, 18:41:10
Hvala vsem za odgovore. Mene ne moti,da vse počneta skupaj in da je ona vedno prva pri vsem. Všeč mi je,da ga je sprejela;da se razumeta in da vse počneta skupaj.
Zato,da bi se razumela,sem pazila,da je bila ona vedno prva-pri hrani,igranju,sprehodu... Tudi skozi vrata gresta oba za mano,Paxx ima ''manj'' privilegijev kot ona,... Očitno je pri njemu zaleglo,za njo pa je bil to očitno znak,da je nad mano  ???
Podobna situacija je kot pri tebi,Zoran,le s to razliko,da ona meni ni popolnoma podrejena meni,njemu pa je popolnoma nadrejena.
Potem je problem v Gaji.
Če posplošim(da vidim,če prav razumem) bi bilo najbolje,da si jo spet podredim.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 19 Julij 2007, 11:04:53
Le zakaj se sekiraš zaradi pasjega ranga. To je njihova stvar, psom daš lahko vedeti, da se te njihove zadeve ne tičejo. Sama nikoli, ampak res nikoli ne pazim, da bi imela nadrejena psica kjerkoli kakršnokoli prednost, kaj šele kakšen privilegij. Pravila so za vse enaka, če si  katera uspe rezervirati  najboljše mesto na kavču prav, ampak ko se hočem sama usesti, se mora umakniti tista, ki takrat leži tam, kamor bom prislonila rit in ne tista, ki je podrejena. Če bi se slučajno že vmešala v pasje zadeve, bi se kvečjemu takrat, ko bi pasja šefica pretiravala v zatiranju podrejenih in ne obratno. (kadar je skupaj več psov, tudi tako vmešavanje ni potrebno, saj se lahko podrejeni združijo in tiranskega šefa trdo primejo). S tem, ko si upoštevala red, ki ga je uvedla nadrejena psica, si se sama postavila v podrejeni položaj. Psica je ponujeno seveda z veseljem sprejela. Nič hudega, če je psica šefica, dokler si ti  šef šefov.
Ti si tista, ki postavlja pravila in ta veljajo za oba enako. Dokler spoštujeta tvoja pravila, je prav malo pomembno, kako visoko se nosita. Po moje bi psico postavilo na realna tla že 2 ali 3 ure tedenske malo bolj resne vadbe  poslušnosti.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #7 : 19 Julij 2007, 12:06:39
Saj se ne sekiram zaradi pasjega ranga-kar imata onadva mi čisto ustreza. Me ne moti,da je on podrejen njej.
Priviljegije pa je imela zato,ker je bila prva pri meni,že od mladička in ker je precej posesivna do svojih stvari(vse kar je v stanovanju) in mene,mi je bilo svetovano,da naj se z njo še kar ukvarjam,kot da je sama,on pa naj se prilagodi.
On se je normalno prilagodil-Gaja pa malo preveč.
Saj pravim-problem ni v odnosu Paxx-Gaja;je v odnosu jaz-Gaja.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #8 : 19 Julij 2007, 12:41:12
No ja, mislim, da si si že sama odgovorila, kje je problem.  ;)  Kako psu dopovedat (ali obnovit "znanje", ker radi mal pozabijo, če jim daš priliko) kdo je alfa, je pa tako in tako jasno. Malo manj privilegijev in razvajanja in malo več vaj iz poslušnosti.

Kristinca & Florinca


peace_tina

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 05 Februar 2009, 20:23:48
mam podoben primer :( imam dva psici in me ubogajo če sem sama samo z eno (katero koli) ko pa sem z obema na sprehodu me prav nič ne ubogajo >:( ko se ena nekam zapodi se mora tudi druga in je nemorem ustaviti. kaj naj naredim da me bojo ubogale tudi ko sem z obema skupaj?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 05 Februar 2009, 20:32:13
Za začetek ju imej na štriku in če že moraš spuščat spuščaj eno po eno. Ob prvem neuboganju pa nazaj na štrik. Vadi poslušnost tudi ko sta obe skupaj. Lahko tudi eno privežeš in vadiš najprej z eno in najprej z drugo, kakšne zadeve tudi z obema na enkrtat.
Super zgleda, če naučiš psa, da hodita oba na "poleg" in se ustavita, ko se ustaviš ti in podobno. Ko si v mestu in hočeš recimo prečkat cesto je super uporabno.

Očitno si ju naučila, da ko sta skupaj jima ni potrebno ubogat... To je pač potrebno malček spremenit.

PS: Prostor na daljavo je tudi zelo uporabna zadeva.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


peace_tina

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 06 Februar 2009, 15:25:00
hvala
bom danes poskusila ;D



peace_tina

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Februar 2009, 20:25:52
danes na sprehodu sem jih opazovala in ugotovila da me kar precej ubogajo razen kadar zavohajo hrano, takrat zgleda kot da so obsedene s hrano saj lahko še tako upijem se ne bojo obrnile in prišle k meni :(
ima kdo kakšen predlog kako naj to preprečim