Svetovno prvenstvo belgijskih ovčarjev 8.-11.5.2008

Urška · 21005

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Od 8. do 11. maja bo v Kočevju potekalo Svetovno prvenstvo belgijskih ovčarjev. Organizirano bo tekmovanje po programu IPO (Slovenijo bo zastopalo 6 tekmovalcev), mondioring, agility in razstava. Več informacij o poteku prireditve pa najdete na spletni strani http://www.fmbb2008.com/ .


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 21 Marec 2008, 13:38:33
Mi pridemo gledat!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 22 Marec 2008, 19:12:32
Jaz imam pa samo eno vprašanje:  šiperke so tudi belgijski ovčarji, zakaj torej ne morejo laufat agilityja in se razstavljat? A ima mogoče kdo odgovor na to vprašanje.


Lp, Ivana


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #3 : 22 Marec 2008, 19:30:20
Nimam pojma. Najboljše da to vprašanje zastaviš organizatorju!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 23 Marec 2008, 18:19:48
Citiraj
Jaz imam pa samo eno vprašanje:  šiperke so tudi belgijski ovčarji, zakaj torej ne morejo laufat agilityja in se razstavljat? A ima mogoče kdo odgovor na to vprašanje.

Mislim, da je razlog v tem, da šiperke uradno niso belgijski ovčarji in nikoli niso bile pod okriljem klubov za belgijske ovčarje v večini evropskih držav. Tako na svetovni razstavi v Bruslju 1995 kot na specialkah v Belgiji, na Nizozemskem, Italiji, Nemčiji, Češkem, Madžarskem, Slovaškem so bili vedno samo 4 belgijski ovčarji: malinois, laekenois, groenendael in tervueren. V preteklosti so sicer občasno v Franciji organizirali specialke, na katerih so sodelovali belgijski ovčarji in šiperke, ne vem pa če to še delajo.
Šiperke imajo v večini evropskih držav svoj lasten klub, v Nemčiji pa denimo šiperke spadajo v Klub za male pasme  http://www.kleinhunde.de/.

Lp,
Nati




Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #5 : 23 Marec 2008, 19:18:04
Slovensko Društvo prijateljev belgijskih ovčarjev je član svetovne organizacije belgijskih ovčarjev (FMBB), ki kot belgijske ovčarje priznava le omenjene 4 različice. http://www.fmbb.net/


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #6 : 23 Marec 2008, 19:36:35
Mislim, da je dilema schipperke  da ali ne, posledica nedoslednega prevajanja in pa nepozanvanja FCI standardov.
Naj razložim.
Belgija, kot država, ima štiri avtohtone ovčarske/pastirske pasme
1. Belgijskega ovčarja (originalno ime Chien de Berger Belge)
2. Schipperke.
3. Bouvier des Ardennes
4. Bouvier des Flandres (deli si ga z Francijo)

Belgijski ovčar pa je v dveh barvah (črna in rjava) in treh tipih dlake (kratkodlaka, dolgodlaka, resasta).
Glede na tip dlake pse pasme belgijski ovčar poimenujejo še:
- belgijski ovčar - malinois (kratkodlak, rjave barve)
- belgijski ovčar - laekenois (resast, rjave barve)
- belgijski ovčar - tervueren (dolgodlak, rjave barve)
- belgijski ovčar - groenendael (doglodak, črne barve).

Torej - če bi se organiziralo svetovno prvenstvo belgijskih ovčarskih pasem, potem bi morale nastopiti tudi schipperke, flandrijski in ardenski govedarji. Ker pa se organizira svetovno prvenstvo za belgijske ovčarje, pa nastopajo samo belgijski ovčarji. In - še drobni tisk - veliko ljudi je še bolj presenečeno ko ugotovijo, da se standard belgijskega ovčarja razlikuje samo po barvi in tipu dlake, vse ostalo pa bi morali biti enako...

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 23 Marec 2008, 22:40:55
In - še drobni tisk - veliko ljudi je še bolj presenečeno ko ugotovijo, da se standard belgijskega ovčarja razlikuje samo po barvi in tipu dlake, vse ostalo pa bi morali biti enako...
saj pri razstavnih linijah je  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #8 : 24 Marec 2008, 00:50:28
In - še drobni tisk - veliko ljudi je še bolj presenečeno ko ugotovijo, da se standard belgijskega ovčarja razlikuje samo po barvi in tipu dlake, vse ostalo pa bi morali biti enako...

Saj je, dokler ne želiš s psom delati  :-X


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4

Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #10 : 24 Marec 2008, 23:34:38
Saj je, dokler ne želiš s psom delati  :-X

Na kaj se pa to nanaša? Se vedno rada kaj novega naučim  :).



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 25 Marec 2008, 00:50:08
To, da gre vzreja pri določenih samo še v smer videza in se delovne sposobnosti popolnoma zanemarjajo. V preteklih letih sem obiskala kar nekaj tekem, celo svetovno belgijcev. Zadnjega ne-malinoisa sem videla pošteno delati leta 2003.

Pa da ne bo prihajalo do nesporazumov - zame je delo IPO, MR, KNPV, policija, vojska...


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 25 Marec 2008, 12:29:16
Švicarji so na IPO prijavili enega Tervueren  :o :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 25 Marec 2008, 12:41:35
Švicarji so na IPO prijavili enega Tervueren  :o :P


ki je najbrž po rodovniku dolgodlaki malinois  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


WolfSLO

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 25 Marec 2008, 14:57:17
ki je najbrž po rodovniku dolgodlaki malinois  :P

http://www.working-dog.eu/dogs-details/36997/Ulhan-de-Contrescarpe

v tretjem rodu pa ima res že malinoise  ;D

Kjer je red, svobode ni!


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #15 : 25 Marec 2008, 14:57:54
Se mi je zdelo  :).

Urška, dovolj sem v belgijskih krogih, da vem, da se na srečo še vedno najdejo pravi belgijci (pravi belgijec = deloven belgijec) v vseh različicah  ;D . Jih je pa res že malo težje najti, žal...

Sicer se pa motiš - ne rabiš imeti delovnih ambicij, da ugotoviš, da so šle različice belgijskega ovčarja malo sem, malo tja. Ne boš verjela, meni osebno najlepša malinovka je marsikomu grda ali v najboljšem primeru hudo čudna, ker ima 'totalno tervuerensko faco'. Mislim, kako si drzne  ::)... Res, žalosten paradoks.   

Drugače pa se svetovnega prvenstva s tervom (ne vem, ali je vedno eni in isti ali ima več psov, mislim, da sta vsaj dva) že kar nekaj let udeležuje tudi en Japonec, mislim, da je Yamaguchi. Sklepam, da gre za vsaj dva psa, ker sta na enem prvenstvu bila dva Yamaguchija s tervi, pa sta verjetno mož in žena (pojma nimam, kako vedeti, a je oseba moškega ali ženskega spola glede na ime  :-[ ).

Upam, da bo to svetovno prvenstvo po prvih komplikacijah dobro uspelo in da se ga bova tudi midva lahko udeležila kot tekmovalca, se že prav veselim  :).



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #16 : 25 Marec 2008, 15:01:56
Mi pridemo gledat, ker se ena moja prijateljica tudi udeleži tega tekmovanja ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 25 Marec 2008, 15:04:48
http://www.working-dog.eu/dogs-details/36997/Ulhan-de-Contrescarpe

v tretjem rodu pa ima res že malinoise  ;D
ja ene 70 % rodovnika V četrtem so takorekoč vsi malini 90 % , v petem al pa šetem pa res vsi 100 % :D
ma dej no- sej vidiš po sliki,da je to ta dlaka, ki je "kao tervurenska"  8),
 še dva cm pa bi bil moj Drim tud tervuren  :P.
To je samo inzuht mal bol kosmatih malinov, ne pa tervurni  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 25 Marec 2008, 15:49:16
Se mi je zdelo  :).

Urška, dovolj sem v belgijskih krogih, da vem, da se na srečo še vedno najdejo pravi belgijci (pravi belgijec = deloven belgijec) v vseh različicah  ;D . Jih je pa res že malo težje najti, žal...

Sicer se pa motiš - ne rabiš imeti delovnih ambicij, da ugotoviš, da so šle različice belgijskega ovčarja malo sem, malo tja. Ne boš verjela, meni osebno najlepša malinovka je marsikomu grda ali v najboljšem primeru hudo čudna, ker ima 'totalno tervuerensko faco'. Mislim, kako si drzne  ::)... Res, žalosten paradoks.   

Drugače pa se svetovnega prvenstva s tervom (ne vem, ali je vedno eni in isti ali ima več psov, mislim, da sta vsaj dva) že kar nekaj let udeležuje tudi en Japonec, mislim, da je Yamaguchi. Sklepam, da gre za vsaj dva psa, ker sta na enem prvenstvu bila dva Yamaguchija s tervi, pa sta verjetno mož in žena (pojma nimam, kako vedeti, a je oseba moškega ali ženskega spola glede na ime  :-[ ).

Upam, da bo to svetovno prvenstvo po prvih komplikacijah dobro uspelo in da se ga bova tudi midva lahko udeležila kot tekmovalca, se že prav veselim  :).

Kolikor sam vem ima Yamaguchi samo malinovce.

A bosta tekmovala v Show-u???


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #19 : 25 Marec 2008, 20:16:17
IgiS, ne me za pirhe lovit, ampak sem skoraj 100%, da je edini terv, ki se ga spomnim s seznama prijavljenih že nekaj let, od nekega Yamaguchija. Bom poskusila stauhat štartno listo prejšnjih let, čeprav sem zdajle na hitro probala pa sem ga našla s tremi različnimi psi, ampak vsi malinovci, grrrrr. Bom že našla...

Če bo vse po planu, se bo Črna Smrt razstavljala in tekmovala v agiju  :).



ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #20 : 25 Marec 2008, 20:58:32
mogoče z svojim malinojem pridem na raztavo, če bo čas in pa seveda navijat za PURNATA.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #21 : 26 Marec 2008, 08:51:55
V začetku leta sem imela dober namen prit pogledat in celo pomagat.
Sedaj pa so načrti spremenjeni in bom v tistem času na dopustu v Parizu. Vseeno pa bom držala pesti za vse naše tekmovalce  ;D.


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 26 Marec 2008, 11:49:17

Tudi jaz upam, da mi bo uspelo iti malo pofirbcat belgijce v Kočevje. Predvsem bi rada videla in prečohala kakšnega luštnega laekna prijetnega značaja.

Ko smo že pri delovnih psih, pa je bil med laekenoisi doslej najuspešnejši Quichot van de Duvetorre, ki je bil prvak Belgije v delu in v lepoti.
http://www.laekenzine.com/gallery/quichot-vd-duvetorre.html
Njegov sin Xwoest van de Duvetorre je prav tako opravil IPO 3, njegov vnuk Zorax van de Duvetorre pa je bil evropski in svetovni prvak v lepoti.








deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #23 : 26 Marec 2008, 12:08:20
Nati- lakenoisi so itak tako grdi, da ni čudno, da je lahko pes, ki se razatavlja tud  prvak v delu  :P ( ;) )

drugač pa resno , ja- sem že videla osebno odlične, tud na  na svetovnem belgijskem. In niso bli scufani malinoisi po rodovniku :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 29 April 2008, 08:51:29
Vljudno vabljeni vsi, ki jih zanima tekmovanje psov po programih IPO, Agility, Mondio Ring in razstava na ogled 14. svetovnega prvenstva belgijskih ovčarjev v Kočevje in Ribnico. Čaka vas 100 psov po programu IPO, 125 psov, ki tekmujejo v Agility-ju, 20 Mondio Ring tekmovalnih parov in 25 razstavljavcev. Poleg ogleda tega izjemnega dogodka boste lahko kupili oblačila in opremo za vas in vašega psa znanih svetovnih proizvajalcev!

Izvleček iz programa:
Petek 09.05. 2008
07.00h
Začetek tekmovanja po predvidenem urniku IPO
09.00h – 09.14h
Otvoritev Agility
09.15h – 19.00h
Začetek tekmovanja po predvidenem urniku Agility

Sobota 10. 05. 2008
07.00h
Nadaljevanje tekmovanja po predvidenem urniku IPO
09.00h
Nadaljevanje tekmovanja po predvidenem urniku Agility
08.00h (Ribnica!)
Začetek tekmovanja po predvidenem urniku MondioRing
09.00h
Začetek tekmovanja po predvidenem urniku Razstava
20.00h
Gala večerja z zabavo

Nedelja 11. 05. 2008
07.00h
Nadaljevanje tekmovanja po predvidenem urniku IPO
09.30h
Nadaljevanje tekmovanja po predvidenem urniku Agility
08.00h (Ribnica!)
Nadaljevanje tekmovanja po predvidenem urniku MondioRing
16.00h
Mimohod reprezentanc, defile prvakov in zaprtje svetovnega prvenstva

več na www.fmbb2008.com

LP
Igor


1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #25 : 01 Maj 2008, 14:10:03
ojla :)
 Nekaj zanima. sicer glede belgijcev nimam pojma,ampak z veseljem kaj novega izvem.
Kaj je mondioring?
hvala za odgovor
caw



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #26 : 02 Maj 2008, 21:47:02
Haj!

Mene pa zanima, če lahko pridemo gledati skupaj s svojimi psi, oz. če je psom, ki ne tekmujejo dovoljen vstop?

lp

maja

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #27 : 02 Maj 2008, 21:54:30
Tudi jaz upam, da mi bo uspelo iti malo pofirbcat belgijce v Kočevje. Predvsem bi rada videla in prečohala kakšnega luštnega laekna prijetnega značaja.

Laeknica, ki je na hrvaškem, je ful luštna in zelo zelo tipična. Mislim, da jo je Melinda prijavila.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #28 : 06 Maj 2008, 23:26:51
Jutri in v četrtek se bodo zvrstili uradni treningi reprezentanc, v četrtek ob 19h pa bo žrebanje štartnih številk.


Canis

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 08 Maj 2008, 06:45:01
Mislim, da na internetni strani ni te informacije (oz. je ne najdem).

Kje naj bi se v Kočevju prvenstvo odvijalo?