Kako psa odvaditi kroženja okrog vodnika?

Dina · 1114

Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
: 24 April 2008, 12:05:49
Živjo
Mogoče je naslov malo čuden, vendar ne vem kako naj drugače poimenujem to vedenje Smiley Psička nas namreč dobesedno pase Smiley Ko smo na sprehodu in je na vrvici in opazi, da gre hitreje od mene ali jo na to sama opozorim ne počaka ali pride nazaj po levi strani, temveč vedno naredi krog okrog mene in se spravi ob mojo levo nogo (ala poleg). Če se prosto sprehajamo, ni pod vplivom nobenega povelja vedno kroži okrog mene - isto če je spuščena. Če je zunaj več članov družine se njen "pašni krog" poveča in kroži okrog vseh nas. Kako naj jo tega odvadim?

Lp

...sledi svojim sanjam


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 24 April 2008, 12:48:23
Zakaj pa bi jo tega odvadila? Večina ovčarjev ima tendenco kroženja okrog svoje 'črede', prave ali provizorične, in glede na tvoj opis Dina počne zelo podobno kot moja Črna Smrt. Meni se zdi to pravzaprav zelo zabavno in simpatično, ker vsaj do ljudi ni pri tem nikoli vsiljiv (svoja dva najboljša pasja prijatelja pa včasih tudi bolj očitno (fizično) usmerja  >:D ). Glede na to, da nimaš pasme, ki bi imela generalno gledano večje težave s tem, ne vem, zakaj bi jo tega odvajala, saj ne počne nič škodljivega. Drugi, bolj ... 'fanatični' ovčarji pa lahko razvijejo pravo fiksacijo, ki je pa daleč od prijetnega in tisto je pa res treba bremzat - fiksiranje drugih psov in živali, grizenje nog, ščipanje drugih psov, pasenje vsega, kar se premika (noge, golobi, listi v vetru)...

Ker sklepam, da stvar niti približno ni tako daleč, ne vem, zakaj bi to vedenje skušala spreminjat; izbrisala ga tako ali tako ne boš, ker je v njenem gentskem zapisu (to je tako kot bi od bigla pričakovala, da v gozdu ne bo dal nosa na tla); dokler ni moteče in/ali škodljivo njej in drugim se mi ga zdi nesmiselno izkoreninjat, glavno, da ga nadzoruješ...



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 24 April 2008, 13:05:31
Stvar je taka - kadar nima nobenega povelja npr. poleg je ok. Ali pa če gremo kam kjer je spuščena in kroži okrog mene. V tem smislu ni moteče. Je pa moteče, ko jo učim poleg in ko sama vidi, da je preveč pred mano ali pa jo na to opozorim se ne ustavi ali pride nazaj po levi, ampak gre vedno okrog mene na levo. Isto pri odpoklicu,  se ne usede pred mano ampak naredi en krog ali dva, potem pa pride. Tudi doma ves čas kroži po terasi in nadzoruje svoje ovčke (se pravi mene in ostale člane družine). Ampak kot sem rekla to na splošno ni moteče, razen v primeru, da pasenje vključuje v vaje, kjer to ni predvideno.

...sledi svojim sanjam