Borelija in prehrana

jk99 · 5740

jk99

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 07 Januar 2008, 09:36:30
Naš bernski planšarski ovčar, ki je star dobra 4 leta, se je pred dobrim mesecem polulal v kleti. Tega še nikoli prej ni storil, zato smo bili pozorni in ugotovili, da ima vodo rahlo krvavo. Peljali smo ga k veterinarju, ki mu je odvzel vzorec krvi in urina ter ugotovil zelo povišano vrednost proteinov tako na krvi kot tudi v vodi. Posumil je na borelijo, zato je vzorce poslal tudi v avstrijo na točno testiranje, kjer pa so potrdili borelijo ter prisotnost še nekega parazita.

Odtlej smo psa zdravili z antibiotiki in sicer po navodilih zdravnika je dobival po 10 tablet zjutraj ter 10 tablet zvečer in je v zadnjem mesecu tako zaužil kar 600 tablet!!! (gre za neke antibiotike, ki jih sicer človeku pripišejo po 2 tableti na dan, naš pes jih je dobival po 20 na dan). Veterinar je predpisal tudi dieto in sicer nobenih proteinov - torej nobenega mesa! Zato ga že cel mesec hranimo z raznimi vegeterjanskimi briketi, zelenjavo, makaroni in drugim, vendar imamo velike težave, saj pes ne mara te hrane in nič noče jesti. Ker smo mu dajali antibiotike, je pač moral jesti, saj ni dobro 10 tablet zatlačiti v prazen želodec... Zaradi vseh teh tablet se je pojavi še en problem in sicer pes noče jesti nič kar je zelo majhnega (ga verjetno asociira na tablete) - sliši se smešno, vendar če mu dam kake zelo majhne piškote, jih ne bo pojedel, če mu dam večji piškot ga pa bo. Prejšnji teden v petek smo ga preventivno peljali tudi na infuzijo, saj več dni zapored ni pojedel čisto nič, prav tako ni pil nobene vode, samo liže sneg, kolikor ga je po vrtu... Z antibiotiki je nehal pred dvemi dnevi, po infuziji pa tudi ni več nič jedel, veterinar pa pravi, da mora do nadaljnjega imeti še vedno dietno prehrano...

Zanimivo pa je, da je v celem mesecu, odkar noče jesti in je jemal antibiotike, še vedno popolnoma živahen, obnaša se popolnoma normalno, hodi normalno na sprehode, teče in nori, prav tako je shujšal samo za slabe pol kile... Tudi sicer nima nobenih simptomov, nima povišane temperature prav tako nima nič vidnega, da bi z njim bilo karkoli narobe, prav tako ni nobenih stranskih učinkov antibiotikov.

Skratka - ima kdo morda podobne izkušnje? Kako psa prepričati, da bo jedel dietno oz. neproteinsko prehrano? Ponavadi se ga da, če kakšne hrane ne mara, malo "nahecati" in mu npr. zraven vmešaš žličko sladkorja ali kaj podobnega, vendar tokrat nobena taka "finta" več ne deluje, saj vso dietno prehrano zavrača... Vmes smo se sicer dvakrat prekršili in mu dali kaj ne-dietnega, kar pa je z veseljem pojedel...
Ker nič ne je, pa prav tako tudi ne pije vode, zato nas skrbi, da ga ne bi pokopala kaka dehidracija ali podhranjenost... Kot sem že omenil, zadnje čase samo malo liže sneg po dvorišču, vode pa se tudi po več dni ne dotakne, kljub temu, da mu jo ves čas menjamo.

Kako uspešno pa je bilo zdravljenje borelije, pa izvemo v prihodnjem tednu, ko mu bodo ponovno naredili pregled...




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 07 Januar 2008, 13:20:44
Jaz samo prvič slišim ,da ima pes od borelije lahko kri v urinu in da rabi dieto. Imela sem pse z borelijo, pa ni imel noben diete.Borelija bolj sklepe prizadene in živčevje v kasnejših fazah.
Taka dieta kot jo ti navajaš je za ledvice in mehur in tudi kri v urinu priča bolj o tem.
Motnje v strjevanju krvi sicer lahko povzroči tudi erlihija pa  ena klopna bolezen je,ki prizadene ledvice.

Tako da po moje je dieta razadi one druge bolezni,ki je nisi navedla, ne zaradi borelije.
Malo vegetarianstva mu ne bo škodilo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #2 : 07 Januar 2008, 13:34:47
Če noče pit, mu jo moraš pa kar s šprico direkt v grlo. Da revež ne dehidrira. Upam da se čimprej pozdravi in da bo lahko spet vse jedel kot prej. Revček



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 07 Januar 2008, 13:40:08
eni psi padejo na foro,da jim daš v mlačno vodo nekaj kapljic mleka. Čist malo, toliko da diši. Predvsem, če ima maloproteinsko dieto pazi ,da mleka ne bo preveč.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #4 : 07 Januar 2008, 19:01:58
gre za neke antibiotike, ki jih sicer človeku pripišejo po 2 tableti na dan, naš pes jih je dobival po 20 na dan

Kaksna je doza posameznega zdravila, ki se uporablja tako v humani kot veterinarski medicini, za ljudi, nima nikakrsne veze. Nekatere doze so res iste, ni jih pa malo takih, ki so povsem drugacne od humanih.l Tudi doze med posameznimi vrstami zivali so zelo razlicne, ze med zivalmi, ki so si precej bolj sorodne (npr. mesojedimi zvermi)  se lahko zelo razlikujejo ...

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Gaya

  • *
    • Prispevkov: 134
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 07 Januar 2008, 19:32:44
eni psi padejo na foro,da jim daš v mlačno vodo nekaj kapljic mleka. Čist malo, toliko da diši. Predvsem, če ima maloproteinsko dieto pazi ,da mleka ne bo preveč.
Tole smo mi prakticirali. V bistvu je popil kar precej mleka, ker je bilo to dolgo edino živilo, ki smo ga spravli vanj.



Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #6 : 08 Januar 2008, 22:28:48
Tudi meni tale neproteinska prehrana deluje na težave z ledvicami (čeprav o taki dieti bi se dalo pogovarjati ...). O krvi v urinu v povezavi z boerlijo tudi sama prvil berem.

Torej, pes ima diagnosticirano borelijo in .. ? Morda erlihijo, babezijo ..? Katere tablete ste pa dobili?

Kaj veterinar pravi, na to neješčnost? Sama sem se s tem srečevala po operaciji mojega psa in to mi je bilo res grozno, ko dejansko vanj nisem spravila nič več, kot 2 koščka hrane. Vsak dan manj. Jaz bi vsekakor govorila z veterinarjem.

Aja, nisem razumela - je pes še na tabletih?

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #7 : 08 Januar 2008, 22:52:41
Jaz samo prvič slišim ,da ima pes od borelije lahko kri v urinu in da rabi dieto. Imela sem pse z borelijo, pa ni imel noben diete.Borelija bolj sklepe prizadene in živčevje v kasnejših fazah.
Taka dieta kot jo ti navajaš je za ledvice in mehur in tudi kri v urinu priča bolj o tem.
Motnje v strjevanju krvi sicer lahko povzroči tudi erlihija pa  ena klopna bolezen je,ki prizadene ledvice.

Deteljica... ko je bil Taj na tabletih Clinofug (za zdravljenje borelije in erlihije), je proti koncu jemanja, prav tako postal zelo neješč in zelo miren, zato smo ga odpeljali k veterinarju, ki je takoj pregledal kri in opravil teste, ker ni našel nič, nas je opozoril, da naj bomo pozorni na urin in če bo kaj rdečkast, to pomeni, da je z ledvicami kaj narobe (mislim, da pri teh testih krvi, ki smo jih delali ni razvidno, če je kaj narobe z ledvicami ali ne... oziroma lahko samo nakažejo, res nisem ziher, kako je že bilo, tako, da me tukaj ne držat za besedo... ) in da bomo potem mogli takoj priti nazaj in prinesti s seboj še urin, za nadaljne preiskave. Te težave pa naj bi se lahko pojavile zaradi tablet, saj so, kot vsi vemo, zelooo močne. Ampak na veliko srečo je bilo pri nas vse v redu in je bila stvar zgolj prehodna in ni bilo nič resnega.

Jk99...
Naš tudi ni hotel jesti v obdobju jemanja tablet in smo ga hranili iz roke, včasih ga je bilo treba tudi malo prisilt, pa še to je komaj kaj pojedel...  Vendar ni imel nobene diete.
Po koncu jemanja tablet, pa je počasi spet začel jesti normalno. :)
Upam, da bo z vašim bernčkom čim prej vse ok...





Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #8 : 08 Januar 2008, 23:43:44
Deteljica... ko je bil Taj na tabletih Clinofug (za zdravljenje borelije in erlihije), je proti koncu jemanja, prav tako postal zelo neješč in zelo miren, zato smo ga odpeljali k veterinarju, ki je takoj pregledal kri in opravil teste, ker ni našel nič, nas je opozoril, da naj bomo pozorni na urin in če bo kaj rdečkast, to pomeni, da je z ledvicami kaj narobe (mislim, da pri teh testih krvi, ki smo jih delali ni razvidno, če je kaj narobe z ledvicami ali ne... oziroma lahko samo nakažejo, res nisem ziher, kako je že bilo, tako, da me tukaj ne držat za besedo... ) in da bomo potem mogli takoj priti nazaj in prinesti s seboj še urin, za nadaljne preiskave. Te težave pa naj bi se lahko pojavile zaradi tablet, saj so, kot vsi vemo, zelooo močne. Ampak na veliko srečo je bilo pri nas vse v redu in je bila stvar zgolj prehodna in ni bilo nič resnega.

Če sem jaz prav razumela, so se pri berncu od jk99 težave z urinom pokazale pred jemanjem antibiotikov in so bile pravzaprav vzrok, da so se sploh odpravili k veterinarju, torej jih niso povzročili tableti. ;)

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #9 : 09 Januar 2008, 08:45:55
Mel... ja imaš prav... ;) se opravičujem... sem narobe sklepala... :-[

Ampak se v bistvu to nanaša na to kar je Deteljica napisala...
Jaz samo prvič slišim ,da ima pes od borelije lahko kri v urinu in da rabi dieto.
Ker je očitno možno... glede na to, da je veterinar pri Taju nekako omenil, da v primeru krvi v urinu, ga moramo pripeljati nazaj na preiskave. Ampak je pa res, da bi bila to verjetno posledica samih tablet in ne borelije.
Kaj pa vem... :-\