Bernski planšarski pes [Berner Sennenhund,Bernese Mountain Dog]

Rinchy · 2423125

~Lunca~

  • Gost
No naj toi povem da je Astor med najbolj grajenimi psi. Saj ne da bi Adisa in Atosa porivala v ozadje, toda ti povem iz izkušenj. Astor bo vse displazije lažje prebolel(hočem reči udarce, ki vodijo h displaziji), ker je lažje konstrukcije. Atos pa Adis, pa ne vem :Tudi njuna postava sploh ni kritična. Samo pač pes bol je suh, bol je za kolke ;D



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
 scythe  po fotkah sodeč, tvoj Astor je ravno pravi, zanimivo pa , da je samo dve kili in pol težji od moje ;)  So si tud psi med sabo različni, pa tako tudi pri teži ni pri vseh enako ;)..lp


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
No naj toi povem da je Astor med najbolj grajenimi psi.
Hvala.  :-[

Saj ne da bi Adisa in Atosa porivala v ozadje, toda ti povem iz izkušenj. Astor bo vse displazije lažje prebolel(hočem reči udarce, ki vodijo h displaziji), ker je lažje konstrukcije. Atos pa Adis, pa ne vem :Tudi njuna postava sploh ni kritična. Samo pač pes bol je suh, bol je za kolke
No, saj to mi je ful všeč - da ima zaradi manj možnosti za displazijo. Pri vsej tej hiperaktivnosti, ki jo ima - si sploh ne znam predstavljati kaj vse je mogoče (sem že razlagala o njegovih skakalnih podvigih iz 1,3m).  :'(
Sem vprašala zgolj iz firbca.


Drugače pa še eno vprašanje: Astor bo sedaj že drugo noč notri (zaradi uhlja, ki mu ga vsak večer čistim in da ne hodi potem z mokrim uhljem ven na mraz). In sedaj že drugi obrok ni pojedel v celoti.
Se vam zdi, da je lahko povezava med tem, da je noter in da manj je? (mislim še to se mi manjka - da začne pri tej kilaže še hujšat!  ::) )


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Mogoče ga je zaradi (bolečega) ušesa minil apetit..ali pa mogoče to,kar je pogruntala Rina na morju in enkrat poskusila doma,pa ji mi nismo pustili da svoje načrte izpelje do konca.namreč ona je bila zravn pri vsehnaših obrokih(kar pred morjem ni bila-po njem pa je stalni gost pri mizi  ;D).In seveda da ne bo pojedla briiketov,če so na mizi take dobrote...tako da je svoja obroka s težavo jedla in jih puščala.Mi nismo popuščali(ni dobila drugega kot brikete+priboljške čez dan) tako da se je vdala usodi in ponovno začela jest brikete  ;)

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Astor ni prisoten pri mizi (ima omejeno gibanje na 2 prostora - hodnik in tukaj kjer imamo računalnike), torej tovrstno izsiljevanje ne bi bilo ravno logično.
Mogoče pa je res uho... Bomo videli jutri, ker gre zjutraj spet ven v pesjak.  :-\


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Samo tako sprašujem, ker ima Astor 66cm plečne in 41,5 kg teže. Rebra se mu seveda lepo čutijo. Sicer ne izgleda suh kot prekla, ampak glede na Atosovo in Adisovo težo se mi zdi malo suh. Ker je med njimi od 5 - 8 kg razlike!  :-\

Astor je se ful mlad. Racunaj, da se tako velike pasme razvijajo do dveh let. In vsak se razvija "po svoje", tako kot pri ljudeh... eni rastejo enakomerno, drugi se ful potegnejo v visino in potem pocasi polnejo...
Ima se dovolj casa, da se "naredi".

(Sploh pa je boljse, da je lazji, zaradi displazije, sklepov in vsega tega.)

battito animale


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Astor je se ful mlad. Racunaj, da se tako velike pasme razvijajo do dveh let. In vsak se razvija "po svoje", tako kot pri ljudeh... eni rastejo enakomerno, drugi se ful potegnejo v visino in potem pocasi polnejo...
Ima se dovolj casa, da se "naredi".
Uh, na to pa sploh nisem tako zelo pomislila - ker mi je bilo že od samega začetka ful fascinantno, da sta Astor in Atos (kljub popolnoma različni konstituciji) enako težka. In sem tudi sedaj pričakovala, da bo teža enaka (tako kot je do sedaj vedno bila...). Očitno sem kar pozabila, da bolj ko bo Astor odraščal, bolj bo individualen pesjan s svojevrstnimi specifikami in potrebami.

No, do sedaj je bil samo karakterno drugačen od svojega legla in večine bernijev - sedaj se pa še malo fizično razlikuje. Glede teže pa se ne sekiram (ker vem da je to plus za kolke) - samo ustrašla sem se, da slučajno moj miško ne hira.  ::)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Danes je pa tako čudovit dan, da mi je kar žal, da nisva z Astorjem na baterije, da bi izkoristila vsako minuto. Tako pa naju je sprehod čisto uničil - ker ni tako lahko gaziti v 30 cm svežega snega.  ::) Ampak je pa bilo fantastično - Astor sploh ni vedel kaj bi delal - letal, valjal se po snegu, igral se z vejami....etc. Res pravljično - in glih sedaj mi je mami vzela digitalca v službo! Grrr - sicer sem nekaj improvizirala z izposojenim - vendar fotke niso ne vem kaj dobre, ker ima ful malo zooma in slabo resolucijo.  :-\

Poziranje na ulici...


Na sončku je tako lepo...


Le počakaj, da te dobim!!   ;D :o


Poziranje


Več fotk pa je TuKaJ



Lp,
Mojca


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Mojca, full mas lepga psa ;)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
scythe fotke so vseeno dobro ti uspele, tale tvoj pesjanček, je pravi lepotec :)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Preden je Nina z Rino pobegnila na Roglo, sva se še dobile, da se najina kosmatinca znorita - in res sta se  ::) Astor sedaj spi kot ubit, Rina pa (predvidevam!) potuje proti bolj zasneženim krajem.  ;D
Fotografiranje pa je bilo malo oteženo zaradi vremena, tako da nisem naredila veliko fotk. Več (in tudi boljših ;) ) jih ima Nina, vendar jih bo najbrž objavila šele v ponedeljek.

Počitek...


Rina se zabava, Astor pa z jezikom do tal


Pa dajva še midva eno zapet  ::)


Več fotk pa tukaj -> kLiK


Lp,
Mojca




Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Hehe, ni kej 100% ste se fino imeli. Mi je Nina omenila, da se bosta danes podila Rina in Astor :P
Mi je pa prav zanimivo....teli vaši berniji kar naprej nekaj pojejo  :o



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Hehe, ni kej 100% ste se fino imeli. Mi je Nina omenila, da se bosta danes podila Rina in Astor :P
Mi je pa prav zanimivo....teli vaši berniji kar naprej nekaj pojejo  :o

Jap, je bilo super.
Drugače pa tile naši berniji čisto nič ne pojejo, ampak jih pogosto ujamem v takem momentu igre - pa se meni vedno zraven dopade komentar o petju.  ;D :-[


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Drugače pa tile naši berniji čisto nič ne pojejo, ampak jih pogosto ujamem v takem momentu igre - pa se meni vedno zraven dopade komentar o petju. ;D :-[

Hehe...vem ja...ampak na velikih slikah so tako ujeti (v tem položaju) in vedno je pripisano, da pojejo :) Mogoče pa bi radi kaj zapeli pa nimajo posluha  :D

(pa domišljijo na stran :) )



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Tole vam pošilja nina iz Rogle :)
Upam da boste vsi razumeli ;)

Citat: Rinchy
Lep pozdrau s zasnezene rogle! Ureme mamo zimsko-torej mocno snezi na uec kot meter podlage. Uglaunem uziuamo - Pozdraui ostale PeSjanarje! Lp, nina&rina

Lp, Črt



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Lepe slikce, scythe! :) Tile vaši berniji pa res uživajo! Sama komaj čakam konec aprila, da končno spoznam Nino in Rino. ;D

Evo, pa dodajam en stavek (ki mi ga je kar 2x poslala ;D) k Rinchyinem pozdravu:
Bomo jutr slikal ko nej bi bil sonck. Papa

Lp



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
No naj toi povem da je Astor med najbolj grajenimi psi. Saj ne da bi Adisa in Atosa porivala v ozadje, toda ti povem iz izkušenj. Astor bo vse displazije lažje prebolel(hočem reči udarce, ki vodijo h displaziji), ker je lažje konstrukcije. Atos pa Adis, pa ne vem :Tudi njuna postava sploh ni kritična. Samo pač pes bol je suh, bol je za kolke ;D

No, se strinjam, da lažji kot je pes, bolje je za kolke. Tudi jaz Atosu čutim še vsa rebra, kljub temu, da ima 5 kil več kot Astor. Mogoče pa ima teh pet kil več zaradi težjih kosti. Tako da je treba najprej pse videti v živo, potem jih ocenjevati ;) Pa nisem čisto nič užaljena.

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
No, mi smo se vrnili s smučanja, kjer smo uživali 100/uro. Vreme nam je sicer malo nagajalo, ampak Atosu je nadvse ugajalo. Dva dni je namreč snežilo, kar trgalo se mu je od količine snega. Najraje se ja valjal po snegu, ga jedel in pritegnil marsikateri pogled ;) Res je užival, čeprav ga je sprememba okolja malo zmedla.
Zjutraj sva bila ob sedmih že na sprehodu, kjer je bil spuščen, ker normalni ljudje na dopustu ob tej uri še spijo ;D. Zunaj sva bila več kot uro. Okoli poldneva smo prišli nazaj in sva šla za pol urce ven. Tu je bil privezan, ker so bili smučarji preveč zanimivi- v bistvu ga je tam vse fasciniralo. Zvečer pa je spet sledil vsaj enourni sprehod- pol spuščen (na progi, kjer ni bilo več smučarjev) in pol pripet (v mestu). Tu je nekaj slikic, ostale pa so v albumu.

http://www.moj-album.com/slike/997515/lswhqEzuqzrZcsPE.v.jpg
Takole se je zabaval s prašičkom, od katerega konec tedna ni ostalo nič več.


Tu se je sam postavil na zid, kot da bi vedel, da mora pozirati ;D


Sončenje na balkonu


Poziranje na sončku

http://www.moj-album.com/slike/997515/USxm3flo622fxZSM.v.jpg
Ena lepa

http://www.moj-album.com/slike/997515/SCIaoytvy4FC1Xdq.v.jpg
Evo naju


Mmmm, kako je dober sneg!


Ena zasnežena

http://www.moj-album.com/slike/997515/INKhsnVNAItLWuco.v.jpg
Joj, ne  morem ga ujet!


Uživancija na snegu!


Pazite se me!


Zdaj sem pa opremljen za na sneg.


Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
http://www.moj-album.com/slike/997515/lswhqEzuqzrZcsPE.v.jpg
Takole se je zabaval s prašičkom, od katerega konec tedna ni ostalo nič več.

Em, to je nilski konj :D
Drugace pa lepo, da ste uzivali ;D

battito animale


~Lunca~

  • Gost
Rožica vidim da ste se imeli super.No pri nas smo tudi uživali,pa čeprav doma:











Aja, glede tega kar sem rekla,da pes manjšo ima težo bolj je za njegove kolke.In če se Atosu čuijo rebra,potem se tudi za Atosa nimaš kaj posebno bat ;)
Lp



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Em, to je nilski konj :D
Drugace pa lepo, da ste uzivali ;D

 :-[ :-[ Ja, vem da je nilski konj, samo mami je enkrat rekla prašiček in to je ostal :-[ :P

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
O rožica!
Vidim, da se je Atosu prav lepo godilo na smučanju :) Zelo mi je všeč slikica...tazadnja...ko zraven piše, da je opremljen za na sneg...
Včeraj je bil sonček pa sem Lenny malo poslikala na terasi....(eno slikico imam v profilu) ostale pa naložim in jih prilepim tu :)
Lp



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Citiraj
Tole vam pošilja nina iz Rogle
Upam da boste vsi razumeli


Citat: Rinchy
Lep pozdrau s zasnezene rogle! Ureme mamo zimsko-torej mocno snezi na uec kot meter podlage. Uglaunem uziuamo - Pozdraui ostale PeSjanarje! Lp, nina&rina


Lp, Črt
Hvala črt,da si kopiral tole sem  :) Mal mi u-ji pa v-ji nagajajo,ampak men je na mojem tel. vse enako  ;D ;D

No uglavnem,mi smo nazaj.Kaj več pa napišem kasneje.Kar ne moram verjet da se ti v dveh dneh in pol zgodi toliko stvari-večinoma neprijetne ampak z dobrim koncem  :)

Urša,super slikce! Atos je užival,v tem ni dvoma! ;)

lp,
Nina

p.s.
kasneje tudi slikice s norenja Rine in Astorja

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Evo sem naložila slike in spisala našo dogodivščino 'na papir'.Preberete si lahko tukaj

Kot je že Mojca povedala sta bila z Astorjem v čertek na obisku pri nama z Rino.Pesjana sta se nanorela,naigrala..in res je zanimivo videt dva hiperaktivna bernčka na kupu  :P Nekaj slikic ostale pa v albumu


ujami me,ujami me... 


dve črni leteči bitji.. ;D


Astor:pazi se meee


Astor poskuša letet...Rina ga spremlja pri njegovem prvem poletu ;D

in še ena leteča..


Niso ravno najlepše(zarad svetlobe),ampak bo naslednič bolje  ;)

LP,
Nina




Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
No, jaz sem bila tudi do sedaj odsotna - tako, da šele sedaj izrekam ponovno dobrodošlico.
Urša in Nina - welcome back!  :o

Rožica: vidim, da ste uživali 100 na uro. Sploh Atos v tistem snegu - ko se vsaj zima nikoli ne bi končala.  ::)

Rinchy: madona koliko snega je bilo na Rogli!  :o Škoda pa, ker ste imeli takšne neprijetnosti z apartmaji. No ja - konec dober, vse dobro.
Btw: tista 2 slikci Rine in Astorja med tekom (kjer izgleda, da bo Astor poletel in kjer se Rina obrača z odprtim gobcem nazaj) sta me pa nasmejali skoraj do solz.  ;D Res dobro ujet moment.  :o


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
no še urša in atos vidva tudi dobrodošla nazaj  :). super slikce, atos je res pojava!

rondota so tile bernci popolnoma obsedli...čisto je nor nanje. danes se je hotel igrat z enim tukaj pri nas ampak nisem pustila, ker je tisti samec napadalec ko hudič, čeprav lastnica pravi, da je izjemno prijazen....ampak spregledala je to, da če vidi psa tako renči in se zaganja, da lastnice skoraj po zraku frči in pa še eno za njih očitno zelo majhno malenkost zagnal se je v mladička borderja, ki ga je prvič videl kar vum na njega...pa če ne bi bilo mene zraven bi ga pomoje kar za kosilo pomazal, ker una lastnica od bernca je rekla da se igra, uni lastniki si niso upali bernca odstraniti, mladič je spodaj vreščal in na koncu je imel pod gobčkom samo nekaj lukenj....in lastnica reče ja če se pa tko igra :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
njen oče pa pravi ah sej tud če se stepe kaj mu pa bo >:( >:( >:( >:( >:( >:(


lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Tudi mene jezi, ker je zadnje čase vedno več takih zgodb. Berni, ki naj bi bil prijazen do ljudi in živali, je pravi podivjanec. Tudi blizu nas je eden, ki je že napadel. Ne vem, kaj je krivo: dednost ali nepravi lastniki. Pomojem drugo bolj drži.

Irenchy, hvala za dobrodošlico ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Ne vem, kaj je krivo: dednost ali nepravi lastniki. Pomojem drugo bolj drži.
[
jaz pa pravim, da kot prvo dednost, potem pa mogoce nepravi lastniki, ker si pac zatiskajo oci, da je njihov pes mogoce agresiven in se ne obnasajo temu primerno.... >:(


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
jaz pa pravim, da kot prvo dednost, potem pa mogoce nepravi lastniki, ker si pac zatiskajo oci, da je njihov pes mogoce agresiven in se ne obnasajo temu primerno.... >:(

Tudi jaz bi rekla tako, kajti če pogledam svojega Astorja - v njemu zaenkrat nisem zasledila tudi trohice agresivnosti. Še zarenčal ni nikoli. In tudi vsi berniji kar jih poznam osebno so eni sami cukri. Zato si še toliko težje predstavljam agresivnega bernija.  ???


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Videvam kar nakaj bernijec.Tudi Aska jih je kar nekaj že spoznala in noben ni bil agresiven. Kakor jaz to pasmo poznam,  so to prvi dobrovoljčki, bo prej AM kako neumnost naredil kot berenček. Res pa to je odvisno ful od lastnikov. Kar je ful žalostno in potem nekateri mislijo , da so vsi taki. Zame so bernčki eni izmed najlepših pasem, Aska jih pa naravnost obožuje, mogoče bere moje misli ;) ;D ;D