kje kupiti psa? Slo ali tujina?

gregecc · 18353

rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #30 : 18 December 2007, 15:31:52
Ni skrivnost! Za avstralskega ovčarja!  ;D Kolikor vem, jih v Slo ni veliko!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #31 : 18 December 2007, 16:19:15
Zoe, verjamem, da sva sicer istega mnenja, a vseeno majhna replika - pri nas so ljudje (že generalno) mnogo bolj previdni pri dajanju podatkov, pa še pri teh, ki jih dajo, so zelo 'selektivni'. Tako moraš (v veliko primerih) imeti hudičevo srečo, da naletiš na podatek preko koga tretjega, govoric, nepreverjenih info itd, pa gre lahko za zelo kočljivo zadevo, npr zdravstveni problemi ala gluhost, težave s sklepi, epilepsija... V tujini, npr Skandinaviji, je prikrivanje in potvarjanje podatkov praktično nemogoče, saj vse preglede opravi veterinar in jih pošlje direktno na pristojni pasemski klub, ki podatke javno objavi. Tako da se sicer strinjam, da se toliko bolj izpostavš pri vzreditelju iz tujine, ki ga ne moreš obiskati osebno in se prepričati o njem in njegovih psih, ampak glede samih informacij o določenih psih pa vsaj za  tri konretne pasme lahko trdim, da so mnogo bolj verodostojne v tujini kot pa pri nas.

No, na to pa sploh nisem pomislila. Od Skandinavcev bi se lahko marsikaj naučili.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 18 December 2007, 18:06:17
Ni skrivnost! Za avstralskega ovčarja!  ;D Kolikor vem, jih v Slo ni veliko!

A jih ni ze samo na forumu cel kup? :P



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #33 : 18 December 2007, 21:50:11
A jih ni ze samo na forumu cel kup? :P

Ne samo to na forumu so tudi 4-je vzreditelji avstralcev  :P
Pa še tole... tudi naša vzrediteljica ni imela angleške strani ampak samo nizozemsko, pa sem pač pisala v angleščini in v angleščini tudi dobila odgovor. Prav tako tudi od veine italijanskih in čeških vzrediteljev s katerimi sem kontaktirala recimo ;) Jezik ni ovira ;)

Lp nina



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #34 : 18 December 2007, 23:03:21
Se strinjam, da jezik danes ne more biti ovira. Če že sam ne obvladaš določenega jezika, pa se bo ziher kdo v najožji bližini pojavil, ki obvlada jezik. Tako da to so lahko kvečjemu izgovori, zakaj ne v tujini kupiti psa.

Drugače pa glede zdravstvenega stanja psov, glede na to da je govora o rodovniških psih in rodovniški vzreji, bi moral biti že vzreditelj toliko vesten, da opravi vse preglede preden pari svoje pse, tudi tiste ki niso nujni pregledi so pa priporočljivi, posebno če je pasma nagnjena k določenim obolenjem. Od osebnosti človeka je odvisno, ali bo to naredil in ali bo karkoli prikrival. Tako da tudi pri osebnem stiku se ti lahko človek zlaže v obraz, še lažje se je zlagati preko mailov. Zato je tudi odgovornost na strani bodočega kupca psa, da ima čimveč kontaktov z vzrediteljem - osebni ali preko mailov, vidiš kako ti oseba odgovarja, ali ti vse napiše, ali ga zanima kam bo psa prodal,..... Poleg tega lahko kontaktiraš več ljudi in se tudi pozanimaš o vzreditelju, ali mu je verjeti, kakšne so izkušnje drugih z tem vzrediteljem,...
Tako da nepošteni vzreditelji se najdejo pri nas in v tujini. Vprašanje je le, kaj bodoči kupec naredi, da se takim kvazi vzrediteljem izogne in da ga po domače povedano ne nategnejo.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #35 : 18 December 2007, 23:37:51
Če omenim še mojo izkušnjo pri nakupu Schapendoesa v Nemčiji:

Po prvem kontaktu preko interneta je bila rezervacija možna samo po  eno urnem telefonskem(njegov pogoj) pogovoru.
Poleg tega je bil obvezen obisk mladiča vsaj enkrat  pred odhodom domov. S tem, da obisk traja dva dni( nam je on rezerviral prenočišče), cela družina(S PSOM), obvezen sprehod našega prvega psa z njegovimi tremi psicami (da je spoznal našo Sky), skupna večerja,... Ko smo drugič prišli- po našo Šušu- je moralo to  biti spet dva dni, da nas je dobro spoznal in na koncu še zadnji test- sprehod Sky in Šušu; če bi se Sky grdo obnašala, bi odšli praznih rok domov.Obvezno poročanje o Šušu in dovoljen obisk vzreditelja .

Mladiča si ne moreš izbrati sam, ampak ti on pomaga glede na samo družino, karakter psa, če bo za nadaljno vzrejo, ali za pasji šport, če bo hodil po razstavah,...

Da pa ne omejnam vseh pogojev še v pogodbi(ena stran drobnega tiska). Pogodba vsebuje tudi pogoje kluba(kluba ne kinološke zveze). Tudi mladiče oddajajo po pogovoru s klubom-našemu so odsvetovali prodajo mladiča družini s prestrašenim(Sky) borderjem.

Ves čas do konca ni hotel vzeti nobene rezervacije; točno je vedel, katere vse papirje rabimo za v tujino, in opravil še veterinarski pregled mladiča pred odhodom v tujino.

Je pa res , da v svoji (klubski) reviji objavljajo vse natančne ocene psov-obvezno NL sodniki. Vsi mladiči morajo biti ocenjeni in pregledani  vsaj 1x na klubski razstavi- pogoj v kupoprodajni pogodbi- spet NL sodnik. Tako, da lahko od njihovega kluba izveš vse o starših.
Poleg tega je pa mladič( pred odhodom iz legla) še pregledan in ocenjen s strani klubskega vzrejnega referenta. Sem dobila oceno mladiča na dveh straneh- tako, da že pri nakupu veš kaj si dobil v tistem trenutku pri tisti starosti.
Poleg tega je mladič primerno socializiran, ker klub NE dovoli imeti psov v pesjakih-tudi pogoj v pogodbi. Vsi mladiči s psico odraščajo normalno v hiši, stanovanju med ljudmi.
Pri njh imajo stalna predavanja za vzreditelje, obvezno slikanje kolkov in pa genski PRA-Test.

Tako, da smo pri nas v primerjavi z nimi še zelo zelo vzadaj. Težko, da ti podtaknejo nekaj slabega in da to ne bi vedel. Razen če kupuješ pri vzrediteljih, ki niso v klubih, oz. odvisno v katerem so. Obstajajo celo različni klubi za isto pasmo.

Sem pa že iz njihovega kluba dobila  revijo (jo dobi vsak kupec klubskega mladiča) in pristopno izjavo.

Kontaktiramo vse v angleščini in ni nobenih problemov.

Če to primerjam z vzrejo borderjev(verjetno ne samo njih) pri nas , je sigurno nakup borderja pri nas veliko večji rizik. Vzunaj je treba narediti še in še testov in pregledov za vzrejni pregled ,pri nas pa NIČ- niti enega. Kje potem kupiti borderja? Slo ali tujina?- če ni potrebno niti slikanje kolkov?




SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #36 : 19 December 2007, 06:59:59

Če to primerjam z vzrejo borderjev(verjetno ne samo njih) pri nas , je sigurno nakup borderja pri nas veliko večji rizik. Vzunaj je treba narediti še in še testov in pregledov za vzrejni pregled ,pri nas pa NIČ- niti enega. Kje potem kupiti borderja? Slo ali tujina?- če ni potrebno niti slikanje kolkov?

Najprej moram čestitati minči, da se je odločila za nakup psa pod takšnimi pogoji.Jaz se vsekakor ne bi.Sem za neke razumne pogoje in seveda obvezno pogodbo (zopet razumno), ampak opisano s strani minči, je zame odločno preveč zakomplicirano in dejansko vzreditelj skoraj narekuje moje nadaljnje življenje s psom,kar pa je zame nesprejemljivo.
Poudarjam: ZAME!

Kar pa se tiče vzreje borderjev v Sloveniji-res je,ni jim potrebno imeti slikane kolke,komolce,.........
Ampak,koliko ljudi pri nas pa dejansko vzreja brez teh pregledov?
Mislim,da zeloooo malo.
Če tvoj samec nima opravljenih pregledov,skoraj ni možnosti,da bo paril.Enako velja za psice.

Torej bi prej rekel,da so naši vzreditelji še bolj vestni,ker preglede,kljub temu,da niso zahtevani,vseeno opravijo.

Dejstvo je,da če hočeš najti in iščeš,se da dobiti čisto dovolj kvalitetnega psa tudi v Sloveniji.
seveda razen pasem,ki pri nas niso zastopane.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 19 December 2007, 07:18:16
Pa kaj ti pomaga, ce so kolki in komolci slikani ze tako zgodaj, saj se napake baje vidijo sele pri enem letu starosti? ??? Edino, ce si imela v mislih slikanje starsev. :-[



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 19 December 2007, 08:41:45
Kar pa se tiče vzreje borderjev v Sloveniji-res je,ni jim potrebno imeti slikane kolke,komolce,.........
Ampak,koliko ljudi pri nas pa dejansko vzreja brez teh pregledov?
Mislim,da zeloooo malo.
Če tvoj samec nima opravljenih pregledov,skoraj ni možnosti,da bo paril.Enako velja za psice.

Torej bi prej rekel,da so naši vzreditelji še bolj vestni,ker preglede,kljub temu,da niso zahtevani,vseeno opravijo.

Dejstvo je,da če hočeš najti in iščeš,se da dobiti čisto dovolj kvalitetnega psa tudi v Sloveniji.
seveda razen pasem,ki pri nas niso zastopane.


Lp Zoran

Vidiš, tukaj spet KAKOR ZA KOGA. Jaz na primer (še vedno) niti pod razno ne bi kupila borderja v Sloveniji. Ga ne vidim , niti vzreditelja, še manj psa, ki bi ustrezal mojim kriterijem. Odpičenost na parkurju in fensi šmensi barve meni osebno pač nista več prioriteti, po kateri bi izbrala psa. (Pa čeprav sem vedno dobila najlepše pse ;).)

Lp, Mateja



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #39 : 19 December 2007, 08:50:44
V mislih sem imela slikanje staršev.

Sky, omenit ti moram , da Schapendoese še 20 let nazaj nisi mogel kupiti niti na NL. Je bila prepovedana prodaja v tujino.
Pogojev je res veliko, če pa vso stvar vzameš malo drugače in iz nje narediš potovanje in si ogledaš še kakšno znamenitost, sploh ni tako hudo.

Glede Borderjev- koliko jih ima pri nas narejenih testov oči -  DNA/CH test, DNA/CL test, DNA/CEA test ,DNA/TNS test ,pregled oči pri mladičih do 7 tedna starosti, MDR1 test,... - Kar je v tujini že rutina.

Da ne omenim, da so pri nas že skoraj vsi v žlahti.