velikost mladička

metja · 4555

metja

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 13 November 2007, 08:22:55
Ker je na tem forumu veliko vzrediteljev, imam naslednje vprašanje. Kaj lahko kupec pričakuje, oziroma ali naj se odloči za nakup psa, ki je v leglu največji in že krepko presega težo in velikost, ki je predpisana za starost dveh mesecev. Ali bo potem to nek ogromen pes velikosti, ki ni značilna za to pasmo in ali v tem primeru odsvetujete nakup. Hvala za odgovor, Irena



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 13 November 2007, 09:04:13
To je popolnoma odvisno od pasme do pasme - pri nasi pasmi to ne pomeni nujno, saj se mladici lahko razlicno razvijajo, npr. iz zadnjega legla nasega, se je najmanjsi mladicfek razvil v najvecjega korenjaka in hkrati se lahko zgodi tudi obratno. Se pravi mladicek, ki je najvecji v leglu, bo lahko cisto povprecno velik, le razvijal se je nekoliko prej kot preostali.

Za vec info, bos pa verjetno morala povedat za katero pasmo gre in potem tiste povprasat, ki imajo to pasmo, kaksne so tendence.  :)



metja

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 13 November 2007, 09:57:01
To vprašanje sem postavila v imenu prijateljice, ki kupuje yorkshirskega terierja v tujini in bi bilo res hecno imeti gromozanskega yorkija, kar se je že zgodilo v priznanih leglih. Vzreditelj pa ji je itak rekel, da bodo psički lepi, ampak ko imaš psa enkrat doma ga seveda vzljubiš, čeprav to ni to za kar si plačal precej denarja. Jaz osebno pa čakam na spomladansko leglo maltežančice. Irena



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 13 November 2007, 10:06:55
Pri terierjih načeloma iščemo močnejše pse iz legla, je pa pri yorkijih pomembna predvsem teža, ki je eden izmed kriterijev na vzrejnem pregledu. Moj predlog bi bil, da dobro preuči rodovnik psička in poskuša pridobiti podatke o prednikih in sorodnikih, tako bo najlažje videla kaj se iz njih razvija. Seveda bo to težje, če je za starše to prvo lego, ampak vseeno.

V končni meri, je pa izbira mladiča tako ali tako velika loterija, ker nikoli ne veš kaj se bo iz njega razvilo ko bo odrasel, sploh pri terierjih, ki so za vzrejo zelo zahtevni.



Ferry

  • Gost
Odgovori #4 : 13 November 2007, 18:37:07
Se popolnoma strinjam z McKruster, vse skupaj je velika loterija, tudi najbolj priznani vzreditelji, ki že leta spremljajo razvoj mladičkov, pri izboru delajo napake. Vzrediteljica mojega kužka, ki ima že dolgoletno tradicijo, se je po dolgotrajnem razmišljanju odločila za nakup prvega samčka, ki pa v leglu še zdaleč ni bil največji, najmočnejši, a je potem kljub temu pri 11 mesecih prerasel dovoljeno višino 40 cm. Tudi, ko sem jaz pri njej kupila mladička, sem jo spraševala, kaj bo z velikostjo, pa mi je odgovorila le, da to je pač riziko vsakega novega lastnika kužka.

Lp 



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5 : 13 November 2007, 20:52:08
Baje je z velikostjo ful loterija  ::) Moj Neonček je bil že kot 4 dni star mladič največji iz legla in je to tudi ostal - na srečo pasma nima zgornje meje, le povprečje. Kot sem slišala kasneje je to velikokrat bolj izjema kot pravilo in da ni rečeno da največji res ostanejo največji in obratno. Jaz bi se šla v rodovnike za nazaj poglabljat, čeprav priznam, meni kar veliko generacij za nazaj (dol l. 1860 sem prišla) ni kaj veliko pomagalo...večina psov je povsem povprečne velikosti...  ::)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 13 November 2007, 23:38:35
Pri yorkijih je tako, da ti zelo veliko povesta starša mladička. Ful prerastejo večinoma nerodovniški yorkiji, ampak to so itak mešanci...
Če sta starša v standardu, 2-3 kile, potem nebi smelo biti panike. Seveda moraš zaupati vzreditelju, moraš videti kakšne linije vzreja. Bolj kot sama velikost je vprašanje zdravje in kvaliteta dlake, tako da bi se bolj na to morali osredotočiti.
Pa odvisno za kaj misli imeti kužka, ker če ga misli razstavljati se mora dlaka navijat...Pa niso vsi psi razstavne kvalitete, pa še ring dresura je pomembna v tem primeru...
Tako da se je treba kar odločiti kaj želiš.


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #7 : 14 November 2007, 10:18:54
Mi smo izbrali (kupili) mladiča, ki je bil največji, najbolj zalit in najmočnejši v leglu. Zbirali nismo po velikosti, temveč po barvi.
In danes ko srečujem pse iz tega legla (Whippet) ugotavljam, da je naš daleč največji (celo verjetno prevelik glede na standard) in tudi najbolj sorazmeren in lepo oblikovan (beri ne presuh oz. koščen) glede na ostale, kar pa je verjetno posledica našega ukvarjanja z njim in izbiro pravilne in ustrezne hrane.
Mislim, da nekega ključa pri izbiri ni, bolj kot ne je izbira loterija. Pes pa potem zraste in se razvija kot posledica primerne oz. neprimerne hrane, gibanja....



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #8 : 14 November 2007, 10:23:31
Moj Best je bil največji in najtežji že od vsega začetka in je tak še sedaj. Sem pa že slišala primere, ko se je največji mladiček "spremenil" v najmanjšega, ko je odrasel.  ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #9 : 14 November 2007, 10:35:23
Sem pa že slišala primere, ko se je največji mladiček "spremenil" v najmanjšega, ko je odrasel.  ;)

Točno to se je zgodilo v mojem primeru ;) Ko sem rezervirala svojo psičko, mi je vzrediteljica povedala, da je najtežja v leglu in da bo najverjetneje dosegla težo, podobno materini (nekje 2,3 kg). In moja Clea ima pri 11. mesecih komaj 1,5 kg ... Najverjetneje bo nekaj še dobila (ker je res presuha ::), ampak kaj naj, noče preveč jest), ampak nad 2 kg ne bo pa nikoli.

You can't manufacture a miracle