Problem s suho hrano

zoe · 19529

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
: 18 Januar 2008, 17:34:12
Ojla,

na vas se obračam, ker imam problem in me zanima, če ima kdo kakšen nasvet ali podobno izkušnjo.

Ginny, kadar dobi za jest večjo količino suhih briketov (niso preliti z vodo, jogurtom in podobno), po tem, ko poje začne "pumpati". To izgleda nekako tako, kot bi hotela bruhati, ampak nič ne izbruha. Zadeva se ne dogaja, če dobi kuhano hrano ali če so briketi s čim zaliti. Tudi, kadar dobiva brikete kot nagrado, tega problema nima. Problem je torej večja količina suhih briketov naenkrat.
Mogoče še to - v glavnem dobiva hrano, kot nagrado za delo, ali pa ji brikete dam v igračko, kjer jih počasi dobiva ven - se pravi, da redko dobi brikete v skledi.

Kadar se ji to zgodi, ji je potem očitno slabo, saj stalno sili ven, kjer nato žre ogromne količine trave.

Zaradi te težave sva enkrat bili že pri veterinarju, ker sem mislila, da se ji je kaj zataknilo v požiralniku. Takrat je tudi požrla veliko trave. Opravili so endoskopijo in ugotovili, da ima v želodcu ogromno trave in travo tudi v požiralniku. Takrat sem torej predvidevala da "pumpa", ker jo moti trava, ampak zdaj se to dogaja zaradi briketov.

V bistvu ne vem, ali se zaradi tega splača hoditi k veterinarju in kaj mi lahko tam povejo. Lahko naredijo kakšne preiskave ali pa imam pač psa, ki ne bo smel dobivati suhih birketov?

Upam, da sem približno v redu opisala njen problem, če ne pa kar vprašajte.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 18 Januar 2008, 18:59:09
Zoe, kaj pa ce bi poizkusila obrok razdeliti na tretjine, ki bi jih dajala v 10 do 15 minutnih razmakih. Tako ne bi dobila celotne "bombe" v zelodcek naenkrat. Briketi se v terbuhu baje precej napihnejo (vecji po volumnu) in mogoce je to vzrok za njene tezave.
Sicer ni najbolj prakticno, ampak probat ni greh, pravijo ...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 18 Januar 2008, 19:11:43
Mislim, da to ni problem, ker se pumpanje pojavi takoj, ko poje, oziroma že vmes.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 18 Januar 2008, 20:44:49
Če gre takoj žret travo, ji je res slabo. Mislim, da se preveč zažira z briketi in jih morda ne zgrize, ampak kar pogoltne, s tem pa hlasta tudi zrak? Če ima manjši želodec, ji škodi prevelika količina suhe hrane naenkrat. Nisi napisala, kolikokrat na dan jo hraniš. Če bi jaz dala mojim psom celodnevni obrok briketov naenkrat, bi počili, saj je to skoraj pol kile. 



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #4 : 18 Januar 2008, 23:47:26
Po moje je pa to narobe,da se briketi ustavljajo v požiralniku in da ne pridejo vsi do želodca. Zato jo moti in jih poskuša spravit ven. Ker če se to dogaja samo pri suhi hrani,je možno,da zato. Kuhana hrana je le dost vlažna,da zdrsne sama dol,briketi pa ne.
A pije po obroku?



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #5 : 19 Januar 2008, 08:17:11
zoe, tudi pri Chici opažam ta problem... zato ji brikete vedno prelijem z vodo - ne namakam, samo malo vode polijem čez in takoj dobi za jest. Potem ne 'pumpa'. Se pa isto zgodi, kadar klikamo na brikete, ker jih ona kar golta - redkokdaj zgrize. Po mojem mnenju prede do 'pumpanja' samo zaradi tega, ker golta brikete. Enkrat se je celo zgodilo, da sem pozabila preliti brikete in je pojedla cel obrok in še ni šla stran od posode in je takoj zbruhala cel obrok in cele brikete.. No, nikoli pa ni po tem 'pumpanju' jedla trave...

Zdaj rešujem ta problem tako, da ji prelijem brikete z vodo (kadar ne dam zraven česa drugega), klikamo pa na manjše brikete ali pa na kakšne nove, tiste pa zgrize.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 19 Januar 2008, 12:21:50
Karmen, možno je, da je tako kot si napisala. Drugače pa nima obrokov tako, da bi jih imela vsak dan ob isti uri in isto količino, ampak hranjenje prilagajam glede na to kaj delava. Veliko poje, ko klikava in recimo na sprehodih, tako da redko dobi brikete v skledo.

Nyssa, po obroku ponavadi pije, ja.

Tina, tudi jaz jih ponavadi samo prelijem z vodo in ne namakam. Do sedaj je bilo v redu tudi, če sem ji jih dala v igračko, kjer ji počasi ven padajo, pa je zgleda pogruntala kako jih dobi več hkrati, ker sem ji v četrtek to naštimala in je potem pumpala.
Ko pa klikava na brikete nima teh težav.

Hvala vsem za nasvete, zgleda bomo morali biti pridni in čim več sklikati, če ne pa prelivati briketke.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7 : 19 Januar 2008, 14:05:07
Po moje je tudi kriv zrak in pa mogoče prevelika doza na enkrat. Moja požeruhinja verjetno nikoli v življenju ni pregriznila briketov. Ne vem kam se jim mudi...
Voda zelo upočasni brezglavo požiranje, je pa zato pol metra okrog vse mokro...  ::)

Dobi 2x?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #8 : 20 Januar 2008, 00:27:49
Zoe, tipično...

Če bi ti pojedla nekaj, kar bi se ti v želodcu napihnilo na nekajkratno velikost, bi te ravno tako tiščalo in bi ti bilo slabo, pa "pumpala" bi tudi, ko bi te suhe zadeve počasi lezle po požiralniku v tvoj želodec (verjetno poznaš občutek, če si kdaj pogoltnila kaj prevelikega, recimo bombon.

Pax dobi brikete VEDNO skupaj s tako količino tekočine, na kakršen volumen bi se le ti napili, če bi jih namočila.

Tako vem, da:
1. dobi zadostno količino vode glede na količino hrane, ki jo je pojedel
2. preprečim občutek napihnjenosti pri psu
3. mu briketi pri požiranju ne delajo težav

Za te naše "briketne" pse obstajajo za boljše počutje želodčka tudi zeliščni dodatki, za katere upam, da bodo kmalu dobavljivi tudi pri nas. Zaenkrat jih kupujem še v tujini.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #9 : 20 Januar 2008, 13:53:33
Ampak njej se to dogaja preden imajo briketi sploh možnost se napihniti.

To vem, da se briketi fuul napihnejo v želodcu in proti temu naj bi pomagalo namakanje - da se plini sprostijo še preden jih pes zaužije.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 12 April 2008, 15:50:51
Problemu še vedno nismo prišli do dna... :(

Nekaj časa je imela probleme samo s suhimi briketi, nato je enkrat imela problem z makaroni (ki niso suhi). Od takrat sem se izogibala velikim obrokom in makaronom (ker je po tem imela težave), brikete sem vedno zalila in dobila je stojalo, da nima posode na tleh.

Do danes je bilo vse okej... Prejle sva pa malo klikali (ob klikanju dobi za nagrado hkrati največ 4 zelo majhne brikete) in se je to "pumpanje" spet pojavilo :( Tukaj ni bila velika količina, so bili pa majhni suhi briketi.

V ponedeljek bova verjetno šli k veterinarju, ampak me vseeno zanima, če ima kdo od vas kakšen nasvet, predlog ali kaj podobnega, ker meni ni jasno kaj bi lahko bilo narobe.

Ena možnost je, da se ji nekje v požiralniku briket zatakne in ne gre ne naprej ne nazaj. Po moji logiki bi ga morala tekočina odplakniti, ampak ji tudi pitje povzroči "napad pumpanja"....

Kako to izgleda sem tudi posnela, pa bom pripela posnetek, samo da ga uredim.

Hvala za kakršnokoli pomoč.


"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11 : 12 April 2008, 16:16:19
Tule si lahko pogledate kako stvar zgleda: ginny.pasji.net/movies/gink.wmv

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 12 April 2008, 18:16:19
Meni se ne zdi, da pumpa, ampak da požira. Izgleda, kot da ima premajhno količino sline, zato briket ne potuje pravilno po požiralniku. Če jo boš peljala k veterinarju, poišči enega zares dobrega, ker boš hodila od enega do drugega in ne boste našli vzroka (že štiri leta ne moremo ugotoviti, zakaj se naš Jon občasno nekontrolirano slini, pa smo govorili že z veliko veterinarji). Jaz bi nekaj probala: poskušaj klikati s čim drugim, morda košček mehkega sira ali mehke salame, morda košček sadja (češnje) ali kaj bolj gladkega (pasja konzerva). To bi lahko povezala tudi z razburjenjem. Ko dobi obrok, pa tudi ko vadiš je sigurno razburjena in bolj napeta. Poskušaj ji dati briket ko leži ali spi, pa boš videla. 



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13 : 12 April 2008, 18:22:19
Aha, hvala. Sem očitno narobe poimenovala to početje, ker si nisem ravno predstavlajala kaj bi lahko bilo.

Klikala bom težko z mehko hrano, ker potem lahko živi samo od tega, kar pa ni ravno najbolj zdravo. Nekako ne najdem povezave med dogajanji, ker je bil zdaj več mesecev mir, potem pa spet kar naenkrat ???

Mogoče veš (ali pa kdo drug) za dobrega veterinarja na tem področju.

Hvala še enkrat :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #14 : 12 April 2008, 18:39:37
Karmen, napisala si tocno to, kar sem jaz rekla Zoe...
Sva imeli ravnokar pogovor o tem, da to ni pumpanje, ampak, da se meni zdi, da je problem pri poziranju. Kot, da bi se ji kaj zataknilo...

Ampak, se vedno ostaja vprasanje zakaj.

In ali kdo ve na koga se obrnit glede taksnih ali podobnih tezav?

Blumina



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #15 : 12 April 2008, 19:02:40
Verjetno ne bi bilo napak slikat poziralnika (kontrast, ce bi se vetu zdelo) z okolico ...

VF, Matko, Butinar ...
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 12 April 2008, 20:16:33
Nisem rekla, da moraš vedno klikati z mehko hrano, ampak samo poskušaj, da ugotoviš, če je kaj drugače. Vsekakor tudi to požiranje ni najbolj zdravo, treba bo najti vzrok in ga odpraviti, oziroma se izogniti temu, kar ji povzroča težave. Nekontrolirano zažiranje s travo (če še vedno to počne) tudi ni primerno, vedi da psi to počno z namenom, da napolnijo želodec do te mere, da vse skupaj izbruhajo, ker se ne počutijo dobro. Poskušaj ugotoviti, zakaj je bilo nekaj mesecev vse o.k.! Veterinar bo lahko ugotovil le, če ima napake na požiralniku, morda bo ugibal, če ima preveč ali premalo kisline v želodcu, več pa ne. 



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #17 : 12 April 2008, 20:53:38
maja01, hvala!

Nisem rekla, da moraš vedno klikati z mehko hrano, ampak samo poskušaj, da ugotoviš, če je kaj drugače. Vsekakor tudi to požiranje ni najbolj zdravo, treba bo najti vzrok in ga odpraviti, oziroma se izogniti temu, kar ji povzroča težave. Nekontrolirano zažiranje s travo (če še vedno to počne) tudi ni primerno, vedi da psi to počno z namenom, da napolnijo želodec do te mere, da vse skupaj izbruhajo, ker se ne počutijo dobro. Poskušaj ugotoviti, zakaj je bilo nekaj mesecev vse o.k.! Veterinar bo lahko ugotovil le, če ima napake na požiralniku, morda bo ugibal, če ima preveč ali premalo kisline v želodcu, več pa ne. 

Hvala :)
Trenutno začne požirati ne glede na to kaj poje ali popije. Kot sem že omenila sem se do sedaj izogibala stvarem za katere sem vedela, da ji povzročajo težave.
Tudi žretja trave ji ne pustim, čeprav že ves dan cvili in praska po vratih, da bi šla ven :(

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #18 : 12 April 2008, 22:39:31
Zoe škoda, ker se nisi kakih 14 dni nazaj obrnila na VF :-[. V Slovenijo je prišel strokovnjak, ki se ukvarja s takšno problematiko in endoskopijo in je predaval na simpoziju.
Kolikor vem zaenkrat nikjer v Sloveniji ne opravljajo endoskopije pri psih na takem nivoju, ki bi sigurno dala najboljši odgovor :-\.
Predlagam, da se obrneš na VF, da naredite vsaj osnovno slikanje s kontrastom in da te pošljejo kam v tujino, če bo potrebno... Lahko je 1000 stvari in prek foruma ti bomo težko pomagali...

Upam, da odkrijete vzrok!

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #19 : 12 April 2008, 22:51:10
Vidim, da ste enkrat že delali endoskopijo? Ali niso odkrili nič nenavadnega :-\?

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 13 April 2008, 10:48:48
To se je Topli tudi že parkrat zgodilo, ko je prehitro pojedla obrok (bila je ful naudušena, ko je dobila zraven konzervo, pa je brikete kar požirala).


              Lp, Nina & Topla

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #21 : 13 April 2008, 13:05:50
Zoe škoda, ker se nisi kakih 14 dni nazaj obrnila na VF :-[. V Slovenijo je prišel strokovnjak, ki se ukvarja s takšno problematiko in endoskopijo in je predaval na simpoziju.
Kolikor vem zaenkrat nikjer v Sloveniji ne opravljajo endoskopije pri psih na takem nivoju, ki bi sigurno dala najboljši odgovor :-\.
Predlagam, da se obrneš na VF, da naredite vsaj osnovno slikanje s kontrastom in da te pošljejo kam v tujino, če bo potrebno... Lahko je 1000 stvari in prek foruma ti bomo težko pomagali...

Upam, da odkrijete vzrok!

Lp

14 dni nazaj je bilo še vse okej :(

Hvala za pomoč in nasvete!

Samo še nekaj... ali se slikanje s kontrastom opravlja pod narkozo?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #22 : 13 April 2008, 13:11:53
Mislim, da ja. Še nekaj: si pomislila, da jo morda boli grlo (angina)?



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #23 : 13 April 2008, 13:26:56
Z Blumino sva pomislili tudi na to, ja. Sem se trudila pogledati v gobec, če ima kaj rdeče pa nekak nisem videla tako daleč ;D
Še enkrat hvala za vsako misel in pomoč, mi bo prav prišlo. Verjetno veterinarji lažje rešijo problem, če jim podaš kakšne predloge kaj bi lahko bilo narobe.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #24 : 13 April 2008, 17:17:03

Samo še nekaj... ali se slikanje s kontrastom opravlja pod narkozo?

lp

Ne če bo mirna, sedacija ni potrebna... Ostalo imaš na zs.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #25 : 13 April 2008, 18:47:48
Vidim, da ste enkrat že delali endoskopijo? Ali niso odkrili nič nenavadnega :-\?

Na endoskopiji so ugotovili, da je imela razdražen požiralnik - mislim, da je takrat tudi bruhala, tako da so rekli, da mogoče zaradi tega. In v požiralniku je imela zataknjeno travo, tako da so potem rekli, da jo je verjetno ta trava motila. Ne spomnim se pa, a je takrat jedla travo potem, ko je začela požirati ali tudi že prej - se pravi, da je lahko bil vzrok nekaj drugega in je trava potem prišla v požiralnik.

Ne vem, lahko da je tudi zdaj kje kakšna trava, in da jo to moti ???

Upam, da bomo pri veterinarju kaj ugotovili.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #26 : 16 April 2008, 14:39:03
Evo, opravili smo pregled pri veterinarju. Veterinarka jo je splošno pogledala (temperaturo, srček, gobec...) in si zapisala vse, kar sem ji povedala ter si presnela filmček.
Danes je podatke posredovala še ostalim kolegom in mi potem sporočila, da prideva nazaj, ko se bo stvar zopet ponovila. Že včeraj na pregled Ginny ni več požirala, tako da je zdaj očitno v redu. Zato bova prišle nazaj, ko se bodo epizode ponovile, da bodo naredili endoskopijo.

Še enkrat hvala vsem za nasvete :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 16 April 2008, 14:44:01
Zoe
Če želiš, lahko malo povprašam na en forum za vzreditelje v ZDA

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #28 : 16 April 2008, 14:45:19
Martina, vsakršna pomoč je dobrodošla, tako da bom zelo vesela, če boš vprašala!

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 16 April 2008, 15:48:13
zoe
imaš ZS.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.