Svinjarija v lovski kinologiji

safran · 8477

safran

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 28 November 2007, 20:12:04
Pozdravljeni,

kot večletni spremeljevalec, ljubitelj in udeleženec v lovski kinologiji, sem naletel na take stvari, preko katerih ne morem več. Kot lovec in lastnik goniča že več let poslušam, opazujem in vidim, da se v naši kinologiji dogajajo res ogabne stvari in največja žalost vsega skupaj je, da to svinjarijo počnejo ljudje, ki so na odgovornih, vodstvenih mestih.

Kaj vse se dogaja v tem zakulisju niti pomisliti ne upam, vem pa, da se očitno dogaja masovna vzreja mešančkov z rodovniki, kar je prebrati tudi na enem od slovenskih forumov.

Vedno več nas je, ki takih stvari ne moremo gledati, smo pač pošteni vzreditelji in odločili smo se, da z vzrejo ne bomo več nadaljevali ravno zaradi takih umazanij!

Očitno je poštenje v Sloveniji že res redka lastnost.

Pa, da ne bomo ostali samo pri besedah, prilagam nekaj, kar samo dosti pove!




LP



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #1 : 28 November 2007, 23:30:18
Kako je pa to možno?
Kaj pa če je napaka v rodovniku?

Ker to potem ni posavski gonič ampak mešanec med tremi pasmami! Saj si niso spet tako zelo podobni, da bi se zamešalo pri parjenju! Ali je to načrtno?


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 29 November 2007, 07:56:10
Lovstvo pri nas je sploh ena sama svinjarija. Samo na kratko: lovec, ki misli, da je gospodar celega sveta lovi kadarkoli, kjerkoli, daje lovsko orožje mladoletnemu sinu, ki hodi v šolo s prilagojenim programom, da hodi na lov sam, kadarkoli, lovi skoraj okoli hiš. Najde izgubljenega psa, ne prijavi pristojnim (veterina, zavetišče), ampak ga kar zadrži. Ker sem ga na željo žene odpeljala v zavetišče, kjer so našli čip in lastnika, sem bila deležna grozljivih groženj, žena pa je bila pretepena (seveda je bil pijan). Dogodku so prisostvovali lovski kolegi, ki niso niti mignili, ko je ženo brcal. Vse vedo, toda ne ukrepajo. Kaj naj še dodam?



Ferry

  • Gost
Odgovori #3 : 29 November 2007, 08:18:02
Se popolnoma strinjam s Karmen, glede na to, da imam tudi jaz lovskega psa, sem slišala že polno svinjarij, da ne govorim kaj se dogaja z njihovimi živalicami. Od več lovcev sem slišala komentarje, ko pes ni več za rabo, dobi šus v glavo - GROZA!! Pa kje vzrejajao oz. popravljam redijo te božčke, revčke v svinjakih (upam si celo rečt, da se imajo v veliko primerih kužki slabše kot pa pri znanem razvpitem preprodajalcu "M....").

Žalostno pa je še to, da so se ti lovci postopili še večjih svinjarij - ponarejanje rodovnikov. Sanja, mislim, da tu ne gre za napako, ampak za namerno štepanje mešancev. Slišala sem, da imajo željo ustvariti novo slovensko pasmo?!?! GROZNO!

Glede na to, da sem lastnica beagla, sem že slišala, kaj se je dogajalo z ubogimi begelčki iz Krke, kako so po čudežu postali rodovniški - rodovnik pa so dobili po pokojnem psu. Pa kaj se je delalo s temi beagelčki, ki jih je imel za Krko v skrbništvu lovec, to je grozno.

Žalostno je tudi to, da očitno naša KZS in vsi veljaki tam, uspešno zatiskajo oči in dovoljujejo te umazanije!

LP



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 29 November 2007, 08:33:30
Tudi če želijo ustvariti novo slo. pasmo to ne gre takole. Ne morejo ti psi kar imeti rodovnika, potem jih pa lahko damo še vsem zavetiščnikom saj so skoraj vsi bolj ali manj podobni vsaj eni pasmi.
In kaj dela vzrejna komisija v tem primeru? Kje so ljudje, ki so tako kombinacijo odobrili ali celo predlagali??? Kako se lahko za takega psa izda rodovnik??
Konkretno so tule res vpleteni lovski psi ampak bolj kot za svinjarijo v lovski kinologiji gre za svinjarijo KZS-ja in vzrejne komisijo če so take parjenje podprli, kar so z izdajo rodovnika očitno ga.

Lp nina



Ferry

  • Gost
Odgovori #5 : 29 November 2007, 08:41:05
Ninci,

mislim, da je zgoraj napisani vzreditelj, tudi predsednik vzrejne komisije. Ostalo potem lahko sklepaš sama!

Star pregovor pravi "riba smrdi pri glavi"

LP



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 29 November 2007, 08:53:55
Moja (skoraj) soseda ima lovskega psa - konkretno Barvarskega barvarja al neki podobnega. Psička ima rodovnik, opravljena vsa potrebna šolanja, je lepa, ustreza standardu, vendar ker enemu g. ki ima čez te vzrejne preglede pač njen partner ni všeč, njena psička ni dobila vzrejnega dovoljenja, z razlago, da pač ne en odtenek ampak manj kot en odtenek ne ustreza standardu glede barve (kar sploh ni res, ker je psička ista iz istega legla, kot jo ima en drug sosed - ona je vzrejno dovoljenje dobila!). Full dobra in utemeljena razlaga, ane. Vsi se strinjajo, da bi dobila vzrejno dovoljenje, če bi šla na vzrejni pregled h enemu drugemu, vendar jih je zdaj zaradi tega kar se je zgodilo vse skupaj minilo. ...se sploh ne čudim

...sledi svojim sanjam


Ferry

  • Gost
Odgovori #7 : 29 November 2007, 10:56:31
Dina,

tudi moji kolegici se je zgodilo, da z res lepo beaglico ni dobila vzrejnega dovoljenja in se ji je vse zamerilo in z njimi noče imeti več opravka.

LP



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 29 November 2007, 12:38:54
No, rodovnik ni ponarejen, saj so lepo napisane kratice pasem, ki jih ima v sebi oče. Samo da mladiči potem niso pasemski ampak pač križanci teh pasem. Taka vkrižanja se pogosto dogajajo, pravzaprav sodobne pasme brez njih ne bi bile to kar so. Morajo pa biti takšne poteze premišljene in strokovno utemeljene. Pa nek načrt je treba imeti, kaj sploh hočemo doseči. Ali so v tem primeru vse te zahteve izpolnjene ali ne ne morem presojati, ker se na goniče ne spoznam. (No toliko vseeno, da vem, da sta planinski gonič in brabndel brak tako podobna, da bi ju lahko imeli za eno pasmo, ki si jo pod različnimi imeni  lastita dve državi).


borovnica

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 29 November 2007, 13:00:14
Prepričana sem, da je predložen rodovnik sicer pravi, ampak vzreditelj, ki je ta rodovnik prevzel od Kinološke zveze, ni pogledal, kaj v rodovniku piše. To ni prvič, ko so se v rodovnikih pojavili nepravi podatki, to se dogaja, ampak vsak vzreditelj bi moral, preden ga izroči novim lastnikom, točno preveriti vse podatke. Take izkušnje z KZS imajo tudi nekateri forumaši. Skratka, mislim, da ne gre na namensko goljufanje ampak le za nedoslednost pisarne KZS oz.tistega, ki piše rodovnike. Rodovnike pišejo ljudje (sicer res s pomočjo računalnika), vendar ljudje delamo tudi napake. Eni večkrat, drugi manjkrat. Najbolj pomembno pri vsem tem je, kako pes izgleda. Če, Safran, vaš kuža pasemsko ne ustreza standardu, potem je z rodovnikom res vse v redu in je napaka vzreditelja in vzrejne komisije. Če pa kuža ustreza standardu, potem pa je to zgolj administrativna napaka.



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #10 : 29 November 2007, 13:12:58
Je bila vsaj podana pritožba glede nepravilnosti rodovnika?


As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 29 November 2007, 13:36:24
Kot vidim, se "napake" vlečejo iz 3. v 2. rod in se do sedaj ni nihče zganil?
In četudi je vzreditelj spregledal napako, pa saj mora tudi lastnik psa (ki psa potem pari naprej) poznati njegove prednike... čudno... ???
Videti bi bilo treba tudi rodovnik psov 2. roda,...


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 29 November 2007, 13:45:02
Moja (skoraj) soseda ima lovskega psa - konkretno Barvarskega barvarja al neki podobnega. Psička ima rodovnik, opravljena vsa potrebna šolanja, je lepa, ustreza standardu, vendar ker enemu g. ki ima čez te vzrejne preglede pač njen partner ni všeč, njena psička ni dobila vzrejnega dovoljenja, z razlago, da pač ne en odtenek ampak manj kot en odtenek ne ustreza standardu glede barve (kar sploh ni res, ker je psička ista iz istega legla, kot jo ima en drug sosed - ona je vzrejno dovoljenje dobila!). Full dobra in utemeljena razlaga, ane. Vsi se strinjajo, da bi dobila vzrejno dovoljenje, če bi šla na vzrejni pregled h enemu drugemu, vendar jih je zdaj zaradi tega kar se je zgodilo vse skupaj minilo. ...se sploh ne čudim

Če nit ne veš točno za katero pasmo gre, potem zelo težko sodiš, če je bila odločitev vzrejne komisije pravilna ali ne, a ne da?
Če je psica iz istega legla kot neki drugi pes, ki je vzrejno dovoljenje dobil, to tudi ne pomeni, da bi ga morala tudi ona.
Dajte komentirat tisto, o čemer ste prepričani in o čemer imate dovolj znanja!


safran

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 29 November 2007, 16:51:16
Dejstvo je, da tu ne gre za napake, ampak načrtno delanje mešancev z rodovniki. 

Problem je v tem, da vzreditelj ve kaj dela in to dela načrtno in ker ga vsi okoli njega podpirajo se pač to množično dogaja in to brez posledic, zato pa nekateri, ki smo pošteni iz tega sveta izstopamo in se zavestno odrekamo vzreji, ker naše poštenje ne more konkurirati tem ljudem.

Na drugem forumu celo zagovarjajo svoje delo s tem, da je tem psom oplemenitena kri in da so v lovišču veliko boljši.

Podoben primer se je zgodil v Nemčiji, ko so ljudje namenoma parili afghanistanca in slukija, da bi izboljšali sposobnost afghanca v coursingu oz. pasjih dirkah, seveda so iz tega ven padali čudni afghanci z rodovniki, samo so pa znatno bolje tekli od afgancev "čiste krvi". Nemška KZS je zadevo rešila tako, da je začela delati DNK teste in tako mora vsak pes, da dobi vzrejno dovoljenje, narediti še DNK test.

Pri nas pa se to ne bo zgodilo še kar nekaj let, ker se vsi obnašajo tako, kot da nič ne vedo, čeprav v teh barabijah sodeluje kar nekaj znanih imen.

No pa še slika kužka - pomoje mešančka, ki pa je uradno v slovenski rodvni knjigi vpisan kot brandel brak.



In takih primerov mešančkov z rodovniki je izredno veliko.

Lp



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 29 November 2007, 18:12:19
Moj komentar je letel na Dinino pisanje, da ne bo pomote.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 29 November 2007, 18:16:10
yo, prepričana sem, da gre za psici iste pasme in zdaj tudi da gre za to pasmo, ki sem jo omenila. sem pa tudi prepričana, da je psička, ki ni dobila vzrejnega veliko, veliko lepša kot ona, ki ga ima.

...sledi svojim sanjam


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 29 November 2007, 18:19:34
yo, prepričana sem, da gre za psici iste pasme in zdaj tudi da gre za to pasmo, ki sem jo omenila. sem pa tudi prepričana, da je psička, ki ni dobila vzrejnega veliko, veliko lepša kot ona, ki ga ima.

Nisem videla ne ene ne druge, opozorila sem le na to, da če eden od psov iz legla dobi vzrejno dovoljenje, to ne pomeni, da ga avtomatično morajo dobiti vsi. Sicer pa mora imeti lastnica opis psa - iz tega se da razbrati, zakaj nima vzrejnega dovoljenja.
Koliko se pa nam laičnim posameznikom pes zdi lep, nima pa nobene veze. Povrhu vsega, glede na to, da gre za lovsko pasmo, morda ni razlog samo v vizuelnosti.
Bi bilo treba vedeti kaj več.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 29 November 2007, 18:26:30
Razlog je samo v tem kdo koga ne mara. ker sta različni samo v tem, da je ena normalna lušna psička, druga pa k tak pujsek (širša k daljša)  ::) Drugač ima vse kot je treba, pa tudi šolana je tako kot mora biti...vzrok je samo zamera.

...sledi svojim sanjam


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 29 November 2007, 18:54:46
Rodovnik je načeloma samo potrdilo o prednikih.
Pri konjih npr je povsem običajno, da imajo rodovnike tudi križanci pasem. Pač piše: mama anglo- arabec/ oče holštajnc ,pa je.
To je potem večpasemska žival s kontroliranim poreklom, vzrejena za točno določen namen.
Take rodovike (večpasemske)vodijo tudi za vprežne aljaške huskye, npr.

Edina težava pri tem za pse je,da je KZS del FCI ja in FCI dovoli izdajo FCI rodovnikov samo za psame,ki jih ta organitzacija priznava.
V prekršku je torej KZS.KZS ne bi smela izdati rodovnika večpasemskim psom.
Kdor želi ustvrajati novo pasmo izven FCI  mora voditi svojo rodovno knjigo. Navadno ustanovi svojo pasemsko matično organizacijo.
Ko doseže pogje ,ki jih FCI podaja , ne vem točno 5 linij in 100 nesorodnih psov ali nekaj v tem smislu, lahko zaprosi za "čakalnico". In potem ko je nekaj let v čakalnici se lahko uvrsti v spisek priznanih pasem.

Toliko o rodovniku.
Kar pa se tiče vzreje nove asme in Slovenije....
da ne umrem od smeha :D. Slovenci nismo sposobni narest nove pasme :P. še teh ,ki so bile našem območju nismo znali obdržat( istrijanec, npr, pa še bi se kaj našlo) in edino , ki smo o uspeli obdržat kot slovensko - kraškega ovčarja v bistvu severna linija šarplaninca zgodovinsko, samo uspeli iz slabega še poslabšati :-\. Res izjemno smo talentirani za vzreditelje :-X .

če pa je govor o formiranmju katerekoli lovske pasme je pa vse skupaj še bolj smešno, že prav sarkastično. Na tem področju ne uspemo niti držat že dosežene kvalitete matičnih organizacij, kaj šele karkoli izboljšat.
Zakaj?
Ker je Slovenija premajhna, ker je lovska kinilogija pod gladino morja in še bi se našlo.
Če hočeš karkoli kvaliteno vzrejati za delo rabiš morje kvalitenih vodnikov ki resno delajo s psi to , za kar hočeš vdit selekcijo.
In v Sloveniji je pravih lovskih kiniologov za vse pasme mogoče 50 (in imajo 45 različnih pasem). Ostali lovci morda imajo pse, ki letajo mal simo tamo po gozdu kadar ravno tako nanese -a jih ne šolajo in torej ne morejo nič doprinest   podatkom za vzrejo.
Torej že v osnovi ni kritične mase delovneg azaledja , zato pozabimo na selekcijo.

Pa tudi če bi kdo nabral veliko lovcev kinologov,ki bi želeli soustvarjati pasmo ( s praktičnm delom) tega ne bi mogli :(- zakaj ?
ker v Sloveniji lahko v lovišču dela samo čistopasemki pes z rodovnikom (in preiskusom naravnih zasnov :P.

Torej je jasno,da v Sloveniji ni in ne bo možno narest nobene nove lovske pasme.
Kdorkoli se je šel križanja očitno niti teh osnovnih stvari ni vedel- kje je šle pot do pasme.


Postavlja pa se tudi vprašanje zakaj bi v Sloveniji rabili novo pasmo ::) ?
FCI priznaca že stotine pasem. Tudi goničev je več deset  :).
Ne verjamem,da prav nobena od pasem ne ustreza slovenkim razmeram. Seveda pa bi bilo potreBno zatstaviti kvalitetno vzrejo in selekcijo- ampak očitno enim to tudi znotraj že preverjenih pasem ne gre :P.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 29 November 2007, 18:56:13
Pred nekaj meseci sem v uradnem glasilu KZS, v Kinologu, zasledila uradno objavo, da se preklicujejo vsi rodovniki in vzrejna dovoljenja izdana lovskim psom mešancem, ki so rezultat načrtnega ustvarjanja nove pasme. S tem obvestilom se je preklicala tudi veljavnost vodenja takšnih poskusnih rodovnih knjig pri posameznih vzrejnih komisijah in prepovedalo nadaljnje tovrstno pocetje. Predvidevam, da je zgornji rodovnik se iz časa, ko se je to "toleriralo". Skratka, zdaj je to prepovedano, pa naj posamezni "vzreditelji" trdijo kar hočejo in s tem tudi KZS ni več v prekršku.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #20 : 29 November 2007, 19:08:08
V redu ,da so to naredili. Ampak upam, da so bili toliko fer,da so vodnikom zdaj pustili uporabo teh psov za lov.
Kajti vodniki so nič krivi pri vsem skupaj. Ko so psa kupili je imel rodovnik (so bili uradno nategnjeni z žegnom KZS). Ne moreš nekaj razveljavljati za nazaj. Tako trdi menda tudi zakonodaja-da zakon ne more za nazaj spreminjat stvari. In večina teh križancev je celo že opravila delovne preiskuse , ki so pogoj za uporabo v loviošču. Psom bi torej morali samo rodovnik opremit s "pogojni " in vzrejna prepoved" gor naštempljat.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 21 December 2007, 07:40:13
kalsang,tisti preklic v Kinologu se ni nanašal na rodovnik tega psa,ki je bil rojen v letu 2000,temveč na poskus prejšnje vzrejne komisije za goniče,ki je hotela ustvariti nove pasme goničev v Sloveniji s tem da so parili različne pasme psov.Eden takih produktov je bil tudi t.i.Kraški Brak.Ti psi so imeli neki kvazi rodovnik,ki ni bil od KZS.Da ne boste mislili, lastniki teh psov so pred približno štirimi leti tudi prišli na vzrejni pregled in bili potem nemalo presenečeni, ko le tega niso dobili.Sicer pa vem,da so delali neverjetne stvari-med drugim so, mislim da, parili posavskega goniča z epanjel bretonom,ki spada med pričarje.Kar se pa tiče zgoraj videnega rodovnika,se niti ne čudim-po vsej verjetnosti nekdo ni vedel kakšne so razlike med Brandel brakom in Planinskim goničem.Pa tudi kratic pasem večina ne pozna.Pri nas  velika večina lovcev in lovskih sodnikov dobro  pozna samo istrijana,vse ostalo pa več ali manj ne.In glede na to da še učitelji ne poznajo dobro standardov nimajo kaj prenesti na svoje učence.Se je treba hudičevo potruditi in se dokopati do znanja kje drugje če že želiš poznati FCI VI.Govorim iz lastnih izkušenj.
LP Tjaša

+1