Zajčki, Kunci

flatka · 824987

Karla

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2040 : 16 Januar 2014, 20:38:34
Jaz ti svetujem, da mu daš čas in mu čim manj težiš. Ko sem jaz dobila kunca, je prvič sama iz kletke prišla šele po 5 dneh. Kunci rabijo veliko časa, da se privadijo na novo okolje in seveda nate. Pusti, da sam pride do tebe, potem pa mu ponudi majhen košček nečesa kar si do sedaj ugotovil da ima rad, saj te bo tako povezal s pozitivno izkušnjo in se bo tudi bolj sproščeno počutil  :) Toliko od mene.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2041 : 16 Januar 2014, 23:51:48
hvala za nasvet. kajti zajček je zelo lep in prijeten. samo upam da se čimprej počuti domačega.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2042 : 17 Januar 2014, 07:45:37
Kaj pa je še poleg tega lista solate in jabolka?



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2043 : 17 Januar 2014, 07:59:32
brikete.
drugega trenutno še nisem poizkusil. vsaki dan bi mu rad namreč dal kaj novega.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2044 : 17 Januar 2014, 08:12:09
Osnovna hrana kunca (in striktno rastlinojedih glodalcev) so seno, v sezoni trava in zelisca in sveza zelenjava (pozimi travo in zelisca nadomestimo z zeleno listnato zelenjavo). Briketirane hrane maksimalno dve jedilni zlici dnevno, sestava te hrane seveda je pomembna. Semenskih mesanic pa se izogibamo, oz. jih (ce je ze ravno treba) uporabimo bolj kot priboljsek, ali ce ravno zmanjka kvalitetnejse hrane.
Sadje tudi bolj kot ne le kot dodatek, oz. v manjsih kolicinah.

Tole je par strani nazaj napisano, priporočam da celo debato prebereš ker smo ravno pred kratkim o tem govorili. Zajcem stalno zobki rastejo in si jih s pomočjo sena (in drugih primernih zadev kot so smrekove vejice ali veje od sadnega nekoščičastega drevja) stalno obrabljajo. Tko da taprvo ukini brikete in pojdi v trgovino ali do bližnjega kmeta po seno.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2045 : 17 Januar 2014, 13:42:49
seno ma vedno navoljo 24/7. seno je od kmeta.
dodal sem mu še smrekovo. ali je deblo tudi primerno? zaradi smole namreč



Simona_Dina

  • *
    • Prispevkov: 281
    • Točke: 0
  • Mali Piškotek.
Odgovori #2046 : 17 Januar 2014, 22:49:31
Hmm jaz smrekovega ne bi dajala, glih zarad smole.

Vedno sem dajala samo lesko, bukev, jabolčne vejice. Seveda neškropljene.

Lahko mu tud nekaj časa daješ samo seno pa kakšen list zelenjave, ne bo čist nič narobe, sej so briketi samo dodatek in ne nuja.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2047 : 20 Januar 2014, 19:57:11
zajčku dajem trenutno vsak večer mogoče eno žlico briketov, ima pa sveže seno. včeraj je sam prišel ven iz kletke in že veselo skakal. seveda je še na kakšen moj nenaden gib prestrašen. ampak ko grem mimo njega me že opazuje in gleda kam grem. če ga božam ali česam(če se mi pusti) se še vedno čisto da h tlom. to še pomeni da ga je strah, če se ne motim. ampak je pa že boljše. zunaj pa teče okoli
ene škatle in je zabaven.
seveda pa ga nagradim ko pride sam ven...seveda pa ne prevečkrat. samo ko pride prvič in drugič sam ven



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2048 : 20 Januar 2014, 22:18:32
oz ne vsaki dan...vsak drugi...tretji.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2049 : 24 Januar 2014, 00:32:09
to je pa moj Ralph. res se počasi sprošča. nekaj sem ga pa tudi že naučil. trenutno sem mu še dokupil WC. trenutno še nevem ali je že ugotovil da more tam hodit na potrebo. ampak...mu dam čas. če kje pusti kakšen kakec, mu ga dam v WC.



ewchy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #2050 : 24 Januar 2014, 07:54:36
Naš kunec s sprednjimi tačkami potiska zmečkano odejo, deknco ali karkoli drugega, kar je mehko in zmečkano. Včasih najprej malo koplje po teh stvareh, potem pa jih s sprednjimi tačkami potiska naprej, kot da bi želel zravnati. Včasih potem tudi skoči navpično v zrak in se začne po tej odeji valjati. Mogoče kdo ve zakaj to počne?  :) Ga je pa prav zabavno opazovati, ker je res smešen  ;D.


Simona_Dina

  • *
    • Prispevkov: 281
    • Točke: 0
  • Mali Piškotek.
Odgovori #2051 : 24 Januar 2014, 08:47:20
Ja, všeč mu je, ane!  ;D moj tudi to dela  :D



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2052 : 27 Januar 2014, 22:38:10
zdravo, Ralphu sem dokupil WC. namreč, prvo sem mu seveda pobral kakce ter jih dal v wc. zanima me, ali je kakšno "posebno učenje" da opravlja potrebo le v tem wcju? al bo zajček sam ugotovil da je potrebno vse to opravljati samo tam.

hvala



maxika

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #2053 : 31 Januar 2014, 17:39:40
Zivjo, mi lahko kdo svetuje glede briketov za podlago v kletki..kupujem jih v mr.petu po 40l, vendar pa mi je nekdo rekel, da se lahko kupijo tiste za kurjavo ker naj bi bile iste. Je razlika v cistoci oz. bi skodovale zajcu tiste? Ker raje ne tvegam :)



maxika

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #2054 : 31 Januar 2014, 17:41:16
zdravo, Ralphu sem dokupil WC. namreč, prvo sem mu seveda pobral kakce ter jih dal v wc. zanima me, ali je kakšno "posebno učenje" da opravlja potrebo le v tem wcju? al bo zajček sam ugotovil da je potrebno vse to opravljati samo tam.

hvala

Navadno se sami navadijo na wc, vendar pa samo pri lulanju. Vsaj pri meni kakajo povsod po kletki :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2055 : 31 Januar 2014, 17:52:12
Pri meni sta si zajkli v slabih dveh tednih izbrali kotiček za iztrebljanje. Sicer so bobki itak povsod kjer se gibljeta, vendar je glavnina na enem kupčku. Ne vem kako to točno gre pri navajanju na konkreten wc in predlagam dve opciji - ali opazuješ nekaj časa, ugotoviš kam hodi in tja postaviš wc, ali pa nastaviš wc, vse bobke mečeš v njega in upaš da bo zeko zadovoljen s tvojo izbiro.



Karla

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2056 : 03 Februar 2014, 18:11:18
Moja kunčica je približno v mesecu in pol popolnoma zakapirala wc. Je pa treba bit zelo vztrajen. Jaz sem določila kot v katerega sem postavila wc, kar tistega malo večjega za mucke, ker se je v kotnem včasih tako čudno naštimala, da je nehote mimo lulala  ::) Potem pa sem vsak kakec, ki ga je spustila znotraj kletke a mimo wc-ja, pobrala in ga prestavila v wc, istočasno sem ji ga pomolila pod nos, da je povohala in jo prestavila v wc. Najprej sem mislila, da se ne bo nikoli naučila, zdaj pa vedno kaka v wc, zelo redko naredi kupček mimo. Je pa tudi res, da ni nikoli kakala nikjer drugje po stanovanju razen v kletki. Kar se tiče lulanja je pa takoj zakapirala in vedno v wc lulala  :)
Kar se pa peletov tiče..smrekovi peleti za kurjavo sploh ne pridejo v poštev, obstajajo pa še bukovi, ki bi teoretično, če ne bi vsebovali nič smole, pepela in lepila, lahko bili v redu za naše kunce. Ker pa nikoli ne veš kaj je dejansko notri, jaz ne bi upala tvegati.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2057 : 19 Marec 2014, 18:45:27
Živjo!

Ima kdo mogoče izkušnje z ambulanto Buba v Grosuplju (konkretno s kastracijo kunca)? Se odločam med Bubo in VF.

Pa še nekaj, kdaj lahko mladičku določim spol (da bo najbolj sigurno da je prav)?


Naš podmladek. Malo puhasto bitje :)




Asta Zoya

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2058 : 20 Marec 2014, 21:16:06
Pozdravljeni!
Jaz pričakujem mini pritlikavega kunca.
Sicer sem si že skoraj vse prebrala na internetu me pa še vedno zanima kateri briketi so najboljši za kunca in pa kaj jim devate v kletko za po tleh? (časopis, peleti, planičke...??)




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2059 : 21 Marec 2014, 08:10:09
jožoš kanchy, kako bitjece. Zajčki so najbolj kjut mladički  :-*

asta zoya, briketi sploh niso potrebni. Seno, sveža trava, zelenjava, mal sadja pa je  :) Po tleh pa žagovina.



Asta Zoya

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2060 : 21 Marec 2014, 18:58:43
No tako pa je prispel k meni kunec.
Pasme je levji grivi in je oranžno-bele barve.  Mali je fuuul slatki in navajen že rok.
Nika: Hvala za odgovor.

Zanima pa me če ste kdaj imeli probleme z kopanjem lukn ko je bil vzujan v ograji?



Simona_Dina

  • *
    • Prispevkov: 281
    • Točke: 0
  • Mali Piškotek.
Odgovori #2061 : 21 Marec 2014, 19:54:25
1. Ne dajaj žaganja-po njem kunci lahko dobijo žulje. Pa še po celem stanovanju ga boste meli.

2. Briketi so fajn dopolnilo samo, če so kakovostni. Torej ne semenske mešanice iz špara ampak recimo Bunny, ki so še najlažje dostopni. Stanejo 11,5 eur za kilo in pol v Zooticu. Daš mu jih pa eno jedilno žlico na dan-glede na to da so veliki, je to ene 3-4 brikete na dan.

Moj na tleh nima nič, ker pol samo kaka in lula po stelji. Seno ima v seniku in si ga cuka ven, lesne pelete ma v wcju in to je to. Po tleh pa plastika, katera mu je čist kul.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2062 : 21 Marec 2014, 23:29:23
V Mr. Petu dobis tudi kvalitetne brikete pa cenejsi so kot v Zooticu.

Moji imajo wc v katerem so peleti, seno v nastavku pa nekaj po tleh, po tleh kletke pa pluto, ker jim plastika drsi in jim je veliko bolj prijetno. Je bolj zabavno skakati v kletko in nazaj  :)



Asta Zoya

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2063 : 22 Marec 2014, 13:57:35
Žagovine mu nisem dala. Po tleh sem mu položila časopisni papir in seno, da ima mehko. V posodico sem mu dala vodo v drugo posodico hrano, ki sem jo dobila ob nakupu kunca. V tej hrani je rekla prejšnja lastnica da so neki antibijotiki za mladičke za bolšo rast in da mu dam tko do 3 žlice v posodico, seno ima pa tudi v nastavku.
Drugače kunca bi imela jaz če je seveda lepo vreme skos vzunaj v ograjci, čez noč pa v kletki.

Ali lahko skos dobiva svežo hrano (travo, korenček,....) ali bol priporočate samo seno in brikete? Ali ste imeli kdaj probleme z kopanjem lukn v grajci?

Drugače ime mu je Campi, rodil se pa je 17.2.2014.



Lumpa1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2064 : 29 Marec 2014, 10:48:38
Lep pozdravček vsem.
Sem nova na tem forumu in tudi popolna vajenka na področju zajčkov. Veliko sem se naučila že iz tele teme
3 tedne nazaj sem dobila pritlikavo kunčico. Od začetka je bila bolj boječa, če si preveč drezal vanjo, je zapihala in tudi uščipnila. Po prebiranju forumov, smo jo pustili na miru in počakali, da lepo sama pride do nas.
Včeraj sem vam že želela napisati kako ukrepati v primeru, ko si začne delati gnezdo, ko si populi dlako. No ravno preden sem svoj roman hotela objaviti, pa sem v slučaju opazila, da je skotila 2 mladička, čeprav nam je prejšnji lastnik zagotovil, da ni breja. Ker pa se ni pustila dvigovat, silili pa nismo vanjo smo mislili le, da je tako rejena  :-[
Eden od mladičkov je takoj poginil in ležal sredi gnezda, drugi pa še danes brca (upajmo, da bo preživel).
Med prebiranjem teme sem opazila nekje, da doječo mamico naj nebi spuščali iz kletke, saj naj bi potem pozabila na mladička :-/ ker ste bolj izkušeni, vas bi prosila za nasvet, ali je to res, ali naj jo kljub temu spuščamo, da teka naokrog? Vidi pa se, da bi šla rada ven, ker nam gloda ohišje lesene kletke  >:D kar je delala tudi prej, kadar je hotela na prostost  :)
Hvala vam za vsak odgovor in vsak še dodaten nasvet.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2065 : 01 April 2014, 15:04:40
Živjo!

Mislim, da lahko kunčico normalno spustite ven, če sama tako želi. Jaz moje prve dva dni nisem potem naprej pa je imela ves čas odprto (ko smo doma) in je bilo vse v redu. K mladičku gre kunčica dvakrat na dan, tako da ni razloga, da ne bi takrat, ko ne rabi skrbeti zanj tudi malo pomigala  :)

Pri prvem leglu se velikokrat zgodi, da kunčica ne skrbi za mladičke ampak glede na to, da eden še miga se zna zgoditi, da mu bo uspelo. Glede na to, da praviš da je bila boječa, pazite (če vas še vedno ni najbolje navajena), da pustite gnezdo pri miru. Če je kunčica vajena ljudi in jim zaupa ni problema s tem, v obratnem primeru bi znal biti (kunčica zavrne mladiče, jih zapusti ...).
Pazite tudi, da bo imela ves čas dovolj vode in ponudite ji kvalitetno hrano (v Mr. Petu imajo dobro namenjeno prav brejim/doječim kunčicam in mladičkom).

Veliko sreče  ;)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2066 : 01 April 2014, 15:10:05
Žagovine mu nisem dala. Po tleh sem mu položila časopisni papir in seno, da ima mehko.

Ali lahko skos dobiva svežo hrano (travo, korenček,....) ali bol priporočate samo seno in brikete? Ali ste imeli kdaj probleme z kopanjem lukn v grajci?

Pazi na časopisni papir, ker ga kunci zelo radi glodajo, barvilo pa zna biti strupeno zanje. Če ga bo jedel mu ga odstrani.

Svežo hrano lahko dobiva (no, v normalnih količinah), če je nanjo navajen. Če še ni, mu jo v prehrano dodajajte počasi, da ne bo imel prebavnih težav. Seno ves čas na voljo, brikete le v majhnih količinah.

Meni prav bežali niso iz ograde, je pa ena kunčica skopala dobre pol metra dolg rov notri v zemljo tako, da znajo dobro kopati. Če mu boš postavila ograjo zunaj, jo nekaj (kakih 10cm) zakoplji tudi pod zemljo.



Asta Zoya

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2067 : 03 April 2014, 20:15:06
Hvala za odgovor. Zaenkrat se še ni lotil grizenja časopisa ma učitno preveč drugega dela.  :) Ograjco imam kar precej teško da jo komi jaz dvignem. Seno in svežo travo ima skos na razpolago ter seveda vodo. Sicer opažam da vodo zelo malo pije.



Lumpa1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2068 : 04 April 2014, 12:27:00
Sporočam, da naš mali zajček še miga. Pravzaprav sva danes s fantom pogruntala, da sta preživela 2 mladička, ker je eden zlezel iz gnezda :o
Pa sem po navodilih iz foruma vzela zaščitne rokavice in ga preložila v gnezdo, ker ga pokrila z dlako od mamice. Upam, da ne bo kaj narobe. Je pa danes ravno 1 teden od kotitve, tako da bosta kmalu spregledala. Po tleh imam pa jaz po kletki sedaj ko so mali debelo plast sena, v gnezdu je pa čez še polno dlake.
Je bila pa prva 2 dni mamica bolj zaprta, ampak je konstantno glodala kletko. Tako da sva jo 3. dan spustila ven za 3 urice - malo dopoldan, malo popoldan.
Koliko časa se pa naj predvidoma v predelu gnezda ne čisti kletke oz. pusti gnezdo? Danes sem gledala, da je vse pokakano po gnezdu.  :( odkar je kotila, je beyba pozabila zgleda na svoj wc  >:D
Se je pa v enem tednu že oba s fantom navadila in pride do naju in naju začne ščipat za nogavice in čaka da jo boš začel čohat  ;D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2069 : 04 April 2014, 13:27:04
Js sem tud končno dočakala mladino in po hitrem pregledu zgleda, da smo se povečali za 8 članov  :) Zaščitnih rokavic ne uporabljam, ker se mi zdi da še bolj smrdijo, si pa roke natrem z nastiljem da malo ublažim svoj vonj, čeprav so moje samice navajene rokovanja. Čistiš okrog gnezda sicer lahko, se mi pa vseeno zdi bolje počakati tamala dva da začneta raziskovati in potem narediš generalko.