kje kupiti psa? Slo ali tujina?

gregecc · 18354

gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
: 09 December 2007, 12:50:57
čaw
evo nevem če je mogoče že kje kakšna podobna tema odprta,če je se opravičujem je nisem zasledil..

sicer pa me zanima kje po vašem mnenju je bolje kupiti psa? slovenija ali tujina?
kje mislite da so kvalitetnejši psi? ali je cena psa pogojena s kvaliteto?
katere pasme so pri nas po vašem mnenju kvalitetne, katere manj?
kako bi lahko izboljšali slovensko kinologijo?
napišite svoja mnenja, stališča, pripombe, pohvale....

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 09 December 2007, 18:29:02
Jaz bi vsekakor psa kupila pri domačem vzreditelju. Magija sem morala kupiti v Italiji, ker doma takrat ni bilo legel. Mislim, da imajo naši vzreditelji (verjetno ne vsi) zelo kvalitetna legla, s katerimi lahko konkurirajo s tujci. Ne vem, zakaj bi moral po psa v tujino, če ga lahko dobiš doma. Tudi prejšnjega psa sem kupila v Sloveniji.



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #2 : 09 December 2007, 18:32:37
Moje mnenje pa je, da je razlika od pasme do pasme. Pri nekaterih je več izbire (več vzrediteljev), pri drugih ena ali dve psarni, pri tretji nobene, pa je treba v tujino  ;) . Če ti odnos vzreditelja oz. psi niso všeč pa boš šel opgledat drugam, če je treba tudi v tujino.  :)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 09 December 2007, 21:08:57
Kvaliteta psov je odvisno od pasme do pasme od konkuence med vzreditelji itd. Za "mojo" pasmo je v slo. samo en vzreditelj, ker pa mi v njegovi vzreji pač nekaj stvari ni všeč sem se odločila, da gremo po psa v tujino. In vem da sem tam za isti denar kot bi tukaj, dobila boljšega psa.
Če imaš vzreditelja blizu je to seveda po svoje prednost lahko ti pomaga z nasveti pri vzgoji psa, lahko kdaj popazi na psa če imaš kakšno nujno neodložljivo stvar (seveda je to spet odvisno od vzredielja do vzreditelja), ti pomaga pri razstavljanju itd. Če pa je vzreditelj v drugi državi pomožnosti 1000 in več km oddaljen je pač to malo težje, čeprav v dobi interneta tudi to ni problem. Mi smo z našo praktično vsakodnevno na vezi 8)

Kje boš iskal psa je odvisno od tvojih pričakovanj od psa. Če bi danes kupovala prinašalca ga tudi ne bi kupila v Sloveniji ::)
Uvoz psov iz tujine a je pomoče čisto dobrodošla stvar za osveževanje krvi v slo., da se ne pari stalno z enimi in istimi samci in se zapira genetski krog itd.

Lp, nina

+1




Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #4 : 09 December 2007, 21:30:25
Ninci nebi se mogla bolj strinjat  :-*

Jaz vem, da dveh od treh meni všečnih pasem v SLO ne morem kupit, ker pač njihova vzreja ni to kar bi jaz rada od psa (pa ne pravim da so slabi vzreditelji ali da nimajo lepih psov). Predvsem pa se mi zdi prispevek sveže krvi v Slovenijo prav tako dobra ideja.

To, da imam vzreditelja blizu mi pa bolj malo pomeni. Se mi zdi, da lahko imaš tudi na daljavo odličen odnos, če sta se le obe strani pripravljeni zato malo potrudit (odličen primer = ninci & Corine)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #5 : 09 December 2007, 22:57:06
Moj trenutni pes je kupljen v Sloveniji, z vzrediteljico imam super odnos, vsakič se kaj novega naučim od nje.
Naslednji pa bo 100% iz tujine, ker pač vzreja v Sloveniji ni čisto tisto kar bi jaz rada vzrejala naprej (določene linije pasme).
Se mi zdi, da Slovenci (vsaj večina) dokaj težimo k kvalitetni vzreji, ker smo tako majhna država in bi radi malce promovirali ne samo sebe ampak tudi našo kinologijo (čeprav imamo tudi "kvazi vzreditelje, ki nekaterih standardov sploh ne upoštevajo).

Cena s kvaliteto dejansko niti ni pogojena. Nekje v tujini bo kvalitetnejši pes stal ceneje kot tukaj. Veliko je odvisno tudi od samega standarda države, kjer je pes kupljen. Obstaja sicer neka okvirna cena, ki pa variira.
Mogoče naletiš tudi na vzreditelja, ki ima različne cene mladičev; pet kvaliteta ali pa razstavna se kar razlikujeta.
Prav tako kar se tiče pasem; imamo nekaj psarn, ki imajo različne poglede na vzrejo. Katera je bolj kvalitetna se ponavadi odloči sam kupec - kar mu vizualno bolj ustreza. Lahko pa se prej še pozanima (kupec) o uspešnostih na razstavah pri sodnikih, ki so specializiranih za to pasmo.

Slovensko kinologijo pa bi po mojem poboljšali s tem, ko bi se sama vzreja in sojenje na razstavah malo poostrila.
Se mi zdi, da je kar redna praksa, da se tala veliko odličnih ocen, nekaj prav dobrih, trojko ali pa diskvalifikacijo pa skorajda ne vidiš. Tudi na vzrejnih pregledih gre marsikaj čez. Tudi nekatere večje napake.
Da pa tudi ne govorim o kakih kuhinjah, še posebno pa mi gre na živce, ker so nekateri KZS-ovci tako povezani v določene skupine, da ne pustijo nobene sveže krvi notr. To je posebno vidno v nekaterih klubih - eni in isti ljudje, prav klike.


Lp, Sanja

+1


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 10 December 2007, 12:33:32
Jaz sem pa absolutno proti temu, da bi se "manj kvalitetne" (beri ne razstavne) pse izločalo iz vzreje. Že tako in tako vsaj pri nekaterih pasmah ni moč dobiti dobrega delovnega psa z rodovnikom. Razstavni šampioni so pa včasih tak boh pomagaj, da so povsem neuporabni za delo. Značajsko ali po konstituciji ali pa kar oboje. Če pa bi na vzrejnih pregledih dali prednost konstituciji in značaju pred tipom, bi pa odletelo pol šampionov, potem bi šele bil hudič.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 10 December 2007, 12:42:18
Lanabela jaz se tole absolutno strinjam, vse preveč vzreje gre izključno v razstavne pse, da so se nekatere pasme nekoč uporabljale za neko konkretno delo pa je marsikomu vseeno. Danes zgleda nažalost res štejejo samo še razstavni uspehi :-\



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #8 : 10 December 2007, 12:52:54
Grega, a je ta tema posledica najinega včerajšnjega debatiranja?  :D  :o

Stvar je čist preprosta. Če ni legla, kakršnega želiš doma, greš v tujino.  :P

Sicer je odvisno tudi od pasme. Marsikatere pasme v Sloveniji ni za dobiti in si pač prisiljen iti v tujino. Jaz osebno bi raje kupila v Sloveniji, ker mi je zelo pomemben stik z vzrediteljem - tudi oziroma še zlasti po tem, ko psa odpeljem domov. Imam to srečo, da je kar nekaj kvalitetnih vzrediteljev, ki lahko gladko konkurirajo vzreji na tujem. Je pa res, da sveža kri za nadaljno vzrejo zelo prav pride.

Kristinca & Florinca


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9 : 10 December 2007, 13:07:44
Mislim, da je čist vseeno, če je pes v tujini ali doma kupljen. Kupiš pač tam, kjer dobiš najboljši možni približek tega kar iščeš.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #10 : 10 December 2007, 20:18:07
Jaz bi kupila psa tam, kjer bi imeli to, kar iščem. Pa me niti ne zanima ali je to v Slovneiji, Nemčiji, Švedski ali celo Avstraliji.
Imam pa tako "smolo", da ni nobena od mojih "top" pasem zelo zastopana v Sloveniji, tako da nimam druge izbire kot tujina.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #11 : 10 December 2007, 20:33:55
Imam pa tako "smolo", da ni nobena od mojih "top" pasem zelo zastopana v Sloveniji, tako da nimam druge izbire kot tujina.
Vreditelji pasem ki sta meni všeč pa imajo zelo kvalitetne pse. Pa tudi okoli Slo. jih je veliko zelo dobrih tako da bom jaz vzela  kužka kar v Sloveniji.

Lp



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #12 : 10 December 2007, 20:59:52
Stvar je čist preprosta. Če ni legla, kakršnega želiš doma, greš v tujino.  :P
Kaj pa tisto, da se psa ne kupuje iz danes na jutri? Če je nekomu všeč, da je njegov pes od tu, zakaj potem ne bi počakal na naslednje leglo? Čakaš tako ali tako povsod (nekateri imajo čakalne liste za nekaj let naprej), še posebej pa ti v tujini ta pravi vzreditelji ne bodo kar takoj prodali psa, ker želijo potencialnega kupca najprej dodobra spoznati. Navsezadnje te vzreditelj iz tujine ne more tako kontrolirati kot nekoga iz iste države, zato je to popolnoma razumljivo. Je pa lahko po drugi strani za psarne, ki se šele uveljavljajo, nov lastnik iz druge države, nekakšna promocija za njihovo vzrejo. Zato prodajo v tujino boljše pse. To se zgodi (oz. bi se naj) seveda takrat, ko vzreditelj takega bodočega lastnika zelo dobro pozna in mu zaupa, ravno zaradi prej omenjene kontrole. Za perspektivne mladiče (pa naj bo to glede na razstavno ali delovno kvaliteto oz. potencial) si vzreditelji seveda želijo najboljše lastnike, ki bodo te pse pokazali bodisi na razstavah bodisi na tekmovanjih v delu/športu in jih tudi parili naprej.
Že uveljavljenim vzrediteljem pa je v bistvu vseeno kakšne pse prodajo v tujino oz. prej nasprotno - težko dobiš dobrega psa, če si neki xy. Zato znajo tukaj priti prav veze. Ampak vzreditelj, ki ima kaj srca, ne da veliko na to, ampak si zna vzeti čas in človeka spoznati.

Se pa strinjam s tem - če v tvoji državi ni tega, kar iščeš, pojdi v tujino. Tudi meni bi bilo v prihodnosti lažje, če bi imela ob sebi nekoga (tu mislim dobesedno), ki bi mi svetoval in mi stal ob strani, ko bi ga potrebovala, vzreditelja, s katerim bi se lahko večkrat pogovorila na štiri oči, ampak tudi jaz mislim, da v informacijski dobi tudi taka poveza na daljavo ni noben problem.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #13 : 10 December 2007, 21:18:53
hm.... zelo so mi všeč vaša razmišljanja...;)
in naša mnenja so tudi zelo različna... zato sem tudi odprl to debato.. :P

jaz osebno mislim, da so nekatere pasme v sloveniji zelo dobro zastopane in tudi temeljijo na kakovosti, vendar pa jih na žalost ni veliko...zato pa seveda obstaja druga možnost..tujina
zakaj bi v sloveniji kupil psa ki ni kvaliteten, ko pa ga za skoraj enako ceno dobiš v tujini bolj kvalitetnega... se strinjam s tabo ninci;)

in ja florinca..najina debata je sedaj vzrok da sem odprl to temo..hehe me je zanimal tudi komentar drugih... 8)

tako da... podaje svoje mnenje hehe;)

lep pozdrav
grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #14 : 10 December 2007, 22:35:13
Lanabela jaz se tole absolutno strinjam, vse preveč vzreje gre izključno v razstavne pse, da so se nekatere pasme nekoč uporabljale za neko konkretno delo pa je marsikomu vseeno. Danes zgleda nažalost res štejejo samo še razstavni uspehi :-\

Ok, s tem se po eni strani strinjam po drugi pa ne.
Nekaterim posameznikom razstavni uspehi ne pomenijo toliko kot pa recimo ali bi ta pes bil sploh še zmožen danes opravljati delo, za katerega je bil namenjen. Saj bo moja naslednja psica iz bolj ali manj delovnih linij. Pa so te linije prav tako tudi razstavne kvalitete.
Sama razstavna kvaliteta ne pomeni nujno, da pes ni zmožen biti tudi dober v praksi. Mislim, da se mora vzreja gibati v smeri, kjer imaš lahko prvo psa, ki ustreza tipu in hkrati je v standardu. To bi bil ideal.
Lahko je sicer to reči, malce težje pa izvesti. Recimo vzreditelj, s katerim se dopisujem, ima delovne pse (pšenične terierje) in so lovski. Ampak v njegovi državi je recimo (samo primer) lov na jazbece prepovedan in mu ne preostane drugo, kot da ali gre v drugo državo ali pa lovi nekaj manjšega. Pa so njegovi psi krasni!

Pa tudi nekaj ljudi na tem forumu ima "delovne" in hkrati razstavne pse. In dosegajo prav dobre rezultate. Vse je odvisno na koncu od posameznega vzreditelja oz. lastnika, ki se sam odloči na kakšen način bo vzrejal dalje oz. kaj mu dejansko je pomembno.
Razumem, da pri določenih pasmah enostavno ne moreš primerjati izgled delovnega in razstavnega psa, nekje je to res ekstremno ločeno. Ne pa pri vseh.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 10 December 2007, 23:14:49
Osebno se mi zdi, da ljudje ki recimo so že na stopnji da vejo, zakaj kupiti rajši rodovniškega kot ´nerodovniškega čistokrvnega blablabbla´, bodo ful težko odšli kupit v tujino in iščejo psa večinoma v okviru Slovenije. Ampak večina teh psov bo samo kot ljubljenček, ne recimo za resno razstavljanje. In v večini primerov, vsaj v pasmah ki mene bolj zanimajo, tudi fajn preplačajo te pse. To je še eden izmed razlogov, zakaj še vedno toliko ljudi pri nas ne zaupa rodovniški vzreji. Cene rodovniških povprečnih mladičev so previsoke, glede na tujino, tudi najožjo okolico naše države.

Moji bodoči psi bodo iz tujine, ker ni kvalitetnega vzreditelja in vzreje moje pasme v slo. Čim bolj spoznavaš neko pasmo ki ti je pri srcu, normalno spoznavaš tudi vzreditelje, linije,... Če bi bil kakšen pravi vzreditelj pri nas, ne vidim razloga zakaj nebi kupila psa pri njemu. Če pa pač tega ni, greš v tujino.
Poleg tega imam jaz visoke standarde tudi glede vzreditelja. Vsaj 40% moje odločitve zakaj vzeti psa, je to, ali je vzreditelj dovolj človeški in kakšen odnos ima do svojih živali. In razdalja mislim da danes res ni noben problem ;)


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 11 December 2007, 00:03:56
Menim, da je odvisno od pasme, pa tudi od tega, kar hočeš... :)

Sama predstavnika svoje pasme trenutno ne bi kupila v SLO. Pa ne zato, ker menim, da je kaj narobe z njimi, ampak ker bi rada malo "osvežila" kri in pripeljala nekaj novega.  ;D

Tudi ne mislim, da se recimo na Slovaškem, Češkem, ne da dobiti dobrega psa (kot to marsikdo meni). Potrebno je le malo pogledati in preštudirati rodovnike. Tudi, če je za psom npr Češki priimek, so lahko super linije (govorim o svoji pasmi, verjetno pa velja tudi za druge).

Vse je pač odvisno od tega, kaj človek hoče, koliko se je pripravljen poglobiti v rodovnike in genetiko, ali hoče "kavč" psa, pa mu morda določen tip ni tako pomeben, ali pa od tega, če si želi psa za vzrejo, razstave,...  in potem vidi, glede na pasmo, ali je tak pes pri nas (pa je morda tudi treba malo počakati), ali pa bo treba nabrati kilometrino.  :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 14 December 2007, 13:26:44
Da se razumemo: tudi delovni psi naj bi bili dovolj tipični in v standardu. Med tipičnim psom v standardu in psom, ki zmaguje na razstavah pa je pri nekaterih pasmah lahko prepad. Pri nekaterih pasmah pa so tudi najboljši razstavni psi povsem v redu za delat in imaš dejansko lahko oboje hkrati. Pri drugih pa so delovni ostali približno taki kot so bili, razstavni so pa postali tako "fancy" da ne samo, da ne morejo opravljati dela za katerega so bili narejeni, delati ne morejo popolnoma nič. Videla sem primere, ko kaj več kot odkasati en krog na razstavi niso bili sposobni.

Kvalitetne vzreditelje najdeš v kateri koli državi. Nič ni odvisno od tega, kje je vzreditelj doma, vse pa od tega od kod ima pse in kaj počne z njimi. Sama bi bila posebno previdna pri zelo velikih,  slavnih psarnah. Ker se pogosto zgodi, da imajo nekaj res vrhunskih psov za reklamo, doma pa kup "šrota" za naivne kupce.


Ferry

  • Gost
Odgovori #18 : 14 December 2007, 14:02:42
Kvalitetne vzreditelje najdeš v kateri koli državi.

Tukaj si najbrž mislila, vsaka država ima kvalitetne vzreditelje določene pasme, ne pa seveda vseh pasem!

Nič ni odvisno od tega, kje je vzreditelj doma, vse pa od tega od kod ima pse in kaj počne z njimi. Sama bi bila posebno previdna pri zelo velikih,  slavnih psarnah. Ker se pogosto zgodi, da imajo nekaj res vrhunskih psov za reklamo, doma pa kup "šrota" za naivne kupce.

S tem se pa popolnoma strinjam. Poznam primer, ko je nek znanec kupil begla iz znane psarne v Angliji za astronomsko visoko ceno ki sega čez 5.000 €, pa so mu dejansko podatkniki "šrot", še tako daleč je prišlo, da  je pes komaj dobil vzrejno dovoljenje, ker ima skoraj kleščast ugriz.

Da se razumemo: tudi delovni psi naj bi bili dovolj tipični in v standardu. Med tipičnim psom v standardu in psom, ki zmaguje na razstavah pa je pri nekaterih pasmah lahko prepad. Pri nekaterih pasmah pa so tudi najboljši razstavni psi povsem v redu za delat in imaš dejansko lahko oboje hkrati. Pri drugih pa so delovni ostali približno taki kot so bili, razstavni so pa postali tako "fancy" da ne samo, da ne morejo opravljati dela za katerega so bili narejeni, delati ne morejo popolnoma nič.

Tudi to je čista resnica, glede na to, da imamo beagla, vidimo takih primerkov na razstavah izredno veliko - lepi, zmagovalci, pes pa ne zna niti glave dati na tla in vohati, kljub temu, da je gonič.

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 14 December 2007, 14:12:00
Ja seveda, v nobeni državi ne vzrejajo kar vseh pasem po vrsti, še v ZDA ne.


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #20 : 14 December 2007, 14:17:20
Sama imam 2 psa, oba iz Slovenije in od istega vzreditelja. Imam enkraten odnos z njim tako da čez tega ga ni  ;) Bo pa naslednji iz tujine, zaradi linije.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #21 : 14 December 2007, 16:06:23
hja jaz se tudi strinjam da treba pripeljati nekaj sveže krvi tudi v slovenijo!!
nekateri parijo z enimi in istimi slovenskimi psmi in tako zapirajo krog... sploh jih ne zanima kvalitetna vzreja...tukaj veliko vlogo šteje denar!!
zakaj bo šel v tujino in dal enkrat več za psa ko pa pri nas dobiš za pol manjšo ceno... na koncu pa ugotovijo da jih zdravljenje in oskrba bolnega stane še trikrat več kot če bi kupili kvaliteto v tujini...seveda to ne velja za vse pasme ampak za kar veliko...nažalost


lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #22 : 14 December 2007, 16:10:42
Pri nakupu v tujini je treba vedeti, da:
- lahko pride do težav v komunikaciji,
- moraš (po mojem mnenju) zelo zaupati vzreditelju s katerim sodeluješ samo preko mailov,
- ne moreš mladičkov obiskovati vsak teden, ampak jih vidiš verjetno samo enkrat,
- ti vzreditelj težje svetuje glede zdravja, vzgoje, ker ponavadi pogovori temeljijo na e-mailih - pri slovenskih vzrediteljih pa lahko npr. hitro telefoniraš ali se zmeniš za obširen pogovor v živo.

Se pa strinjam, da je fino tudi iz tujine kupovati pse dobrega porekla :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #23 : 14 December 2007, 16:14:29
hja res je zoe

to so nekatere slabosti kupovanja psov v tujini

vendar nekje treba tvegati....sicer sam menim da je dobiti dobrega psa se razumeti z vzrediteljem, itd že prava loterija...nikoli ne veš kaj boš dobil. to velja za slovenijo in tujino

A dog is for life, not just for Christmas!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #24 : 14 December 2007, 16:20:38
Ja, se strinjam. Je pa slovenskega vzreditelja lažje preverit, ker ga lahko večkrat obiščeš, se pogovarjaš po telefonu itd.
Se mi zdi, da v tujini dosti pomagajo nasveti in priporočila ljudi, ki se spoznajo na "sceno".

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #25 : 14 December 2007, 16:25:21
hja res je za tujino pridejo v upoštev predvsem vzreditelji, ki so "preverjeni" če se lahko tako izrazim... če ne poznaš situacije si lahko takoj na ledu pa se še sam ne zavedaš... čez par mesecev pa vidiš kaj si dobil...ampak takrat je prepozno..plus to da si odštel mastne denarce...hja riziko je ane 8)

A dog is for life, not just for Christmas!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 14 December 2007, 16:35:06
Če psa pripelješ od zunaj s tem še ni rečeno, da boš pripeljal "svežo kri". Za kaj takega se je treba včasih kar precej potruditi - pogosto najdeš žlahto kamor koli pogledaš. Tudi če gledaš zelo daleč. Sploh pa, če želiš kupiti nekaj s čimmanj tveganja, moraš kupovati odraslega psa.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #27 : 18 December 2007, 14:58:11
Mi smo se odločili, da bomo čez približno 4 leta kupili še enega psa. Glede pasme smo se preudarno odločili. In smo si seveda vzeli čas, ter pregledali vse lastnosti pasme. Seveda bi se radi prej dobro pozanimali o vzrediteljih. Vem,, da v Slo ni veliko vzrediteljov te pasme. Sicer sem eno vzrediteljico spoznala in vem, da je dobra vzrediteljica. Vendar bi se rada pozanimala če bi se dalo še kje v tujini dobiti psa. Moj problem je, da ne znam italijansko ali nemško, ampak samo angleško. Večina strani, ki sem jih jaz gledala pa so v nemškem jeziku. Se da še kje drugje spoznati vzreditelje, kot na razstavah?

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #28 : 18 December 2007, 15:28:47
Pri nakupu v tujini je treba vedeti, da:
- lahko pride do težav v komunikaciji,
- moraš (po mojem mnenju) zelo zaupati vzreditelju s katerim sodeluješ samo preko mailov,
- ne moreš mladičkov obiskovati vsak teden, ampak jih vidiš verjetno samo enkrat,
- ti vzreditelj težje svetuje glede zdravja, vzgoje, ker ponavadi pogovori temeljijo na e-mailih - pri slovenskih vzrediteljih pa lahko npr. hitro telefoniraš ali se zmeniš za obširen pogovor v živo.

Se pa strinjam, da je fino tudi iz tujine kupovati pse dobrega porekla :)

Zoe, verjamem, da sva sicer istega mnenja, a vseeno majhna replika - pri nas so ljudje (že generalno) mnogo bolj previdni pri dajanju podatkov, pa še pri teh, ki jih dajo, so zelo 'selektivni'. Tako moraš (v veliko primerih) imeti hudičevo srečo, da naletiš na podatek preko koga tretjega, govoric, nepreverjenih info itd, pa gre lahko za zelo kočljivo zadevo, npr zdravstveni problemi ala gluhost, težave s sklepi, epilepsija... V tujini, npr Skandinaviji, je prikrivanje in potvarjanje podatkov praktično nemogoče, saj vse preglede opravi veterinar in jih pošlje direktno na pristojni pasemski klub, ki podatke javno objavi. Tako da se sicer strinjam, da se toliko bolj izpostavš pri vzreditelju iz tujine, ki ga ne moreš obiskati osebno in se prepričati o njem in njegovih psih, ampak glede samih informacij o določenih psih pa vsaj za  tri konretne pasme lahko trdim, da so mnogo bolj verodostojne v tujini kot pa pri nas.



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 18 December 2007, 15:30:29
Rapgirl za katero pasmo gre, ce seveda ni skrivnost?