Jod

m_tejch · 12687

m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
: 12 Februar 2008, 18:16:43
Nikjer ne najdem nič konkretnega o jodu zato sem odprla  novo temo. Danes sem mami poslala v lekarno naj kupi jod, ker ima spet vneto tačko, da bom s tem malo razkužila. Pa si ji dali spray Braunol, in na majhni slovenski nalepki piše: natančno preberite priloženo navodilo, tega navodila pa ni. Vse na plastenki pa je v nemščini in omenjenih je 15 sekund in 10 minut, in sedaj ne vem kaj naj  s tem jodom počnem ::). A to samo pošpricaš in ko se posuši namažem s kremico, ali je to potrebno kaj spirati ??? ??? ???
pa še to, če si slučajno potem kaj poliže tačko, je strupeno?
Se opravičujem za tale vprašanja, ker so verjetno res butasta, ampak jaz res ne vem  :P



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 12 Februar 2008, 18:36:09
Po "kmecki" logiki bi si jaz razlagala, da moras 15 sekund sprejat in potem pustit vsaj 10 minut da se posusi.

Lahko pa mi pretipkas navodila, pa ti jih prevedem.  ;D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 12 Februar 2008, 18:38:28
Drugič naj kupi Betadine ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 12 Februar 2008, 18:40:03
Za dezinfekcijo kože ali antisepso sluznic pred operacijo, biopsijo, injekcijami, punkcijami, jemanjem krvi
ali kateterizacijo uporabite nerazredceno zdravilo Braunol.
Kadar se zdravilo Braunol uporablja za dezinfekcijo kože z malo lojnicami, je za zacetek delovanja potrebna
vsaj 1 minuta; na koži z veliko lojnicami je potrebnih vsaj 10 minut. Med tem casom ohranjajte kožo vlažno
z nerazredcenim pripravkom.
Kadar se zdravilo Braunol uporablja za dezinfekcijo kože pred operacijo, je potrebno prepreciti nabiranje
pripravka pod bolnikom, ker lahko povzroci draženje kože.
Za dezinfekcijo rok nanesite nerazredceno zdravilo Braunol.
Za higiensko dezinfekcijo rok natrite roke s 3 ml zdravil Braunol. Po 1 minuti roke umijte.
Za kirurško dezinfekcijo rok natrite roke v obdobju 5 minut z 2x5 ml zdravila Braunol, da zacne pripravek
delovati. Roke med celotnim pripravljalnim obdobjem ohranjajte vlažne z nerazredcenim pripravkom.
Za antisepticno zdravljenje površinskih ran nanesite nerazredceno zdravilo Braunol na predele, ki
potrebujejo zdravljenje.
Za površinsko antisepticno zdravljenje opeklin je ponavadi potrebno nanesti nerazredceno zdrravilo Braunol
na predele, ki potrebujejo zdravljenje.
Za antisepticno izpiranje, umivanje in kopanje lahko uporabljate razredceno zdravilo Braunol. Naslednja
razredcenja so navedena kot smernice:
Irigacija (izpiranje) kot del zdravljenja ran (npr. dekubitusov (preležanin), ulcus crurisa (golenskih razjed) in
gangrene (odmrtja tkiva po poškodbi ali prekinjeni, zavrti prekrvitvi ali okužbi) in perioperacijsko (v casu
neposredno pred operacijo) preprecevanje okužb: 1:2 do 1:20.
Antisepticno izpiranje: 1:2 do 1:25.
Antisepticne kopeli enega uda: približno 1:25.
Antisepticne kopeli celotnega telesa: približno1:100.
Pripravek lahko razredcite z navadno vodovodno vodo. Kadar je potrebna izotonicna raztopina, lahko za
razredcenje uporabite fiziološko raztopino soli ali Ringerjevo raztopino. Raztopine pripravite sproti in
uporabite takoj.
Pri pripravi antisepticne kopeli za bolnika najprej napolnite kad z vodo, nato dodajte zahtevano kolicino
zdravila Braunol. To bo preprecilo sprošcanje par, ki vsebujejo jod in lahko rumeno obarvajo okolico.

Evo del navodil...

p.s. neumnih vprašanj ni ;) neumen si če ne vprašaš ;) Sloh kar se zdravil tiče.

Če rabiš še kaj iz navodila povej, ker imam dostop do baze.

Lp, nina



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #4 : 12 Februar 2008, 18:40:47
15 sekund spreyat???, to ja pol spreya ponucaš  :P
bom pretipkala, če bo komu bolj jasno kot meni :-[
Einwirkungszeit
Zur Hautdesinfektion talgdrusenarmer Haut betragt die Einwirkungszeit mindestens 15 Sekunden, bei talgdrusenreicher Haut mindestend 10 minuten.
Že vnaprej hvala McKruster  :-*



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #5 : 12 Februar 2008, 18:43:19
ooo hvala za odgovore ;)
zdaj mi je malo bolj jasno
potem lahko naprimer zjutraj pošpricam s tem, zvečer mu pa z kremico namažem, ali mi svetujete kaj drugega?



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #6 : 12 Februar 2008, 18:47:10
Drugič naj kupi Betadine ;)
Ja Betadine Jod je super... mi ga imamo doma. In zelo prav pride pri vseh praskicah in ranicah. :)

Je pa potrebno oziroma bolje, prvo rano sčistit z fiziološko raztopino in nato nanesti jod.


Je pa res, da se tale Betadine Jod zelo težko dobi. ::) Nazadnje je oče klicaril po več lekarnah, da ga je našel, pa še to ga je na koncu našel v lekarni na lokaciji Dobrepolje (upam, da sem prav napisala)... in še tam so imeli samo dve flaški in ju je seveda takoj kupil. ;)


Lp
Tina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 12 Februar 2008, 18:52:34
m_tejch pošpricaš lahko enkrat ali pa večkrat, odvisno kako hudo vnetje je.

Do pomanjkanja Betadina, vsake toliko, pa prihaja redno že več let zapored.
Lp, nina



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 12 Februar 2008, 19:24:13
torej prevod tega kar si pretipkala je naslednji:

Čas učinkovanja
Za dezinfekcijo manj prizadetih območjih kože znaša čas učinkovanja 15 sekund, za dezinfekcijo na bolj prizadetih delih pa najmanj 10 minut.

Torej kolikor jaz razumem, zacne ucinkovati po 15 sekundah oziroma po 10 minutah pri bolj prizadetih delih. To nima veze s tem koliko in kako dolgo sprejas, to mora pisat v drugem delu navodil.  :)



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #9 : 12 Februar 2008, 23:27:45
super ste punce, najlepša hvala za pomoč  :-*, me pa samo zanima še, če je zadeva lahko strupena, če bi si slučajno kaj zlizal tačko potem?
Pa še to ali naj uporabim samo jod, ali najprej razkužim z jodom in potem namažem s kremo? Ker zdaj ne vem, ali naj npr. zjutraj samo jod,zvečer pa ozodermin, ali naj to skupaj uporabljam, takoj ko se ta jod posuši še kremico ????
Potem pa menda res že vse vem... ;)
lp



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 13 Februar 2008, 07:46:42
Jaz ne bi dajala enega čez drugega. Pusti da jod naredi svoje in posuši vnetje. Če bo malo polizal pa ne bo panike, samo naj čim manj, če imaš možnost mu daj gor zaščitni ovratnik (satelit) pa ne zaradi joda, ampak za to da bo rana ostala čim dlje suha, ker boš s tem tudi hitreje pozdravila vnetje. Če pa ti daš na rano jod in on malo poliže in še malo in še malo in .... (vem da se ne znajo ustavit) si na istem, kot si bila prej.Joda na rani ni več, rana pa je vlažna. Če nimaš "satelita" in je možno rano povij, da jo tako zaščitiš... gazico in coban povoj čez pa malo levkoplasta pa je.

Lp nina




Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #11 : 13 Februar 2008, 10:07:57
Pa če se ne motim znajo nekateri nerazredčeni jodi peči na rani. Tako, da preveri še to. :)
Sicer ne poznam joda, ki ga imaš, ampak jaz bi vseeno preverila. ;)

Sem že pri Betadinu, ko sem ga prvič uporabila na Taju, prvo sprobala na sebi. ;) Ziher je ziher.  :D

Pa baje tudi ni dobro ful polivat/špricat rane... se pravi namažeš in pustiš, da se posuši, pa čez čas spet. :)


Se pa strinjam z Nino in tudi jaz nebi mešala dveh različnih preparatov z nanosi. ;)
Pa tudi s tem se strinjam, da moraš pazit, da kuža rane ne bo lizal, pa ne toliko zaradi joda ampak zato, ker lahko naredi še večjo rano, saj znajo biti tile naši pesjančki kar vztrajni pri lizanju ran. ;)


Upam, da ranico čim prej pozdravite. :-*



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 13 Februar 2008, 10:10:17
Pa če se ne motim znajo nekateri nerazredčeni jodi peči na rani. Tako, da preveri še to. :)
Sicer ne poznam joda, ki ga imaš, ampak jaz bi vseeno preverila. ;)

Sem že pri Betadinu, ko sem ga prvič uporabila na Taju, prvo sprobala na sebi. ;) Ziher je ziher.  :D


Tudi če ga bo malo zapeklo ga od tega ne bo kap  ::) ::) Če je treba razkužit je treba, ni pardona, peče ali ne peče mene take stvari takrat ne zanimajo. Za lepoto je treba potrpet ;) Načeloma jod ne peče, tako da se nimaš kaj bat. Peče alkohol in razkužila na alkoholni osnovi.

Lp nina





Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #13 : 13 Februar 2008, 10:23:32
Nina to imaš definitivno prav... ;) ampak jaz vedno raje najdem eno pot, ki je bolj prijetna, če razumeš... :-[ :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 13 Februar 2008, 10:29:57
Ja razumem. Jaz pa samo hočem povedat, da ni treba tolk komplicirat. Če imaš pač pri roki stvar, ki peče (recimo alkohol) ja bog pomagi, bo pa pač malo peklo, saj niso iz cukra ::)

In ... ko ti probaš stvar na zdravi koži ne peče nič, tudi alkohol ne. Peče dejansko na rani. Torej je probavanje na zdravi koži popolnoma nesmiselno.  ;)




Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #15 : 13 Februar 2008, 10:31:48
Se strinjam! :)

Sem pa sprobala na rani... ;) brez skrbi, vem da na zdravi koži nima smisla probavati. ;)
Eni smo pač malo štorasti, pa se večkrat kje urežemo med pranjem posode, pa imamo na zalogi mesta za sprobavanje... ::) :P :D



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #16 : 13 Februar 2008, 15:34:51
hehe, sva sprobala že preden sva prebrala tele poste, in ni bilo ravno znakov, da bi ga peklo. Čez sva dala nogavičko, da ni vse posvinjal, ker so me doma extra opozorili naj pazim na marmor ::). Bom pa zdaj zjutraj in opoldne pošpricala z jodom, zvečer pa z ozodermin kremico, pa bomo videli.
hvala še enkrat vsem za nasvete in odgovore, so mi ful pomagali ;)
lp