Kraševec, kraški ovčar [Karst Shepherd Dog]

**Jackie** · 455179

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #540 : 28 Avgust 2009, 19:33:13
Mihaela- čestitke za B-Bh  :) midva z Gromom sva naredila zaenkrat A, jeseni pa še B-Bh. Mi smo imeli grozne pogoje, izpiti so se odvijali po najhujši vročini, tako, da je tudi Grom temu primerno poiskal senco, kot 90% drugih psov... Sicer pa je sodnik lepo upošteval to, in smo naredili vsi, kljub temu, da so nam psi namesto na odpoklic bežali pod drevesa in k vodi  :-\ Sicer se pa strinjam s tabo  ;)

Gala-V, še eno vprašanje za nadaljnje debatiranje. Zakaj naj kraševec ne bi bil primeren za obrambo?  :)



katjab

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #541 : 28 Avgust 2009, 21:47:37
Živjo, živjo moji KRAŠKOLJUBI!!
Jaz pa pošiljam nekaj slikic mojih 8 dni starih babnic! Danes so že na dvakratni teži, v primerjavi z dnevom kotitve!!
Se vidimo v Trbovljah. Že komaj čakam, da bom lahko govorila samo o kraškotih!



Čajka

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #542 : 29 Avgust 2009, 09:38:19
Medvedka - tisti članek je potem članek v Poletu, ki se ga napisala jaz. Sem ga še enkrat prebrala pa res ne vidim kje je govora o kakšnem dominantnem psu. Je pa res da vedno poskušam pisati realistično in psa predstaviti v kontekstu njegovega izvora (pastirski pes). Kraški ovčar je čuvaj in družinski pes.  Brezveze je da predstavljamo kraševca kot neko mico maco ki nikoli ne zalaja. Po drugi strani pa ravno v tem članku pišem kako je ob ustrezni socializiaciji in pristopu kraševec lahko zelo umirjen, predvidljiv, vodljiv in obvladljiv - in kar je najbolj pomembno (zdaj bom zgubila objektivnost  ::) ) najboljši pes na svetu . Pomembno je da vsak nov lastnik ki dobi kraševca točno razume da je to (bil) pastirski pes,  ki pa se ga da krasno vključiti v urbano okolje, družinsko življenje.

Trbovlje - pliz poskrbite da boste/bomo vsi skupaj. Upam, da se ne bo znašel vsak na svojem koncu.

Kraški ovčar je redka in ogrožena slovenska pasma. V Društvu ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev Slovenije se združujemo tisti, ki želimo kraševcu pomagati pri razvoju in obstoju. www.dlvkos.si


Medvedka

  • *
    • Prispevkov: 333
    • Točke: 0
Odgovori #543 : 29 Avgust 2009, 11:42:45
Ja, bo najbrž res v Poletu  :) Kot pravim, članek je bil super, se pa opravičujem če sem kaj pobrkala  ;D

lp!


~Tina~

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
  • Hajdi
Odgovori #544 : 30 Avgust 2009, 16:54:20
Mihaela- čestitke za B-Bh še od mene!

Trbovlje- upam, da ste se vsi dobro odrezali! ;D

Naša mala biba pridno raste! Pri 11 tednih ima tako 38cm in prb. 7kg. Vsak dan se nauči česa novega (to pomeni tudi česa, kar ni najbolje). Tako je naprimer videla, ko je naša muca tekla čez gredo z rožami in to je sedaj najboljše kar obstaja! >:( Trenutno se učiva povelje "pusti", ki nama kar lepo uspeva (to se vidi predvsem na sprehodih). Na sprehodih pa ima tudi odličen odpoklic. Če jo pokličeš takoj priteče, tudi če je daleč zadaj.
Čez noč sploh ni nobenih težav. Včeraj pa se prav tako ni bala nevihte (dež, grmenje, bliskanje).
V nedeljo imamo tudi uvodni sestanek za pasjo šolo. Obiskovali bomo KD Zgornje savinjske doline, pod vodstvom Dominika Hrovata.

Danes dopoldan pa smo imeli mali fotošuting, ki je pomoje odlično uspel! ;)

Ena njenih najljubših igrač -listje od koruze  :)

Gospodična  :P

S šefico  :D

Manekenka z dolgimi tacami  ;D

Predskok na mene...

...in na meni

Ko pa sem prinesla priboljške, se je začelo oblizovanje  :D



Prostor


En tak lep "sedi" :)

Pa še "tačko" :P


Uživajte!
Tina & Hajdi

Ne obstaja psihiater, ki bi vam pomagal kakor pes, ki vam poliže lice!
http://miki-piki.moj-album.com/
http://www.dlvkos.si/


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #545 : 30 Avgust 2009, 18:41:26
Tina, zelo lepe slike, Hajdi mi je zelo, zelo všeč  :-* Zelo lepo glavo ima  :)
Pa super, da se tako lepo ujamete, srečno v mali šoli!  :)


katjab- ful lušne male bibe  :o

Nekaj današnjega Groma (že dobiva dlako nazaj :-*):







Lp  :)



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #547 : 30 Avgust 2009, 19:02:38
Čestitke vsem  :-*



mihaelaper

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #548 : 30 Avgust 2009, 19:19:20
Punce hvala za čestitke.Danes je bilo zelo lepo v Trbovljah,bilo nas je kar veliko smo se načakali do onemoglosti,ampak je bilo vseeno lepo.Midva sva dobila prvi CAC,BOB pa je dobila Bara od g.Krena.  
 Zina ali z Gromom ne bosta več hodila na razstave?  Pozdrav M&F



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #549 : 30 Avgust 2009, 19:25:06
 
 Zina ali z Gromom ne bosta več hodila na razstave?  


Bova šla še na kakšno sem in tja  :) ;)

Čestitke Faustu za CAC, a je bil še kdo v njegovem razredu?  :)



mihaelaper

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #550 : 30 Avgust 2009, 19:47:58
Da bratec Falko.



Čajka

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #551 : 30 Avgust 2009, 20:51:03

HOjla - še moj prispevek iz Trbovelj. oz. še prej

KatjaB - komaj čakam da bodo tvoje bejbike še malo zrasle...videti so res lušni štrukleljčki....na še nvoe  slike pa kot si že danes rekla lahko računamo   :-*

Hajdi  je pa res lepotička, upam da se nam kmalu pridružite na razstavah...fotošuting je uspel

Zelo lep fotošuting tudi od Groma. Res mu nazaj raste dlaka. Pridete v Celje Jackie ? TO je še en mesec...tako da do takrat verjetno že nazaj v dlaki.

Celje - prijava do 10. septembra ! Ne pozabite 


Sicer pa je bilo danes v Trbovljah res lušno. Imeli smo kar nekaj debitantov - med drugim tudi našo Gašo Vršniško ki je dobila zelo perspektivno pa tudi v komunikaciji z drugimi psičkami in predvsem bratcem Gromom Vršniškim je dobila ODLIČNO!  :)

Edino ena stvar  - mislim, da bi vseeno morali bližje ringu - da bi bilo bolj na voljo obiskovalcem...Se mi zdi da tako izpademo kot da se hočemo držati posebej....koncec koncev pa pridemo na razstave tudi zato da naredimo malo reklame za te naše kraškote- zato imamo tudi brezplačno vstopnino. 

Najprej lepa glavica od Bora (sin od Čane in Arona)




Potem pa Gromov soimenjak - Grom Vršniški




Pa Vršniški kvatro: 




Kamengorski trio:



Najmlajša (prešvercana) udeleženka Histra



Pižmohtov letošnji "tamal"



Odličen izkorak Gašinega drugega brata Genija V



Faustov zmagovalni pogled



Tudi Falko ni od muh



Očka naših mladičkov - Frodo Srednjedravski




Debitantka Sena, ki je tudi pokazala zelo lep izkorak



Druge slike pa:

http://razstave-dlvkos.moj-album.com/













Kraški ovčar je redka in ogrožena slovenska pasma. V Društvu ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev Slovenije se združujemo tisti, ki želimo kraševcu pomagati pri razvoju in obstoju. www.dlvkos.si


~Tina~

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
  • Hajdi
Odgovori #552 : 30 Avgust 2009, 21:31:42
Čestitke vsem!  ;D  :o
Zgleda, da ste se res imeli zelo lepo!
Hajdi pa bo seveda prišla na kakšno razstavo, ampak je sedaj še malo premajhna! ;) Čeprav se že učiva, da pokaže zobe, lepo stoji ipd. :)

Lp, Tina


Ne obstaja psihiater, ki bi vam pomagal kakor pes, ki vam poliže lice!
http://miki-piki.moj-album.com/
http://www.dlvkos.si/


Čajka

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #553 : 31 Avgust 2009, 20:51:49
Kok sem priskumuknjena. Sem pisala "naša Gaša" mislila sem pa "naša Gala". Kao naša iz foruma. No sej naše so vse ...:-) !!  Gala V - hej hej. si kaj opečena? Jaz sem spet kot kuhan rak  :-[


Kraški ovčar je redka in ogrožena slovenska pasma. V Društvu ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev Slovenije se združujemo tisti, ki želimo kraševcu pomagati pri razvoju in obstoju. www.dlvkos.si


katjab

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #554 : 31 Avgust 2009, 21:18:25
Evo, najnovejše fotkice.
U Trbovljah je bilo res lepo, škoda, ker nisem mogla ostati dlje.

Uživajte!



Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #555 : 01 September 2009, 14:42:11
Na tisto od prejšnjega tedna - verjetno plenski nagon. Sicer pa, kako je z obrambo in pastirji na splošno, glede na to, da naj nekaterih pasem v to smer niti ne bi (legalno) šolali?

Mene je na srečo specialka izučila, da se obvezno pride z zalogo faktorja 30+.  :D In sem se tam veselo napacala, žal pa mi je asistent ušel in sem se sama napackala po hrbtu, tako da sem se prigarala par flekov, ampak nič hujšega.  :)  Škoda, da nisi rekla, da nimaš kreme, bi ti jo lahko kaj odstopila.  ::)

@ katjab & čajka: lahko bi se dobili kar ob ogledu malih štrukeljčkov!

Sem si pa namesto opeklin v sodelovanju z "gremlino" pridelala kar nekaj odrgnin. Ampak sem danes že napredovala do te mere, da si lahko operem roke v topli vodi. Včeraj sem imela še čisto otečene in odrgnjene roke, kar pa me je izučilo in bom naslednjič prinesla set različnih povodcev, predvsem tistih močnejših, ki se jih da bolj normalno držat. Namreč nisem predvidevala takega "norenja" in sem šla od doma z njenim "baby povodcem", ki me je 4 ure drgnil po rokah. Žal sem imela obe roki na polno zasedeni, tako da nisem naredila skoraj nobene slike, pa še tiste so bolj slabe. So bili pa mladički res luškani in prav lepo je bilo videt kraševce vseh starosti.

Kar se lokacije tiče, je res imela to slabost, ampak tudi kakšno prednost. Drugič bi se mogoče morali zmenit, da prvi pride nekdo, ki bi znal izbrat pravo mesto.

Drugače sem bila pa zelo zadovoljna z Galo. Je lepo pustila pregledat zobke (MZ jih je sam pogledal) in tudi drugače je bila pridna.
So se pa babnice (Gala, sestrica Gaša in mala Sena) prav super nadivjale, pa tudi kakšen dečko se je pridružil za krajši čas. Sicer so si te tri lepotičke neumorno delile slino po bučah, tako da smo imeli kar nekaj dela z odstranjevanjem le-te.  ;D
A tisti ta simpatičen bratec, ki je bil zraven je bil Grom? Ta je bil tudi na specialki, zgleda pa taka ful prijazna, nežna, kosmata duša.  :-*  Ful simpatičen pa mi je bil tudi Frodo S., mislim, da imam še celo eno njegovo slikico.

@tina: Hajdi je res luškana žverca! Mi je všeč, da je "črnogobčna".  ;D  Živalce pa res zelo hitro povzamejo kakšne navade od svojih starejših vzornikov. Ravno danes zjutraj sem se spomnila, kako je naš prejšnji kuža na sprehodu opazil vrstnika, ki je po veliki potrebi kopal z zadnjimi tacami. Moj ga je z velikim zanimanjem opazoval in se odločil, da se bo tega tudi sam naučil. Seveda mu do konca življenja ni ratalo opravit velike potrebe brez tega rituala.  :D Drugače pa znajo kraševci (in seveda tudi ostali) super "vrtnarit" tudi brez vzornika. Pri nas imamo vsak grmiček posebej ograjen, ker brez ograde prav nobeden ne preživi dneva.  :)
Mala šola pa bo še posebej za Hajdi cel žur, sploh ko bo spoznala še ostale male grizlije.

@jackie: Tista "kopel" v kateri se hladi Grom pa prav dobro izgleda.  :o

A bo Celjska razstava na prostem ali notri? Kolikor sem razumela, bo potekala v soboto in nedeljo, kateri dan se bolj splača priti? Oba dneva mi ne bo zneslo. Mi pa mogoče uspe priti v Vrtojbo dva dni zapored.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #556 : 02 September 2009, 17:41:45
Kok sem priskumuknjena. Sem pisala "naša Gaša" mislila sem pa "naša Gala". Kao naša iz foruma. No sej naše so vse ...:-) !!  Gala V - hej hej. si kaj opečena? Jaz sem spet kot kuhan rak  :-[


Blondinke pač  >:D  :P Mene se pa skoraj nič ne prime, razen iz Velike Planine sem odnesla "zdravo" rdečico  :P


Grom, Kana in "palčke"  ;D


Glede obrambe, se mi kraševec konstitucijsko zdi primeren, prav tako karakterno, saj gre konec koncev pri obrambi predvsem za kontrolirano agresijo. Stabilen karakter, dobro izbrani starši, dobro vodstvo in izkušen vodnik bi po moje bili dobra kombinacija tudi na tem področju... Ampak, zaenkrat so tole samo fantazije  :) Mislim, da je zaenkrat bolj pomembno že v osnovno šolanje spraviti kraševca, ko bo pa to doseženo, bomo pa gledali naprej  :)

V Celje ne prideva, ker grem jaz v Amsterdam in ni šans da dam Groma v kakšen drug handling  :P ;D


Lp



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #557 : 02 September 2009, 17:43:09
Skoraj bi pozabila!
katjab- cukri 3  :D



~Tina~

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
  • Hajdi
Odgovori #558 : 03 September 2009, 16:58:45
katjab- cukri 3  :D

Se 100% strinjam  :D

Mi uživamo sto na uro! Hajdi je res čisto vsak dan boljša! :P
Všeč mi je, kako lepo se je navadila, da je pridna, ko smo mi v šoli in službi. Zjutraj, ko gre v pesjak sicer malo komentira s tistim njenim godrnjanjem, ampak ko nas vidi, da odhajamo se takoj umiri.
Vsi pa nestrpmo čakamo nedeljo, ko bomo našo malo vpisali v malo šolo! :o
Včeraj zvečer smo šli (tako kot vsak večer) na enourni sprehoh in kerj e Tina s sabo vzela fotoaparat je nastalo nekaj slikic!

Čakanje, da se vsi pripravijo  ;D


Pa smo šli  :P


Že takoj na začetku smo obiskali tri konjske lepotce, ki jih je Hajdi z veseljem pozdravila  :)


Opazovanje konjev


Potem pa smo nadaljevali našo pot





Na koncu pa smo srečali še angleškega koker španjela Tora, s katerim se je Hajdi (čeprav ni imela več veliko energije) veselo podila in igrala  ;D



Doma pa je takoj porinila glavo pod vodo, tako da je bila čisto mokra po njej  :P

 :-*



Pa še midve skupaj  ;D


Uživajte!
T&H

Ne obstaja psihiater, ki bi vam pomagal kakor pes, ki vam poliže lice!
http://miki-piki.moj-album.com/
http://www.dlvkos.si/


EBRANKA

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #559 : 06 September 2009, 00:38:58
Tale pesjanar je res pravi raj za ogledovat si slikce malih in velikih kraševcev, pa še jaz prilagam par sličic, ker je naša Čajka 2. septembra poskrbela za še enmjčkn naraščajček, saj je skotila Hrasta in Hora.
Fanta pridno jesta, ker se je zgleda Čajka tako obložila z mlekom, da bi verjetno lahko nahranila ob naših junakih še kakšnega telička, ampak ker nimamo nič takega doma, upam, da bosta naša junaka kos tej obloženi mizi.

 



več slik pa je v albumu, kamor bomo dodajali tudi nove slikce, na povezavi: http://kraskiovcar.moj-album.com/album/16927972/




Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #560 : 06 September 2009, 08:28:23
Čestitke! Zanimivo, pri Katji same babe, pri vas pa obratno.  ;D


~Tina~

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
  • Hajdi
Odgovori #561 : 06 September 2009, 09:09:59
Čestitke Hrastu in Horu! :o :o
Upam, da bosta zrasla v dva čudovita kraševca!! :-*
Hajdi je zelo ponosna na svoja dva nečeka  :D

Lp,
T&H

Ne obstaja psihiater, ki bi vam pomagal kakor pes, ki vam poliže lice!
http://miki-piki.moj-album.com/
http://www.dlvkos.si/


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #562 : 06 September 2009, 13:08:04
O čestitke  :o
Ful dobri imeni mata  :-* Hrast je zakon  ;D
Zdaj se pa tolčem po glavi, da Grom ni Grah  :P Bi lahko imeli cel ekosistem  >:D ;D

Je Čajka pridna mamica  :) ?

Lp



EBRANKA

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #563 : 06 September 2009, 21:53:00

Hvala za čestitke, jih bom posredovala Čajki, Hrastu in Horu.. ... kar se imen tice, je pa res neka fascinacija, da iscemo kaksna rastlinska imena za nase zverince, se pa na sreco vseeno pazimo, da ne pretiravamo, ceprav bi lahko v tej maniri enega poimenovali se Hren ::) ;) :'(
 
Čajka je zelo pridna, pa tudi cisto umirjena in skulirana, nic kaj dosti se ne sekira, se lepo uleze k tamalima, na vsake toliko pa ju tudi zapusti, pa zoharcka takrat sploh nic ne opazita, ker ravno pocivata od njunih pozrtij.




Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #564 : 08 September 2009, 10:42:01
Ta dva bosta pa res preskrbljena, tako s hrano kot s pozornostjo.  :)
Končno sem nalepila še neke slike iz CAC Trbovlje v album:

Frodo S in Gala - zelo simpatičen samček; mi je všeč, da je tako igriv  :D




Slinasti duet


Moja smrklja


Otroci




Malicanje


mihaelaper

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #565 : 08 September 2009, 10:52:28
Gala-V tvoja smrklja je pa vedno lepša in lepša.Verjetno sta dobili tudi lepo oceno,Saj ni bilo prehudo,kako se ti zdi po prvi razstavi bosta še prišli? Pozdrav M&F



Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #566 : 08 September 2009, 11:46:42
Zgoraj sem pomotoma nalepila dve enaki sliki, popravljam:



Hvala!
Gaša je v razredu najmlajših zmagala, obe pa sta dobili ZP.
Sem pričakovala, da bo moja precej bolj divja v ringu. Na srečo se jo je še nekako dalo kontrolirati, izven ringa pa so itak samo divjali in se slinili.  ;D  Mi je bilo tudi zelo všeč, da je ni bilo ničesar strah (rep je bil vedno na pravem mestu). Sem bila pa še jaz presenečena, kako je MZ hitro priletel in pogledal zobovje.  :)
Na kakšno razstavo bova vsekakor še prišli.
Sicer sem nekaj gledala na Vrtojbo to leto in sem opazila, da računajo normalno tudi za KO, tako da tja ne bova šli.  :(
Mogoče se bova odločili za Celje. Upam, da se odločim do roka prijave.  ;D


mihaelaper

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #567 : 08 September 2009, 13:25:47
Glede Vrtojbe mislim da je pomota,je bilo lani isto pa nismo za KO nič plačali.Prijavnina za KO je v dogovoru z KZS na vseh razstavah v Sloveniji gratis.Če ni več tako bo mogoče kaj več vedela Čajka. :-\



mihaelaper

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #568 : 08 September 2009, 13:30:30
ups pomota EBRANKA in ne Čajka. :-[ :'      (Čajka je na sosednjem forumu)



Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #569 : 08 September 2009, 14:57:06
Saj sta obe tudi na tem forumu.  :)

Verjetno ne bo pomota. Preden sem tisto napisala, sem namreč klicala na njihovo uradno številko in vparašala, če je res, da kraševci pri njih nimajo več brezplačnega razstavljanja, pa je nek moški rekel, da je sedaj res tako.  :-\

Tudi na prijavnici ni navedeno, da bi imeli brezplačno prijavnino.