Kotenje psice pod imenom druge psarne

As You Like It · 13517

As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
: 22 Januar 2008, 09:59:43
Zanima me, če pri nas zdrži naslednji scenarij:

Imam registrirano psarno "X" in in moja psica poleže mladičke. Iz tega legla prodam psičko, recimo ji "Alba X", rezidentu Slovenije. Ta človek čez dve leti želi imeti eno leglo z "Albo X", ampak za eno leglo noče registrirati psarne. A lahko mladiči "Albe X" dobijo ime moje psarne "X", torej npr. "Betty X"?

(verjetno bi morala urediti solastništvo? S tem, da bi verjetno bil jaz, predvidevam, kot lastnik psarne, potem podpisan kot vzreditelj v rodovniku....oz. pri takšnem scenariju bi se to solastništvo potem moralo urediti že pri prodaji "Albe X", a ne)

Upam, da nisem skompliciral in se razumemo kaj me zanima ;)

+1


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 22 Januar 2008, 10:15:20
Prav si ugotovila. Rabiš solastništvo oz nekoč si lahko tudi napisal pogodbo , da odstopaš psico psarni za leglo, ne vem pa če je še tako.
Najbolj točno bodopovedali na KZS ju.
Vsekakor pa j eto smiselno, če je psica iz tvoje vzreje in če si ti določila vzrejno kombinacijo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 22 Januar 2008, 10:20:56
UgotoviL in določiL.  ;) :P

Hvala. Vsekakor se bom, ko bo čas za to, pozanimal na KZS.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 22 Januar 2008, 10:55:21
Takole je: niti ni potrebno, da podpises solastnisko pogodbo. Po definiciji je vzreditelj tisti, ki je skrbnik (se pravi ne nujno lastnik) psice v trenutku brejosti ozrioma v trenutku kotitve. To pomeni, da potrebujes od lastnika psice odstopno izjavo, ki jo predlozis prijavi paritve in s tem se lahko mladici pisejo pod tvojo psarno.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #4 : 22 Januar 2008, 11:43:26
Takole je: niti ni potrebno, da podpises solastnisko pogodbo. Po definiciji je vzreditelj tisti, ki je skrbnik (se pravi ne nujno lastnik) psice v trenutku brejosti ozrioma v trenutku kotitve. To pomeni, da potrebujes od lastnika psice odstopno izjavo, ki jo predlozis prijavi paritve in s tem se lahko mladici pisejo pod tvojo psarno.

Točno tako. Poznam več primerov, ko je psica kotila in so bili mladički vpisani pod psarno v tujini. Nič kompliciranja, edino na kinološki zvezi je dobro, da se prepričaš, kaj zahtevajo. Drugače se pa samo na en list napiše, da je psica v času, ko ima mladičke v lasti tega in tega človeka (ki ima psarno) in da po oddaji mladičev spet pripada prvemu lastniku. 



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 13 Februar 2008, 20:50:27
Ok mene kot laika na tem področju zanima, zakaj si vzreditelji sposojajo psice med seboj, da bi imeli leglo z njo?
Zanima me zakaj je to potrebno, kakšne so prednosti tega za obe strani. Kaj je poanta v tem?

Hvala za odgovore!


As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 14 Februar 2008, 01:23:15
Npr. gre samo za "posojanje" imena psarne mladičem, ki jih je kotila psica iz moje vzreje in jo je paril vzreditelj oz. lastnik, ki je brez psarne. Sem pristaš tega, da imajo psi ime in "priimek".


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 14 Februar 2008, 10:12:28
Ok to razumem in se čisto strinjam v tem primeru z tem.

Meni ni jasno zakaj recimo večje psarne, ki imajo lastna imena, lastne pse, si sposojajo samice recimo med sabo, in da fizično je pač samica takrat pri njih za tisto eno leglo in so mladički pod imenom psarne, ki si je psico sposodila, ampak recimo samec je čisto xy (ni last ali vzreja nobene od psarn),...To mi ni jasno zakaj se to dela, pa bi me res zanimalo.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 14 Februar 2008, 11:46:52
Včasih gre za dogovor, npr. psica je potomka odličnih psov iz druge psarne (npr. oče), in ker je bila kombinacija v interesu obeh psarn, se npr. dogovorijo, da skoka plemenjaka (očeta, ki je odličen predstavnik pasme) ne plačajo takoj, ampak da je eno leglo njegove potomke (ki je tudi odličen predstavnik pasme) pisano na psarno iz katere je bil ta plemenjak. Seveda gre tu za družno izbiranje paritvenih kombinacij in za sodelovanje pri vzreji. To je sicer redko, ampak včasih se dogaja.

Bolj običajno je npr. da vzreditelj proda psico, ki jo je sicer želel sam obdržati, in za pogoj postavi, da je eno njeno leglo pisano na njegovo psarno. O paritveni kombinaciji spet v veliki meri odloča vzreditelj.

Seveda pa se te psice ne selijo, gre za formalne dogovore, psice pa kotijo tam, kjer so doma.

lp



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 14 Februar 2008, 12:16:21
 ::) No ena opcija, za katero vem da se je, tako na tiho tudi poslužujejo ... psica v matični državi ne dobi vzrejnega dovoljenja, za to vzreja pod psarno v drugi državi, kjer vzrejni pregledi in ostali testi niso potrebni ::) To je tisti "ta bolj umazan" del... ampak se dogaja, žal.


Lp nina



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #10 : 14 Februar 2008, 12:27:02
Ok kalsang... tudi za te opcije sem že slišala, sicer so bolj redke, posebno oni del o sodelovanju in skupnemu izbiranju kombinacije in dejansko načrtovanje vzreje.

Ampak zakaj bi recimo en X vzreditelj si sposodil psico Y psarne, ki nima nobene veze z vzrejo x vzreditelja in jo paril z samcem iz Z psarne, ki prav tako nima nobene veze z vzrejo X vzreditelja? Mladički pa bodo pod imenom X psarne in tudi psica je fizično v X psarni.

To mi ni logično, vse drugo razumem, pač da se dogovorijo namesto plačila da je eno leglo pod imenom druge psarne, ...

Ja ninci na to pa sploh pomislila nisem :)


As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 14 Februar 2008, 12:31:10
Po moje gre v veliki večini za primere kot jih je zapisala Kalsang, seveda pa se verjetno dogajajo tudi "umazane" izpeljanke, čeprav mi ni čisto jasno oz. kako izpelješ kar je zapisala Ninci... psica vpisana v SLR verjetno ne more it kar tako kotit v tujino, ne da bi bila tam kje registrirana... ali pač? Mah, preveč ovinkov...


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 14 Februar 2008, 12:35:42
Kako to poteka jaz ne vem, ker nimam naštudiranih pravilnikov KZS-ja za to bi mogoče to znal povedat kdo drug.  ???
Ali pa tudi ne, da ne bodo komu kakšne neumnosti po glavi hodile ::)

Lp nina



As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 14 Februar 2008, 12:41:16
Ninci  ;D  :-X

Botticelli, mogoce vzreditelj Y pri večjem številu psic z določeno psico nima lastnih vzrejnih planov, prodal pa je ni zaradi takšnih ali drugačnih razlogov in jo da dejansko na »posojo« X vzreditelju.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 14 Februar 2008, 13:04:38
Ja saj je na posojo, za eno leglo. Pa vseeno mi ni jasno zakaj bi bilo to fajn, tudi če vzreditelj nima te psice nima vzrejnih ambicij potem pač po moji logiki je nebi posojala drugim, če pa misli še imeti legla z to psico, potem pa mi tudi ni jasno kaj je poanta tega.

No saj vem da se svašta dogaja, samo sem hotela slišati še mogoče kakšno varianto na katero jaz nisem pomislila, zakaj si vzreditelji psice sposojajo.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #15 : 14 Februar 2008, 13:11:06
Razen variant, ki sem jih omenila jaz in  pa tudi Ninci, mi ne pade na pamet nič pametnega. Boticelli, a veš za kakšen primer, ko so si eno psico kar sposodili brez že omenjenih razlogov?

Drugače pa v primerih, ki jih je omenila Ninci, je treba psa ali psico registrirati drugje. Npr., pri nas pes/psica (še) ne more dobiti vzrejnega dovoljenja (zaradi hib, lahko pa tudi zaradi starosti), pa jo prepišejo na drugega  lastnika v drugi džavi, tam registrirajo, opravijo vzrejni in ni več nobenih ovir za leglo, saj je po tujih merilih vse po reglcih. Pri paritvah npr. s plemenjaki iz tujine se pri nas preveri, če ta plemenjak izpolnjuje vse zahteve matične kinološke organizacije.

Pri psicah je pa to malo bolj zapleteno, saj jo je treba prepisat na nekoga drugega, kar pomeni, da ti nisi več vzreditelj legla.

So pa to mučke tučke, da smrdi do neba.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #16 : 14 Februar 2008, 13:16:07
Razen variant, ki sem jih omenila jaz in  pa tudi Ninci, mi ne pade na pamet nič pametnega. Boticelli, a veš za kakšen primer, ko so si eno psico kar sposodili brez že omenjenih razlogov?

Drugače pa v primerih, ki jih je omenila Ninci, je treba psa ali psico registrirati drugje. Npr., pri nas pes/psica (še) ne more dobiti vzrejnega dovoljenja (zaradi hib, lahko pa tudi zaradi starosti), pa jo prepišejo na drugega  lastnika v drugi džavi, tam registrirajo, opravijo vzrejni in ni več nobenih ovir za leglo, saj je po tujih merilih vse po reglcih. Pri paritvah npr. s plemenjaki iz tujine se pri nas preveri, če ta plemenjak izpolnjuje vse zahteve matične kinološke organizacije.

Pri psicah je pa to malo bolj zapleteno, saj jo je treba prepisat na nekoga drugega, kar pomeni, da ti nisi več vzreditelj legla.

So pa to mučke tučke, da smrdi do neba.

Ne vem sicer... ampak baje, da recimo če samec v slo. ne dobi vzrejnega se ga lahko prepiše na lastnika recimo v Italiji (ker vzrejnih in zdr- pregledi niso obvezni), ki dejansko sploh ne obstaja ::) Samo spomniš si ime priimek in kraj in opala imaš novega lastnika tvojega samca, italijanska kinološka zveza itak potrdi vse kar dobi pod roke in je to to.  :-\ Torej dejansko ne rabiš fizične osebe, ki bi podpisala kakšne papirje in postala uradni "novi lastnik" tvojega samca, ampak si to še vedno ti, samo z dvema imenoma, priimkoma in različnima državljanstvoma ... razdvojena osebnost ::)

Lp nina



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #17 : 14 Februar 2008, 13:30:13
uh, ja. mučke tučke na vsakem koraku. ko pa poiskusiš kaj narediti po "reglcih", pa ne gre.... ker pač ne in se ne sme....  ::)

Citiraj
Seveda pa se te psice ne selijo, gre za formalne dogovore, psice pa kotijo tam, kjer so doma.

vem za primere, ko se je tudi tako izpeljalo, da je psička šla kotit drugam, bila tam 2 meseca, in potem nazaj...


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 14 Februar 2008, 13:33:31
A v Italiji ne rabijo imeti vzrejnega dovoljenja psi???? Meni se je to zdelo kot nekaj samoumevnega...

mene je najprej to zanimalo čisto nasplošno...ker mi je blo vse skupaj na začetku čisto mimo...ampak potem vidiš da v nekih primerih sploh ni panike.
Ja trenutno vem za eno tako zadevo, je tudi objavljena paritev in vse na internetni strani, pa me je samo zanimalo še kakšno mnenje, zakaj se to dela. Čeprav nebom nič izpostvaljala, ker predvidevam, da vseeno mora biti neki razlog ali dogovor med obema stranema, zakaj je to fajn narediti, čeprav meni ni jasno zakaj:)


As You Like It

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 14 Februar 2008, 13:36:30
Ne samo v Italiji, še marsikje drugje....

V Italiji se mi že to zdi mim, da moraš imeti štiri legla, da lahko registriraš psarno...


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 14 Februar 2008, 13:36:44
Aja sicer vem da ne spada sem, ampak na hitro bom vprašala, psica lahko ima eno leglo v koledarskem letu ali mora biti 1 leto med obema legloma? kolikor vem se gre za koledarsko leto ali se motim?

Ker pol bi lahko bilo tudi to v določenih primerih, da ima psica leglo v eni državi in da jo potem takoj spet parijo, ampak v drugi državi in pod imenom druge psarne. A je to možno? A mora imeti psica potem narejen vzrejni tudi v ta drugi državi ali je to vseeno, glavno da ima enega narejenega in je lahko leglo pod imenom psarne iz čisto durge države?


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #21 : 14 Februar 2008, 13:38:40
Botticelli, če poznaš tak primer in te zanima, zakaj pa tam ne povprašaš, zakaj so tako naredili? Direktna pot je vedno najboljša, če se da....  :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 14 Februar 2008, 13:43:29
1 leglo v koledarskem letu kar pomeni da je eno leglo lahko jeseni in drugo leglo spomladi, ker sta to že dve koledarski leti ::)

In ne, v Italiji, pa tudi na Nizozemskem recimo ( pa Srbija in Hrvaška kolikor vem) nimajo nobenih vzrejnih pregledov. V Italiji ni noben zdravstveni pregled obvezen (govorim za mojo pasmo, čeprav mislim, da za druge ni nič drugače), vse je samo dobra volja vzreditelja. Nizozemci recimo lahko parijo pse z slikanimi ali neslikanimi kolki, pa take z displazijo E ali D med sabo ::) pa je to čisto legalno, edino s čimer jih klub "kaznuje" je da takih legel ne objavi na klubski strani (uuu kazen in pol).

Lp nina




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #23 : 14 Februar 2008, 13:49:03
varja...brez skbi da bom ob prvi priliki! :) ko srečam omenjeno osebo. Sem pa hotela slišati še druga mnenja in razloge in izkušnje.

ninci...ja se mi je zdelo da je tako :)


Nalch

  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 0
  • Lucy...
Odgovori #24 : 14 Februar 2008, 16:01:13
hei... mene pa nekaj zanima glede psarne... [ceprav mislim da ne pase tole v to temo, me vseeno zanima]... kaj vse moras imeti, da "ustanovis" psarno?

smisel življenja je ležanje na plaži, z možgani na off in Lucy na straži! ;) <3


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #25 : 14 Februar 2008, 16:35:29
hei... mene pa nekaj zanima glede psarne... [ceprav mislim da ne pase tole v to temo, me vseeno zanima]... kaj vse moras imeti, da "ustanovis" psarno?

Registracija psarne

Lp nina



Nalch

  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 0
  • Lucy...
Odgovori #26 : 14 Februar 2008, 17:19:02
hvala! :-*

smisel življenja je ležanje na plaži, z možgani na off in Lucy na straži! ;) <3


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #27 : 14 Februar 2008, 17:50:54
1 leglo v koledarskem letu kar pomeni da je eno leglo lahko jeseni in drugo leglo spomladi, ker sta to že dve koledarski leti ::)

In ne, v Italiji, pa tudi na Nizozemskem recimo ( pa Srbija in Hrvaška kolikor vem) nimajo nobenih vzrejnih pregledov. V Italiji ni noben zdravstveni pregled obvezen (govorim za mojo pasmo, čeprav mislim, da za druge ni nič drugače), vse je samo dobra volja vzreditelja. Nizozemci recimo lahko parijo pse z slikanimi ali neslikanimi kolki, pa take z displazijo E ali D med sabo ::) pa je to čisto legalno, edino s čimer jih klub "kaznuje" je da takih legel ne objavi na klubski strani (uuu kazen in pol).

Lp nina



Vsaj za bernce jih imajo na Nizozemskem (test karakterja, ocena zunanjosti, obvezno slikanje kolkov in komolcev), na Hrvaškem pa tudi s tem, da je tam to bolj tako tako: samo ocena zunanjosti in obveza slikat kolke, katerih ocena je lahko A, B, C ali D. ::)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 14 Februar 2008, 18:18:16
Kaj je pol poanta slikanja, če sprejmejo katero koli varianto???


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 14 Februar 2008, 18:32:33
No, pa ste me spet zdrmali in spet postavljam vprašanje, ki mi kar ne da miru, ker pač še nisem do zdaj dobila zadovoljivega odgovora (niti na KZS).

Psica (ki zdaj ni pri meni, ampak pri bivšem možu) je bila po uvozu v Slo vpisana v Slo vzrejno knjigo in sicer sva bila vpisana kot lastnika oba z bivšim možem. Kasneje jo je paril brez moje vednosti in mi jo dostavil pred vrata 10 dni pred kotitvijo, ker ga je zajela panika, da on pa tega ne bo zmogel, da ne ve, kako je s kotitvijo, mladiči ipd. In sem jo sprejela k sebi, kaj pa naj bi? Peljala sem jo na UZ, pri meni je kotila, pri meni je bil vzrejni referent itd. Ko so bili mladiči stari 6 tednov, jih je bivši skupaj z mamo odpeljal. Šele, ko sem videla rodovnik enega od mladičev pa sem ugotovila, da je kot vzreditelj napisan samo on (kaj ni tako, da je vzreditelj lastnik psice?). Posledično sem izgubila kakršnokoli možnost nadzora nad tem, kaj se z mladiči dogaja, pa se je marsikaj, nekateri se mogoče še spomnite, kaj je bilo.

A je imel kdo tak primer?
Sprašujem, ker sem pravkar spet izvedela za neke zaplete okoli teh psov, pa me zanima vse skupaj.