Paritev, brejost, kotitev ...

Agnes · 10017

Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
: 05 Marec 2008, 15:56:07
Glede na vso vroco kri, prelito v zadnjih dneh v drugi rubriki, si drznem odpreti novo temo. Zanimajo me vase izkusnje o:

1. paritvi

Kako ste dolocili d-day?
Ste imeli kaksne tezave?

2. brejosti

Kako ste skrbeli za psicko med brejostjo?
Ste imeli kaksne tezave?
Kako ste vedeli, kdaj prihaja cas kotitve?

3. kotitev

Kako je potekala?
Ste imeli kaksne tezave?
Kako ste ukrepali ob morebitnih zapletih?

4. mladicki

O skrbi za mladicke sem ze dala link na clanek, a me vseeno zanimajo vase izkusnje.

Lp Neza

Los je car.


Jr.Maks

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
  • Maksi
Odgovori #1 : 08 April 2008, 21:08:29
Mene pa zanima,kdaj oz,koliko mora biti star pes,da je goden za paritev?Hvala za odgovore

Lp,Maks


melisa

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 10 Maj 2008, 07:54:55
Živjo!
Malce z zamudo, a vseeno...
Sem lastnica dveh bernskih planšarskih psičk. Leglo smo imeli že dvakrat.  ;D

1. paritev
Mi smo d-day določili vedno, tako, da smo prešteli dneve od prve gonitve in psičko parili nekje med 9. in 12. dnem gonitve. Takrat je psička najbolj godna in tudi pusti samcem, da jo naskočijo. To je čisto laična določitev primernega dneva.  ;)
Pri paritvi nismo imeli težav ne prvič, ne drugič, saj smo očitno izbrali tiste prave dneve.

2. brejost
Ko smo z ultrazvočno preiskavo potrdili, da je naša Melly breja, smo začeli malce povečevati količino obrokov. Od začetka še ne toliko, v drugi polovici brejosti pa je dobivala po tri obroke na dan. Opoldanski obrok je bil mlečni (skuta z rumenjakom, mlečni gres, mlečni riž,...), zjutraj in zvečer pa je dobila brikete z raznimi dodatki (tuna, jogurt, kuhano piščančje meso,...). Skozi brejost smo čisto normalno hodili na sprehode, le proti koncu smo sprehode skrajšali, saj Melly s svojim trebuhom ni mogla več tako daleč.  ;) Tudi med brejostjo nismo imeli nikakršnih težav.
Od 57. dneva od paritve smo bili ves čas "na preži", tiste dni smo tudi spali zraven nje, da ne bi slučajno zamudili poroda. Opazovali smo morebitne znake, ki bi nakazali začetek poroda (povišana telesna temperatura, krči, odklanjanje hrane,nemir,...). Naša Melly je bila pred porodom vedno nemirna, en obroke pred porodom je odklonila, tako, da smo takrat vedeli,da se začenja.  :)

3. kotitev
Kotitev pri Melly je potekala mirno, mladički so prihajali na svet v presledkih na eno do dve uri. Melly je za vse poskrbela sama, tako da ni bilo treba kaj pomagati, razen pri drugem leglu, ko je skotila dva mladička kar enega za drugim in je na prvega "pozabila" (medtem, ko je čistila naslednjega). Takrat sem mladička (ki je bil še ves v ovojnici) prijela z rokavicami in ga položila psički pred gobec, da ga je sama očistila. Pri prvem leglu pa se nam je zgodilo, da dva mladička nista zadihala, ko sta prišla na svet. Takrat smo ju masirali po hrbtu in kmalu sta zajokala. Drugih posebnih težav pri kotitvi nismo imeli, je bilo pa težko, saj  nam je pri prvem leglu od 9 mladičkov ostalo le 5. Dva sta se skotila mrtva, dva pa sta poginila v naslednjih dveh dneh, ki so najbolj kritični in odločilni za mlade kužke. No, v drugem leglu smo dobili kar 8 mladičkov in so vsi preživeli. ;D

4. skrb za mladičke
Tukaj bi bilo ogromno za napisati. Če na kratko povzamem:
1. teden: Samica skoraj vse postori sama. Mi smo le redno menjavali rjuhe v kotišču, vsakodnevno tehtali mladičke ter dobro hranili mamico, da je imela dovolj mleka. pri starosti dva dni, jim je veterinar odstranil slednike.
2. teden: Mladički so že odprli oči in ušeska. Še vedno smo jih redno tehtali, 10. dan po porodu smo mladičke in mamico razglistili. Zdaj smo jih že bolj jemali v naročje in navajali na dotike. Hranili so se še vedno samo z maminim mlekom.
3. teden: Poleg maminega mleka smo jim poskusili dati tudi hrano iz skodelice (mlečni gres, sesekljano meso). Redno tehtanje, božanje, navajanje na dotike, na različne šume in poke.
4. teden: v tem tednu smo mladičke ponovno razglistili. Začeli smo jih tudi dohranjevati. Tehtanje, igranje, božanje.
5. teden: Navajali smo jih na brikete (sprva smo jih namočili v mlačni vodi), navajali na imena. Tehtanje, igranje, božanje, navajanje.
6. teden: 3. razglistenje, ostalo enko kot v 5. tednu.
7. teden: postopno smo jih odstavljali od mamice, imeli so 4 obroke na dan. Peljali smo jih tudi z avtom. Navajanje na različne ljudi, otroke. Igranje, božanje.
8. teden: 4. razglistenje. Jedli so 4 krat na dan. Mladički so bili tudi tetovirani. Igranje, tehtanje, božanje, navajanje na ovratnico,...
Tukaj je prišel čas, da smo se od naših malčkov poslovili. Bilo je težko, ampak vedeli smo, da smo zanje izbrali dobre lastnike, zato nam je bilo malce lažje pri srcu.  :)

To so zelo na kratko povzete moje izkušnje z vzrejo, drugače pa bi lahko o tem pisala še ure in ure.  ;) :)

Pa še ena slikca mojih malčkov... ;D


Lp, Eva


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #3 : 07 Januar 2009, 19:58:04
Upam, da ni bilo napisano ampak mene zanima kako skrbite za mladičke še isto stotinko, oz.par sekund, ko se skotijo?
Jih je treba obrisati na rahlo?
Vem, da psica vse postori sama ampak v primeru, da ne.  ;)

Prosim, povejte čim več.   ;D  :-[

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


melisa

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 07 Januar 2009, 20:46:44
V primeru, da psica potrebnega ne stori sama, je potrebna naša pomoč. Nam se je to zgodilo pri 2. leglu in sicer zato, ker je psica skotila dva mladiča kar hitro enega za drugim in je pravzaprav na enega pozabila. Takrat smo ukrepali tako, da smo z gumijastimi rokavicami mladiča dvignili in ga položili psici pred nos, da ga je sama očistila. V primeru, da psica tega ne stori, moramo mi odstraniti ovojnico in mladička nato masirati, da zadiha. Seveda je vse lažje, če psica sodeluje.  ;)
Upam, da sem ti vsaj malo pomagala. :)

Lp, Eva


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #5 : 07 Januar 2009, 20:49:36
Hvala!  :-*
Sedaj pa me zanima kako ovojnico sploh odstranimo?  :-[
In pa kako mladiča masiramo.  :-[

Hvala!  :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #6 : 07 Januar 2009, 20:59:57
Ah, ne kompliciraj. Mladička obrišeš čimbolj do suhega s kakšno krpo (papirnato brisačko) in ga daš samici na seske. Po možnosti po lučko ali pa če je temperatura v sobi dovolj visoka. To je vsa umetnost.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 07 Januar 2009, 22:27:19
Včasih je kotitev zelo hitra (tako je bilo pri nas) in psica nima niti časa poskrbet za mladiče.
Jaz sem imela pripravljene brisačke, škarje in sukanec ter košarico - toplo obloženo.
Kako je potekalo?
Rojstvo, mladiča sem na hitro obrisala, še posebej nosek, preverila, če sam diha, ga dala psici na sesek. Vmes sem s sukancem prevezala popkovino, odrezala in to je to. Hop v košaro, je bil že naslednji na poti.
Če je mladič še v "vrečki", jo samo raztrgaš (čisto lahko je).
Masiraš nežno, a odločno.


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #8 : 08 Januar 2009, 17:12:30
Hvala Yo!  :-*
In pa tudi melisa.  ;)  :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 08 Januar 2009, 17:35:47
Kot je omenila Yo, je pomembno obrisati nosek in ustka, ki so ponavadi polna porodne vode. Če jo mladiček vdihne, ima težave z dihanjem, hitro se razvijejo težave, mladiček ne napreduje kot drugi oziroma umre v nekaj dneh.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 09 Januar 2009, 12:58:25
Sploh ni treba klomplicirati. ovojnico lahko raztrgaš kar s prsti (rokavice drsijo), popkovnico pa preprosto odščipneš. Popkovnico se prevezuje samo, če se zatrga in krvavi. Mladiču očistiš nos in usta in ga obrišeš z brisačo (ni treba biti preveč nežen). če se ti zdi da ima vodo v pljučih, ga obrneš na glavo (držati ga moraš dovolj trdno in tako da podpiraš glavo) in ga močno zanihaš - tako kot da bi ga hotela treščiti ob tla, da centrifugalna sila spravi vodo ven


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #11 : 09 Januar 2009, 19:16:41
Hvala,hvala.  ;)  :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...