Kako rešiti psa, ki se duši?!

Taj · 7679

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
: 05 April 2008, 18:38:23
Odpiram novo temo, ker me zanima kako pravilno ukrepati v primeru, ko se kuža duši, oziroma se mu zatakne hrana?
Mislim, pa da bodo morebitni odgovori lahko pomagali tudi komu drugemu, saj do česa takega, na žalost lahko pride zelo hitro!


Danes se je pri nas to zgodilo. Taju se je zataknil priboljšek (Milk drops) in ni in ni mogel priti do zraka!
Prvo sem ga potolka po hrbtu in ker se ni nehalo in nikakor ni mogel priti do sape, sva ga z očetom iz sedečega položaja, spravila v stoječi, se pravi, da je vstal in se nagnil malo naprej. Potem ga je oče tolkel po hrbtu (ne premočno) jaz pa sem ga stiskala za trebuh, se pravi smo izvedli to nekako tako, kot se to počne pri človeku. In po našem ustrajanju je le nekako izkašljal tisti priboljšek in prišel do zraka.

Kako živčna in zelo prestrašena sem bila ob tem, mi pa verjetno ni treba razlagati.


Torej zanima me, kako pravilno ravnati v takih primerih?


Lp
Tina



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1 : 05 April 2008, 19:28:14
Ne vem, če je to ravno pravilno, samo se je to Mikeu že naredilo in smo samo enostavno mu gobec odprli, in nekako potegnili priboljšel ven. No ni ravno enostavno, ker je bila moja sestra malo pogrižena, ker jo je Mike v paniki malo šavsnil :-\ :)

Lp



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 06 April 2008, 20:12:41
Ne vem, če je to pravilno, ampak jaz bi ga dvignila za zadnje noge v zrak. To sem se spomnila zato, ker se je pri nas pred leti utapljala deklica in jo je tako rešila zdravnica.



Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 06 April 2008, 21:23:53
Če kuža lahko diha in je pri zavesti, ga peljemo k veterinarju.

Če kuža omedli in ne more dihati, ga položimo na bok, glavo navzdol, odpremo mu usta in s prsti odstranimo tujek. Nato mu nudimo umetno dihanje in masažo srca, če je potrebno.
V primeru, da se tujka ne da zlahka odstranit, ne segat s prsti v žrelo, ker ga boste potisnili še globlje! V takih primerih se tudi pri psih  lahko izvaja heimlichov manever (Tina, nekaj podobnega sta naredila z očetom  ;)). Psa primeš od zadaj okrog pasu (najlažje je, če ga daš v naročje, tako, da je s hrbtom obrnjen proti tebi). Pest ene roke si objameš z drugo roko in jo nasloniš pod prsno kost (tam, kjer se stikata skrajni spodnji rebri) in 4-krat na hitro pritisneš navzgor IN navznoter. Če tujek  izskoči, potegnemo kužkov jezik ven in očistimo gobček, tj. odstranimo tujek. če tujek ne gre ven, pa psu damo 5 vpihov ''usta na nos''. Tudi majhna količina zraka je pomembna!
Po vpihavanju psa udarimo s peto dlani na hrbtu med lopaticama. Spet preverimo, če je tujek prišel do ust. Če ni, ponovimo heimlicha, nato preverjanje/ odstranitev ter po potrebi vpihavanje in ''trepljanje''. Ponavljamo, dokler tujek ne izstopi. Ko izstopi, preverimo dihanje in srčni utrip, če je potrebno nudimo umetno dihanje in masažo srca. Po uspešno opravljanjem oživljanju pa do veterinarja!

Smo ravno zadnjič imeli tečaj reanimacije (za ljudi), pa sem potem šla brat še za kužke  :-[. Bi se pa z veseljem udeležila kakšnega tečaja prve pomoči našim ljubljenčkom...

Lp.

+1



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #4 : 07 April 2008, 12:54:26
Ch - najlepša hvala za tole super obrazložitev, tole si je pa vredno dobro vtisniti v spomin! :-* :-* :-* :)


*Star* in Karmen - tudi za vajini dve možnosti sem slišala, da sta bili pri nekaterih primerih uspešni. :)


Lep pozdrav,
Tina



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 08 April 2008, 12:54:28
Ne vem, če je to pravilno, ampak jaz bi ga dvignila za zadnje noge v zrak. To sem se spomnila zato, ker se je pri nas pred leti utapljala deklica in jo je tako rešila zdravnica.

tudi jaz bi se najprej spomnila psa obrniti na glavo, glede na to, da imam tudi majhnega psa do 5 kg. me zanima, ali obstaja ob tem kakšna nevarnost poškodbe?
nekoč sem nekje brala, da bi se naj utopljeno mačko reševalo na način, da se jo prime za rep in jo zavrti v zraku kot nekakošno 'centrifugiranje'. je to 'mit' ali resnična metoda reševanja? seveda pa si ne predstavljam, da bi tako reševala psa, ker bi mu verjetno ob tem izpulila rep...



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 April 2008, 13:03:12
Mačko se "centrifugira", ja, samo jo primeš za noge, ne za rep  ;)


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #7 : 08 April 2008, 13:14:27
Tole si pa super napisala Ch,hvala  :-*  :-*  :-* 8)



Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 11 April 2008, 11:34:59
Hvala, punce  :-[. Nam vsem želim, da nam ne bo treba kdaj tega v praksi uporabit.




Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 11 April 2008, 11:47:41
Ravno pred parimi dnevi sem brala clanek o gasilcu, ki je iz gorece stavbe resil psa in ga ozivljal tako kot ozivljajo ljudi, ker pac ni imel tecaja za pse. Kuzka mu je uspelo resiti z umetnim dihanjem in masazo srcka, je imel pa vec prakse z ozivljanjem ljudi kot obicajni ljudje. Jaz si, na primer, ne bi upala ozivljat cloveka, ceprav sem naredila izpit za prvo pomoc (so nam celo na tecaju rekli, da v praksi lahko naredimo vec skode kot koristi, ce ozivljamo narobe). Super bi bilo, ce bi obstajal kaksen dober tecaj prve pomoci za domace ljubljencke - vedno upas, da tega ne bos potreboval, ampak je ze fino bit pripravljen na vse.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 11 April 2008, 11:58:51
Sem nasla stran: na njej je nekaj clankov in videov o ozivljanju psov, ce koga zanima - je tudi video demonstracija ozivljanja, kar se mi zdi zelo uporabno:
http://www.squidoo.com/cprfordogs



Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #11 : 11 April 2008, 12:10:10
Veš, kako je...Vsaka izgubljena minuta pri človeku pomeni cca 10% manjšo verjetnost, da bo preživel brez posledic. Če ni odziven, ne diha (pulza laiki ne preverjamo več, znaka srčnega zastoja sta nezavest in odsotnost dihanja), pokličemo 112, urgenca pa mora še prit do kraja, kjer je ta oseba. Dobro je, da oživljanje izvajata dva (tako pri človeku kot pri večjem psu). Za ljudi je pravilo 30 stiskov na prsni koš (sredina prsnice, peta dlani itd., frekvenca 100 stiskov na minuto), sledita 2 vpiha in ponovitev. (Zdaj je pri nas marsikje na javnih krajih že nameščen avtomatski defibrilator, ki ima prednost pred vsemi ostalimi ''laičnimi'' postopki. Njegova uporaba je enostavna, glasovno te vodi skozi ves proces. Meni se zdi super zadeva.)
Pri kužkih je zadeva malenkost drugačna. Frekvenca stiskov pri masaži je tudi nekje 80- 100 stiskov na minuto (več pri manjših psih), masira se ob strani prsnega koša (kuža leži na boku, na desni strani). Če prvo pomoč izvaja ena oseba, vpih skozi nos (gobček) sledi 5-im stiskom, če pa 2 osebi, sledi vpih 2-3- em stiskom.

Tudi mene je bilo včasih ful strah misli na kakršnokoli oživljanje. Ne vem, kako bi reagirala v resnični situaciji, a strah se manjša s tem, ko se ''izobražujem'' o tej temi. Najbrž bi danes ohranila dosti bolj mirno glavo kot pred leti...
Nam so izvajalci tečajev poudarili, da je vsak stisk/ masaža srca pomemben, ker požene vsaj nekoliko krvi po obtoku in vsak vpih dragocen, ker dovede vsaj nekoliko kisika. Morebitne poškodbe vratne hrbtenice pri človeku ali zlom rebra (pri človeku ali psu) sta sicer posebno poglavje, a (zelo kruto ponazorjeno, vem) mrtvecu cela rebra ne bodo dosti koristila.

Dobri tečaji prve pomoči za domače ljubljenče pa bi bili seveda super, tu se strinjam s tabo, Xsara. ;)

Lp.

Ps: grem zdaj čekirat dano spletno stran.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 11 April 2008, 12:30:43
saj v resnici jaz sama zase ne verjamem, da bi lahko samo stala zraven in cakala. dvakrat se mi je ze zgodilo, da sem bila v situaciji, ko je nekdo potreboval prvo pomoc: enkrat je gospod dihal, zato smo ga dali v polozaj za nezavestnega in poklicali resilca, drugic pa je slo za odtrganino in sem tudi pomagala po najboljsih moceh. v bistvu sem hotla rect, da je pomembno te stvari dobro poznat, ker v stresu mogoce tudi nekdo, ki pozna teorijo, odreagira raztreseno. tako da je fino stvar res obvladat.