Sibirski Husky [Siberian Husky]

shivas_ · 1911249

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #4710 : 11 Marec 2008, 21:41:01
Ne vem, meni je to, da bi preizkušali naravne zasnove pri polarnih pasmah skoraj smešno (razen, če imaš v mislih izključno vleko - pa še to samo za tiste pasme, ki so bile pač za to vzrejene). Že zato, ker smo v čisto drugem okolju, so druge naravne razmere. Meni je v bistvu čisto vseeno, kaj pes dela, samo da dela, samo da se človek z njim ukvarja, ga psihično in fizično zaposli ter mu posveti dovolj pozornosti.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4711 : 11 Marec 2008, 23:03:02
Ne vem, meni je to, da bi preizkušali naravne zasnove pri polarnih pasmah skoraj smešno (razen, če imaš v mislih izključno vleko - pa še to samo za tiste pasme, ki so bile pač za to vzrejene). Že zato, ker smo v čisto drugem okolju, so druge naravne razmere. Meni je v bistvu čisto vseeno, kaj pes dela, samo da dela, samo da se človek z njim ukvarja, ga psihično in fizično zaposli ter mu posveti dovolj pozornosti.
Točno tako!!! Kaj več pa ne mislim komentirat, ker nima smisla...lp


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #4712 : 12 Marec 2008, 05:51:03
Meni se pa zdi najbolj smešno to, da si nekdo nabavi Huskya ali AM-ja in hoče potem da mu prinaša žogice, palčke, čuva hišo, preskakuje ovirce, hodi ob nogi, prinaša cajtnge, .....skratka vse, samo tisto za kar je pes ustvarjen pa ne .

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4713 : 12 Marec 2008, 08:29:01
Ja midve delava več ali manj stvari, ki jih ona rada dela - kar pomeni tek, tek in še enkrat tek  ;). Seveda pa ker je nora na hrano narediva tudi kak trikec in vajo za možgane. Se pa zavedam, da to ni klasičen pes in da cajtnga mi pa res ne bo nikoli prinesla  :D.
Ampak Kaskae Alba sama nosi žogico meni in potem dreza z njo v mojo nogo, da ji jo ponovno vržem. Drži pa, da to dela izključno v pesjaku. na prostem nikoli.

Se pa popolnoma strinjam s Sammy, ti psi so skoteni v drugačnem okolju kot je bilo okolje njihovih prednikov. Važno je, da jim zaposlimo možgane, da potem ni traparij.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4714 : 12 Marec 2008, 10:15:28
Meni se pa zdi najbolj smešno to, da si nekdo nabavi Huskya ali AM-ja in hoče potem da mu prinaša žogice, palčke, čuva hišo, preskakuje ovirce, hodi ob nogi, prinaša cajtnge, .....skratka vse, samo tisto za kar je pes ustvarjen pa ne .


Današnji način življenja in okolje ne dopušča več tega, da bi uporabljali pse za enako delo kot so bili ustvarjeni. Jaz moje psice ne morem uporabljati za borbe z levi, medvedi, za lov na divje svinje in jazbece ::) Ker ne živim v okolju kjer bi to lahko počela in ker so danes na žalost ali na srečo drugačni časi. In če pes rad dela pa naj bo to skakanje čez palice ali prinašanje časopisa naj pač počne to. Žal velika večina lastnikov polarcev ali katerekoli druge pasme svojega psa ne more uporabljati za prvotni namen, za to jih je pač treba zaposliti drugače. To pa naredi vsak po svoje ;) Ti imaš recimo možnost, da psa vlečeta sanke vsak dan 10km, si pa ne predstavljam recimo Aske, ki živi v samem centru Lj. da bi to počela vsako jutro :D niti ... kje bi to počela recimo ::)

Lp nina



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4715 : 12 Marec 2008, 10:43:03
Ja Ninci kaj pa rollerjoring do službe  :P :P hahaha - bi bila Aska hitreje v službi kot z avtom  ;).

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4716 : 12 Marec 2008, 10:55:20
Današnji način življenja in okolje ne dopušča več tega, da bi uporabljali pse za enako delo kot so bili ustvarjeni. Jaz moje psice ne morem uporabljati za borbe z levi, medvedi, za lov na divje svinje in jazbece ::) Ker ne živim v okolju kjer bi to lahko počela in ker so danes na žalost ali na srečo drugačni časi. In če pes rad dela pa naj bo to skakanje čez palice ali prinašanje časopisa naj pač počne to. Žal velika večina lastnikov polarcev ali katerekoli druge pasme svojega psa ne more uporabljati za prvotni namen, za to jih je pač treba zaposliti drugače. To pa naredi vsak po svoje ;) Ti imaš recimo možnost, da psa vlečeta sanke vsak dan 10km, si pa ne predstavljam recimo Aske, ki živi v samem centru Lj. da bi to počela vsako jutro :D niti ... kje bi to počela recimo ::)
Točno tako zako kot si napisala in nekaj tudi že prej Sammy :)
Drugače pa naj dela s svojim psom kar hoče. Če eni želimo imeti bolj šolane pse, jih bomo imeli ;). Pri tem ne vidim nobenih ovir, da obenem ne morejo kdaj tud česa vlečt (skijoring  ipd). Več miselno zaposliš psa bolje je  (trikci, poslušnost) ;) Da Aska uživa v preskakovanju ovir in nasploh obožuje cone (most, palisada,..) ter ima rada frizbije, kakšni trikci ipd  in ne vem zakaj bi ji morala to preprečit ??? A zato, ker je pač polarka in bi morala samo sanke vlečt ???


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4717 : 12 Marec 2008, 10:57:33
Ja Ninci kaj pa rollerjoring do službe  :P :P hahaha - bi bila Aska hitreje v službi kot z avtom  ;).
He he si me nasmejala :D  Verjetno res prej ;) :P Samo v službi Aske ne bi bili ravno veseli :-\ :'(

lp


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4718 : 12 Marec 2008, 11:16:39
Drugače pa naj dela s svojim psom kar hoče. Če eni želimo imeti bolj šolane pse, jih bomo imeli ;). Pri tem ne vidim nobenih ovir, da obenem ne
Še popravek :-[ Naj kdorkoli dela s svojim psom/co kakor koli hoče ;)..Sama osebno predlagam vsem, da jih peljete v pasje šole in da se tud polarčke šola :o


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #4719 : 12 Marec 2008, 11:56:11
Meni se pa zdi najbolj smešno to, da si nekdo nabavi Huskya ali AM-ja in hoče potem da mu prinaša žogice, palčke, čuva hišo, preskakuje ovirce, hodi ob nogi, prinaša cajtnge, .....skratka vse, samo tisto za kar je pes ustvarjen pa ne .

Glej, stvar je taka, da polarce ne moreš v nič prisiliti. Če noče, ne bo delal in konec, se samo še bolj upre. Zato, če vidiš polarca, ki dela, dela z veseljem, zato ker uživa v sodelovanju, v timskem delu z vodnikom. Saj veš, da se drugače kot s pozitivno motivacijo polarca ne da ničesar naučiti. So potrebni volja, vztrajnost, domišljija. Tudi jaz mislim, da je super, če psu omogočiš početi tisto, za kar je bil ustvarjen, ampak ne vidim pa razloga, zakaj ne bi kak husky poleg tega, da vsake toliko vleče in da ogromno preteče, tudi prinašal žogico. ;) Ne vem, zakaj bi se človek smejal iz tega, da se nekdo ukvarja s svojim psom. Samo pohval je vreden zaradi truda, ki ga je vložil v nekaj, kar ne pride samo od sebe. In mislim, da bi bil skrajen dolgčas, če bi npr. samo borderji tekmovali v agilityju (heh, pa še ti niso bili ustvarjeni za to). ;)
Super mi je videti, ko pes dela in sodeluje s človekom, pa naj bo to karkoli ...

Še vedno me zanima, kaj vse obsegajo tisti delovni izpiti na Švedskem?

Sama osebno predlagam vsem, da jih peljete v pasje šole in da se tud polarčke šola
Ker ne živimo v divjini, pač pa v kulturni družbi, je prav, da vse pse naučimo vsaj neke osnovne olike, pa naj pasma nosi še toliko divjine v sebi.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4720 : 12 Marec 2008, 12:01:21
Glej, stvar je taka, da polarce ne moreš v nič prisiliti. Če noče, ne bo delal in konec, se samo še bolj upre. Zato, če vidiš polarca, ki dela, dela z veseljem, zato ker uživa v sodelovanju, v timskem delu z vodnikom. Saj veš, da se drugače kot s pozitivno motivacijo polarca ne da ničesar naučiti. So potrebni volja, vztrajnost, domišljija. Tudi jaz mislim, da je super, če psu omogočiš početi tisto, za kar je bil ustvarjen, ampak ne vidim pa razloga, zakaj ne bi kak husky poleg tega, da vsake toliko vleče in da ogromno preteče, tudi prinašal žogico. ;) Ne vem, zakaj bi se človek smejal iz tega, da se nekdo ukvarja s svojim psom. Samo pohval je vreden zaradi truda, ki ga je vložil v nekaj, kar ne pride samo od sebe. In mislim, da bi bil skrajen dolgčas, če bi npr. samo borderji tekmovali v agilityju (heh, pa še ti niso bili ustvarjeni za to). ;)
Super mi je videti, ko pes dela in sodeluje s človekom, pa naj bo to karkoli ...

Še vedno me zanima, kaj vse obsegajo tisti delovni izpiti na Švedskem?
Ker ne živimo v divjini, pač pa v kulturni družbi, je prav, da vse pse naučimo vsaj neke osnovne olike, pa naj pasma nosi še toliko divjine v sebi.

Točno tako!!!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4721 : 12 Marec 2008, 12:26:08
Sosoben vodnik bo lahko pripravil polarca tudi do tega, da mu bo nosil žogice in palčke, skakal čez ovire in hodil ob nogi - in to z veseljem. Nekateri malce bolj teritorialni polarčki znajo tudi čisto spodobno čuvati dvorišče (moje so že take, čeprav načeloma vsiljivca ne pogrizejo. Nalajajo, ustavijo ali naženejo ga pa). Zaradi tega njihova sposobnost za vleko čisto nič ne trpi. Sicer pa, zakaj se ne bi polarčki zabavali s prinašanjem žogic, saj tudi vlečejo zelo različne pasme, ki niso bile vzrejene v ta namen?
Polarci niso bili nikoli neki ostro specializirani psi vzrejani ta eno samo nalogo. Delali so tisto, za kar so jih njihovi lastniki ravno rabili.  samojedi so bili sicer še bolj univerzalni kot recimo huskiji, ampak tudi te so uporabili še za kaj drugega kot za vlečno živinče.

Druga stvar pa je, če se zaradi mode pasma tako spremeni, da svoje prvotne naloge niti slučajno ne bi mogla več opravljati.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #4722 : 12 Marec 2008, 12:33:15
Mislim da Kaskae nima nič proti šolanju psov, vsaj tako sem ga jaz razumela, sej se tudi vleko uči, je pa res da mora imeti pes že v osnovi nagon za to. In tudi verjamem da vsi kateri imamo polarca doma dobro vemo kako stvari pri polarcu tečejo, moj pač ni navdušenc nad žogami ali palčkami, če rečem po njegovem ni "prinašalec" :D :P ::) Medtem ko v agilityu in vleki kolesa ali pozimi sani uživa. Glede na to da se je svet skozi stoletja in tisočletja pasme razvijal, moderniziral in način življenja spremenil, to zdaj ne pomeni da pa če ne vleče sani pa ni SH oz. polarc.

Saj lahko vleče tudi kolesarja, rollerja ali tekača, v agilityu mislim da bi bili čist krasni, najbrž ne perfekcionisti, bi se pa zato bolj zabavali :D ;) Sama bi v testu recimo rada vidla recimo da se pač vidi ali pes ima kaj nagona za vleko in seveda da se psa karakterno preizkusi, nažalost sem vidla kar nekaj primerkov tako  SH, AM in celo enega ali dva Samojeda, ki so bili karakterno zelo nestabilni (ali popadljivi ali pa bojazljivi), se pa mislim da vsi strinjamo da taki primerki niso zaželjeni.

Jaz osebno samo zagovarjam da sama pasma ostane taka kot je, brez popravkov ali omiljevanj ali izločanja določenih zadev ki nekatere ljudi moti ali samega ločevanja na dve liniji show in work, samo s povdarkom na zdravju in karakterni stabilnosti ;)


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #4723 : 12 Marec 2008, 12:33:25
Meni se pa zdi najbolj smešno to, da si nekdo nabavi Huskya ali AM-ja in hoče potem da mu prinaša žogice, palčke, čuva hišo, preskakuje ovirce, hodi ob nogi, prinaša cajtnge, .....skratka vse, samo tisto za kar je pes ustvarjen pa ne .


Meni pa tole ni  smešno je bolj tale izjava za se zjokat... :-\

Zakaj pa ne bi polarci prinašali žogic, al pa preskakovali ovirc in lepo vzgojeno hodili ob nogi... ne vem, ampak v današnjem času ko je tako velik poudarek na socializaciji psov in njihovem šolanju, se mi pa resnično zdi da je naloga vsakega posameznika kar največ pridobit oz. naučit svojega psa. Osebno poznam lastnico AM, ki je dosegla pri svoji psici to, da se sprehaja po mestu brez povodca in psica vedno hodi poleg nje pa bilo kaj prišlo mimo al ne... sicer pa tudi Aska ni od muh, a je ni lepo vidt kako preskakuje ovire in se čist civilizirano sprehaja...

Ne vem no, sama sicer nimam polarca ga ima pa meni precej bližnja oseba, tako da vem kaj pomeni polarca nekaj naučit in kolko truda gre za to, pa kakor je bilo napisano v prejšnjih postih, včasih morš bit kar iznajdliv da mu nekaj dopoveš...

Kakorkoli že, pa kot je napisala Aska vsak naj počne s svojim psom tisto kar misli da je zanj najbolje... ampak razmišljanje o nekaj več nikoli ne škodi!



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4724 : 12 Marec 2008, 12:47:56
babsy ka pa saj polarčki tudi prinašajo žogice, včasih celo palico, jih je sposobno marsikaj naučiti, ampak dejstvo je, da je z njimi treba na poseben način.
Včasih se mi zdi, da so v enem detajlu podobni mačkam - delal bom če se bo meni zdelo ok in če bom želel, oziroma bil za to ustrezno nagrajen(pri meni to gre :)), če pa jim želimo vsiljevati da nekaj delajo pa ne bo šlo.

Lahko se odločimo jih šolati, vključiti v agility ali pa jih naučiti osnovne ukaze, da so dostojni na sprehodu in delati kar vsaj moja najraje dela - laufati in še enkrat laufati :).

V dokaz :):


Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #4725 : 12 Marec 2008, 13:07:41
Saj vem Alba... zato me je pa toliko bolj zmotila tista izjava, od lastnika polarca bi pač pričakovala da izpodbija stereotipe, ne pa da se "smeji" tistim ki to poskušajo...
Pa saj to velja za vse pasme in vse lastnike... vsaj menim.

Sicer pa je najpomembneje da so psi srečni in veseli, pa lastniki tud...

Zelo lepa psička, Alba!



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4726 : 12 Marec 2008, 13:11:10
Hvala, ampak tule je čisto poskubljena in je meni tako smešna. Slikano je več kot dve leti nazaj in sicer konec poletja, ko je imela čisto poleten kožušček.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


ŠVIST

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #4727 : 12 Marec 2008, 13:47:47
Veliko ste se razgovorili okrog učenja in čeprav nimam doolgo polarca pa menda vem, kaj je tisto kar kar jo veseli in če ima veselje s prinašanjem, bo pač prinašala dokler jo bo to veselilo! ;) Tudi v šoli lepo sodeluje in morda proti pričakovanju, dela bolje od kakšnega NO! ::) Vsaj sedi je pokapirala kot bi rekel keks, tako zraven pa gre bolj za silo, venda jo ne priganjam, temveč jo nagrajujem takrat, ko naredi kot je treba! 8)!
Vem, da ne bo nikoli kot kakšen prinašalec, pridna in poslušna vendar pa nesme med ljudmi biti preveč moteča! ;D Bo že skapirala da mora takrat, ko je na povodcu malce ubogati, ko pa sva doma, pa lahko teče in divja po mili volji, vendar zopet mora vedeti kdo je gospodar! ??? Mislim, da nihče od nas ne želi iz SH-ja narediti robota, ki posluša sleherni ukaz, ker imamo to pasmo zaradi njenih karakteristik, ki vključuje trmo in samosvojost pa tudi glavo, ki pač misli s svojo glavo, vendar je ta glava tudi pametna in mislim, da ni napak izkoristiti potencial!! ;) :P 8)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4728 : 12 Marec 2008, 13:54:01
Sicer pa je najpomembneje da so psi srečni in veseli, pa lastniki tud...
točno tako :)


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #4729 : 12 Marec 2008, 14:02:34
Citiraj
... zato me je pa toliko bolj zmotila tista izjava, od lastnika polarca bi pač pričakovala da izpodbija stereotipe, ne pa da se "smeji" tistim ki to poskušajo...

Jaz se ne smejim nobenemu in mislim da je tudi prav da gredo ljudje s psi v šolo, poveliki večini mnogi skrbniki šolo bolj potrebujejo kot njihovi psi sami. Vendar pa zakaj bi jaz izpodbijala neke stereotipe, ki so prišli povečini iz ust tistih ki pasme same ne poznajo dobro ali je sploh ne in pa seveda nekaj let nazaj iz šolskih inštruktorjev in ja kakšni jim niso še danes kos in jim še vedno lepijo stereotip "zabitosti" gor. Jah mogoče so bili res pred leti polarci večinoma v rokah zanesenjakov ki so se ukvarjali z vleko, jih je pa danes vedno več tudi v rokah navadnih ljudi. In zakaj že so jim prilepili stereotip zabitosti, jah povečini za to ker svojega lastnika ne gledajo kot boga in ker ob ukazih premislijo kakšne koristi bodo imeli od tega če jih bodo izpolnili. In še nekaj ne glede na to da jim je nagon po teku in vleki vtkan v gene, to še ne pomeni da psa vprežemo in juhuuu Jah pa kaj še, je kar dolga pot šolanja do dobrega vlečnega psa, prvo se začne z privajanjem psa na to da nekaj za sabo vleče, potem se mu sčasoma dodaja teža, nato se začne šolanje z pravimi sanmi in seveda je treba znati tudi nekaj ukazov, ker če nebi s sankami leteli  povsod, poleg tega mora vsak pes dobro vedeti kje mu je mesto v timu, torej tudi socializacija ni ispuščena ;)

Vsi ki me povprašajo o sami pasmi jim lepo vse razložim, s tem da tudo objasnim da še več informacij bodo dobili pri dolgoletnih vzrediteljih pasme, pa ne boste verjeli še vedno prilepijo zraven ja sej so fuuul lepi ampak so pa vseeno bolj med butastimi a ne, in to kljub temu da sem jim par minut prej povedala kako in kaj. Seveda da ne bi izpadli oni sami "butasti", hitro pripomnejo to piše v vseh pasjih enciklopedijah ki sem jih prebral ::) >:( In ko jim seveda obrazložiš da so pač določene knjige že zastarele in bi potrebovale kar nekaj popravkov in da gre tu za bolj splošen opis same pasme, te vsi gledajo kot da se norca iz njih delaš norca češ, saj jih ne bi kar eni kinologi pisali. Ah ja pa smo spet pri stereotipih ::) Nekoč me je celo nekdo vprašal če sem Larsa vsak dan malce z gajžlo čez rit, še dobro da mi ni vprašal če ga imam na teletaktu :D ::)

Švist poleg SH ne leži preveč in to po mojem osebnem mnenju zaradi njihovega značilnega gibanja, če dobro pogledaš so SH večino v kasu, no vsaj moj in smo mi potem za njih malo prepočasni :D Lars zna poleg dobro ne uno da bi me zraven gledal v oči, tudi od njega tega ne zahtevam, mi je čisto zadosti da gre ob meni, vendar pa vidim da pri tem ni ravno sproščen, včasih imam občutek kot da mora nadzorovati gibanje ;) :D, da ne bo prehiter ;)


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #4730 : 12 Marec 2008, 19:30:32
Ouuuu, al ste se razpisali, nekateri ste celo malo jezni, a sem spet public enemy nambr 1  ???

OK, lepo povrsti :

SH in AM so v prvi vrsti atleti in kot takšni potrebujejo fizično vadbo oz. so celo odvisni od nje, vsaj po mojih izkušnjah je tako. Psa imata po takšni vadbi tek po hrani, med laufanjem se jim kožuhi nekako čudežno očistijo, psa se 2-3x pokakata, kar je po mojem mnenju tudi u redu, da se blato ne zadržuje brez potrebe v črevesju, po vadbi kot bi kazala nekakšno zadovoljstvo. Torej že v osnovi nimamo nekih problemov, ki pa se pri kavč psih radi pojavljajo npr: neješčost ( izbirčnost), zaprtost, alergije na to in ono, problemi s kožuhom itd...
Nikoli pa nista tako izmučena, da nebi šla lovit žogice, ali palice ( Xena, Kasa to ne zanima ). Ali pa naše priljubljene igre, ko se jima skrijem v gozdu in me potem iščeta in ker me prvi najde, dobi nagrado  :)
In ne nisem proti temu, da bi polarci prinašali žogice in ostalo, sem samo mnenja, da to pač nebi smelo bit na prvem mestu.
In to, da lahko AM tekmuje v agilityu je prej izjema kot pravilo, res vsaka čast vodniku, ampak roko na srce je velik pasem, ki so bolj primerne za to. Prav tako bi čudno izgledalo, če bi si jaz za vleko omislil Borderja, sicer bi kuža dobro opravljal tudi to nalogo, dvomim pa, da bi pri tem bolj užival, kot pri paši ovac, lovljenju frizbija, ali agility-u :-\

No pa ko smo že pri izpodbijanju stereotipov, naj napišem še nekaj o vleki .
Tisti, ki misli, da je vlečni pes zgolj neka mula, ki vleče tovor se pošteno moti.
Vlečni pes mora bit v prvi vrsti vodljiv, kolikor ste opazili (nekateri), se pse "upravlja" zgolj in samo z glasom vodnika, pri tem psi ne vidijo vodnika, kot npr. pri agility-u, kjer vodnik psa usmerja tudi s telesnimi kretnjami in je tudi v vizualnem kontaktu s psom. Torej ali je vlečni pes butast  ??? Presodite sami .
Jaz sem za svoja psa porabil dobro leto vsakodnevnega treninga, da se danes lahko podam z njima kamorkoli, tudi na prometno cesto  ;)
Že nekajkrat sem od raznih znancev, ki imajo SH ali Am, slišal, da bodo oni tudi vpregli svojga psa, pa bodo šli malo sankat. Jaz ponavadi rečem : "Ja seveda to bo super !" Sam pri sebi si pa mislim : "vso srečo, kmalu vas bo minilo  :D" Psa je treba učit vleke že kot mladiča vsak dan postopoma od bolj enostavnih stvari, k bolj zahtevnim. Daleč od tega pa je mišljenje, da ima pes to v sebi že po naravi  ;)

Sammy ne vem kaj točno obsegajo delovni izpiti za polarce na Švedskem, ker ne razumem Švedsko, v ANG. pa nisem uspel še ničesar izbrskat, mogoče kot zanimivost npr. TALE link, kjer za nekatere pse navajajo, da imajo opravljen Sled-dog test, glede na to da ga nimajo vsi psi, nebi rekel, da je glih mačji kašelj prit do njega  :-\

Satin in Alba, z vama bi se pa prav rad kdaj dobil ob kakšni kavici, imam občutek, da bi prav prijetno kramljali na temo polarcev  8)


Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


ŠVIST

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #4731 : 12 Marec 2008, 19:40:13
Saj, o temi polarcev bi se dalo debatirati, se mi zdi, v nedogled in se bojim da niti podaljšana podaljšana kava ne bi zadostovala! :P ;)
Sicer, nekako je potihnilo, a zdi se mi, da smo se zmenili, da se dobimo na Repkovem teku?? ??? Saj je v nedeljo 16., aaa? :'(
Povedati pa moram, da je naša punca stara točno 5 mesecev! ;D



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #4732 : 12 Marec 2008, 20:01:11
No letošnji zmagovalec Iditarod-a je ponovno Lance Mackey, tukaj je link do nekaj krasnih fotk http://msn.foxsports.com/other/pgStory?contentId=7870626#sport=More%20Sports&photo=7868870&tten=0

Tukaj pa še link do članka (sicer v angleščini ampak sej znamo ne ;)): http://msn.foxsports.com/other/story/7897368/Mackey-repeats-as-Iditarod-champ?MSNHPHCP&GT1=39002


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4733 : 13 Marec 2008, 08:31:23
Ja Švist dobimo se na Repkovem teku, tako da lahko pokramljamo!

Ja kaskae bo treba priti na kak pesjanar piknik ali pa na repkov tek, tam je veliko časa za kramljanje :). Se pa popolnoma strinjam s tvojim pisanjem o redni telesni aktivnosti za zdravje psa - pa saj je enako kot za človeka. Čeprav pri moji se mi zdi, da se nejn akumulator napolni v manj kot pol ure. Neverjetna je :).
No včeraj sva se več kot eno uro igrali v pesjaku - prinašala je žogice, druge igračke. Včasih mislim, da imam mladička ;).

Švist enega ogromnega  :-* za Kalo :).

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4734 : 13 Marec 2008, 08:45:27
redni telesni aktivnosti za zdravje psa - pa saj je enako kot za človeka.
ter psihični aktivnost!!!

lp


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4735 : 13 Marec 2008, 08:56:34
Ja tudi to, čeprav midve tudi med tekom ali kolesarjenjem delava malo psihično ;).

Oboje je potrebno absolutno, vendar sama dajem rahlo prednost fizični aktivnosti. Če se da oboje skupaj povezati kot na primer ti Aska je pa sploh superca.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


ŠVIST

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #4736 : 13 Marec 2008, 11:56:40
Pa saj je pri psih tako kot pri ljudeh in nasploh pri vseh živih bitjih. Nikoli ne veš ne vsega ne dovolj in nikoli toliko, da se ne bi dalo naučiti še česa zraven in če je le volja potem ni razloga, da ne bi uspelo! Sicer na kak agility ne moram računati, ker imam za to absolutno premalo časa vendar za šolo si bom vzel čas, ker je to naložba za vse življenje in se mi zdi, da se lastniki psov med šolanjem psa več naučimo kot ciljna skupina! V Mariboru že nekaj časa opazujem enega lastnika SH-ja, ki se lepo sprehaja s psom in tako lepo gre z njim, da to ni res! Torej je mogoče, vendar ne pozabiti, včasih je potrebna tudi trda roka, ker je tudi glava precej trda, a da me ne boste narobe razumeli, trda roka ne pomeni pretepanje, le včasih moraš biti odločen, ker je tako kot v krdelu volkov, kjer je dominanten samec tudi (vsaj sprva) tudi najmočnejši in najvzdržljivejši in prav takšni moramo verjetno biti mi lastniki! Pokazati moramo na pravi način, kdo je tisti, ki vodi krdelo, vsak pa mora najti svoj način ker je verjetno za vsakega psa drug recept!



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #4737 : 13 Marec 2008, 16:22:09
Huh, ste se razpisali. :P :o

Ja jaz po vsej verjetnosti pridem na Repkov tek, samo brez Žive, ker se je gospodična odločila da se bo začela goniti.  ::) Tako da imamo doma zabavno, ponoči ni niti minuto na miru, se premetava na potelji, dela ''polarske'' kroge in na koncu se vedno odloči da bo šla raje spati na tla (kar se zgodi zelo redko)... Ko smo ravno pri tej temi vedno bolj razmišljam o sterilizaciji, čeprav imam malo dvomov in me je po eni strani malo strah. Glede spremembe karakterja, možnih zapletov, itd...  :-[

Glede učenja polarcev... Tudi sama sem mnenja da so to v prvo vrsti vneti delovni psi, ki rabijo ogromno gibanja. Sama naprimer pri Živi vidim, da nujno potrebuje dnevno ''dozo'' teka, sprehoda na katerem teče. Zato se tudi od malega intenzivno ukvarjave z rollerjoringom, canicrossom, bikejoring sva začeli bolj ali manj pred kratkim (in je navdušena!) in skijoringom (letos prvič na pravih tekaških smučkah :D). Živa neverjetno uživa v VSEM tem. Samo da teče in že vidiš na njej tisti ''nasmešek'', ki je na široko razpotegnjen. Takrat je ona najbolj svobodna in najbolj srečna. To je tisto kar je naše polarčke osrečevalo že nekdaj, takrat so bili sicer za to ustvarjeni, živeli so za vleko. Danes so razmere res zelo spremenjene, ampak pri naših delovnih psih je ta delavnost vseeno ostala. Res je da ima Živa npr. tudi svoje dneve, ko bo cele dneve ležala na postelji in počivala, ampak to se zgodi bolj redko... :)

Glede ostalih stvari kot so učenje poslušnosti, trikcev, agilityja, itd. Seveda tudi to polarčki obvladajo, ampak ni pa to tisto za kar živijo. Sama sem npr. pred kakšnim letom začela z učenjem agilityja z Živo in moram reči da je bila zelooo navdušena. Ni pa to tisto da bi ona to počela 1 uro skupaj, kot lahko naprimer teče v naravi. :P Preskakovanje ovir se ji zdi še najbolj zanimivo, pa kakšen tunelček je tudi fajn, ampak ne uživa v tem npr. kot kakšen border. :D
Trikci so že druga stvar. Te bi počela do onemoglosti. Še posebno tega ko jo je sram... :D Seveda v zameno za priboljšek. :P Pri vleki pa tega ni, v zameno noče ničesar. Takrat ji je smisel življenja to da teče, spotoma kaj povoha in uživa v teku. :) :) :)

To je res tema o kateri bi se dalo pisati še in še. :D

Bistveno je, da imajo naši polarčki dovolj gibanja in tekanja. :) Ne kupi vsak SHja, AMja ali samojeda, zato da se bo z njim ukvarjal z vleko. 
Mene je to sicer že od nekdaj navduševalo, že ko sem gledala filme od vlečnih psih (Iron Will, Snow Dogs, Eight Below, White Fang,...) in vedno mi gredo pokonci kocine ko vidim polarčke v svojem ''naravnem'' elementu. :) :) :) Zame je to pravi polarec. Čeprav se vsi dobro zavedamo, da so razmere za polarce tukaj bistveno različne kot na mrzlem severu.

Po drugi strani glede šolanja pa moram reči, da zeloooo zelooo občudujem npr. Majo Golob, ki je s svojo sibirsko huskyco dosegla takšne odlične rezultate v poslušnosti.  :) Dokaz da so naši trmoglavci pametni, samo pravega vodnika morajo imeti pa se vse da. :)

Lep dan.

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #4738 : 13 Marec 2008, 17:25:43
Ja jaz po vsej verjetnosti pridem na Repkov tek, samo brez Žive, ker se je gospodična odločila da se bo začela goniti.  ::)
Ti kar pridi z Živo, najprej štartate ve dve, deset minut za vama pa jaz in Kas in podremo svetovni rekord  :o


Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #4739 : 13 Marec 2008, 20:44:57
Nič hudega Majch, če ne boš ravno tekla boš pa mojga malo pridržala da vas in njega malo pofotkam :o :D