Tornjak

ursa · 52600

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
: 05 Januar 2008, 18:16:09
Ojla!
pravkar sem se vrnila s sprehoda z Žanko in ostalimi 7 kepicami (v leglu jih je bilo 10 - 3 so že šli) . Vglavnem so taki medvedki in so zelo cortkani in uživali smo 100 na uro. Še spletna stran lastnika Žanke http://www.tornjak.si/ - Mišo Šapec

Še nekaj o njih:

So pastirski psi in čuvaji. So zelo samozavestni in zelo čuvajo svojega lastnika. Prihajajo iz Bosne saj se drugače imenujejo tudi Bosansko hercegovački hrvatski pastirski pes Nikoli ne smejo biti enobarvni. Z otroci se krasno razumejo vendar pa moramo igro stalno nadzorovati saj je to velik pes ki v višino meri okoli 55-65 cm in so težki okoli 40-50 kg. Ne laja prav pogosto. So zelo zdrava psama.

FCI standard - http://www.tornjak.si/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=27

še slikice (sicer bolj slabe ampak bo) :D ;D ::)

mama Žanka


trma---ne grem neprej weee

kaj bo za jest


Tanka

luškota


še filmčki:
http://www.youtube.com/watch?v=GWI3uGKda7g
http://www.youtube.com/watch?v=pTKMbUAA0g4
http://www.youtube.com/watch?v=3jOdmgLjJHs
http://www.youtube.com/watch?v=W35vLTdzFls


lp, ursa
in želim vam veliko užitkov  :-*

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18

silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #2 : 05 Januar 2008, 20:17:05
Končno je odprta tema o tej vsaj meni prečudoviti pasmi  :o :)

Mladički so pa res cortkani tako da sem ti prov fouš ker bi jih jaz tut božala in sprehajala  >:D :)

filmčke si grem pa zdajle pogledat   ::)

Aja pa ti misliš da mamo dost  :-X :o

Lp



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #3 : 06 Januar 2008, 08:48:37
Aja pa ti misliš da mamo dost  :-X :o

sem mislila linkov ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 06 Januar 2008, 11:01:25
Tudi še več linkov je dobrodošlih ampak slike morajo pa nujno še pridet  :) :o



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #5 : 06 Januar 2008, 11:10:33

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 06 Januar 2008, 11:17:13
Lepotci  :) ::)



fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 Januar 2008, 13:59:10
Končno je odprta tema o tej vsaj meni prečudoviti pasmi  :o :)

Mladički so pa res cortkani tako da sem ti prov fouš ker bi jih jaz tut božala in sprehajala  >:D :)

filmčke si grem pa zdajle pogledat   ::)

Aja pa ti misliš da mamo dost  :-X :o

Lp
Tisto za sprehajanje bi bilo pa že kar malo težko, saj imajo mladički po 15 kg in močno potegnejo, ti pa si menda stara 11 let, mar ne? Ali sem si morda ogledal napačen profil?
Lahko pa jih prideš pogledat kadarkoli hočeš, bomo šli skupaj na sprehod.
lp

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #8 : 23 Januar 2008, 15:16:28
sem že navajena na sprehajanje tako velikih mrcin (imamo doma irskega volčjega hrta ki je tudu zlo velka mrcina in ga jaz vsakdan sprehajam) tako da bi se enkrat res lahko kje dobili  :P :)

Lp



fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 23 Januar 2008, 18:45:22
sem že navajena na sprehajanje tako velikih mrcin (imamo doma irskega volčjega hrta ki je tudu zlo velka mrcina in ga jaz vsakdan sprehajam) tako da bi se enkrat res lahko kje dobili  :P :)

Lp
dobrodošla pri nas doma, naslov in mobitel sta na moji uradni strani, sprehajalcev pa smo veseli, saj imamo 4 mladiče in mamo, ki jih je potreba dnevno voziti naokoli

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #10 : 23 Januar 2008, 19:28:44
oo pozdravljen Mišo super da si se oglasil na tale forum  ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 23 Januar 2008, 19:38:44
oo pozdravljen Mišo super da si se oglasil na tale forum  ;D
ja seveda je super, ampak zakaj pa me nisi nikoli opozorila na ta forum? Danes sem čisto slučajno naletel naj. Tudi Google ga ne najde prav hitro po raznih ključnih besedah. Sicer pa, ko sem si ogledoval tvoj profil, nisem bil čisto gotov, če si ta prava. Me je en podatek zavedel.
Ampak glede na tvoj odziv vem, da si taprava!!
Še vedno imam štiri mladičke, če poznaš kakšnega ljubitelja tovjega Skya, mu posreduj mojo web stran.
lp

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 23 Januar 2008, 19:39:42
Ej Urša, sorry, pa očeta lepo pozdravi, bi lahko še kdaj prišla, da bi malo poklepetali

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #13 : 24 Januar 2008, 13:20:50
Urša kaj ti maš tornjaka? ???

:)


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #14 : 24 Januar 2008, 14:30:21
ne ne ne ;) nimam tornjaka  ;)
mišo kakšnega Skya??
bom probala prepričat ja pa se malo oglasimo..lahko pa se zmenmo da gremo s silver skupaj  :D

P.S: Mišo jaz sem tista Urša ki je s Petrom in Natašo prišla  ;) ;) ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #15 : 24 Januar 2008, 14:55:34
Jaz sem za  :)



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #16 : 24 Januar 2008, 15:25:35
Ne sm mislila, ker piše v podforumu "vzreditelji se predstavijo" da ga ma Urša iz tega foruma :-[

:)


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #17 : 24 Januar 2008, 18:42:31
hehe Mišo se je zmotil  ;D ;D
upamo pa da pride "taprava" urša na tale forum in nam malo pokaže Skya  :D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 24 Januar 2008, 20:16:22
Ja pa sem se res, namreč ena Urša je tudi pri nas sprehajala mladince, ampak je precej starejša od te Urše na forumu , vsaj 3x ( zato sem rekel, da mi v profilu nekaj ne štima - mislil sem leta)
Kar pridita obe, kar pa se tiče Skya se bosta morali zadovoljiti s to sliko
http://www.tornjak.si/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=39&func=detail&id=56
V soboto sem zasedan ves dan, hodim namreč na tečaj za inštruktorja osnovne vrste v KD Grosuplje. Lahko pa se zmenimo za nedeljo, še raje pa med tednom, tam po 15:00 uri
Urša, če boš v soboto kaj v Grosupljem pa pridi pred gasilski dom , tam je vadbišče KD in boš videla vsaj Žanko, mladičo bodo doma
Se vidimo

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #19 : 24 Januar 2008, 20:55:55
Mišo kdaj pa imate? mogoče pridem geldat samo bom videla ker imamo tekmo
no zadaj pa nazaj k Tornjakom
Mišo kam pa so šli zdaj mladički (od takrat ko sem bila jaz pri tebi)? So vsi v Slo ali je kakšen odpotoval v tujino?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 24 Januar 2008, 21:06:59
Seminar imam od 8:00 dalje, mislim, da imam jaz prakso na poligonu od 10:00 dalje
Mladiči so šli v glavnem po Sloveniji, eden pa na Dansko, na moji strani vidiš lahko sliko Torota in novega lastnika. " punci in 2 fanta pa še čakata nove lastnike.
Boš videla koliko so zrasli, jih kar ni za spoznat

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #21 : 26 Januar 2008, 15:39:05
a res?? mogoče kakšne slikice koliko so že veliki mali velikani?  ;D ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


valyra

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 12 Februar 2008, 00:31:30
Pozdrav!
veseli me tema o tornjaku na ovom forumu. voljela bi pridonjeti poznavanju ove pasmine u Sloveniji no nazalost ne sluzim se dobro slovenskim jezikom (vise razumijem nego sto znam nesto reci  :-[ ). dosta je o tornjaku pisano vec po internetu, informacije su sve dostupnije. vjerujem da je svima poznato da je prosle godine tornjak uvjetno priznat od FCI. tako da je prezentacija tornjaka izvan granica maticnih zemalja (BiH i Hr) sve vaznija. koliko znam, Slovenija je jedna od rijetkih (vjerujem mozda cak i jedina) zemalja osim Hr i BiH koja se moze pohvaliti uzgajivacnicom tornjaka i 2 prijavljena legla tornjaka.
Vlasnica sam dvije tornjakuse (treca u suvlasnistvu zivi blizu nas) s kojima zivim u predgradju Rijeke. Tornjaci su me osvojili na prvu i ne mogu zamisliti svoj zivot bez njih. obzirom da je pasmina ocito sve popularnija u Sloveniji misllim da je potrebno vise pisati o njoj kako bi novi potencijalni vlasnici znali u sta se upustaju nabavkom tornjaka. jer tornjak je veliki pas cuvarskih nagona i s njim nije uvijek lagano, no to ne znaci da je ista manje lijepo dijeliti zivot s njima.


Thor

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 12 Februar 2008, 19:06:02
Pozdrav i tebi iz Slovenije.
Kako vidiš ovdje se i ne piše baš puno o tornjakima, pošto sam i jedan od vlasnika tornjaka, ako mi zatrebaju informacije uvijek idem na forum bh tornjak.
A što se tiče Tornjaka, i mene su osvojili na prvu, evi baš je sada dve godine od kako sam prvi put čula za tornjake, od tada sem tražila sve više informacije o toj pasmi, i evo sada  prije dva mjeseca  je došao u našu kuču i prvo mladunce tornjaka. To je baš ovaj mali na trečoj sliki od gore, onaj koji stoji pored ograde. Na toj sliki mu je oko dva mjeseca, a sad če biti skoro četiri, tako da je puno veči i teži naravno.
Eto toliko zasad.
Pozdrav iz Slovenije



valyra

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 12 Februar 2008, 22:03:49
Hvala na dobrodoslici!
Uvijek me vesele novi zaljubljenici u tornjake. poznato mi je Zankino leglo sa stranica uzgajivacnice. drago mi je da je malac zavrsio na pravom mjestu.
Osim BiH tornjak foruma, za sve koji su zainteresirani, dosta se moze procitati i na forumima Ljubimci i Šapice na kojima se skuplja veci broj vlasnika i uzgajivaca tornjaka s podrucja Hr i BiH. no da ja sad ne reklamiram druge forume, moze i ovo polako postati mjesto za skupljanje informacija.

evo Thor rado bi da mi ti opises svog malca u ova 2 mjeseca sto je s tobom. uvijek mi je interesantno slusati nove vlasnike tornjaka dok proucavaju male tornjacice  u otkrivanju svijeta. zanimljivo, ali jako puno toga se moze kod stenaca nauciti o pasmini. kako Thor reagira na ljude? na djecu? na druge pse? kako se ponasa na novim mjestima? jeste li vec krenuli u setnje? puno je stvari koje bi bilo interesantno cuti. ;) a ja se mogu nadovezati iskustvima s mojim kujama.


Thor

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 12 Februar 2008, 22:39:48
Evo na kratko, mali Thor vrlo voli ljudi, još kad je bio kod Miše, on je bio vrlo socializiran in nije lajao na ljude, a i sad kad je kod nas, svako može, da ga pomilije ili da se igra sa njim. On ne reži na ljude, več voli da se igra sa njima, vrlo rijetko laje, mislim da sam ga u dva mjeseca čula zalajati samo oko 10 puta.
U šetnje idemo od prvog dana, kad je došao kod nas, prvo sam ga vozila u obližnju šumu, ali sad več idemo na duge šetnje od sat ili sat i pol vremena, Na tim šetnjama on vrlo uživa. Ovjek kad smo u blizini ceste, ja ga imam na lancu, a kad idemo kroz polje, on je prost za trčanje i letanje. Lanac mu ne smeta, samo ponekada, kao svaki pas, ime želju, da se malo vuče sa njim, ali kad mu kažem PUSTI, odmah ga pušta.
Thor vrlo voli djecu, kad god dođe koje djete u posjetu, on postaje drugi pas, mene uopšte ne primečuje i ne čuje, samo trči i igra se sa tom djecom. Što se tiče drugih pasa, malo je plašljiv, pošto ga je sa dva mjeseca napala jedna kuja, pa sad neče da priđe drugim psom, ako ja ne čučem i prvo jih ne pomilujem. Ali što je veči, manje se boji i gubi taj strah. Thor se i brzo uči, u dva mjeseca nas dvoje smo savladali skoro sve osnovne ukaze, kao sedi, lezi, pusti (ostavi), vamo, dođi, ne, donesi...
Još imamo malo problema sa hodanjem kraj noge, ali i to čemu rješiti. Pošto je to moj prvi pas, idemo sada u februaru u školu, pa da se ja i on naučimo, kako se moramo snositi jedno sa drugim. Eto to je sve zasad.
Pokušala sam i priljepiti njegovu noviju sliku ali ne znam ako ču uspjeti u tome. Vidjeti čemo
Pozdrav Maja






fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 12 Februar 2008, 23:00:48
Mmimogrede, draga Thor, si na slovenskem forumu, le tista pred teboj je bila vzrediteljica iz Reke
Mislim, da bodo tu bolj kot ne veseli našega jezika, glede na starost nekaterih, verjetno drugega niti ne razumejo.
LP Mišo

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 12 Februar 2008, 23:09:01
Hvala na dobrodoslici!
Uvijek me vesele novi zaljubljenici u tornjake. poznato mi je Zankino leglo sa stranica uzgajivacnice. drago mi je da je malac zavrsio na pravom mjestu.
Osim BiH tornjak foruma, za sve koji su zainteresirani, dosta se moze procitati i na forumima Ljubimci i Šapice na kojima se skuplja veci broj vlasnika i uzgajivaca tornjaka s podrucja Hr i BiH. no da ja sad ne reklamiram druge forume, moze i ovo polako postati mjesto za skupljanje informacija.

evo Thor rado bi da mi ti opises svog malca u ova 2 mjeseca sto je s tobom. uvijek mi je interesantno slusati nove vlasnike tornjaka dok proucavaju male tornjacice  u otkrivanju svijeta. zanimljivo, ali jako puno toga se moze kod stenaca nauciti o pasmini. kako Thor reagira na ljude? na djecu? na druge pse? kako se ponasa na novim mjestima? jeste li vec krenuli u setnje? puno je stvari koje bi bilo interesantno cuti. ;) a ja se mogu nadovezati iskustvima s mojim kujama.

Kot vzreditelj Thora, imam pa še tri mladince, lahko povem, da so zadnjič šli z mano v Ljubljano na bošji sejem. Tisti , ki poznate to zadevo veste, da se zbere po 2000 ljudi in več. Vsi trije, v pomoč mi je bila žena Janja, so se odlično obnašali v gužvi. Bili so vodljivi, drugi psi jih niso motili, prav nasprotno, prav vsakega psa so hoteli vsi trije povohati.
Zanimivo pa je bilo, da med vsemi, ki so nas spraševali o njih, niti eden še ni slišal o Tornjaku. Torej bo potrebno še delati na prepoznavnosti te odlične pasme.
Malo je psov, ki so tako samozavesatni, ne lajajo skoraj nič, in so več kot enkratno učljivi, kar je za pastriskega psa skoraj čudež.
Moji sicer ne bodo šli v šolo, to pa predvsem zato, ker izpit za vodnika že imam, sedaj pa delam izpite za inštruktorja osnovne vrste pri KZS. Tako bom kar sam poskrbel, da bodo preostali trije prišli v roke novih lastnikov odlično izšolani.

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


valyra

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 13 Februar 2008, 00:21:05
Majo super je tvoj opis  :) vidim da se zbog mene trudis vise hrvatski pisati, hvala ti na tome no mozda radije da se ja pomucim razumjeti slovenski pa da vise ljudi s foruma razumije o tornjaku. ja cu tesko pisati slovenski  ;)

tornjaci u principu ne laju bezveze. laju kao dio upozorenja i cuvanja. vani, u setnji, u prirodi, mozda sam moje kuje cula 10 puta zalajati u par godina i to je bilo samo kada se nesto zbilja cudno ili novo dogadjalo na terenu na kojem su navikle da toga nema. najsmjesnije su mi u biti bile zgode lajanja izvan dvorista kad je npr Vala(starija kuja) oblajavala skulpturu na jednom setalistu kad smo bili u posjeti u Zagrebu. nije navikla nailaziti na velike, cudne skulpture posred livada. kod nas toga bas i nema  ;D  Lyra (mlađa kuja) pokazala je vrlo slicno ponasanje nedavno, kad smo na nasoj redovitoj setnjici naisli na hrpicu kamena postavljenih u neku skulpturicu (nekome je valjda bilo dosadno). inace, kad u igri s drugim psom netko zalaje, tornjacima prestaje igra. lajanje nije poziv na igru, lajanje je prekid igre i pojacan oprez. u dvoristu je druga prica, polako sto su starije to im se cuvarski instinkti jacaju, pa stenad koja nije bas obracala paznju na to sto se dogadja izvan dvorista, odjednom pocinje pratiti događanja i poprati ih lavezom. sto vise tornjak vidi događanja u susjedstvu sa svojeg "nadzornog" mjesta to ce vise lajati. u pocetku lajanje je vise manje na sve, i slusno, i vizualno...svidi im se kad krenu. onda shvate da ne treba lajati na sve pa pomalo reduciraju. Lyra je uz sebe imala stariju Valu kao primjer, pa je ranije pocela obracati pozornost, zapravo pocela je s kopiranjem onoga sto je Vala radila. Vali je trebalo dulje. sada su podijeljene, Vala kao starija "odradi" vecinu lajanja, a Lyra se pridruzi kad je po njima veca frka. ako Valu zatvorim, Lyra preuzima njenu ulogu. ne mogu rec da nisu lajavi, znam da sto vise toga imaju u vidokrugu da ce lajanja biti vise, da su mozda malo izolirano smjestene vjerojatno bi lajanja bilo manje. evo primjeri situacija koje su im nove i drugacije pa to poprate lajanjem
Lyra s tri i pol mjeseca kad se prvi put susrela s konjima
Lyra i konji
Bura (moja treca kujica koja je u suvlasnistvu u blizini, inace zivi na farmi krava) laje na dolazak nepoznatog psa u dvoriste...starost nepunih 6.mjeseci
lajava Bura

osim lajanja tornjaci znaju i zavijati. gledala sam dokumentarac o tornjacima u Lici gdje je zena pricala kako njeni tornjaci koji cuvaju stado odgovaraju vukovima zavijanjem i da nakon toga po 15ak dana ne cuju vukove. kod nas nema vukova, ali Vala je nasla zamjenu - ona zavija kad cuje sirene za uzbunu (hitna pomoc, policija)
Vala i sirene
kuje i muzjaci znaju zavijati i u vrijeme tjeranja. moje to rijetko cine no cula sam od drugih vlasnika tornjakusa posebno.

Tornjaci zbilja uzivaju u setnjama. jesi primjetila kako proucava sve oko sebe? kako brzo pamti puteve i gdje ste vec prosli, sta mu je poznato? ma stvarno neznam tko moze tornjaka staviti na lanac kad ga jednom vidi pustenog na livadi ili u sumi. jos malo pa ce Thor poceti vise obracati pozornost na stvari koje se događaju oko njega. do sada se jos uvijek drzao tebe no nemoj se iznenaditi kad uskoro krene u svoja mala istrazivanja. tu je vazno da unaprijed znas da su tornjaci dosta nezavisni i da kako stare treba vise truda uloziti da ih se sprijeci u njihovim lutanjima i istrazivanjima. evo Bura do nedavno nije ni pomisljala maknuti se od svoje kuce.cak ne bi ni pratila Valu, Lyru i mene kad bi odlazile. sada sve cesce pokusava malo prosetati i istraziti okolinu (zivi na rubu sume na velikom imanju). ona za to ima drustvo mjesec i pol starijeg tornjaka i godinu dana stare sarplaninke pa je valjda hrabrija.

jako lako ih se nauci na povodnik. ja vodim dvije odrasle kuje na povodniku koje zajedno imaju vise kila od mene. i uspjesno ih kontroliram. taj dio nije problem.

djeca su nesto posebno. na mojoj stranici (da sad ne krcam topic slikicama) ima puno slikica tornjaka s poznatom djecom. jako im se vesele, njezni su prema njima, i pustaju im svasta. ipak, ja nikad ne pustam djecu koja dođu kod nas samu s njima. ne s njima nego s niti jednim psom ni pasminom. uz moje nadgledanje djeca uspjesno vode moje kuje na povodniku, mala curica od susjede je vadila kost Vali iz usta, gledaju im zube, rade "frizure"...ma svasta... ;D

uce uce jako brzo...samo se nemoj iznenaditi kad brzo zaborave sto su naucili. ono sto cesto vlasnici tornjaka u sali govore je da kod tornjaka postoji nesto sto se naziva "selektivna gluhoca na glas vlasnika". sada sve zna, znas da poznaje naredbe dođi, idemo, sjedni...ma sve...i onda u jednom momentu kao da je sve izbrisano...samo tako...evo bas neki dan sam imala priliku nakon duljeg vremena vidjeti jednog 11.mjesecnog tornjaka kojeg sam zadnji put vidjela pred 3 mjeseca. tad je znao kako se zove i nije se odvajao od vlasnice. ona nije promjeila nista, ali on je. ;D dosao je u pubertet i sad su mu najvaznije bile moje kuje, a svoju gazdaricu nije pogledao 3 puta. kao da je zaboravio svoje ime i sta znaci dođi. meni je to smijesno jer događa se vecini. pubertet je vrijeme kad treba pojacati rad sa tornjakom i ne dozvoliti mu da mijenja pravila i "zaboravi" sta je naucio. nisu oni zaboravili, dobro i dalje znaju sta znaci. samo testiraju vlasnika i razvlace granice tolerancije.

jako mi je drago da ces ici u skolu sa Thorom - ja sam prosla s Valom skolu, a s Valom i Lyrom kasnije jos jedan tecaj razumjevanja pasa od licensirane instruktorice u gorskoj sluzbi spasavanja. i jedno i drugo je bilo korisno - meni za kasniji samostalni rad s njima. njima je bilo jako dosadno. tornjaci koji shvate od prve sta se od njih ocekuje brzo se pocnu dosađivati kod ponavljanja pa ih treba drugacije animirati. no za sve ima lijeka. pa tako i za tornjacku dosadu u skolici  :D

zao mi je sto je imao neugodno iskustvo sa kujom  :( vjerujem da ce se osloboditi straha sto bude stariji. a onda ga je potrebno sto vise druziti sa psima.

uf oduljila sam, al tornjaci su uvijek nepresusna tema za pricanje. meni nikad dosta. dalo bi se i jos na svaku od ovih tema. no polako, stignemo.
jos se jednom ispricavam za hrvatski nadam se da ne smeta previse :-[


valyra

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 13 Februar 2008, 00:35:34
fotr drago mi je da se i jedini uzgajivac tornajka u sloveniji pridruzio raspravi. nadam se da sam sve dobro razumjela  :-[ ako nisam ispravite me.
da, tornjaci su u guzvi odlicni. s mojima nije nikakav problem prostetati glavnom ulicom u Rijeci u vrijeme guzve, otici na izlozbu. na izlozbama ignoriraju pse, vecinom ih ne zanimaju, Lyri cak i smetaju ako sse guraju blizu ili su napasni, na ulici ce obratiti pozornost na njih. s Valom doslovno mogu bez povodnika proci rijeckim korzom (glavnom ulicom) no pristojnosti radi povodnik je na njoj iako ga ja pridrzavam malim prstom. (s Lyrom nisam na samo probala ) znala sam otici obaviti nesto u grad a one su me cekale svezane ispred poste ili banke. uvijek ih svi gledaju i svima su zanimljive. a istina je, i kod nas, malo ljudi zna za tornjake. ili nisu nikad culi pa me pitaju "kako?" onda im ja slovkam "tor-njak"  :D :D i pokusam objasniti da je to nasa autohtona pasmina. neki znaju pa kazu jesu to oni koji cuvaju ovce...a ima sve vise onih koji priđu i pitaju "jel to tornjak?".
da se vratim na guzvu, na Euro Dog Show- u u Zagrebu prosle godine, u jednom trenu u svoj onoj guzvi ljudi i pasa, moje kuje su bile posve pustene, bez ogrlice na sebi i pozirale fotografu iz Engleske za knjigu o psima. vise im paznju privuku ljudi i psi kada nisu u gomili nego kad je sve prepuno. oni u biti reagiraju na novo i drugacije, a ne na ono cega ima puno i sto je konstanta. to je i princip rada u obrani stada.