Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498096

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4530 : 19 September 2007, 22:00:12
Mini avstralski ovčarji so priznani - imajo svojo organizacijo, imenuje se MASCA. Zdaj ne bom trdila 100%, ker se na njih ne spoznam, ampak kolikor vem, niso bili narejeni načrtno, zato, ker bi bili standar avstralci preveliki za v blok, ampak so bili eni psi pač manjši in so jih potem parili naprej, verjetno zaradi njihovih delovnih lastosti.
Če pogledate tole psico, lahko opazite, da je velika 41 cm - kar je že za mini avstralca, ampak meni izgleda super. http://www.muddy-field-aussies.de/3.html
Med predniki ima pse delovnih linij (tudi ona je delovne linije) in sklepam, da so določene delovne linije naprej vzrejale pse, ki so bili manjši - verjetno jim je za tip njihovega dela to bolj ustrezalo.

Tako da jaz proti mini avstralcem nimam nič, so mi pa še vedno bolj všeč standardni, ker so mi mini pač premini.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4531 : 19 September 2007, 22:14:08
čeprav nevem zakaj jih potem FCI ali vsaj ASCA ne priznavata..
mogoče ta res izgleda super samo eni mini avstralci pa izgledajo res grozno.
Aja pa tudi nevem zakaj potem tolk ceno nabijajo, samo zato ker so mini.. :-\



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4532 : 19 September 2007, 22:17:39
ASCA jih težko priznava, ker niso standardni, ane ;) Od svoje organizacije (MASCA) pa do FCI prepoznave je pa precej dolga in težavna pot, ampak mogoče pa bodo kdaj.

Po kakšnih cenah se prodajajo ne vem, ker se v to nisem spuščala. Kje si pa to zasledila?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Casmir

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #4533 : 19 September 2007, 22:20:52
Jaz sem brala o mini aussijih in ponekod zasledila da se prodajajo po okoli 1000 eur. :-\




Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4534 : 19 September 2007, 22:22:17
Casmir je ravno prej povedala. pa se mi zdi, da so potekali eni pogovri že v tej smeri na forumu. Tudi glede cen..če sem si prav zapomnila.
Ja niso po standardih..ja saj lahko bi bili po standardih, če bi jih priznavali kot pasmo, kot recimo toy pudle, bi bili isto toy aussiji.

ko sem prej rekla da so eni grozni sem mislila recimo take ali takele.



Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4535 : 19 September 2007, 22:26:35
Aha sem šla gledat malo oglase..jih je res ogromno za 1000 dolarjev.
Sem našla pa tudi:
 Breed: Miniature Australian Shepherd Puppies 
Price: $2,000.00
Age: 17 week(s), 4 day(s)
Description: This advertiser is not a subscribing member and asks that you upgrade to view the complete puppy profile for this Miniature Australian Shepherd, and to view contact information for the advertiser.
 :-\



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4536 : 19 September 2007, 22:33:51
Od takih, ki na veliko oglašujejo mladičke, nudijo mladičke različnih starosti in tako dalje, jaz sploh ne bi kupovala psa, ker zelo verjetno ne gre za vzreditelje v pravem pomenu besede.

Ma 1000$ ni toliko, to je okoli 750€ :)
Tudi 1000€ se meni ne zdi tako pretirana cena, sploh ne za tujino. Pomojem se tudi standardni avstralci prodajajo po takih cenah.

Mucika, se strinjam psa na sliki tudi meni ne izgledata dobro.

Upam, da bo kaj povedal še kdo, ki se na to bolj spozna, in nas dopolnil ali popravil.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4537 : 19 September 2007, 22:40:21
ja 750 evrov ni toliko za pravega avstralca z rodovnikom.
Tukej pa še rodovnika ne dobiš..oz od MASCA, sploh še nikol slišala zanjo.. :(
Čeprav..jaz ko sem gledala vzreditelje toy aussijev, sploh nisem zasledila, da bi se kdo resno prav samo z njimi ukvarjal..vdno jih imajo poleg še katere pasme..nevem no.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4538 : 19 September 2007, 23:06:43
O MASCA organizaciji si lahko preberete tu:
http://www.mascaonline.org/

Blumina



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4539 : 20 September 2007, 11:59:10
Pa se nekaj o minijih. Velikokrat so to potomci cisto obicajnih standard avstralckov, kot je ze Nadja omenila. Lahko imajo tudi ASCA, verjetno bi slo tudi z FCI rodovnikom (no, tu bi moral imeti veliko volje prepricat americane, da je FCI v redu organizacija >:D), ce so manjsi od 18 inchev in ustrezajo tudi drugace po cisto obicajnem standardu za aussije, potem lahko postanejo clani tudi MASCA org.

V zapisanem standardu te organizacije pa pise, da:

Size

Preferred height at the withers for males is fourteen (14) to eighteen (18) inches; that for females is fourteen (14) up to but not including eighteen (18) inches. Dogs or bitches above or below these measurements should be faulted to the degree of variance, however, quality is not to be sacrificed in favor of size. Disqualification: Below 14" at the withers.

Other Disqualifications

Toy-like characteristics (i.e. domed head, bulging eyes, fine bone), monorchidism or cryptorchidism.


Se pravi, da toy variante sploh niso zazelene. Sicer pa, splaca se prebrati tole spletno stran, da bi razumeli... ;)

In po pravici povedano nekatere linije, oz. nekateri predstavniki minijev meni izgledajo fantasticno. Tudi v zivo sem ze eno spoznala in bila je  :-*
Seveda ne toy, ker tisti sigurno ne zgledajo vec kot pravi aussiji, oz. sploh zgledajo grozno.

Blumina



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #4540 : 20 September 2007, 13:21:22
Tako kot je napisala Blumina ima kar nekaj mini aussiejev tudi ASCA rodovnik. Kar pomeni da vsaj v SLO ne bi smeli biti problema registrirati tovrstno živalco: pripelješ mini aussieja z ASCA rodovnikom, ga vpišeš v pogojni rodovnik KZS SPR kot normalnega aussieja in voila, kuža je član FCI. Seveda odpade kakršnokoli upanje na razstavljanje ali rodovniško vzrejo, saj zaradi višine ne bi "prišel čez standard"  :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #4541 : 20 September 2007, 13:34:22
No, če pripelješ ( majhnega) ) aussija s rodovnikom ASCA '?? zakaj pa  ne tudi AKC je to Australian Shepherd, noben mini aussie. Lahko je po videzu majhen, ampak tudi ASCA standard določa višino. In to ni  registriran kot mini aussie.
Na spletni strani ASCA piše, da nimajo oni nič z mini aussiji in je praktično to zanje posebna pasme , kadar in če bo..

Mogoče tole ne paše ravno v to  temo..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4542 : 20 September 2007, 14:12:36
Ja, Martina, v eno smer gre, v drugo pa ne. Se pravi, da ASCA MASCA psov ne vpisuje v ASCA, MASCA pa v svoje vrste vpisuje ASCA pse, ki so manjsi od visine standard aussija. Razumljivo?

Hotela sem le povedat, da miniji izhalajo iz cisto pravih aussijev, ki so pac manjsi. Tako se je seveda zacelo. Ker pa je cedalje vec privrzencev te lahko recemo nove pasme se cedalje bolj uveljavlja to kot svoja pasma, se pravi locena vzreja od standardnih. Ceprav se vedno mesajo in parijo minije s standardnimi. Ali pa nastane pri paritvi manjsih standardov pac mladic, ki je pod spodnjo visino standarda in ga registrirajo kot minija. Skratka zadeva je v nastajanju in mislim, da je nihce vec ne bo ustavil. Novi pasmi zelim veliko srece in zdravja in pametne ljudi, ki ne bodo vzrejali v ekstreme. Mislim, da je nekaj pasem psov, kjer je po visini, do katere zraste pes odvisno, v katero kategorijo pase. Ne vem kam bo sla politika MASCA in ASCA in FCI in...
Zelela sem le razlozit kako pride do mini aussija in katera je njihova org., ki cisto sveza in sele v nastajanu. So pa med ljubitelji standardov in minijev velike polemike glede tega in je in se bo vroce okoli njih.
Eni imajo pa pac radi obe verziji...
CA Sharp npr. daje podatke tudi minijerm. Seveda zato, ker pac izhajajo iz standard starsev in ima podatke... V novi izdaji All about aussies bo po novem tudi del posvecen minijem... Vem pa ne kaj bo v njem. Mogoce tudi kritika?

Je pa res, da v bistvu vse to pase v svojo rubriko in ne v temo o standard aussijih. Ampak ljudje so vprasali in mislim, da si zasluzijo posten odgovor.

Blumina



Casmir

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #4543 : 20 September 2007, 19:52:21
Se opravičujem, ker sem zasmetila temo o aussijih, jaz sem vprašala o mini aussijih v tej temi.

Imam pa še eno vprašanje za lastnike aussijev: kje imate vaše ljubljenčke ko vas ni doma? Tisti, ki nimate te sreče, da bi vedno nekdo bil doma :( ?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4544 : 20 September 2007, 20:17:46
Danes sem pa videla kar 4 avstralčke.  :D :D Smo se dobili z Ginny, Tiko in Grinom (ter Wii) in šli na sprehodek (Veni se je odločila, da so avstralci čisto bedni za igrat pa je samo žogo gledala in jo ponosno nosila okrog - razen, če ji je ni grda Ginny ukradla iz ust ali pa jo je Grin ponosno ujej pred njo). Potem smo pa še Tarasa videli.  :D Lušten sprehod. Upam, da Nadja čimprej objavi fotke.  :D


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #4545 : 20 September 2007, 20:20:37
Imam pa še eno vprašanje za lastnike aussijev: kje imate vaše ljubljenčke ko vas ni doma? Tisti, ki nimate te sreče, da bi vedno nekdo bil doma :( ?
Naši ljubljenčki so na 3000 m2 ograjenega vrta in imajo prost vstop v hišo (poleti skozi panoramsko, pozimi skozi nihajna vratca).



Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #4546 : 20 September 2007, 20:21:31
Ooo in jaz grem Tarasa zamudit :( ::) Sem vedela, da sem sla prekmalu domov :P :P
Tika pa ravno nori po sobi, saj je skopanaaaaaa, hihihi (tisti, ki so bili na sprehodu ze vedo zakaj) :P :o


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #4547 : 20 September 2007, 20:21:54
Wi :P

Ja fotke bi... ::)
Danes je bilo res super. Wi itak uživa v družbi avstralcev...sploh v družbi Ginny in Tike. ;)
Ja Tarasa sem tudi jaz videla. Je res že orenk dec postal. :-*

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4548 : 20 September 2007, 20:39:54
Ginny je, ko je sama doma v stanovanju :) Za vsak slučaj zaprem vrata od določenih sob, če bi se spomnila preurejati. Je bila pa skoraj eno leto, ko je bila sama, v žičnatem boksu.

Fotke se bodo v kratkem pričele nalagati na internet.

Za največje firbce pa nekaj talepih

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #4549 : 20 September 2007, 20:45:44
Waaaaaw, zoe, super fotke!  :o Komaj čakam da vidim ostale!! Pa kok je Ginny umazana... :D

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4550 : 20 September 2007, 20:52:06
Sej so vsi  ;D  To vsekakor spada k žurki



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #4551 : 20 September 2007, 20:55:44
Žurka 1a! Ja sej so res vsi umazani od nog do glave  :D, sam Ginny mi je najbl v oči padla... :D :D :D

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4552 : 20 September 2007, 20:56:45
kje imate vaše ljubljenčke ko vas ni doma? Tisti, ki nimate te sreče, da bi vedno nekdo bil doma :( ?

Blum in Tika sta vsako dopoldne med delovnimi dnevi sami doma dopoldan in:
omejeni sta na prostore, kjer ne bi moglo biti vecje skode. Blum bi sicer lahko bila prosta po celem stanovanju sedaj, ko je odrasla in pametna punca, a Tika se ni tako dalec. Zato, sta skupaj obe pac omejeni. Blum je bila kot mlada zelo destruktivna. Kaj vse je ona uspela se spomnit unicit, uh, uh. A je postala fuuul pridna kasneje. Zato vemo, da bo pamet srecala tudi Tiko. Saj je tudi ona ze veliko bolje. A preventiva je boljsa kot kurativa :P :o

Nadja, super slikice!

LP
Blumina



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4553 : 20 September 2007, 21:00:03
Za največje firbce pa nekaj talepih

 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Venka je bla pa čist lepa/čista.  :D :D To so ti avstralci, ko hočejo na vsak način priti na drugo stran sveta, potem zlesti v vodo in potem spet vsi mokri iskat pot na Kiitajsko.  :D Potem, če pa še to ni dosti, se je treba pa še malo povaljati po... hmmmm... po tleh.  :D


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #4554 : 20 September 2007, 21:03:49
In moja boga neavstralka na koncu pride domov vsa blatna in smrdeča, pa čeprav se je bolj stran od umazanije držala. ::) Se ni hotela sama umazat, so jo pa aussiji.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4555 : 20 September 2007, 21:06:45
Talepih slikic no.. od Veni mi ni nobena super ratala.

Mogoče tale:


Vsi packoni:


Tule so ostale: http://ginny.pasji.net/gallery//thumbnails.php?album=23

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
Odgovori #4556 : 20 September 2007, 21:12:36
Jst bi tudi živela v LJ :( Zamudiva s tamalim vso žurko :'( :'(.
Res fuul dobre slikice. :o :o


Arty je že precej časa, ko nas ni doma prost v dnevni sobi in kuhinji. Kot mladiček je bil v boxu, ampak je zdej že ok in vemo, da ne bo nič uničil.
Kadar nas ni doma se vedno umiri in spi, ali pa se preklada po prostoru in seveda počivai na fotelju, na katerega drugače ne sme. ::) 8) Uničil pa ni čisto nič odkar ga  puščamo izven boxa. Destruktivni so bili samo prvi meseci doma, ko je glodal steno, stole in pregriznil telefonski kabel. Aja pa povštre scufal(to občasno še vedno, ko se mu zdi, da je čas za nekaj delat :))

Trenutno se mi še vedno malček šparamo pri aktivnostih, ker še vedno čakamo rezultate testov krvi iz Lj. ( Možni borelija oz. erlihija).
Pa Arty kar hujša, čeprav smo mu ful povečali obrok in je bil nekaj tednov skoraj brez gibanja(samo lulat in kakat) in bi bilo logično, da bi nekaj kg pridobil ne pa izgubil. Sedaj smo kakšna dva tedna pri 16, 3 kg.(njegova normalna teža je okrog 17, 5, 17, 6).  :-\ Upam, da ni kaj hujšega...


Faith- Koledar je super!! :o :o Res zelo, zelo lep. :-*


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #4557 : 20 September 2007, 21:13:46
Hehehe, kako so dobri. :D Kje ste se pa potepali to?  :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #4558 : 20 September 2007, 21:19:15
Talepih slikic no.. od Veni mi ni nobena super ratala.

 ;D ;D ;D ;D 

A tale ni luštna?



No, jaz sem v glavnem uzivala (Veni malo manj, ker ni bilo nič zabavnega zanjo - ni sprehoda brez frizbija  ;) ). Ginny in Tika sta res dve ful simpatični avstralki (ena bolj simpatična od druge - pa, Nadja in Katja, ne me spraševati, katera bolj  :P), Grini pa itak.  ;)

Evo, tole spada pod vragolije (občasno so vsi trije glavo v isto luknjo molili):



Evarty, upam, da ni hujšega.  :(


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4559 : 20 September 2007, 21:23:05
Vsaka od Veni je luštna ;D ;D

Majchy, šli smo ob poti spominov, vendar ne preblizu, ker je tam vedno veliko ljudi, tako da smo ubrali manj obljudene potke.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"