Ogrožene rastline

rina · 8474

rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
: 12 Oktober 2005, 18:21:04
No, spet ena prošnja. ;D

Jutri moram povedat za ene 4, 5, 6 rastlinskih vrst zakaj točno so ogrožene in kje (še) rastejo, pa slikco moram imet za pokazat.
Torej, če je kdo pozna kakšno rožico (rastlino no), ki raste samo tam pa tam, ve kako se ji reče in približno zakaj je ogrožena, naj pove.

Imam že za planiko in jelko. Za močvirskega tulipana pa ne vem a raste samo na Barju, ali tudi na Pohorju.
Hvala
lp, rina


Los je car!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #1 : 12 Oktober 2005, 18:27:17
MOČVIRSKI TULIPAN!!!

V Sloveniji je močvirska logarica le še na nekaterih rastiščih v okolici Ljubljane, Krškega in v severozahodnih predelih; sicer jo najdemo v zahodni Evropi ter na Kavkazu. Tako pri nas, kot drugod po Evropi je vse redkejša zaradi spreminjanja in uničevanja značilnih rastišč.


Gospodarska vrednost logarice je skromna, praktično je nima. Močvirska logarica je zavarovana z zakonom. Kljub temu jo marsikje trgajo za šopke, čeprav je njena obstojnost v vazi izredno slaba in kratka. Bolj kot trganje jo ogroža spreminjanje življenjskih razmer.




*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #2 : 12 Oktober 2005, 18:35:18
Danes lahko poleg gospodarskih in kulturnih znamenitosti najdemo na področju občine tudi nekatere sicer močno ogrožene rastline; rastišče logarice oz. močvirskega tulipana(v okolici vasi Nedelica),

rastišče sibirske perunike (ob Ledavi, med Turniščem in Dobrovnikom),


Zlati koren (Asphodelus albus) je približno en meter visoka rastlina z listi, podobnimi listom narcis ali trav. Na vrhu dolgega stebla zraste nekaj grozdastih socvetij, ki se postopoma odpirajo od spodaj navzgor. Našli ga boste predvsem na hribovitih travnikih (npr. Ulovka, Slivnica).

Tu in tam po Sloveniji (polhograjska Gora, polhograjska Grmada, Zaplana, Kopitnik) zacveti v svetlih gozdnatih pobočjih v aprilu in maju Blagajev volčin, nizek grmiček s čudovitimi ovršnimi socvetji rumenkastobelih cvetov na koncu poganjkov. To nizko, do 30 cm visoko rožico boste verjetno takoj prepoznali.

Modri cvetovi Clusijevega svišča se bleščijo na suhih travniki in v kamnitih razpokah slovenskih gora od maja do julija. Našli ga boste predvsem v slovenskih Alpah, pa tudi ponekod v Trnovskem gozdu, Idrijskem hribovju in pod Snežnikom



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #3 : 12 Oktober 2005, 18:36:39
Danes lahko poleg gospodarskih in kulturnih znamenitosti najdemo na področju občine tudi nekatere sicer močno ogrožene rastline; rastišče logarice oz. močvirskega tulipana(v okolici vasi Nedelica),

rastišče sibirske perunike (ob Ledavi, med Turniščem in Dobrovnikom),


Zlati koren (Asphodelus albus) je približno en meter visoka rastlina z listi, podobnimi listom narcis ali trav. Na vrhu dolgega stebla zraste nekaj grozdastih socvetij, ki se postopoma odpirajo od spodaj navzgor. Našli ga boste predvsem na hribovitih travnikih (npr. Ulovka, Slivnica).

Tu in tam po Sloveniji (polhograjska Gora, polhograjska Grmada, Zaplana, Kopitnik) zacveti v svetlih gozdnatih pobočjih v aprilu in maju Blagajev volčin, nizek grmiček s čudovitimi ovršnimi socvetji rumenkastobelih cvetov na koncu poganjkov. To nizko, do 30 cm visoko rožico boste verjetno takoj prepoznali.

Modri cvetovi Clusijevega svišča se bleščijo na suhih travniki in v kamnitih razpokah slovenskih gora od maja do julija. Našli ga boste predvsem v slovenskih Alpah, pa tudi ponekod v Trnovskem gozdu, Idrijskem hribovju in pod Snežnikom

upam, da je dovolj, sicer pa ti dam še naslve spletnih strani kjer se našla ogrožene vrste:

http://www2.arnes.si/~osmstur1s/naravna_dediscina/naravna_dediscina_dejan.htm

to je stran z ogroženimi rastlinami, če pa želiš najti še opise pa pojdi sem:

http://zaplana.net/flowers/asp/roze_vse_si.asp#REF_67



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #4 : 12 Oktober 2005, 18:39:39
Ooooo, Nastya hvala! :-* :-* :-* :-* :-*
Tiste strani z opisom še nisem našla. Hvala! ;)
Zdaj moram pa samo še sprintat slikco pa se naučit kaj je kaj. :)

Los je car!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #5 : 12 Oktober 2005, 18:42:30
ni za kaj, rada pomagam, hehe, sicer sem se pa tut jst neki naučila ko sem brala opise za rožce,  ;D



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #6 : 12 Oktober 2005, 19:50:55
Rina sva se s klemnam zmenila,da bo on od 9h naprej gor pa ti bo on razložil glede mesojedk.Veš norci rabjo svoj čas :D :P ;).Tak da ti bo ziher on kaj pomagal.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 12 Oktober 2005, 19:59:37
U u Rina kaj sem se jaz spomnila. Lahko ti prinesem v šolo album s sličicami, kjer je opisanih 30 ogroženih rastlin ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #8 : 13 Oktober 2005, 16:25:41
zoe, a tist album od Gee, ga mam tudi jaz ;D.



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #9 : 13 Oktober 2005, 17:18:37
Ja, tist album od Gee. ;) Da se še tukaj zahvalim: hvala zoe. :D Je ful dober tist album.

No, smo nekaj povedali, pokazali kakšno sliko, profesorica pa je bila zadovoljna. :) Hvala tudi Nastyi in T.M.T.

Zdaj pa te teme ne rabimo več in gre lahko v smeti. ;D

lp, rina

Los je car!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 13 Oktober 2005, 18:04:22

Zdaj pa te teme ne rabimo več in gre lahko v smeti. ;D

Ne ne to pa ne, mogoče jo bo še do potreboval ;)

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11 : 13 Oktober 2005, 20:23:39
Ni za kaj Rina ;)

Anana, imaš mogoče kako slikico preveč? Meni je oči iz službe prinašal nalepke pa je enkrat pozabil, nalepke pa so se izgubile :(

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"