Kopanje - kako pogosto, kdaj prvič?

ninci · 97069

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #150 : 31 Avgust 2010, 21:39:58
Jao, spet en kup pametovanja  ::) Jaz škota nisem nikoli kopala, pitbullko strašno redko, pudljico občasno, zdaj imam pa dve mešanki. Eno kopam po potrebi, drugo moram na 2 tedna, včasih tudi pogosteje. Pa se obe valjata po postelji in obe imata enake sprehode. Aja, perujske gole pse sem pa tuširala vsakodnevno, včasih tudi po večkrat, saj se potijo skozi pore po celotnem telesu.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #151 : 01 September 2010, 08:12:22
Jao, spet en kup pametovanja  ::) Jaz škota nisem nikoli kopala, pitbullko strašno redko, pudljico občasno, zdaj imam pa dve mešanki. Eno kopam po potrebi, drugo moram na 2 tedna, včasih tudi pogosteje. Pa se obe valjata po postelji in obe imata enake sprehode. Aja, perujske gole pse sem pa tuširala vsakodnevno, včasih tudi po večkrat, saj se potijo skozi pore po celotnem telesu.

My point exacty  :) Naša bernardinka in mešanček doma pri starših se tudi kopata letno 1x :) njih prečešeš in odpade vsa svinjarija z dlake :)


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #152 : 01 September 2010, 08:58:27
Če je gou pol ni dlake ni take panike umit. Lej pa kaj če je mal masten, no ne vem sam kukr jst vem če ti zadevo preveč umivaš jo izsušiš in izsušena koža se tudi masti in to še bolj pa lojnice se tudi mašijo. Nad mastjo se gre z mastjo, kukr jst vem s prakse ;D. Probat je treba. Nj vsak prakticira svoje, če ps nima nobenih problemov pa če se vam da pol OK, lahko se pa pri marsikateremu psu pojavijo problemi zaradi prepogostega umivanja, sploh dolgodlaki.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #153 : 01 September 2010, 09:07:31
Aja? Daj to malo argumentiraj na primerih.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #154 : 01 September 2010, 09:39:05
lottika, a spet klamfaš neumnosti? kje si vso tvojo neizmerno modrost pobrala? si doslej živela z vsaj 50 različnimi pasmami, da toliko veš?

daj, raje malo manj piši in več beri, da si ne boš sramote delala s svojimi izjavami, ok?



lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #155 : 01 September 2010, 09:48:21
Zdej pravm za golega za dlakave bi blo preveč dela. Goli del namažeš z oljem (v trgovini se poišče kej naravnega) No uglavnem pred vsakim kopanjem ga namažeš pa pustiš gor 5 min pol pa res z blagim šamponom spereš. Domnevam da večina uporabla za pse naravne šapone in ti vsebujejo alko pa tud če ne piše na deklaraciji no in alko ni dobr za kožo sploh pa ne za mastno.
Lejte jst nimam cajta romanov pisat mal si na netu poglejte, jst sm to že pred časom brala in tud v praksi vidla.
Lejte to je moje mnenje. Sj če pes nima problemov ni potrebe takih stvari prakticirat, eni so občutljivi drugi niso.



lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #156 : 01 September 2010, 09:50:32
ne ne bom več klamfala neumnosti, ker ste vi itak najbolj pametni. Razstavljalci pa tisti k miselte da so psi plišaste igračke boste itak drgač trdil.
Pa sj če tle mal kej pokretiziraš je že joj, svoboda izražanja?????????????



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 01 September 2010, 09:54:07
Zdej pravm za golega za dlakave bi blo preveč dela. Goli del namažeš z oljem (v trgovini se poišče kej naravnega) No uglavnem pred vsakim kopanjem ga namažeš pa pustiš gor 5 min pol pa res z blagim šamponom spereš.

Aja?

p.s. Svoboda izražanja ne pomeni, da klanfaš traparije po spisku od a do ž.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #158 : 01 September 2010, 09:59:11
Pokretiziraš stvari o katerih nimaš pojma. eno je če nekdo vpraša ker ga zanima, drugo pa ko trgovec uči fizika kako se cepijo atomi  :P :P :P :P

Konstruktivna debata je vedno dobrodošla, samo karkoli zagovarjaš moraš meti nekaj zadaj - izkušnje namreč. lahko seveda tudi debatiraš na podlagi naštudiranih stvari, samo v tem primeru moraš biti pripravljena sprejeti tudi to, da kar prebereš ni vedno enako potem dejanskim izkušnjam. Žal še vedno najdem na internetu veliko informacij ki so popolnoma zgrešene, če se omejim recimo samo na kitajske gole pse. Da potem ne omenjam razne kao kvazi poljudj eoddaje, kamor povabijo enga lastnika kitajčka, ki kvasi take neumnosti da groza. se je zgodilo mislim da kakšo leto nazaj ko so povabili žensko z lelgom kitajčkov v njihovo najbolj znano oddajo o psih, ženska pa pojma ni imela o pasmi in kvasila totalne bedarije. in tega je žal ogromno, ker danes so vsi blazno pametni, v roki pa niso imeli ene knjige, prebrali nič od nič,... mah škoda besed res.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #159 : 01 September 2010, 10:15:31
Ha, celo psi iste pasme, istega spola, ki živijo v istem okolju imajo lahko različne potrebe. Od naših psic sta recimo dve taki, ki ju ni treba kopati nikoli, krtačiti pa več ali manj samo v času golitve. ostale je reba skopati vsaj 4x letno, raje kakšenkrat več, temeljito skrtačiti jih je pa treba vsak teden, eno pa celo večkrat.
Lottika ima v nečem prav: če psa prepogosto kopamo in mu sproti odstranjujemo zaščitno maščobo, se hitreje maže. To sem lahko lepo opazil pri tistih mojih, ki sem jih nekoč razstavljala in sem jih morala zato kopati veliko pogosteje kot je to dejansko potrebno. Sicer čistega in počesanega neskopanega belega psa preprosto ne moreš pripeljati v konkurenco na frišno skopanih. tako da delno ima prav. ne razume pa, da so psi različni in da je treba različne tipe dlake različno negovati.
Torej: če nek pes rabi kopanje večkrat na teden, se ga pač koplje večkrat na teden in se poskrbi za vlažnost in maščobo na koži na druge načine. priznati pa moram, da si psa, ki rabi toliko nege nikakor ne bi prostovoljno izbrala.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #160 : 01 September 2010, 10:39:15
Lottika, dlaka nekaterih pasem preprosto nima naravne zaščite, ki jo omenjaš, pa ne zaradi razstavljalcev, ki ti grejo tako hudo v nos, ampak ker je takšna dlaka rezultat selekcije pred sto ali več leti. Ena takšnih pasem je shih tzu, zraven spadata še tibetanski terier in lhasa apso. Vsi trije so zelo stare pasme in nobena od teh pasem nima te famozne naravne zaščite na dlaki. Vse tri pasme zato potrebujejo redno nego in pogosto kopanje. Če tega ne počneš, se zgodi tole:

http://www.lhun-po.com/HRVATSKI/novosti.htm  (ni direktnega linka, klikni levo "2 tjedna u tibetu")

Slike na tem linku niso iz Evrope in ne gre za trpinčene pse po naši definiciji mučenja živali. To so tibetanski terierji in lhasa apsi v svojem avtohtonem okolju, v Tibetu. Tam tudi ni pasjih razstav, da bi jim nemarni in zlobni razstavljalci uničili tako opevano naravno zaščito dlake. Ti psi preprosto nikoli ne vidijo krtače in šampona. Veliko teh psov živi na ketni. Vsake toliko jih postrižejo kot ovce, ko so dredi tako dolgi, da se pes ne more več premikati.

Za primerjavo, negovan tibetanski terier in lhasa apso:

http://www.lhun-po.com/

http://www.titling-lhasa-apso.com/champions.htm

lottika, če bi si izbrala recimo tibetanskega terierja in bi vztrajala pri teoriji naravne (ne)nege dlake, bi hitro imela psa v stanju, kot je na prvem linku. Če te že ne motijo dredi in umazanija, pa bi te mogoče motilo, ko bi se pod vso to svinjarijo začeli delati hotspoti in bi začel pes gniti pri živem telesu. Namreč, v Tibetu so temperature veliko nižje kot pri nas, zato do takšnih vnetij in ran ne pride. Pri nas se poleti lahko zgodijo v roku parih dni.

Torej, mučenje živali?



lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #161 : 01 September 2010, 11:01:19
Ja vsak ima posvoje prav. Važ da so kužki zdravi ;D. Zato pa so mnenja. A ni tko da majo kitajci useeno mal dlake pa se jih brije po hrbtu tko mi je ena lastnica rekla? Jst psa nebi tok kopala!
Zame je redna nega mojga psa vsakodnevo krtačenje in pa kopanje ne vem toč kokrat na let 4-5.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #162 : 01 September 2010, 11:04:31
Jaz bi takega psa, kot so tisti tibetanci lepo na kratko strigla, pa bi bilo za oba prav. je pa zanimivo, kako lepi psi (nekateri vsekakor) se skrivajo pod tisimi nemarnimi dredi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #163 : 01 September 2010, 11:15:34
lottika, če bi si izbrala recimo tibetanskega terierja in bi vztrajala pri teoriji naravne (ne)nege dlake, bi hitro imela psa v stanju, kot je na prvem linku. Če te že ne motijo dredi in umazanija, pa bi te mogoče motilo, ko bi se pod vso to svinjarijo začeli delati hotspoti in bi začel pes gniti pri živem telesu. Namreč, v Tibetu so temperature veliko nižje kot pri nas, zato do takšnih vnetij in ran ne pride. Pri nas se poleti lahko zgodijo v roku parih dni.

Točno to se je skoraj zgodilo pri naši Aji, tako, da je zdaj pač oskubljenec  8)
Pa ne, ker je ne bi česala, ampak ima volnasto mehko dlako, ki je bila tako dolga, da se je vlekla že po tleh. Po parih izletih, kjer je nase navlekla popolnoma vso svinjarijo, kar se je je dalo, vmes še veselo čofotala po vodi, jo je bilo na koncu popolnoma nemogoče razčesat. Postrigla sem jo ravno zadnji trenutek še, ker se je koža spodaj že skoraj malo vnela.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #164 : 01 September 2010, 11:26:29
Lottika, tako je, vsak pozna svojega psa/pasmo in ga neguje tako, kot je treba. Posploševat se ne da. Verjamem, da je tvoj pes ob kopanju 4x na leto negovan, moji psici pa bi bili takšni, kot psi na tistem linku, če ju ne bi kopala in negovala veliko bolj pogosto.

Lanabela, ja, dve opciji sta: redno strič in po potrebi česat ali česat vsak dan po uro ali več in kopat vsaj na 14 dni. ;)  So pa res pod tistimi dredi tudi lepi psi.

Yo, točno to, volnasta, dolga dlaka, vročina, vlaga, pa so tu že hotspoti. Zato je res najbolj pametno strič. Moji sta tudi zdaj obe postriženi. ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #165 : 01 September 2010, 11:45:37
Pri kitajčkih je zelo različno, predlagam da si prebereš temo namenjeno pasmi. Imaš lahko čisto gole kitajlke, ki nimajo niti dlakice po telesu, mogoče kakšen puh na vsake 10 cm :) in imajo samo na glavi, repu in nogah - vendar so tudi na teh delih načeloma bolj redko odlakani. potem imaš medium gole - ki se jim po sredini hrbta vleče ožji ali debelejši pas dlake, pa mogoče na stegnih, so pa še vedno relativno goli. imaš pa tudi zelo odlakane, ki jim praktično vsepovsod poganja dlaka, vendar se skotijo goli in pozneje se dlaka zgosti. no potem pa so še puffkoti, ki se pa skotijo odlakani  :) na hitro tolko, seveda so možne vse variacije glede količine dlak po telesu.

Recimo kitajčka tudi lahko neguješ tako, da ga vsak drugi dan z vlažno krpo prebrišeš in potem ni treba tako pogosto kopati. pa potem je to seveda odvisno od aktivnosti in vremena. goli goli kitajček je zelooo nezahteven pes, je skopan v 5 minutah :) jaz mojo ki je zelo gola kopam res tudi na 3-4 tedne, se pravi 1x na mesec, vmes prebrišem z vlažno krpo. razen če se ful userje potem pač skopam - je pa tako da to to ful živi psi in dobesedno norijo zunaj in nanesejo na sebe tone blata lahko in samo z vodo zelo težko umiješ do čistega, zato večinoma raje dam še zelo razredčen šampon.

aja še to, jaz sem zelo dosti sprobavala med drugimi tudi zelo naravno človeško kozmetiko, kopanje 1x mesečno - no obneslo se ni sploh, ker je zadeva še bolj izsušila dlako in kožo, pač ph ni ok, ne vem...

dejstvo pa je, da če se kitajčka ne neguje redno, se na koži nabira veliko maščobe in svinjarije - že samo recimo od tega da se jih boža. in to je težko tudi dol spraviti samo z vodo, in sedaj da vsak dan psa z vlažno krpo prebrišeš pa se mi spet ne zdi ok, vsaj pri kitajčkih ne, ker se mi zdi preveč. oz vsaj pri mojih. je veliko bolje da se na 14 dni ali 3 tedne skopa z zelo razredčenim šamponom. balzam pa vsekakor pripomore k lepši dlaki. pač če ti je to vseeno potem lahko mirne duše izpustiš balzam :)


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #166 : 01 September 2010, 11:58:14
Ja sm vidla že pufkote na slikc. Nism pa vedla da so popolnoma goli, da jih ni treba nič brit. So taki k jih ni treba nič brit bolj cenjeni?

Ja poleti jih tudi tok kopaš? Ker semi zdi da imajo pozimi ko je centralna (pa tudi tako pravijo), psi nasploh bolj mastno kožo ???
Mal uravnotežiš poleti manj pozimi več.

Božaš kitajče......ja po glavi, zame mora bit kožuh da psa čohaš :P



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #167 : 01 September 2010, 12:16:17
A gremo od začetka al samo v rikverc?


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #168 : 01 September 2010, 12:43:17
Rikverc! Ne sam brez veze da se tle prerekamo. Jst sam samo svoja mnenja in izkušnje kar so mi drug pravl napisala. Se ne druž z ljudmi k majo pse za rastave in mi je blo tuje da se pse tok kopa, mislm nobenga do sedaj nism poznala da bi tok kopu.
So eni pravl da maltežani rabjo dost kopanja(ne vem a sm na tem al pa na kšn drugm forumu to zasledila), pa ga je frendica mela pa ga ni nikol tok kopala.

Hotla sm prej rečt da jst psa potim večkar skopam k polet, ker majo bolj svinsko dlako (recmo polet 2krat, pozim 3-4 krat)



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 01 September 2010, 12:47:49
Hotla sm prej rečt da jst psa potim večkar skopam k polet, ker majo bolj svinsko dlako (recmo polet 2krat, pozim 3-4 krat)

Takega psa bi pa rada videla, ja  ::)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #170 : 01 September 2010, 14:04:44
Ne kontra je, pozimi se nikoli toliko ne umažejo kot poleti, ker pozimi niti niso toliko zunaj :) tako da v bistvu pozimi manj kopam. ja božaš kitajčka po telesu :):):) itak da ga.
in ja, načeloma so najbolj zaželjene gole samičke, preprosto ker jih tako težko dobiš v leglu :):):) vedno so in goli in odlakani, pa še samci in samice, tako da je procentualno gledano možnost za gole samičke manjša :) ampak to je že druga tema, če te karkoli zanima napiši v kitajčarski temi in ti z veseljem odogovirm :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #171 : 01 September 2010, 14:29:37
Bine mi pozimi sploh ni bilo treba niti 1x kopat-je pa ja sneg in jih očisti (no male pasme, ne moreš ravno v snegu sprehajat, ker se zgubijo not). Sprala sem samo tace, če smo po mestu hodli. Največ pucarije je v deževnih dneh, sploh takrat ko se blato nabere-jupijada. In pa kadar se odpravi na lov za mišmi.

Poleti se pa goli psi potijo-ma ni šans da ga vsaj na 4 tedne ne skopaš.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #172 : 01 September 2010, 14:36:16
Poleti se pa goli psi potijo-ma ni šans da ga vsaj na 4 tedne ne skopaš.

Misliš 4x na dan  ;D


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #173 : 01 September 2010, 14:51:40
Mislila sem s šamponom na vsaj 4 tedne-odvisno od psa do psa in lastnika kako ga moti ali ne moti umazanost, vonj po švicu. Stuširaš z vodo ga pa absloutno vsak dan.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #174 : 01 September 2010, 16:08:11
Hej yo! Ja moj pes je vsekakor pozimi bolj umazan kot poleti (poleti je suho ga skartačm pa je ok). Pa pozimi je isto veliko vzunaj, če ne še več in je plundra in je dž (take so zdej zime).... je svinska ko pujsek.
Kitajči so pa itak doma k jih pa pozimi zebe.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #175 : 01 September 2010, 17:23:24
Tudi kitajci so kamot zunaj na aktivnem sprehodu in brez plaščkov. Za kratke wc sprehode pa daš plašček gor :P

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #176 : 01 September 2010, 17:31:49
Hej yo! Ja moj pes je vsekakor pozimi bolj umazan kot poleti (poleti je suho ga skartačm pa je ok). Pa pozimi je isto veliko vzunaj, če ne še več in je plundra in je dž (take so zdej zime).... je svinska ko pujsek.
Kitajči so pa itak doma k jih pa pozimi zebe.

Moji (vsi) so isto veliko zunaj tako poleti kot pozimi btw.
Sicer sem pa govorila o perujskih golih psih. In ja, tako pozimi kot poleti so tekli po par km vsak dan večkrat in ja, vse prešvicane je bilo treba tuširat.


pojko

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 14 September 2010, 12:26:28
jaz sem prvič svojega psička skopala pri 5 mesecih je pa mešanec med maltežanu in norwiškim terierju!



sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #178 : 10 December 2010, 23:32:39
Mi našega kopamo po potrebi, ko sepovalja v kakšni crkovini, mrtvemu črvu,blatu...itd

Smo mu pa ko je zapadel sneg in so posolili ceste, vedno po sprehodu v banjo natočili malo vode in mu sprali tačke + trebušček.

Sem pa na začetku naredila ful napako ker ob prvem kopanju sem ga sam prijela, dala v banjo in stuširala. Pa je ful jokal, hotu pobegnit vn, in nadaljna dva kopanja sta bla isto ful mučna zanj. In še ko sem se jst tuširala je jokal ker sm bla v banji :( No potem pa sem ga začela tko navajat na banjo da ko sva se igrala sem mu igračko dala noter, pa jo jehotu na vsak način vn dobit, pol lsm mu kakšen priboljšek skrila notr - in je počasi premagal strah! Zdaj se pa že umiva brez prisile :D

Vidim pa recimo na mojem ( francozu), da se ful bolj umaže kot pa naprimer labradorec, ki ma daljšo dlako. Po sprehodu labradorca fuuul obrišem in je ok, naš ki pa ima krajšo dlako pa je kar težje.



Urša_Doggy

  • *
    • Prispevkov: 211
    • Točke: 0
  • Pes - edina ljubezen, ki jo lahko kupite <3
Odgovori #179 : 11 Februar 2011, 14:09:21
Tudi mi našo kopamo po potrebi. V 6,5 mesecih bivanja pri nas je bila 2x skopana: 1. ko smo jo dobili, 2. ko nam je na kompost šla. Danes jo imam namen 3. Čez poletje smo jo vedno zunaj kopali danes pa jo bom prvič noter :D. Me prav zanima kakšna bo kopalnica :$.
Zvečer prilepim slikce ;).

Pes - edina ljubezen, ki lahko kupite <3
I <3 my dog...