kako najdem "partnerja" moji mački??

tami · 2148

tami

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 10 Februar 2008, 14:17:03
Pozdravljeni!

Doma imam čudovito birmanko, ki je prišla iz tujine, ima tudi vse papirje. Veterinar mi je omenil, da je za mačko, ki ni sterilizirana dobro, če ima vsaj 1x mladičke, ina tako sem se znašla pri problemu, kje, kako in kakšen je način, da najdemo samčka za našo Mimi, kdaj vem, da je pravi čas, skratka zanima me vse kar mi veste povedati o tem. v skrajni sili pa sem pomislila tudi na možnost, da si kupimo še samčka birmanca, tako bo poleg enega legla dobila še družbo in prijatelja??

Hvala vam že vnaprej za vašo pomoč in ideje, seveda tudi dejstva!
Tami



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #1 : 10 Februar 2008, 14:26:46
Kolikor je meni znano, ni nobene koristi od tega, da ima mačka mladiče.
Sicer pa... a ni tako, da če je mačka pet quality, da naj sploh ne bi smela imeti mladičev? Ponavadi ob nakupu podpišeš pogodbo in se zavešeš, da boš mačko dal sterilizirati. Če je pa vzrejne/(razstavne) kvalitete, je pa seveda drugače.

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 10 Februar 2008, 19:06:55
Oprosti, ampak ker degen pa je ta veterinar, da klobasa take?!  >:( Mačka ne rabi imet nobenega legla. To je tako, kot če bi morala imeti otroka vsaka ženska, ker je lih v rodnem obdobju.

Sterilizirat pa je.

p.s.: Se sploh zavedaš, koliko DELA je z leglom? Ste se doma pošteno pogovorili o tem?



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #3 : 22 Februar 2008, 16:38:36
Pozdravljeni!

Doma imam čudovito birmanko, ki je prišla iz tujine, ima tudi vse papirje. Veterinar mi je omenil, da je za mačko, ki ni sterilizirana dobro, če ima vsaj 1x mladičke, ina tako sem se znašla pri problemu, kje, kako in kakšen je način, da najdemo samčka za našo Mimi, kdaj vem, da je pravi čas, skratka zanima me vse kar mi veste povedati o tem. v skrajni sili pa sem pomislila tudi na možnost, da si kupimo še samčka birmanca, tako bo poleg enega legla dobila še družbo in prijatelja??

Hvala vam že vnaprej za vašo pomoč in ideje, seveda tudi dejstva!
Tami

Da dodam svoj piskerček ...  :)
Izjava veterinarja je res - milo rečeno - nevredna njegovega strokovnega znanja ... Mački res ni potrebno da ima potomce, sterilizira se jo lahko, ko doseže 1,5 kg telesne teže naprej.

Če pa bi želela, da ima tvoija muca prave in registrirane potomce in je bila seveda tudi kupljena kot vzrejna muca oz. kot muca, ki ima lahko potomce, pa bi bil postopek takle:

- odločiti se moraš v okviru katere svetovne mačje organizacije boš vzrejala/razstavljala, oziroma katera svetovna felinološka zveza bo tvoja matična. Lahko se vključiš v tisto v kateri je vzreditelj, lahko izbereš tudi kakšno drugo.
Pomembno pa je, da se o mačjih/felinoloških zvezah in njihovih zahtevah temeljito pozanimaš, saj boš potem morala slediti njihovim navodilom in upoštevati njihova pravila


Če bi se odločila za vzrejanje/razstavljanje v okviru Federation Internationale Feline / Zveze felinoloških društev Slovenije, v okviru katere deluje trenutno v Sloveniji največ vzrediteljev

- si najprej izbereš klub ter se včlaniš (seveda še pred včlanitvijo temeljito prebereš in se seznaniš s statutarnimi, vzrejnimi in razstavnimi pravila)

- kot začetnici bi ti svetovala, da si izbereš mentorja, ki te bo vodil pri prvih korakih (vzreditelji običajno radi pomagajo)

- mucka je potrebno vpisati v rodovno knjigo (če prihaja iz ne-FIFe zveze oz. druge države)

Pred samo paritvijo muco razstavljaš na parih razstavah da od sodnika dobiš oceno zunanjosti in primernosti za potomstvo, se seznaniš z linijami ostalih muc svoje pasme, pa z ostalimi vzreditelji tvoje pasem,  se tudi dogovoriš za paritev, ko najdeš ustreznega partnrja za svojo muco. Preštudiraš zgodovino, rodovnike, genetiko, reproduktiven cikel, primerno oskrbo, se seznaniš z načii vzrejanja in morebitnimi problemi, ki lahko doživiš v vzreji .... 
Opraviš še veterinarski vzrejni pregled in potrebne teste.

Sicer sem pa o tem pisala tudi tukaj http://www.macji-svet.org/forum/viewtopic.php?t=947&start=15