Selitev v nov dom

Gost · 4293

UnderEja

  • Gost
: 18 Februar 2008, 22:59:28
Imamo 3 muce. 8 letnika, 3 letnika in 9 mesečnico. Vsak po karakterju zelo drugačen in vsi se med seboj dobro razumejo. Vsi so navajeni živeti tako v hiši, kot na prostem (so, kjer želijo).
Čez nekaj časa se bomo selili na popolnoma drug konec Slovenije (v podobno okolje - hiša, vrt) in pri tem se začenjajo tudi moje skrbi.
Kadarkoli smo šli na dopust, so muce imele "varuško", da so bile muce lahko doma, na svojem teritoriju. Kot vemo vsi, so mačke zelo navezane na svoj teritorij.
Zdaj pa moje vprašanje: kako preseliti mačka? :o Je že kdo imel to izkušnjo?
Predstavljam si, da je to popolnoma enostavno za mačke, ki živijo ves čas v stanovanju, jo pač prestaviš v drugo stanovanje...
Kako pa se odrasla mačka navadi novega teritorija zunaj? Se sploh navadi?
Kako torej preseliti mačka, da bo zanj čimmanj stresno?



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #1 : 18 Februar 2008, 23:21:59
Jaz s tem nimam izkušenj, iz teorije pa vem, da je treba mačko postopoma navajati na novo okolje. Ko jo pripelješ v nov dom, jo imaš najprej samo v eni sobi. Potem ji počasi pustiš v druge prostore. Čez nekaj časa - nimam pojma koliko - pa mačko spustiš ven, ampak najprej pod nadzorom, najbolje na povodcu.
Ampak naj pove raje kdo, ki ima s tem kaj izkušenj.

Mačji žur! :)


natka

  • *
    • Prispevkov: 239
    • Točke: 0
  • Bonga
Odgovori #2 : 19 Februar 2008, 08:38:14
jaz imam dve mački. prej sem živela v bloku in ena mačka ni imela nobenega stika z zunanjim, razen balkon, ta drug je pa potepuški in sem ga posvojila. potem smo se preselil v hišo in prvi dan jima je bilo čudno in sta bila bolj boječa in se zadrževala v enem prostoru (navajena sta bila na 28 m2) potem smo se preselil na 170 m2.
ta velka (je sterilizirana že odkar smo bili v bloku) je začela prosit ven in smo jo spuščal, najprej se je zadrževala okoli hiše potem je pa en dan ni bilo nazaj, vrnila se je po enem tednu. sedaj je pa v redu, prosi ven, je okoli hiše in pride nazaj. bala sem se kako bo, saj ne pozna ne ceste, ne zunanjega sveta ampak nekako je šlo. ta drug, ki je bil potepuški pa sploh noče ven.
tako da mislim da ni potrebno, da te skrbi. prve dni jih imej vse noter in jih začni postopoma spuščat ven, mislim da se bodo hitro navadile na novo okolje, dom.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 19 Februar 2008, 08:49:21
Pri nas se je Frajer takoj navadil pri prehodu iz garsonjere v hišo. Praktično ni imel nobenih problemov. Ker je po naravi firbčen maček je takoj vse raziskal, našel svoj kotiček in je bilo to to. Po cca. pol leta ko je stalno prosil za ven (prej je bil izključno notranji maček) smo ugodili njegovi želji in sedaj se prosto sprehaja po vrtu, gre z nami na sprehod itd.

Lp nina



UnderEja

  • Gost
Odgovori #4 : 19 Februar 2008, 11:02:47
Jaz se iz svoje mladosti spomnim, da je starejša mačka, ki so jo eni sorodniki dali drugim, prišla še isti večer nazaj domov (12 km daleč). Malo spominja na Lessie... ampak je bilo res.
Najbolj me skrbi za najstarejšega, da ne bi imel v glavi kake ideje, poiskat svoj stari dom... ker to bi bili pa res hudi kilometri ;)
Itak sem imela namen jih imet nekaj časa v hiši. Upam, da bodo zdržali, ker zdaj so navajeni it ven, kadar hočejo.



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #5 : 19 Februar 2008, 15:08:29
Baje da je ena mačka naredila celo več kot 1000km!  :o  Mi pa ni jasno, kako je najdla  ???

Mačji žur! :)


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 20 Februar 2008, 07:31:50
Mi smo pred nekaj leti selili štiri enoletne mačke. Ena od njih je še isti večer šla na obhod okoli hiše in prišla takoj nazaj. Za druge sem za nekaj časa dala stranišče v hišo in jih postopoma navadila na celo hišo, šele nato na okolje, ker sem se bala, da bi jih zunaj kaj prestrašilo in bi ušle. Vse so se lepo navadile. Moja mama je tudi selila starejšo mačko iz mesta na deželo, muca je nekj dni nepremično sedela pod zidom hiše in gledala proti mestu. Po nekaj dneh je šele prišla v hišo in od takrat je bilo vse o.k.