Odpoklic

S1b · 45874

katarina

  • Gost
Odgovori #60 : 10 November 2008, 17:34:39
Živjo!

Bom kar tule postavila vprašanje! Sej vem kakšen bo odgovor ampak rabim potrditev!  ;)

Doma imam eno fajn trmasto žival!  :)
Vsake toliko časa me popolnoma ignorira oziroma beži pred manop Moram povedati, da je še nikoli nisem udarila/pretepala, dobila jih je po smrčku kadar je požrla drek ali kaj podobnega ampak nikoli ni bilo pretiravanja.

Torej, včasih se zgodi (npr. 1x na mesec), da je sva na travniku, mečem ji žogice in naenkrat, brez kakšnega vzroka, začne bežati preb mano (včasih leti do kakšnega psa in tam tudi ostane). Ko jo pokličem, se ustavi , ko pa se ji približam, se umakne. Če jo pokličem malo bolj odločno in na trdo, se zadeva seveda poslabša.
Potem se začne igra lovljenja, prepričevanja...

Ne vem točno kako odreagirat v takih situacijah. Same je ne morm in nočem pustiti pred blokom (čeprav ni veliko ljudi in ceste v bližini), loviti je tudi ni smiselno, prosit in prepričevat pa tudi ne vem... Je rešitev 10 m povodec?

Poleg tega ne vem kako naj jo, ko jo ujamem, kaznujem?!

Čisto sem zmedena!

Hvala za pomoč!
Katarina



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 16 Januar 2009, 14:10:51
Moja Jazz je to?no vedela kdaj je na dolgem povodcu, ki se vle?e za njo in kdaj ni. Sedaj pa je skoraj ?ez no? popravila odpoklic. Ni še popolnoma zanesljiva in ?e je v igri kakšen drug pes, nekaj ?asa še manj, ampak prej je nismo mogli ujet niti ?e smo bili sami. Je prišla na pol metra, potem pa odsko?ila. Sedaj pride ali na ukaz "stoj" po?aka. Imam na sumu, da se je obrestovalo vse skupaj, od sprehodov na slednem, do pohval s hrano, do dveh ?ez rit, ?e sem jo slu?ajno uspela ujeti, kadar ni upoštevala ukaza "sem", predvsem ima pa veliko vlogo to, da odraš?a in se sedaj obnaša bolj zrelo in ne ve? tako teli?kasto. Potrpljenje torej z mladimi psi in ne vržt puške v koruzo. Tudi jaz imam še upanje, da bo Jazz morda kdaj 99,9% zanesljiva v odpoklicu  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #62 : 17 Januar 2009, 16:15:22
ja takole. Dokler zadeve ne razrešita, je ne spuš?aj. Pika. Najporej vadi odpolklic na dolgem jermenu, bogato nagrajuj (po možnosti z razli?nimi nagradami, ne le s hrano). Potem delaš na ograjenem prostoru z vrvico, ki jo vle?e po tleh, zunaj pa mora biti še vedno privezana. ?e ti tudi to popolnoma obvlada, lahko delaš z vrvico, ki jo vle?e po tleh tam, kjer ni nekih hudih motenj. šele ko vse to brezhibno obvlada, lahko vkle?e vrvico za sabo povsod, tudi kjer so motnje, na ograjenem prostoru pa dela lahko prosta. Vrvico mora vle?i za sabo vedno in povsod, ?e delaš zelo dobro traja minimalno dva meseca, sicer pa dalj. Za vsak uspel pobeg moraš spet za korak nazaj.
Edina kazen za pobeg je, da psa mol?e privežeš na kratek povodec in greš domov. Ali pa mora nekaj ?asa lepo hoditi poleg in narediti še kakšno vajo in ?e lepo dela, gre spet lahko na dolg povodec za nagrado. V tvojem primeru bi kakšno dretje ali kakšna ?ez rit samo škodila.


pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 30 Marec 2009, 18:46:54
jaz imam tudi težave z odpoklicem, nevem ali je to zato ker je v pubrteti ali ni to krivo. uglavnem, v stanovanju imam tako res 99% odpoklic, samo vzunaj je pa vse drugače. nevem ponavadi sem ga spuščala pa je bil nor na aportiranje in sva norela okoli, še ko so bili psi je prišel, potem pa kar naenkrat čez noč se je vse spremenilo. sem ga spustila pa je zagrabil aport pa ga prinesel pol pa začel ful noreti okol, ni se odzval na klice in nič samo po svoje je šel, in vohal po travi če je kaj užitnega, in sploh ni opazil da me ni, nevem...tako čudno se počutim, ker vsak dan ful veliko delava in trikce in miselne igrice in igrava se in poslušnost in potem zgleda kot da nič ne delam z njim...nevem kaj naj grem od začetka pa delam z 10m povodcem?

....Never Grow Up..


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #64 : 30 Marec 2009, 18:54:25
Maja je na to temo napisala članek, vajo za odpoklic: KLIK. Mogoče bo komu pomagalo :)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 30 Marec 2009, 19:09:16
hvala:)

....Never Grow Up..


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #66 : 14 November 2009, 15:44:41
Za treniranje odpoklica toplo priporočam DVD Leslie Nelson Really Reliable Recall. :)

Predvsem mi je všeč njen način vpelave treniranja odpoklica v tečaj male šole.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Lissa

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 15 November 2009, 19:48:36
Chilly ima odpoklic katastrofalen, čisto na nuli, ampak dobesedno  :'( >:(
Ko je bil manjši, se pravi pred pubrteto je še nekako šlo, smo ga lahko celo na sprehodih v varnem okolju kdaj pa kdaj odpeli. Ampak sedaj!
Grozljivo..  :-X  Zadnjič mi je pred hišo zagledal mačka in tako potegnil da sem padla po štengah in mi je ušel. Lovili smo ga pol ure po naselju, s tem da je v bližini cesta.
Na koncu se je ujel v en vrt in ni znal ven, na srečo ga je potem ta gospod iz te hiše mi dvignil čez ograjo. Jaz pa sem od šoka in strahu skoraj "skp padla".
Potem danes smo šli na Rožnik... Vsi kužki lepo odvezani in pridno hodijo ob gospodarjih. In tam na sankališču ga mami kljub moji opozorilom, da se ne bo vrnil spusti s štrika  >:(
Nekaj časa je stal na mestu in gledal okoli sebe, ko pa sem se vrnila da bi ga privezala in bi šli naprej pa se požene v dir... In valda, proti gozdu...   :-X
Teče pa tako hitro da ga niti slučajno ne ujamem. In ga pokličem, stečem v drugo smer, on pa kot da se ne poznava. In smo se preganjali do tam kjer je tista ograja in mestni vodovod. In je se splazil pod ograjo in pol ure norel tam notri, jaz pa ga kliče in za sekundo prilaufa do mene, ko pa ga pohvalim in se premaknem proti njemu pa steče naprej. Na koncu se je z povodcem ujel za eno drevo v ogradi in sem se morala splaziti pod ograjo in ga odvezati. Še dobro, da ni bilo nikogar tam, sicer bi jih "fasala" jaz in pes. In še dobro da nimam nekaj kil več, sicer nevem kako bi ga rešili iz tam  ???
Uglavnem začeti bo treba znova. Sledni povodec na vrtu, priboljški itd. A počasi že obupujem nad njim..  :(


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 16 November 2009, 10:39:49
Puppa, tele vajice za odpoklic so sicer na moč simpatične in dobre, ampak mislim da gre pri teh vajah dejansko bolj za vajo učenja odpoklica v smislu da pes dojame kaj odpoklic sploh pomeni. Nekaj popolnoma drugega pa je porušen ali neizgrajen odnos vodnik - pes, kjer pes vajo odpoklica dejansko pozna, pa se odloči, da je ne bo upošteval, oz. mu neka druga motnja več pomeni kot biti z vodnikom.

Treba je torej delati na odnosu - da si pes želi biti blizu vodnika in sam odpoklic je pri tem postranskega pomena.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #69 : 16 November 2009, 11:02:25
Tudi jaz imam zadnje case blazne probleme z odpoklicem..  :-[ Pa smo ga imeli ze nekako 90%, ampak sedaj kot da je ze v nevemtakeri puberteti in me prav vidno zajebava. Recimo, ga poklicem, ce je nos na tleh me ignorira, ce pa ni se pa obrne da bo prisel k meni, potem se pa ustavi, kaj pomarkira, kaj posnofa, se usede pa se cohat zacne, karkoli samo da ne pride takoj..  >:(
Bo treba zacet iz nule, spet z igraco, pa vedno igra ko pride (hrana zunaj ne deluje tok)..  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #70 : 16 November 2009, 14:37:03
Tudi jaz imam zadnje case blazne probleme z odpoklicem..  :-[ Pa smo ga imeli ze nekako 90%, ampak sedaj kot da je ze v nevemtakeri puberteti in me prav vidno zajebava. Recimo, ga poklicem, ce je nos na tleh me ignorira, ce pa ni se pa obrne da bo prisel k meni, potem se pa ustavi, kaj pomarkira, kaj posnofa, se usede pa se cohat zacne, karkoli samo da ne pride takoj..  >:(
Bo treba zacet iz nule, spet z igraco, pa vedno igra ko pride (hrana zunaj ne deluje tok)..  ::)

Iris je ista :) začne tečt prot men, pol pa kr naenkrat zabremza pa se obrne stran, da nekej povoha.. ::)


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #71 : 16 November 2009, 15:01:14
Puppa, tele vajice za odpoklic so sicer na moč simpatične in dobre, ampak mislim da gre pri teh vajah dejansko bolj za vajo učenja odpoklica v smislu da pes dojame kaj odpoklic sploh pomeni. Nekaj popolnoma drugega pa je porušen ali neizgrajen odnos vodnik - pes, kjer pes vajo odpoklica dejansko pozna, pa se odloči, da je ne bo upošteval, oz. mu neka druga motnja več pomeni kot biti z vodnikom.

Treba je torej delati na odnosu - da si pes želi biti blizu vodnika in sam odpoklic je pri tem postranskega pomena.

Mogoče če bi si prebrala opis DVD-ja bi razumela, da je način na drugačni ravni. ::) ;)

Bom jaz probala razložiti. Ta odpoklic se z drugo besedo imenuje 'nujni' odpoklic in deluje po principu 'nerazmišljanja'. Tako kot zvok klikerja psu avtomatično izovejo neko reakcijo (pavlov zvonec => slinjenje), psi sploh ne razmišljajo kaj to pomeni avtomatično pričakujejo nagrado in ne nadzorjujejo reakcijo. Nekako takole zgleda oz. deluje tudi ta 'nujni' odpoklic; ko psu zakličeš besedo, ki si si jo izbral pes sploh ne razmišlja ampak samo odreagira (povelje-takojšnja reakcija). Je tole sicer 'nujni' odpoklic, ki ga uporabljaš ko pes nečemu sledi,...; Torej take situacija v katerih ti ponavadi ne bi prišel na navaden, vsakdanji odpoklic. Po tej 'metodi' ne učimo psa samo 'nujnega' odpoklica ampak utrjujemo tudi vsakdanjega. Leslie tudi vedno ponavlja, da to ni odpoklic v smislu ''I'll be there in a minute.'' ampak bolj v načinu ''I'm already coming.'' ;)

Če nekomu način ni všeč, si DVD-ja pač ne bo pogledal. ;) Meni je zelo všeč že kot že rečeno vpeljava v tečaj in način, da je ves čas cela skupina vključena, ne da jih 6 gleda, 7 pa dela (ena večjih stvari, ki me moti pri KD-jih ::)).

Seveda se pa strinjam, da je zelo pomemben odnos ampak je pomemben tudi način učenja in ne vem, zakaj ne bi poslušala Leslie, ki ima s tem veliko uspešnost; ima tudi sama t.i. pse, ki jih težko naučiš odpoklica v vseh sitacijah ampah jih ona dejansko lahko in je njen način dela zelo učinkovit. :)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 16 November 2009, 15:19:56
Se opravičujem Pupa, ker DVDja nimam in ga res ne bi smela komentirat, tako da sem bolj komentirala tisti "klik" od Maje in tisto, kar je prikazano na odseku iz DVDja, kar je pa točno to, kar sem napisala (izgraditi odnos s psom).

A gre sicer mogoče na DVDju tudi za tisti način, ko to vajo za odpoklic res uporabljaš samo ko si 100% prepričan da bo pes prišel.. deluje pa tako nekako, da ga pokličeš, ko bo prišel z neko drugo besedo kot npr. "sem" in ga takrat nagradiš z neko izredno visoko nagrado, s katero psa nagrajuješ samo in izključno za ta odpoklic? Ker to se mi zdi smiselno, vsekakor pa je tudi tu lahko težava najti dovolj visoko nagrado, ki bo močnejša od motečega faktorja in ta odpoklic se dejansko potem uporablja za res nujne primere. No, kot pravim, res težko komentiram, ker nimam DVDja.

Dejansko sem pa komentirala izpostavljeno težavo na tem forumu, kjer je največkrat največji problem v odnosu med psom in vodnikom.



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #73 : 16 November 2009, 15:43:09
Aha, zdaj mi je bolj jasno :). Tiste vaje so meni tudi kar luštne ampak jih ne uporabljam za odpoklic ampak kot 'javljanje' vsake toliko, pa še psico mi vsaj malo naspidirajo, aktivirajo.

Ravno v tem je smisel, da je ta odpoklic narejen postopoma, da mu je pes res predan in ne razmišlja. Ko prikaže njen tečaj, delajo tako, da pomočnik psa na vrvici prime, lastnik steče na drugo stran in psa pokliče ter ga takoj nagradi in ga nagrajuje, dokler cela vrsta ne ponovi iste vaje, potem pa gredo od začetka. Torej je pes nagrajen od prihoda dokler ni ponovno na vrsti za vajo. Če pa delaš sam moraš pa psa nagrajevati vsaj 30 sekund. Ima oz. uporablja pa tudi klasične skrivalnice.

Ja, je drugačna beseda kot za vsakdanji odpoklic, pa čim manj moreča naj bi bila, s tem mislim, da imajo nekatere besede že po naravi za kar jih uporabljamo bolj ukazovalni prizvok. Glede nagrad morajo pa seveda biti jummy za psa, ona v programu naredi tako, da vsi svoje priboljške stresejo v eno skledo, jih zmešajo in si vsak vzame'mešanico' vseh teh priboljškov, da ni vedno isti okus in je 'malo mešano na žaru'. :)

Včasih je res težko najti visoko nagrado, imam še danes s tem probleme, zato sem jaz svojo 'naučila' požrešnosti, je pa stranski učinek, da še bolj čuva hrano. Ampak meni se še vedno izplača in se konfliktom s hrano pač izognem.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 16 November 2009, 15:58:41
No, niso vsi psi enaki in enako mahnjeni na hrano. Žal  :(

Še vedno me muči tale DVD, sedaj komentiram tvoj opis kako naj bi vaja izgledala,.. Moja psica na poligonu izvede ne glede na vse, odpoklic 100%. Zunaj je druga zgodba, sicer je malo bolje, ampak ko zagleda mačko, lahko o 100% odpoklicu zaenkrat samo sanjam in vse to zato, ker druge stvari niso poštimane.

Torej zanima me ali DVD uči in upošteva tudi dvigovanje kriterijev v smislu motečih faktorjev?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #75 : 16 November 2009, 16:16:47
Potem je v bistvu poanta v tem, da je to vedenje (odpoklic) tako zelo okrepljeno, da je psu v interesu priti. Da je neenakomerno nagrajeno v primerjavi z ostalimi vajami.


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #76 : 16 November 2009, 17:29:21
Torej zanima me ali DVD uči in upošteva tudi dvigovanje kriterijev v smislu motečih faktorjev?

Ja seveda, kot vedno se kriterij stopnjijue počasih, odvisno od napredka; hiša-> ograjeno območje berz motečih faktorjev-> ograjeno območje z motečimi faktorji->... Pač stopnjuješ po napredku, kot vsako učenje.

Potem je v bistvu poanta v tem, da je to vedenje (odpoklic) tako zelo okrepljeno, da je psu v interesu priti. Da je neenakomerno nagrajeno v primerjavi z ostalimi vajami.

Ja in mi je kar logično, ker je odpoklic za normalno sobivanje bolj pomembno od tisoč težkih trikov, sploh v kakšni nepričakovani situaciji, kjer je pes v nevarnosti in rabiš hiter odziv. Že predno sem si pogledala ta DVD sem psici vedno bolj bogato nagrajevala odziv na odpoklic kot npr. sedi, ker mi je odpoklic bolj pomemben.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #77 : 17 November 2009, 10:25:04
jaz imam tudi težave z odpoklicem, nevem ali je to zato ker je v pubrteti ali ni to krivo. uglavnem, v stanovanju imam tako res 99% odpoklic, samo vzunaj je pa vse drugače. nevem ponavadi sem ga spuščala pa je bil nor na aportiranje in sva norela okoli, še ko so bili psi je prišel, potem pa kar naenkrat čez noč se je vse spremenilo. sem ga spustila pa je zagrabil aport pa ga prinesel pol pa začel ful noreti okol, ni se odzval na klice in nič samo po svoje je šel, in vohal po travi če je kaj užitnega, in sploh ni opazil da me ni, nevem...tako čudno se počutim, ker vsak dan ful veliko delava in trikce in miselne igrice in igrava se in poslušnost in potem zgleda kot da nič ne delam z njim...nevem kaj naj grem od začetka pa delam z 10m povodcem?

hehehe "Been there, done that "..... ful se mi dobr zdi da je teta puberteta mimo pri naših ;D

No našmu ni pomagal , da sva šla na  na novo.
Ker to je bilo nekaj v smislu " kdo bo koga". ;) In ja, vse smo probali ;D
Potem sem ga pa začela ignorirat tako kot je on mene. In ker je bil moj zelo navezan name( no saj je še), ko me je začel ignorirat, sem se preprosto obrnila in začela hodit proti domu. Ko je pritekel za menoj( da ne bi slučajno sam ostal) in se samodejno priklopil na poleg( brez da bi mi kaj rekla). Sem ga nagnala.
Prav spodila, " bejž preč od mene- nisi moj kuža"
In to ene parkrat.....( potem je pa hodil za menoj ves poklapan do doma)
Dvakrat trikrat je bil "nagnan" potem je pa ugotovil  kdo je bolj trmast ;).
In ni bilo več problemov z odpoklicem.
Najslabše je ravno to da takrat ,ko te ignorira da mu preveč svoje volje posvečaš. Jaz sem šla po principu ti mene jaz tebe( ampak jaz tebe na ful)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 17 November 2009, 10:53:23
Damayanti, se strinjam, kar sem pa že v prejšnjih sporočilih želela povedat, je pa dejansko to, da odpoklic tudi pri motečih faktorjih, poleg seveda utrejevanja in postopnega zviševanja kriterjia ni samo ena vaja, ki se jo pač zvadi na tak ali drugačen način, ampak da je bistvo učinkovite poslušnosti, pa naj bo to odpoklic ali pa kaj drugega, predvsem odnos med psom in vodnikom, zato se nikoli ne sme gledat samo na to, kako neko vajo zvadiš, ampak še vse ostalo, nekako med drugim tudi v tem smislu, kot opisuješ ti konkreten primer.

Je pa pri nas tudi tako.. če se mi slučajno zažene za sosedovo mačko (no, pa odkar veliko bolj pazim, se mi tudi že dolgo ni zgoilo), jo nima smisla lovit ali se dret za njo. Edina najbolj učinkovita stvar ki jo lahko na sedanji stopnji naredim je da se obrnem in grem, po možnosti iz njenega vidnega polja, vsekakor pa dovolj odločno in hitro, da se ustraši in pride za mano. Pomembno je, da se pri tem ne oziram nazaj ali ustavljam, ker tudi če že pride za mano, če se bom na neki, ne dovolj varni točki ustavila in je še ne bom imela v dosegu, se bo obrnila in šla nazaj k mački. To dejansko deluje na tej stopnji, na kateri sva midve trenutno.



pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 18 November 2009, 13:21:12
Jaz sem pogledala kratek video od tega dvd-ja in mi je kar vsec...midva sva sicer ze veliko izboljsala, samo bi bilo se vseeno treba malo nadgraditi..hehe pubrteta ga se vedno ni v celoti minila..samo am zanima pa me ce mogoce kdo ve, kje se ga vse narocit?

....Never Grow Up..


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 18 November 2009, 13:47:39
DVD naročite na strani na katero je bila podana povezava.

Svetujem pa vam še, da v kolikor ne želite, da se kuža utrdi v tem neželjenem ignoriranju odpoklica, ga imejte vedno na dolgem slednem povodcu, ki se vleče za njim in ga lahko pravočasno ustavite (tako da ne bo mogel po svoje kam uiti), pa kličite ga samo, kadar ste prepričani, da se bo res odzval. Če sumite, da ne bo upošteval klicanja, ga rajši sploh ne kličite, ampak pojdite ponj in ga odvlecite kamor že pač mislite.



pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 18 November 2009, 16:17:59
Hvala
Am ja kličem ga ne ko vem da ne bo prisel, sploh ko ima nos v travi, za klicanje je treba najt tocno določen trentek ko te pogleda ali pa kaj podobnega..drugače pa ga na slednem povodcu imam vedno, že kar dolgo casa delava tako in se ze kar izbolsuje.

....Never Grow Up..


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 19 November 2009, 07:37:41
Saj če vam je kaj v tolažbo, svoje naredijo tudi leta, ampak ne, če se sproti in dnevno ne dela nič na vzgoji in vaji. Torej prvo pravilo je da se mu sploh ne sme pustit da se samopotrdi v neupoštevanju odpoklica.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #83 : 19 November 2009, 09:16:05
Živjo,
evo tudi mi imamo pmalo problemov z odpoklicem.
Pojavili so se že v starosti 7 mesecev, pa sva potem preklopila na sledni povodec in pač uvajala vse več motečih faktorjev. Stanje se je zelo popravilo, ampak potem naenkrat spet zelo pokvarilo. Potem sem tudi ugotovila zakaj- ostali člani družine ga spuščajo. Smo kupili še flexi, tako da ga sedaj v 70% peljejo na flexiju, ampak vseeno ga pa parkrat na teden spustijo, da se kao "zlaufa" in takrat uide- res zalaufa kroge čez travnik in ko se utrudi je ok, priden in hodi zraven, razen če motečih dejavnikov (ostale živali, ljudje- le te pa samo nahruli). Jaz ga imam vedno na slednem povodcu in ga poiskusim imet čez cel sprehod animiranega in poskrbim, da je sprehod čim bolj zanimiv (skrivanje v gozdu, palčke, čofotanje v potoku...) in mu je to zelo všeč. Vseeno pa se je s tistimi spuščanji s povodca odpoklic zelo pokvaril in se ga ne upam imeti spuščenega na katerihkoli neznanih površinah... Če najde sled kakšne živali pa ni šans da ga zamotim, torej ga zmoti popolnoma vse, kar je novo, dišeče in zanimivo in to postane v trenutku zanimivejše od mene. Sva imela tudi take sprehode, kjer sem čakala 10 minut na mestu, da me je sploh pogledal in podobno. Zanima, me kaj bi vi naredili na mojem mestu? Doma je kuža sicer zelo priden in prijazen, lepo odziven, delava poslušnost, trikce, se veliko igrava, skratka odnos imava kar dober...
Hvala!
Lp, Zina



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #84 : 19 November 2009, 09:39:45
Za treniranje odpoklica toplo priporočam DVD Leslie Nelson Really Reliable Recall. :)

Predvsem mi je všeč njen način vpelave treniranja odpoklica v tečaj male šole.
vedno znova me fascinira, kako znajo Američani 50 let stare štose na lep video zapakirat (al pa fensi seminar) in drago prodajat kot vesoljsko znanost  8).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 19 November 2009, 10:50:51
Zina,
1. nič več spuščanja.. domačim povedat zakaj in pod kakšnimi pogoji (sledni) ga lahko.. ali pa če že ga, naj se potem ne trudijo z odpoklici ko jih pes sigurno ne bo upošteval
2. če ga zamoti sled (ali podobno) in nočeš da se ji posveča, ga lepo primeš in odvlečeš dalje, stran od sledi, toliko, da spet dobi pozornost nate



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #86 : 19 November 2009, 10:54:34
Jackie-če si ti doma cel teden in se ne seliš kot nomad (kot jaz) potem ga imej na skrbi samo ti, drugi pa strogo prepoved, oz. lahko gredo s tabo na sprehod, da vidijo kako se dela. Ni kaj, tukaj te morajo upoštevati. Največji obupp je, ko ti poštimaš psa, ko te ni pa ga dobiš nazaj celega razštelanega s slabimi navadami, ki jih prej ni bilo, ali pa si jih odpravil.

Po mojih izkušnjah nič ne pomaga če "otrok" staršem jasno in glasno pove, grozi, nori...nič...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #87 : 19 November 2009, 11:24:46
Živjo,
evo tudi mi imamo pmalo problemov z odpoklicem.
Pojavili so se že v starosti 7 mesecev, pa sva potem preklopila na sledni povodec in pač uvajala vse več motečih faktorjev. Stanje se je zelo popravilo, ampak potem naenkrat spet zelo pokvarilo. Potem sem tudi ugotovila zakaj- ostali člani družine ga spuščajo. Smo kupili še flexi, tako da ga sedaj v 70% peljejo na flexiju, ampak vseeno ga pa parkrat na teden spustijo, da se kao "zlaufa" in takrat uide- res zalaufa kroge čez travnik in ko se utrudi je ok, priden in hodi zraven, razen če motečih dejavnikov (ostale živali, ljudje- le te pa samo nahruli). Jaz ga imam vedno na slednem povodcu in ga poiskusim imet čez cel sprehod animiranega in poskrbim, da je sprehod čim bolj zanimiv (skrivanje v gozdu, palčke, čofotanje v potoku...) in mu je to zelo všeč. Vseeno pa se je s tistimi spuščanji s povodca odpoklic zelo pokvaril in se ga ne upam imeti spuščenega na katerihkoli neznanih površinah... Če najde sled kakšne živali pa ni šans da ga zamotim, torej ga zmoti popolnoma vse, kar je novo, dišeče in zanimivo in to postane v trenutku zanimivejše od mene. Sva imela tudi take sprehode, kjer sem čakala 10 minut na mestu, da me je sploh pogledal in podobno. Zanima, me kaj bi vi naredili na mojem mestu? Doma je kuža sicer zelo priden in prijazen, lepo odziven, delava poslušnost, trikce, se veliko igrava, skratka odnos imava kar dober...
Hvala!
Lp, Zina

Če uide - naredi par krogov in pride nazaj. To pomeni da moraš  ti začet sprehod na polno paro. ;)
namesto da gresta peš, greš ti z biciklom, in ga pelji ene dva km ali tri in naj pes na polno teče. Tolk da bo na 40% energije in stvar rešena.

Če hodi do ljudi in jih nazija- tukej rabiš tako metodo kot sem jo jaz naredila z našmu .
Meni je ko je bil star tam cca 8 mesecev isto to delal. in to še celo v gozdu.
Sem se zmenila z enim znancem, da je bil takrat v gozdu. In ko je prišl pes do njega ga je poklical- prijazno malo pobožal ga pripel na povodec,  in ga odpeljal. Potem pa privezal okrog enega drevesa in pustil tam . Midva z unim znancem sva šla  pa ta čas tja v eno brunarico na čaj za celo uro. ( sva ga slišala :D kolk je nabijal ) potem  po eni uri in pol ,sem ga šla pa iskat. In sem ga še nahrulila.
Sicer kruto... ampak je pa zaleglo. Nikol več tudi, če je tisoč vonjav,  me pes ne spusti iz vidnega polja - sredi gmajne ko ga pokličem  pride res na polek. Da bi se pa kakšnemu neznancu približal mu pa tud na pamet več ne pade.
Pa če vzameš v zakup ,da je lovski pes. ;)

Pojat divjad- je pa pri nas strogo prepovedano.  Je pa probal ja, tud v času pubertete- in to kravo na pašniku. Takrat jih je pa  še celo fasal. Pa me ni sram priznat, da sem ga natolkla sred pašnika.
Pa ga je tudi izučilo.

Sedaj se srne lahko pasejo 200 metrov proč od njega, pa tud  nakaže ne ,da bi se jim približal.
Metoda, da sem to dosegla je za nekatere res stara preživeta kinološka vzgoja.  In me prav briga- men je pomemben efekt. Če deluje je dobra. In boljš ,da je zastrašen in zapsihiran na srne (in krave)  , kot pa da jih goni po gmajni- dela škodo in za epilog kuglo pokasira. ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #88 : 19 November 2009, 11:34:38
čara, jaz sem doma v bistvu cel teden, le dopoldne ne, ko sem pač v šoli, domov pa pridem okrog treh, pol štirih, tako da nam ostane ravno ura in pol za sprehod, pa potem še v hiši trikci in ostalo. Problem je v tem, da se preveč "silijo" pomagat in grejo na sprehod tudi dopoldne, in takrat se to zgodi... S Kano ni problemov, ona ima odpoklic v nulo, kljub srnam, zajcem, edino če kakšno miš vidi pade v svoj lovski nagon. Grom je pa le star leto in pol in še ni do konca narejen, zato tudi mislim, da če bo nekje do tretjega leta osvojil odpoklic, kasneje s tem ne bo težav... Kot si rekla, najbolj mi gre na živce, da se trudiš pri določenih nezaželjenih navadah (kopanje po vrtu- zakaj je pes sam zunaj?, uhajanje-zakaj je spuščen?, če kaj razgrize, razgrize zaradi dolgčasa), potem pa nekdo prekrši kakšno pravilo, pa je spet vse na začetku. Isto je s tem postavljanjem pred samci- jaz mu tega ne pustim, oz. je njegov problem, če nekega samca ne mara, ne pustim pa, da bi se vanj zaganjal-lajal... Ostalim pa se to do neke mere zdi prav v redu, na način, da se more vedet kdo je glavni.  ::)
Zelo zanimivo je, da recimo na neograjenem poligonu, medtem ko dela, ali mora imeti mene na vidiku niti pomisli ne, da me ne bi upošteval- tudi pri odpoklicu. Še ko smo vadili skupinsko odlaganje, so se drugi psi želeli igrati drug z drugim, on pa je ležal kot pribit in občasno zacvilil, da mu slučajno ne bi pobegnila. Je tak pes, ki je hkrati zelo navezan in bi se mu podrl svet brez mene, po drugi strani pa zelo samostojen in pameten- s kakšno ignoranco pri njem ne dosežeš veliko. Sicer je res super pes, ampak tale odpoklic naju matra... Se pa strinjam v tem, da pri domačih kakšna beseda ne zaleže... Njihov sistem je, da se ne bo naučil odpoklica če ne bo spuščen in to brez da ga nagrajuješ, brez doslednega dela.
TibiQ, ravno to je problem. Sem rekla, naj ga ne kličejo če vedo da ne bo prišel, pa je ravno obratno, še bolj se mečejo po tleh in trudija, Grom še bolj ignorira. V bistvu sem že razmišljala, da bi za najino učenje odpoklica uvedla novo povelje, glede na to, da se vse manj odziva tudi na moj "sem"- ker je pač navajen, da se ne prihaja na to povelje...
Glede motenj. Jaz sem do sedaj počakala na istem mestu, da se pomiri, me pogleda, naredi kakšen sedi, prostor in potem lepo mirno naprej. A ga za začetek raje, kar obrnem, peljem stran?
Razmišljala sem tudi, da bi ga nekako zlaufala že doma, pred sprehodom, toliko, da mogoče ne bi bil več v takšni meri pozoren na okolico oz. bil preveč zmatran za to?
Hvala za odgovore! :)



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #89 : 19 November 2009, 11:41:51
damayanti  ;D hvala za tele nasvete, zelo praktično  ;)
Do ljudi ne gre, ker je zelo nezaupljiv do tujcev, jih pa nahruli od daleč in veliko se jih pač ustraši- bolj so problem psi in divjad. Pri divjadi, sicer samo prežene, pri psih pa nevem, včasih bi se igral, včasih bi se ganjal... Jih pa obvezno prej nadere, tako da večina po tem ni ravno v počutju, za navezovanje prijateljstev... Samce bi obvezno rad podredil, s samičkami bi se igral. Sicer ga sedaj že pol leta ne spuščam k neznanim psom- odkar nisem prepričana, da bo prišel nazaj na moj klic oz. psa ignoriral...
Najbolj mu grejo na živce razne vrane in podobno, ker so zelo predrzne in ga celo izzivajo. Meni se to zdi odlična vaja - motnja, ampak mi tukaj malo manjka izkušenj in nevem kako odreagirati, če bi jih on ganjal, ker v tem primeru se pa res noče umiriti.
S kolesom je super ideja, morava pa res še povaditi na motnjah. Kako naj sploh odreagiram, ko vidi nekaj zelo privlačnega (psa, srno, ptiča...)? Naj ga obrnem stran?