Če zamudiš pri vzgoji

zvezdicazaspanka · 4833

zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
: 04 December 2007, 12:33:31
Tole temo sem mogoče malo čudno naslovila.
Če paše kam drugam jo prosim premaknite.
Gre pa za to, kar se meni tudi dogaja :-[. Ko sem dobila Lumpa, o pasji vzgoji nisem imela pojma. Še dodaten problem pri tem pa je, da se je izkazalo, da ima Lump izreden lovski nagon in pa trmo na kubik.
V šolo sva se odpravila šele pri enem letu in takrat že mnogo zamudila. Da je vse skupaj še bolj grozno, so v tej pasji šoli učili bolj s prisilo, kot pa pozitvno motivacijo. Kar pri Lumpovi trmi ni obrodilo nikakršnih sadov, prej nasprotno.
Potem sem sama začela mnogo brat po forumih, pa razna druga literatura, tako sem dojela in spoznala ogromno novih stvari, kako psa pozitvno motivirati... Čeprav tudi motivacija je pri nas kar trd oreh, saj zunaj našega več kot par minut ne zanima nič, razen vohljanje.
Spomladi se odpravljava zopet v malo šolo (in sicer Lump ima že 2 leti), tokrat v Ljubljano.
Zanima me, koliko mislite, da je zares izgubljenega in koliko se da nadoknaditi?  :-\




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 04 December 2007, 12:43:27
Nadoknaditi se da skorajda vse, samo veliko  več truda bo potrebnega.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2 : 04 December 2007, 12:48:37
Z rednim delom in predvsem doslednim veliko.

Mela posvojeno lovsko psico, ki sem jo po nekaj letih lahko ustavila tuzdi v gonji in je bila moj prvi pes. Ti samo najdi sistem, ki paše tebi in je prilagojeno karakterju tvojega psa in vztrajaj in vztrajaj in ne zgubit veselja do dela tudi, ko bo šlo navzdol ali se ne bo premaknilo nikamor!

Da se marsikaj popravit, odvisno od izkušenj psa in vodnika, karakterja obeh in volje do dela.

Pa še veliko se naučiš zraven ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 04 December 2007, 16:38:00
Saj verjetno se res da, a kaj ko je tako trmast in nezainteresiran. Zunaj lahko nosim klobase sabo, pa ga sploh ne bi ganil. Ne vem kako bi ga sploh motivirala, da ga ne bi zanimalo vse ostalo, jaz sem pa potem v drugem planu.

Veliko se je sicer spremenilo, ko sva začela kliker uporabljat, se je kar hitro naučil nekaj trikcov.

Včasih pa vseeno ne vem, ali nama gre dobro ali ne, ali kje naj začnem...

Upam, da bo bolje ko bova šla spet v malo šolo, bova spet začela od začetka. Kaj je zelo pomembno, oziroma kje naj začnem, da bova vsaj malo pripravljena?



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #4 : 04 December 2007, 16:59:36

Upam, da bo bolje ko bova šla spet v malo šolo, bova spet začela od začetka. Kaj je zelo pomembno, oziroma kje naj začnem, da bova vsaj malo pripravljena?


Mogoče mu pa hrana ni dovolj velika motivacija? Poskusi s čim drugim - žogico ali s tisto igračo, ko se vlečeta. Pri slednji pazi, da bo vedno on zmagal, in odnesel "plen", tako bo motivacija večja. Na koncu mu jo pa vedno s čim zamenjaj (npr. s hrano). To lahko narediš kot predpripravo na šolo - da se čimbolj uigrata. Da bo videl, kako zelo fajn si  ;) Če boš mela pa žogice, pa imej vedno dve.
Pri našem zaleže samo to, če sva zunaj oz. med drugimi, hrane niti ne porajta, pa je lahko ne vem kaj. Žogica pa vedno zaleže - klik - žogica  ::)



zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 04 December 2007, 18:25:30
Mogoče mu pa hrana ni dovolj velika motivacija? Poskusi s čim drugim - žogico ali s tisto igračo, ko se vlečeta. Pri slednji pazi, da bo vedno on zmagal, in odnesel "plen", tako bo motivacija večja. Na koncu mu jo pa vedno s čim zamenjaj (npr. s hrano). To lahko narediš kot predpripravo na šolo - da se čimbolj uigrata. Da bo videl, kako zelo fajn si  ;) Če boš mela pa žogice, pa imej vedno dve.
Pri našem zaleže samo to, če sva zunaj oz. med drugimi, hrane niti ne porajta, pa je lahko ne vem kaj. Žogica pa vedno zaleže - klik - žogica  ::)

Hvala za dober predlog.

Če pa ima še kdo kakšnega pa ga naj prosim kar napiše 8).



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #6 : 05 December 2007, 09:35:17
Najprej to poskusi, pol bomo pa vidli ;)

Samo ne it takoj v najhujše!

Zapomni si, da je važna postopnost. Ne moreš it takoj v najhujše!!!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 05 December 2007, 09:50:45
Najprej bi morala s psom zgradit odnos: ti si šef, on je tvoj podložnik. Dokler tega nimata, tudi drugega ne bo, ker si bo pes mislil, "kaj pa sem jaz tebi, da bi karkoli naredil?" in bo veselo vohljal dalje, ne glede na hrano, žogco in druge motivacije. Morda bodo zalegle za kako minuto, potem, ko se bo pes naveličal, bo delal kar mu bo pasalo.

Vse se da, samo veliko težje bo in veliko več dela bo potrebnega.

Kristinca & Florinca


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8 : 05 December 2007, 10:38:41
Nismo v sužnjelastniški družbi...  :D

Vzajemno partnersto s spoštovanjem eden do drugega pa že... To je res osnova...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 05 December 2007, 12:56:00
Ah ja, kakor koli vzameš psi so naši sužnji. Nikjer pa ne piše, da s sužnjem ne smeš spoštljivo ravnati.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10 : 05 December 2007, 13:21:52
Vzajemno partnersto s spoštovanjem eden do drugega pa že... To je res osnova...

Poudarek je na spoštovanju. zvezdicazaspanka in njen kuža tega nimata.
Moj poudarek je bil v tem, da jo mora pes najprej začeti spoštovati, se pravi zmenit se morata kdo je kdo pri hiši, potem pa dalje.  ;)

Lanabela, se strinjam.  ;D  Beseda suženj ima tak slabšalen prizvok, pa ni nujno, da je temu tako. Psi v lovskih rokah so čisti sužnji. Išči, prinesi, ubogaj, pa to še ne pomeni, da jim je hudo.  :P

Kristinca & Florinca


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11 : 05 December 2007, 17:44:30
Važno, da je spoštovanje, kakor koli se to imenuje. Ne moreš z vsemi enako govorit, kot ni vsak način učenja primeren za vse. Fleksibilnost in nič na silo.
Seveda pa mora preprečit, da bi pes delal naprej kot se mu zahoče. Prva je ta, da ga ne spušča do nadaljnega.

Pasja "svoboda" je (bi morala biti) pogojena s tem koliko pes upošteva lastnika.

V glavnem, jaz ne gledam na psa kot sužnja. Ta beseda mi nikakor ni všeč in se z njo ne strinjam.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 05 December 2007, 23:20:01
Pred kratkim sem dobila v roke zelo zanimivo napisano knjigo oz. prirocnik v anglescini z naslovom WHEN PIGS FLY! Training success with impossible dogs.

Res priporocam!



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #13 : 06 December 2007, 00:14:33
Nadoknaditi se da skorajda vse, samo veliko  več truda bo potrebnega.
Sem enakega mnenja :)


zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 06 December 2007, 09:32:40
Jaz mojega psa ne spuščam, ga imam na flexiju (ali na 10m štriku), dokler ne bom 100%, da ga lahko nekako zadržim. Ker so gozdovi pri nas vse naokoli, on pa dvigne nos in bi kar šel. Izjema je le, da ga spustim, ko srečava psa, ker takrat sem prepričana, da ne bo nikamor odšel (pa zelo redko srečava kakšnega psa), ker komaj čaka da se bo igral.

Trenutno ga postopoma navajam na halti, da ga bom lažje kontrolirala, ko bova postopoma vključila sprehode, kjer je več ljudi. Je namreč med drugim tudi vlečni pes :-[ (ima pa 16kg), ki misli, da vsi komaj čakajo da ga bodo božali.

Pred kratkim sem dobila v roke zelo zanimivo napisano knjigo oz. prirocnik v anglescini z naslovom WHEN PIGS FLY! Training success with impossible dogs.
Imajo mogoče tudi v knjižnici?

Sem vesela, da mislite da ni še vse izgubljeno, sem bolj motivirana za naprej. :)

Res priporocam!



zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 06 December 2007, 09:35:26
Upam, da razberete kaj sem na koncu mislila, sem kar nekako med citat vrgla :-[. Se opravičujem.



Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 06 December 2007, 13:20:19
Ojej, si res dobro med citat zamešala  :D

Ne, te knjige ne bos dobila v knjiznici ker je tuja in precej nova.. se ti splača naročit, ce le lahko bereš angleško. Opis knjige si poglej tule http://www.dogwise.com/itemdetails.cfm?ID=DTB919

Mi je zelo vsec, kako avtorica razlozi lastnikom psov, ki pac imajo manj prirojene zelje za sodelovanje s clovekom, zakaj je tako, kako se psi po teh lastnostih razlikujejo (npr. primerja pitbula, rodezijskega grebenarja in border collija), kako pobrskati po lastnostih pasme, da bi nasli primerne motivatorje, s katerimi jih bomo pritegnili... in sploh na privlacen nacin opisuje, kako narediti "operantnega psa". Notri je razumljivo predstavljeno tudi poglevje o klikerju in teoriji učenja. Pa tudi vsa navodilca za učenje osnovnih vaj, odpoklica, odpravljanje nezelenih vedenj, vlecenja na povodcu.. in pa krasno poglavje z naslovom Play University.. v glavnem, res dobrodošlo domače branje!



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #17 : 06 December 2007, 17:23:47
http://www.dogwise.com/itemdetails.cfm?ID=DTB919
Sem si pogledala opis in se mi zdi res zanimiva knjiga :D. Mogoče jo še celo naročim :)


zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 09 December 2007, 11:35:43
Ne vem če je tole za sem, ali bi bilo bolje da bi dala pod opis mojga psa. ???
Danes sva šla z Lumpom na sprehod, ko sva opravla normalen sprehod kot ponavadi, sva srečala enega pasjega prijateja. In smo odšli do travnika da se nanorita. Šele zdaj sem se spet spomnila, koliko energije ima moj pes. Ko je bil drugi že čisto preč, čeprav je šel moj sam še malo v gozd pošnofat vmes, enkrat je celo nekaj lovil (vem ker je lajal vmes), potem pa spet kmal pridirkal nazaj, je moj imel še kar nekaj energije. Ko sva se odpravila domov je šel pa tako lepo zraven, da sem res vidla da se je nalaufal. Ne vem pa kako ga naj tako zaposlim, da bo vsak dan vsaj malo utrujen??? Ker sva praktično skoz na flexiju.



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #19 : 09 December 2007, 11:56:00
Vsekakor ni najbolj pametno, če te sicer ne posluša najbolj, da mu je glavna zabava igra z drugimi psi. Ti bi mu morala biti najbolj zanimiva in v tvoji bližini bi moral biti najbolj srečen (verjemi da vem, kako težko je to doseč  ::), tudi če so drugi psi zraven. Pravzaprav bi se šele s tvojim dovoljenjem lahko šel igrat z drugimi mrcinami - prej bi moral narediti kako vajo ali kaj podobnega, da si zasluži igro.

Kar se pa utrujenosti oz. kurjenja energije tiče pa - trikci psa najbolj utrudijo (to vem zdaj, ko Lum spet počiva zaradi šepanja in ima ful enegije). Če boš na sprehodu veliko zahtevala od Lumpa - od pozornosti do raznih preskakovanj debla, hoje po deblu, okoli dreves, lovljenja žogice, vlečenja ... (to vse lahko na fleksiju delaš) - mu ne bo dolgčas, ne bo hodil stran od tebe, ker boš tko fajn, in še utrujen bo. Tudi vajo prostor, sedi in odpoklic lahko delata na fleksiju - raztegni ga in položi na tla ter stoj na njem da bo Lump imel občutek, da ga ne držiš, pa vadita.

Predvsem moraš biti ti bolj zanimiva od vsega. Če boš v to vložila vso energijo, jo bo tudi Lump in verjemi - utrujena bosta oba  ;)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #20 : 09 December 2007, 11:58:15
Ko bosta pa že tko fajn, da boš ti super, ga pa lahko vmes tudi malo spustiš - ampak takrat pa moraš bit res najbolj zanimiva oseba na svetu. Ko se ti bo zdelo, da ga pozornost zapušča, pa takoj spet na štrik.

Saj bo, boš videla!

aja, pa s trikci ga lahko tud doma zelo utrudiš!



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 09 December 2007, 12:02:43
Ja to bi bilo fajn, da če imaš možnost da se zmeniš z kakšnimi drugimi lastniki psov vsaj za redna srečanja, da se psi nalaufajo.

Drugače pa je bi pri meni isti problem pri vzgoji, moja je bila čisto nezainteresirana zunaj za igrače in tudi za hrano, če je vidla drugega psa. V šoli je bila katastrofa na začetku, ker jo res ni nič zanimalo, samo da je vohala skoz po tleh,in če je prišel kak drugi pes je valda njega gledala. Samo postopno, ko se pes navadi na okolje in ugotovi da se paš v šoli dela, potem je boljše in kar gre. Je pa ful pomembna izbira prave šole z pravimi inštruktorji.
Jaz sem tudi na začetku mislila da je nikoli nebom mogla spuščati z vrvice, no danes nikoli ni pripeta če gremo kam na spehod kjer ni ceste zraven in moram rečti da lepo uboga. Je pa bilo potrebno kar nekaj vztrajnosti, čeprav jo učim od malega. Tako da pri tebi bo verjetno potrebno še več vztrajnosti, ampak ni nič nemogoče. :)

Glede odnosa človek-pes, jasno mora biti, kdo je vodja tropa. Če je to pes, potem je veselica :) No v glavnem človek mora prevzeti vlogo vodje, ki mu bo pes sledil, ne glede na vse.


zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 09 December 2007, 13:23:50
Gulu se čist strinjam s tem kar si napisala. Vem, da ga ne bi smela spustit  :-[, ampak tako redko koga srečava :'(, da se lahko Lump  z njim igra. Bom definitivno se potrudla biti bolj zanimiva na sprehodu, pa tudi če to pomeni, da se morm orng pretegnt, kar najverjetneje pr mojmu hiperaktivnežu pomeni.
Zanimivo mi je bilo to, da ko sva šla domov čez vas, sta bla tam dva otroka in jih sploh ni pogledov(kar res očitno pomeni, da je bil utrujen), sicer sem mu priboljšek držala pred gobčkom, ampak ponavad ga to tud ne gane, se kr vleče tja.

Botticelli hvala tudi za tvoje nasvete.

Bi mi mogoče kdo priporočil kakšnega inštruktorja za individualne ure iz Lj? Lahko na Zs.

Lp



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #23 : 10 December 2007, 05:36:02
Se strinjam z gulu, ker jaz delala enake napake. Sedaj, jo vedno spustim do drugih psov tako, da mora prej kaj narediti, predno jo spustim. Vsaj sedi ;) Drugče pa je res, da jo treningi poslušnosti tudi utrudijo ;) Trikci pa jo tudi zmatrajo, samo teh jaz ne vadim prav pogosto, ker ni preveč vedno zainteresirana za to :-\

lp


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #24 : 10 December 2007, 08:13:07
Večkrat, ko bo tekal z drugimi psi ali celo za divjadjo in bolj bo s tabo dolgas, manj ga boš zanimala.

Glih o tem sem govorila. Nič spuščanja in samo delo in igra s tabo. Če pa že ne moreš brez da bi se tvoj pes igral z drugimi, pojdi na ograjen prostor.
Zmeni se skom pa je.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #25 : 10 December 2007, 08:26:28
Gulu se čist strinjam s tem kar si napisala. Vem, da ga ne bi smela spustit  :-[, ampak tako redko koga srečava :'(, da se lahko Lump  z njim igra. Bom definitivno se potrudla biti bolj zanimiva na sprehodu, pa tudi če to pomeni, da se morm orng pretegnt, kar najverjetneje pr mojmu hiperaktivnežu pomeni.
Lp
nič ni narobe, če naigra TUDI z drugimi psi. Ampak ne vem kako ti laho pride na misel,d apotem gledaš kako odide v gozd in tanekaj goni. To pa se ne bi smelo nikoli dogodit.
Če nisi v stanju ga nekako dobit nazaj  al pa ujet , ko je igre konec ga pač ne moreš spuščat v igro. Oz rabiš dobro ograjen prostor.
Ni čudno,da   ene jemlje resno,če pa ima svojo zabavo takole  >:(. In ob polni skledi in riti vse življenje brez da migne  ::).
Zapri ga in nehaj ga futrat. Naj bo zunaj samo,če se igra s tabo. In če hoče jest naj za to kaj naredi. Če noče pa nič, pa zapri nazaj. Počasi bo že pogruntal, "da mu brez tebe živeti ni".
In pas ,ki je že takole odhajal po svoje pač NIKOLI v življenju ne boš mogla imet spuščenega v gozdu ali v bližini  :-\ .
Nič ne de, ga boš pa imela na fleksu oz na 10 m špagi  :). Pa se mal več (najmanj 2 x pol ure in 1 x 1 uro na dan intenzivno ) z njim ukvarjaj in ga še s kolesom sprehajaj.



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!