napad na drugega psa

sibila · 4631

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
: 21 Oktober 2007, 22:01:16
Lepo prosim za malo pomoči.Moja bokserka bo stara 5 let in danes se mi je prvič zgodilo,da je nepričakovano napadla drugega psa.In sicer,šli smo na sprehod,prijateljica z kavalirko staro skoraj  2leti in jaz z Lono.Kavalirka se moje boji,tako jo je moja do zdaj vedno(videli sta se 3krat)samo povohala,spuščala pa je nisem da ne bi rinla v malo,ki se psov izogiba in boji.Srečali sva še prijatelja s kokeršpanjelom in z Lono sta se pričela igrati kot vedno.Kavalirke noben ni " šmirglal",ona pa tako ni šla od lastnice,in tako sva ju spustila iz povodcev in sta se lepo igrala,Lona je kavalirko malo povohala vmes,drugače pa sta se s kokeršpanjelom igrala in jo ignorirala.Nakar je Lona spet šla do male in jo malo vabila k igri,mala pa je spet povesla rep in pokazala strah,Lona pa je kar planla na njo in zraven renčala.Mala je laufala sem in tja,Lona pa nad njo in jo je imela pod sabo,ta mala se ni nič poskušala postavit zase,samo pobegnit je hotela.Ko sem se ji drla ne,me je malo ubogala,pol pa spet dalje,potem pa sem jo uspela zgrabit.Prijateljica pa je medtem zagnala paniko in se iz strahu malo drla ter malo tolkla po moji,da bi nehala.No,vsega skupaj je bilo hitro konec in ni male poškodovala nič,nikjer je ni ugriznila ali kaj podobnega,se je pa slišalo resno.Potem sem jo seveda pošteno skregala in je bila za kazen na povodcu do konca sprehoda in je malo ignorirala,šli smo še na kavo,kjer sta si bili blizu in ni nič renčala na njo ali kazala kake agresije.Ni mi jasno,zakaj jo je kar tako(mogoče so bili kaki znaki,ki jih jaz ne prepoznam) napadla in ali bi jo resnično poškodovala,če ne bi posredovala?
Do zdaj ni še nobenega napadla,niti noben nje,enkrat sta se malo zgrabila z enim psom v parku,ker so se jima vrvice zapletle in nista mogla narazen,ampak nič resnega.Drugače s s psmi zelo rada igra,kadar ji dovolim.Malo nasvetov,prosim.Hvala :-[



linchaich

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 23 Oktober 2007, 21:26:16
Sibila!

Sicer ne vem kaj se je tvoji bokserki pletlo po glavi, ampak je cisto mozno, da je zacutila njen strah in se pocutila veliko ter zacela s teroriziranjem. Se mi zdi, da je bil celoten "napad" bolj ali manj igra ... napad, ampak igra - ce razumes.

Imam pa en predlog, ampak skoraj ne vejamem, da bo tvoja prijateljica s tole psicko to dovolila (upam pa vseeno, sam sem mnenja, da bo vse OK). Jaz bi dala Lono na 10m vrvico in jo spustila do psicke. Vrvica mora lezati na tleh, tako da bo mislila, da je spuscena (lahko jo das ze prej na to vrvico in jo pustis prosto letati okoli, da bo mislila, da ni privezana!), ti pa primi vrvico tako dalec, da bos, ce bo treba Lono lahko potegnila!!! Se pravi ... ti DOBRO drzis vrvico tako, da ni napeta in da lezi na tleh, Lona se skoraj prosto sprehaja. Pustis jo do psicke in CAKAS (pozornost mora biti samo na Loni!!!!!!!!) ... takoj, ko bo nakazala, da bo napadla ali skocila ali karkoli kar NE sme, odlocno reces NE in potegnes vrvico!!! Potem poskusis znova ... in upam oziroma mislim, da bo ugotovila da tega ne sme in da to ni nobena igra - teroriziranje bojecega psa.

Porocaj kako gre. Ce pa kaj ne razumes pa kar vprasaj.

Lp, Ursa

+1



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #2 : 24 Oktober 2007, 15:45:31
Hvala lepa za nasvet!

Jaz tudi mislim,da ji ni hotela nič hudega,ampak tudi malo teroriziranja ji ne dovolim,kaj šele to kar je bilo.Po moje bi tale dobila živčni zlom,če ji to predlagam...Ker je tam zagnala tako paniko,da sploh nisem mogla Lone za ovratnico zgrabit.
Drugače bi pa bilo to za probat,ja.Mogoče pa mi jo le uspe prepričat.Bom poskusila.Zanimivo je,da je Lono zadnjič napadel višavec in ni vsekala nazaj...Po moje se ji je to zdelo zabavno terorizirat,ker je taka boječka in ne upa do nje.Si je mislila,jo pa malo prestrašim za kazen :-[ Zanima pa me,kadar pes napade drugega psa ali hitro pride do poškodbe ali ga najprej samo "malo" scota za dlako?
 Hvala!



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 24 Oktober 2007, 19:22:00
Ah,kar brez skrbi,to se ne bo ponovilo,ko je bila pa danes kazen tako huda:
Citiraj
Potem sem jo seveda pošteno skregala in je bila za kazen na povodcu do konca sprehoda
      8)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #4 : 24 Oktober 2007, 19:38:06
Mislim,da vsak po svoje razume "pošteno skregala"...
In ja,SKY,boljše pisat bedarije in iskat napake kot pa napisat kak pameten nasvet,če ga imaš seveda...



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 24 Oktober 2007, 19:49:59
Pošteno skregala je pošteno skregala,pribila v tla,pa pribila v tla.

Evo,pa imaš nasvet.  ;)

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #6 : 24 Oktober 2007, 20:00:17
Jaz iščem nasvete kako to preprečit in ne,kako se ob napadu znesti na lastnega psa...Če mogoče nisi dojel smisla mojega pisanja. :)
In veš,kaznovanja delujejo na vsakem psu drugače... :-\



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 24 Oktober 2007, 20:20:02
Citiraj
Jaz iščem nasvete kako to preprečit in ne,kako se ob napadu znesti na lastnega psa...

Brezskrbi,sem dojel tvoje pisanje in še  vedno mislim enako.
Lej,znesti se nad psom bi pomenilo,da bi ga v brezveze kar naprej maltretirala-predvsem fizično.
Če ga ob napadu na drugega psa pošteno zabiješ v tla,pa to ni znašanje nad psom,ampak popolnoma normalna reakcija na njegovo obnašanje.
Zdaj sicer je prepozno,ampak ob ustrezni kazni,bi naslednjič (če bo),zelo dobro premislila,preden bi ponovila takšno bedarijo.

In ja,kazen deluje različno na vsakega psa,ampak zgolj oštevanje ne pusti trajnejšega efekta.  ;)

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #8 : 25 Oktober 2007, 00:47:42
Glej,nisem je zgolj oštela.Čeprav priznam,da bi jo morala še bolj grobo prijeti.Ampak od presenečenja,kar se je zgodilo,sem čutila samo olajšanje,da ni bilo nič hujšega in reagiranje po tem pač ni vedno tako kot bi bilo potrebno.Saj vem,da nisi mislil naj zdaj mlatim po psu vsak dan,ampak kar je bilo je bilo in zdaj za nazaj ne morem več nič. :-\
In ja,Lona se je prav igrivo pognala h kavalirki,kot da o vabi k igri in ker ona ni bila za,je skočila v njo.Lona je tudi drugače dokaj trmasta in dominantna,jo morem prav malo brzdat nazaj,in nasplošno opažam,da zažene kar malo kot neko ipiko,kadar se je kak pes boji in se ji iz strahu umakne.Če se pa hoče igrat in ni boječ pa je vse ok.Ko je bila mlajša je prav rada izsiljevala in veliko dela je bilo potrebnega,da se je to umirilo,ampak očitno še vedno kdaj pokuka na plan.Dobi prav tak poreden pogled >:D in točno vem,da ji nekaj šine v glavo in potem kaj ušpiči,čeprav točno ve da ne sme. :-[



Mi-Maya

  • Gost
Odgovori #9 : 25 Oktober 2007, 07:41:30
Ves kaj Sibila

Glede na to, da imam sama resen problem, saj imam psičko, ki je napadalna do drugih psov, ti lahko samo povem, kar je meni povedal moj inštruktor. Namreč vsak tak dogodek potrebuje posebno pozornost. Velikokrat ljudje mislijo, da je vse skupaj samo igra, ampak žal to ni tako.Namreč, če imaš takega psa, nikoli ne moreš vedeti, ali bo, ko se bo zagnal proti drugemu psu to samo hec ali kaj drugega. Vem pa, da ko je pes enkrat v tistem afektu, ko se že zagoni, je ni šole in prav nobene stvari, ki bi ga ustavila, da ne bi naredil kar je hotel. Ker to je pač žival in malo drugače razmišlja kot mi.

Jaz sem pomoč poizkala v individualnem šolanju, vendar mi nihče ne more 100% garantirati, da bo psička potem res taka, kot je treba. Če se ti bo to še dogajalo se posvetuj s kakšnim inšturktorjem.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 25 Oktober 2007, 12:54:40
Citiraj
Pošteno skregala je pošteno skregala,pribila v tla,pa pribila v tla.

Jaz imam raje: zavpila ne -  ne uboga: pribila v tla - ne odneha, pa pribila v tla - odneha-, pa dala na prostor, pa  konec sprehoda in na povodcu na poleg domov. Pa nič kreganja.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 25 Oktober 2007, 17:39:01
Tvoja psica je psihično odrasla in je preizkusila svojo moč.
Prvi korak si zamudila, naslednjega ti svetujem, da ga raje ne.
Popolnoma se strinjam z Ireno.
V kolikor ne boš "ubogala", bo prijateljica prej ko slej ob psa, ti ob prijateljico, dobila boš pa popadljivo psico.
Ukrepaj, dokler je še čas!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12 : 25 Oktober 2007, 21:22:15
Ni problem v tem,da je ne bi dovolj kaznovala.Sem napisala,da je dobro razumela,kar je storila narobe.Potem je psico prav lepo ignorirala in niti malo ni kazala več znakov agresije,niti ni renčala v njo,karkoli.S sklonjeno glavo in pomuljena je lepo pri miru hodila zraven.
Mene je bolj zanimalo zakaj pes po petih letih,ko nikoli ni nič narobe,to stori iz ljubega miru?Ali so kaki znaki,ki jih nisem opazila?Pa kot sem že zgoraj opisala,me zanima,zakaj postane ipična?Bolj me zanima kako to preprečiti kot primerna kazen.
Pa Mi-Maya,Lona drugače ni napadalna do psov,se hoče igrat z vsemi in sili v njih.Problem nastane,če se oni nočejo igrat.
Glede na to,da jo je v parku v taco ugriznila čivava in ni odreagirala agresivno,verjetno ni problem v tem.Kadar kak pes zarenči v njo,ali jo hoče popasti,se podredi.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 25 Oktober 2007, 21:39:52
Vse, kar si opisala, je znak psihične odraslosti in več kot značilnrga podrejanja.

Nasvete si pa tudi že dobila.


linchaich

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 26 Oktober 2007, 21:34:33
Vem pa, da ko je pes enkrat v tistem afektu, ko se že zagoni, je ni šole in prav nobene stvari, ki bi ga ustavila, da ne bi naredil kar je hotel.

O, ja ... ce bi prebrala kaj sem napisala, bi nasla nacin kako ustaviti psa!!! Pes se lahko s to 10 metrsko vrvico nemoteno igra (sicer je vcasih odvisno tudi od nacina igre, ampak naceloma ni problemov) - je pa najbolje, ce je okrogla in debela okoli 0,5 cm.

Ce bo prislo do "drugic" ji odlocno reci ne, jaz pa jo ne bi "pribila ob tla" kot nekateri pravijo, ampak jo zvrnila na hrbet in jo pustila v tem polozaju vsaj nekaj casa. Ce pride pes na katerega se je spravila do nje, se niti priblizno ne sme pobrati in ne sme rencati - nic, ti ji dovolis le lezati in cakati, da jo odpoklices ... dokler ti ne reces pojdi ali kaj drugega NE sme vstati - TI si SEF in TI odlocas.

Lp, Ursa