Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498392

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #4170 : 06 Avgust 2007, 11:58:48
Bom povedala izkušnjo z enega preizkusa, kjer niso bili preveč seznanjeni s specifiko avstralcev ( seveda v Evropi)
so pustili psa z ovcami v ogradi, in bili zraven, seveda, in pes se je pognal vanje in eni odgriznil nos.. Ta, ki je delal test je dejal, da je pes nor, kar seveda ni res, pes je bil header ( in heeler) z instinktom za pašo goveda.
In kakšno komando je treba tudi, da obvlada, da se takoj umakne ali da prostor na daljavo po možnosti,ne moreš ga samo s palico zadržat.. samo toliko

Sicer pa mislim, da bi bil ta preizkus potreben za ohranjanje instinkta pasme, vendar do določene starosti in predno se psa začne usmerjati v drugo delo, kjer ta nagon ni potreben..sem prva za to.. samo ta, ki testira, mora res poznati pasmo

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #4171 : 06 Avgust 2007, 15:34:52
Se strinjam z Martino in Blumino. Sama sem že zdavnaj naredila križ pred tem testom. Upam pa da bo kdo sel in poročal ;)
Še bolje pa, da bo poskusil s pašo!  :o

Karmen, tebi bi kar prav prišlo...  8)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4172 : 06 Avgust 2007, 15:45:31
Seveda, sedaj imam že sedem koz in kozla, tri kokoši in petelina, ter tri gosi, skrajni čas je, da začnemo z resnim delom  :P!



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #4173 : 06 Avgust 2007, 15:49:20
Še kako kravico ali ovco pa bo pravi avstralski raj.  :P ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4174 : 06 Avgust 2007, 15:49:46
Uh, na to pa sploh pomislila nisem... no ja, se boste pa drugi imeli toliko bolj fino.

Lilit, sem vseeno napisala mail in vprašala, če se lahko udeležijo tudi nečlani, pa čakam na odgovor. Ti bom sporočila, ko bo :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4175 : 06 Avgust 2007, 23:44:07
Sem dobila odgovor. Ga. Lidija je na dopustu in bo kaj več povedala po 13.8.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4176 : 07 Avgust 2007, 08:39:06
Včeraj smo pri nas doma sklepčno ugotovili, da je naš Magec pravi robotek multipraktik, ki obvlada vsa dela od hišne pomočnice, vrtnarja, do hišnega mojstra. Poglejte:
Ko dajem sušit perilo, ga on pobere. Ubogi revček se na vse kriplje trudi, da bi dosegel tudi krajše stvari, ker je še premajhen, ampak pridno vadi.
Umazane in smrdljive nogavice takoj odnese na vrt, da se prezračijo.
Ko zlagam posodo v pomivalni stroj, on opravi predpranje.
Vsakokrat ko potegnem vodo v školjki, pazljivo pregleda, če je res čista.
Ko zalivam rože, jih on sproti presaja.
Celo cev za zalivanje je znal sam skrajšati, ker je bila predolga in se je vozlala.
Še in še bi lahko naštevala njegove vrline in trud, ki ga vlaga v to, da mi olajša gospodinjska dela, tako da imam časa na pretek in grem lahko v shopping ali pa v fitness :o.




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4177 : 10 Avgust 2007, 09:00:23
Ker je bilo pred dnevi veliko besed okoli ucenja pasenja, posiljam povezavo na WEWASC organizacijo, ki ima vsako leto vec clanov in je cedalje bolj delovna. Letos je ze kar veliko klinik, kjer dejansko delajo z naso pasmo...
Poglejte si malo:
http://www.wewasc.com/english/wtrial-index.html

Blumina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4178 : 12 Avgust 2007, 12:51:44
Evo, za tiste, ki ste se zanimali:
Preizkušnja je možna tudi za nečlane SKBOP, saj imajo celotno organizacijo pravzaprav italijani. Cena samega preizkusa bo 10 EUR, za piknik pa 12 EUR.

Martina, ste mogoče že bili na ultra zvoku z Ruby?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4179 : 12 Avgust 2007, 14:22:04
Super, krasno, hvala zoe :)

Mi verjetno gremo, lahko se zmenimo za kaksen skupen prevoz ali kaj takega.

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4180 : 12 Avgust 2007, 16:17:36
Mi tudi gremo, ker nam je to enkratna priložnost, zaradi bližine. Ali se moramo že prijaviti?



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #4181 : 12 Avgust 2007, 16:21:46
Ja prijave se zbira (da se ve koliko bo ljudi, tudi zaradi piknika). Plača pa se tam.
Kontakt: [email protected]



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #4182 : 14 Avgust 2007, 21:15:05
Nisem mislila, da bom kdaj morala objaviti tak oglas, ampak svet se pač tako vrti  :-\:

Zaradi pomanjkanja časa in selitve se oddaja 3,5 letni avstralski ovčar. Kuža je črni trikolor in NBT (skoten brez repa), lepo socializiran z opravljenim BBH, treniral pa je tudi agility in reševanje.

Nima problemov z ostalimi živalmi, vsekakor potrebuje pa doslednega lastnika, ki bo znal zaposliti njegovo tipično za aussieje prepametno glavco. Torej aktivnega lastnika, ki bi se z njim udejstvoval tudi v kakšni kinološki disciplini ali pa bo kako drugače bil kos temu izredno hitro učečemu se psu.


Za ostale informacije lahko kontaktirate Sandro na
[email protected] oziroma GSM +386 40 751 762



Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4183 : 14 Avgust 2007, 22:16:18
A to se Nero oddaja? Mike se pa ne?  ???



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4184 : 15 Avgust 2007, 10:12:40
Joj :'( no drzimo sapke, da se bo dobro izteklo zanj. Bom probala malo razsirit oglas naokoli.

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #4185 : 15 Avgust 2007, 10:33:26
Tale oglas je pa prišel zelo na hitro...

Naj povem, da je tudi meni žal in da zaradi tega ne spim že precej časa. Srce se mi trga, ker bo mogoče naš Nero res šel od hiše ampak se zavedam da sama nimam več toliko časa zanj kot ga potrebuje. Pri meni bo trpel, ker potrebuje več časa kot ga imam zdaj trenutno jaz. Tega nisem načrtovala, vendar se je tako zgodilo. V bistvu vem, da me boste obsojali zdaj vsi po vrsti, vendar je to najmanj kar zdaj potrebujem v tej zame izredno težki situaciji. Kot sem že povedala Miheli sem v teh letih praktično živela z njim in zanj. Ker on zahteva celega človeka skoraj 24 ur na dan. Zaradi njega sem takrat pustila faks, šla delat in jemala dopust, da sem bila lahko več z njim. Če je tako potem zna biti Nero zelo prijeten družabnik in je simpatičen kuža. Vedno smo govorili, da je nekaj posebnega in tudi je. Vendar si je zanj potrebno vzeti čas. Zdaj ga nimam več toliko in Nero zares ni zadovoljen.  

Zakaj se ne oddaja tudi Mike? Ker je po karakterju tako drugačen od Nerota in nekateri od vas, ki zagovarjate bolj delovne linije, bi mogoče rekli, da sploh ni tipičen aussie. On bo zdržal v stanovanju in ne bo lajal, ker sploh ne laja. Zna tudi cel dan prespati, če  je potrebno. Saj se rad igra pa sprehaja ampak res nima take želje po delu kot jo ima Nero. In zato bo šel Mike lahko z mano, Nero pa ne more. Starši pa nimajo take volje se ukvarjati z zelo zelo živahnim avstralcem, ki ima polno energije. Tudi jaz bi najraje videla, da bi se to nekako uredilo in da bi lahko obdržala Nerota ampak se bojim da ne bo mogoče.

Moja številka pa je: 040 559 707 to je zdaj nova

lp Sandra    

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4186 : 15 Avgust 2007, 12:58:20
Sana, držim pesti, da se bo izšlo tako, da bo za Nerota najbolje!

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4187 : 15 Avgust 2007, 15:16:40
Sandra, a nisi pisala, da je z Nerotom nekaj narobe? Kaj je zdaj s tistim? Da ne bodo novi lastniki brez teh informacij dobili psa.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4188 : 15 Avgust 2007, 16:22:56
Ja, naj bi imel poškodovano hrbtenico.



s5iztok

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 0
Odgovori #4189 : 16 Avgust 2007, 08:56:50
Ne vem, če se še kdo spomni, včasih je izhajal strip, Zabavnik se mu je reklo, in tile razlogi, če ne bi bili žalostni za brat bi tam našli svoje častno mesto v rubriki Saj ni res, pa je...

Neverjetno, kako se lahko stvari zasučejo. Oglašam se pa predvsem zaradi Cmerine usode. Po tem pisanju tukaj, bi si človek, ki ga ne pozna lahko ustvaril napačen vtis. Avstralci in tudi Cmera so razmeroma nezahtevni psi za vzgajat, seveda, če si pri tej vzgoji dosleden. Štirindvajset ur, bullshit bi rekli američani. Dejstvo je, da je z avstralcem treba vzpostavit partnerski odnos, pri katerem se točno ve na katerem mestu je kdo, drugače kličeš po težavah. Tako, da ne dvomim, da se bo Cmera pri primerni vzgoji hitro pobral, in spet postal takšen kuža kot je bil, ko je prišel k Sandri.

Dejstvo je, da tukaj ni problem v  psu, temveč v vzgoji, ki je (ni) bil deležen, če me spomin ne vara, je tudi prejšni pes na tem naslovu popolnoma ustrezal temu opisu zakaj se Nero oddaja. Se opravičujem za tale oster ton, samo nič me bolj ne ujezi, kot, če se nekdo naveliča psa, kot bi bil kak predmet, oz. igračka, ki bi jo rad zamenjal s sosedovim mulcem, ker mu je tista postala bolj všeč.

Skratka, kdorkoli si želi prijetnega sopotnika na svoji poti ga bo v Cmeri našel. Pripravljen sem pa tudi pomagati novemu lastniku, če bo naletel na kake težave.

p.s.: zakaj pišem Cmera, v spomin na kuža, kot je bil takrat, ko je bila moja druga izbira, ko sem se odločal za Blooja

pa brez zamere, Iztok



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4190 : 16 Avgust 2007, 09:50:32
Jaz bi temu dodala le, da je nabava se enega psa se predno izsolas prejsnega, preden kuza dokoncno uredi svoje hormoncke, itd, itd, klicanje tezav.  To odsvetujemo komurkoli, tudi v tem primeru smo vsi govorili: Ne kupi se enega psa. Vsaj ne ze zdaj., Tudi zelo izkusenim kinologom bi isto svetovali. Ko pride k hisi se en pes, bo pac clovek moral razdeliti svoj cas. In kaj se zgodi, ce nas prvi pes se ni do konca vzgojen in nas potrebuje mogoce se bolj kot novi puppy? Ze tako je vzgoja tako aktivnih in inteligentnih psov za marsikoga velik izziv in veliko truda in potrpljenja je potrebno. Vzgajati dva naenkrat? Tisti bolj "zahteven" bo v tem primeru nasrkal...
Je pa skoraj cudez, da tudi mlajsi kuzek ni zaradi zivljenja v krdelu (ja, dva psa sta ze krdelo!) ni prevzel tistih nezazeljenih navad...

Ce pomislim kaksen team sta vcasih Blum in Tika... Uh, uh, kar hud izziv za nas skrbnike sta takrat. Pa lahko recem, da je Blum kar dobro izsolan pes... Pa v bistvu ima vsaka od njiju svojo skrbnico...

Zelim, da se ta zgodbica cim hitreje in za Cmero najboljse konca.

Blumina

+1






andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #4191 : 16 Avgust 2007, 11:13:29
Da je aussie za vzgojo nezahteven je veliko posploševanje. Znotraj vsake pasme imaš posameznika, ki ima bolj zafrknjen karakter. Nerota sicer ne poznam, verjamem pa, da se je Sandra z njim veliko ukvarjala; verjetno pa celo preveč. Iz mojih izkušenj je zahtevnega psa treba držati na srednji kondiciji in se ne trudit, da mu tisto energijo zbijaš ven z dolgimi sprehodi. To je never ending story. Pes dobiva več in več kondicije, fizične in psihične. Jaz sem svojemu omejila sprehode, ker je nakoncu pes potreboval enormne kilometrine.

Tudi jaz želim Nerotu in Sandri uspešno nadaljevanje življenja, če se skupaj ne ujameta je res bolje tako. Vsak ima pravico izbire s kom bo delil proste urice.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4192 : 16 Avgust 2007, 11:19:42
Energijo mu pa res ne zbijas s sprehodi, ampak s psihicno zaposlitvijo... :) samo gibanje seveda ni dovolj, morajo bit zaposleni tudi mozgancki...

Ne vem, meni tudi vse skupaj ni prevec vsec, ampak situacija je, kot je.... torej se mi zdi, da je najboljse, da se jo cimprej resi in da se najde Nerotu nov dom.

In mimogrede, ce ga resno oddajate, potem oglas v temi o avstralcih niti najmanj ni dovolj, ampak prosi ninci za oglas na Pesjanar portalu, daj se na druge forume, mogoce prosis Martino, ce da oglas na svojo stran ???
In to s hrbetnico morate seveda omenit potencialnemu posvojitelju...

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #4193 : 16 Avgust 2007, 11:22:06
5rca, brez skrbi, novi skrbniki bodo dobili prav vse informacije, ki jih potrebujejo. Je pa s tem tako, da so kmalu potem težave minile in se je izkazalo, da nima trajnih poškodb. Tudi nadaljnje slikanje ni bilo potrebno. Se bodo pa novi skrbniki lahko pogovorili z Nerotovim veterinarjem, jaz ničesar ne skrivam.

Iztok, mene preseneča kako lahko tako točno veš kakšen je bil in kakšen je Nero. Tega preprosto ne moreš vedeti, ker ga ne poznaš. Poznamo ga tisti, ki z njim živimo. Zato to tvojo izjavo jemljem kot žalitev. Jaz sem tista, ki sem ta leta živela z njim in točno vem kakšen je in kaj potrebuje. Saj vendar vsi vemo, da niti dva psa nista enaka, tudi če sta iste pasme. In zato so take izjave, kot na primer, da so aussieji nezahtevni, v tem kontekstu popolnoma nesmiselne. Ne da se posploševati, ker je vsak pes individualen in nekaj posebnega. Nikoli pa nisem tretirala Nerota kot težavnega. Težaven ni enako zahteven, če mogoče še ne veš. Pa tudi tista izjava o menjavi igrač s sosedovim mulcem je neprimerna. Jaz ne bom ničesar menjala in tudi naveličala se nisem nikogar.

Pa še nekaj. To, da sem vzela Mikea zame ni bila in nikoli ne bo napaka. Ker mi tudi za sekundo ni žal, da ga imam. Tudi, če ne bi bilo njega, jaz za Nerota še vedno ne bi imela časa. Tako, da to ne igra nobene vloge. Mike pa je res čisto nezahteven in lepo vzgojen. Mogoče je bila napaka to, da sem takrat vzela Nerota. Če bi bila zdaj še enkrat na tem se ne bi več tako odločila. Takrat pa sodeč po govoricah, da so res nezahtevni, si nisem znala predstavljati, da ti pes lahko vzame toliko časa. Pa takrat je šlo, ker ko si še v šoli je vse drugače. Imela sem samo pse, to je bilo vse. Zdaj pa je drugače... Mnogi od vas tukaj resnično živite samo za pse zato boste to težko razumeli. Jaz pa imam zdaj še precej drugega kot samo to. Mike je to dejstvo pripravljen sprejeti, Nero očitno ne. Tako pač je.

lp  

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #4194 : 16 Avgust 2007, 12:29:50
Energijo mu pa res ne zbijas s sprehodi, ampak s psihicno zaposlitvijo... :) samo gibanje seveda ni dovolj, morajo bit zaposleni tudi mozgancki...


Saj sem napisala fizična in psihična kondicija. Tudi ta se precej hitro ojača



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4195 : 16 Avgust 2007, 13:11:47
Imate neke delovne pse in potem se čudite, kako to, da potrebujejo toliko zaposlitve?  ??? ???

Jaz nikoli ne bom zagovarjala tega, da psu omejiš kilometrino zato, da ni tako živahen. Mi je čisto zgrešeno. Če imaš delovnega psa, potem mu prilagodi kilometre in zaposlitev tako, da bo njemu ustrezalo ne pa tebi. Ker v nasprotnem primeru lahko dobiš ven psa, ki je daleč od tistega, kar bi moral biti (torej delovni).

Sandra, kako hitro rabiš nov dom? Se že mudi? Je pa lepo slišati, da je s hrbtom vse OK.


andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #4196 : 16 Avgust 2007, 13:28:04
Kilometrina; 10 km vsak dan s kolesom-doberman. Ko tudi to ni več zadostovalo; poleg šolanja, je bilo tega dovolj. Res je, pes je samo pes, mora biti član družine, zahteva določen čas vsak dan, ne pa celi dan. Tudi jaz sem tako kot Sandra nekaj let živela samo za psa, bil je središče mojega življenja. Nak, never again. Zdaj imam 2, z nobenim nič več ne hodim v šolo in psa sta čisto srečna. Zjutraj gremo na sprehod za 1 uro, potem zahtevam mir do popoldneva ko gremo zopet ven, se preganjamo, špilamo itd. Potem je počivanje in to je to. Odkar pa imam konja hodi Bejbs z mano na ranč; brin pa doma brenka. Ne živim več za pse, živim pa z njimi in oni z mano.
Sem tudi jaz poskusila študirati, delati in ob tem imeti še zahtevnega psa. Ja jezus, kje pa je potem še čas za partnerja, prijatelje, zabavanje, še kakšen hobi?
Biti pameten ko nimaš doma zahtevnega psa je lahko....



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4197 : 16 Avgust 2007, 13:39:01
andi, ne govori stvari, o katerih nimaš pojma. S samojedom sva delala tudi po 20km ob kolesu na dan. Da ne boš mislila, da imaš edina zatevne pse.  ::) Veni je druga zgodba. Ona je border. Ti so pa že po naravi čisto neproblematični.  ::) ::) ::) ::) ::)


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4198 : 16 Avgust 2007, 13:39:38
Se nočem nič vmešavat v debate, me samo zanima andi po kakšnem ključu si se ti potem odločila za avstralca, če je bil že doberman zate "prevelik zalogaj" ?



andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #4199 : 16 Avgust 2007, 13:55:49
Doberman ni več prevelik zalogaj odkar je dobil primerno mesto v familiji; mesto psa. Nikoli pa ne bo pes katerega lahko vzameš seboj ko greš s prijateljico na kavico, ko greš na izlet na Bled na kremšnito. Z Bejbs sem to dobila in še več. Brinu se sama odrekla ne bom nikoli, se imava čisto preveč rada in zadnje 2 leti celo uživam vsak trenutek v njegovi družbi. Sprejela sem ga takšnega kot je. Tisti, ki ga poznajo vejo o čem govorim. Tudi če bi bil pes v rokah nekoga, ki bi z njim delal aktivno obrambo itd bi bil pes isti in s tem pes nestabilen pes, kakršen pa pes za delo mora biti.
5rca; ne govorimo samo o živahnem psu, govorimo o živčnem psu. Lahko bi delala tudi 20 km na dan, potreboval bi jih 30 sčasoma, zvečer bi si pa še vedno grizel noge in rep do krvavega in jaz bi še vedno ponoči vstajala vsake 2 uri in ga vodila ven driskat, zraven pa jokala zakaj se more to dogajat mojemu srčku. Kakorkoli že, jaz sem recept za svojega psa odkrila, za vaše jih morate sami. Lahko samo delim svojo izkušnjo.

Drugače pa sem vesela, da imam Bejbs in ob takih primerih Miheli vedno to rečem. Boljšega si sploh ne bi mogla zaželeti.