Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498244

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5580 : 18 Januar 2008, 17:50:04
Pa se nekaj sem pozabila napisat prej. Primernega vedenja jih naucimo mi, ljudje. Od nas je odvisno ali bodo znali pocakat doma, ali bodo pustili zavese pri miru, ali bodo...

To je nase delo. In tudi najhujsi delovcki morajo to znati. Pocakati do takrat, ko jih potrebujes.
Prav rada bi videla kaksnega rancerja, ki bi imel z veseljem psa, ki ne bi znal pocakat, da pride na vrsto. Verjetno bi kaj kmalu koncal kje.

Blumina



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #5581 : 18 Januar 2008, 18:39:17
Nimaš kej... en zna počakat... en pa še ne... zavese so OK... ampak Umrasu surovi makaron in ribja hrana takooooooooo dišijo.  :o  Upam, da ga bo minilo.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5582 : 18 Januar 2008, 18:55:08
Saj se ne mislim prerekat je brez veze... ampak malo pomislite. Če je pravi avstralec le potomec delovnih linij, z izrazito izraženim pašnim nagonom ter nagonom čuvanja potem več kot polovica aussiejev odpade in nimajo "statusa" avstralskega ovčarja.

Zanimiva debata... o tem, kaj je pravi avstralec...
Recimo, da je pravi avstralec tak, kot je opisan v "All about aussies". Al pa ze to, kar pise v standardu: He is versatile and easily trained, performing his assigned tasks with great style and enthusiasm.

Upam, da ne bom sprozila kaksne velike zamere, ampak takega avstralca jaz na zalost se nisem srecala :-[

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5583 : 18 Januar 2008, 19:31:44
Aja, pa da se ne bo narobe razumelo: imam ful rada mojega Grina in ga ne dam za nic na svetu, kakrsenkoli ze je... In tudi avstralci sami kot pasma so mi zelo pri srcu.

Ampak se mi zdi, da ce se isce samo psa za aktivnega druzabnika, obstaja se veliko drugih primernih pasem :)

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5584 : 18 Januar 2008, 19:56:05
Lilit, kakšnega avstralca še nisi srečala?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5585 : 18 Januar 2008, 19:58:52
Osebno mislim, da je pri avstralcih zelo pozitivno to, da obstajajo pretežno delovne in bolj razstavne linije, tako je vsem zadoščeno. Jaz sem se odločila za razstavno linijo, v leglu pa izbrala bolj aktivnega, družabnega in pogumnega samčka, čeprav je drugi samček imel bolj "razstavno" glavo, bil pa je bolj zadržan in plašen. Ker iz dolgoletnih izkušenj vem, da bom lažje vzgojila pogumneža kot boječko, sem se odločila za Magija. Če ne bi imela kmetije s toliko živalmi in toliko prostora za tekanje in igranje, se najbrž ne bi odločila za to pasmo, ampak bi izbrala bolj "mestnega" psa. Ko sem še živela v mestu, sem imela zlatkota, ki je bil zlatko v pravem pomenu besede. Jaz se ne strinjam s preusmerjanjem določene pasme v druge aktivnosti, kot je prvotna, ampak če so ti psi psi uspešni tudi v drugih disciplinah, ne vem zakaj ne bi tega počeli. Bistvo vsega je, da se pes in skrbnik dobro počutita in da med njimi vlada razumevanje in sožitje, pa naj bo to na kavču,  v ruševinah ali v čredi.
P.s.: Špela, ne se sekirat zaradi škode, Magi mi še vedno vsak dan nakuha kaj novega. Nazadnje mi je obdelal modrček, ki je visel na sušilu, pa tudi eno njihovo deko je dol spravil in sperforiral, vsak dan raznosi po dežju vse njihove dekice in vse tepihe, zalivalnik je spravil na prafaktorje, niti ena cev za zalivanje ni več v enem kosu, vse šprice, ventile in priklope je pojedel, novi cokli od Kopitarne (ki so bili na visokem) so šli v nič, zadnji trenutek mi je uspelo skriti gojzarje. Ne vem, kako uspe dobiti stvari, ki jih dam zelo visoko, najbrž skače kot nor. Od krasnih grmovnic ni ostalo nič, upam, da bo spomladi kaj pognalo, poleg tega sem jeseni z balkona odnesla v hišo pol manj rož, kot sem jih spomladi dala ven. Pa še bi se kaj spomnila  :'(.  



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #5586 : 18 Januar 2008, 20:13:43
Saj pravim... če z Urmasom nič ne delamo dan ali dva... potem lahko pričakujem rezulate v obliki pogriženih škatel, "prebranih" časopisov, pojdenih rož... te rezultati so še boljši in se rangirajo zelo visoko, če je prisotna še mačka.  :o
Ampak pravim: kriva sem sama, ker psa tisti dan nisem zgonila... danes sta bila psa na Osovniku in bosta spala do jutri. Drugače ne bi... pa sta obeh linij.  :P



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5587 : 18 Januar 2008, 20:15:19
jaz sem si od nekdaj želela cattle dogs in evo jih... :P :P :P
pravi "grip" imata.. samo še govedo si omislimo ;D ;D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5588 : 18 Januar 2008, 20:26:53
 ??? ??? pa kakšen kavč neki.. ves dan lahko stojijo pred kuhinjskim pultom.. in čakajo, če bo kaj treba naredit  :D :D verjetno bo to zaradi Chulo Rojo of Fairoaks, ki ga ima Ruby v eni 6-8 generaciji  :P :P

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #5589 : 18 Januar 2008, 20:28:04
Joj, prav grozna je Ruby na tej fotki! Upam, da Terra ni pobrala tega gena po njej ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5590 : 18 Januar 2008, 20:34:23
Scarlett, sigurno boš to še videla.. tako aussiji delajo. to so delovni psi  :P :P saj sem ti povedala  ;D ;D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5591 : 18 Januar 2008, 20:37:51
kdo je pa avatarje ukradel??

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


fiti

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #5592 : 18 Januar 2008, 20:45:43
Pa se nekaj sem pozabila napisat prej. Primernega vedenja jih naucimo mi, ljudje. Od nas je odvisno ali bodo znali pocakat doma, ali bodo pustili zavese pri miru, ali bodo...

Pod tole se ''podpišem''. meni je se danes žal, da sem prvi mesec Sun-a zapiral v box ponoči in ko sem odhajal na delo. Še zdaj me stisne, ko se spomnim kako je cvilil, ko sem zaklepal vrata (da o pritoževanju upokojenih sosedov ne govorim). Takrat sem se obrnil na pomoč v KD Krim kjer sem obiskoval malo šolo in dobil nekaj nasvetov, kako naj ga privadim itd...Nič ni zaleglo (nič ne rečem lahko, da sem bil premalo vztrajen) zato sem se takrat odločil, da nič več box--a in bo kar bo. Ko sem odšel naslednji dan v službo ni bilo nobenega cviljenja, psu sem napolnil kong in mirno odšel. V službi sem bil precej nemiren, ker sem bal kako bo ko bom prišel domov. Ampak bilo je vse ok, le eno letvo je malo obgrizel in to je bila edina škoda, ki jo je Sun naredil. Poleg tega večina od nas ve, da so nam psi ves ča za ''ritjo'', tako je sun ves čas v tistem prostoru kjer sva s špelo (nikoli na kavču ali postelji). Zato mislim, da je ob primerni vzgoji in upoštevanju določenih pravil (vrečo z briketi pač ne pustiš na dosegu psu) box doma popolnoma odveč. Drugo je za tekmovanja, razstave tam se mi zdi celo nujno potreben.Torej če povzamem sun brez problema počaka 8 ur sam, ko sem/sva v službi. Je pa res, da je dvakrat pojedel vezalke superg in to tako, da sta ostala samo plastična zaključka vezalk...ampak to mu ne zamerim, ker je nor na vse, kar vsaj malo spominja na špago (zato ob odhodu od doma čevlje pospravimo....).

Kar se pa tiče delovne vneme, pa mislim, da vsak sam ve kaj njegov pes rabi. Poskusil sem z agillityem, mogoče malo prezgodaj, ker po dveh pretečenih krogih ni bilo več zanimivo, zanimivo pa je bilo vse drugo (psi hrana...itd). ampak sem na začetku kar vztrajal, potem pa sem šel pogledat na tekmo v Ajdovščino...krasen sončen dan, tekmovalcev ogromno, princip pa skregan z mojo filozofijo. Biti ves dan tam, za dvakrat po 5 minut dela, medtem pa pes čaka v avtu...hvala lepa ampak, te redke proste dni izkoristim raje drugače....kot rečeno kakor komu paše. Obiskal sem še nekaj treningov, Sun pa je postajal vse bolj plah (namesto čez oviro je šel mimo, ..tunel ..o to pa ne, notri je tema, gugalnica? ni govora. Potem sem odnehal in si rekel bova poskusila nekoliko kasneje, čez par mesecev in bova to počela le za zabavo, na tekme pa ne bova hodila.  No poskusila do danes nisva več.

Kljub temu, da s psom ničesar ne počnem (agillity, reševanje...itd) pa močno skrbim za to, da vsak dan dobi tisto kar rabi. To je dolg sprehod, bodisi na Rašico ali na bližno polje. Tam pa počneva vse mogoče od igre, do iskanja, včasih samo sprehajanje. In potem doma proti večeru spet malo norenja, vlečenja, iskanja...itd. Sun pride sam z igračo v gobcu. S tem mislim, da dobi tisto kar rabi, saj se tako po sprehodu, kot tudi po večernem igranju umiri in zaspi. Pri tem moram povedati, da je dolgi sprehod vsak dan brez izjeme, ne glede na to ali je dež, obveznosti itd, vedno si dan prilagodim tako, da pes dobi svoje. In tako odlično funkcioniramo... :)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5593 : 18 Januar 2008, 20:50:30
Cowgirl, po sliki sodec Urmas v razturavanju vodi pred Blum, ko je bila se mlada. Uh, uh, kako je bila tudi ona destruktivni mladic :-\  A s casom se je uredilo...  :D  Tika pa krade iz tako visokih polic, da je sploh tezko razumeti kako ji rata ???, ampak unicila ni pa skoraj nic.  :-*

Lilit. Kako razlicno mnenje imamo o pasmi. Jaz jih pa ne zamenjam. Super so... z vsemi napakami vred. Za moj karakter - najboljsi :) naslednjega bom sigurno izbrala iz se bolj delovne kombinacije  ::) uboga jaz >:D

Ce bi zelela se enkrat malo bolj umirjeno posast, pa bi verjetno spet sla nazaj na bernija :)

Blumina







KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5594 : 18 Januar 2008, 20:51:23
To, kar si napisal, mi je zelo všeč, si mi vzel iz ust, od začetka, do konca.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5595 : 18 Januar 2008, 20:52:26
Mislila sem Fitija.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5596 : 18 Januar 2008, 20:59:41
Fiti - me zelo veseli, da se imata fajn .. ja takrat je bila kar neka fama ( no jaz ti tega nisem rekla , a ne) kaj vse je treba delati in delati in delati.. pa zakaj če te to ne veseli in vsak naj dela kar ga veseli  magari če ostane v hiši, če noče na dež ( pol pa tudi pes ne gre)
In krasno, da ima vsak psa, s katerim je zadovoljen.. in si kupi takega, kot si ga želi.. jaz bi kupila rančerskega psihota če bi imela ranč  človek si ja lahko izpolni vse želje.. mala stvar, imeti psa, ki ti ustreza

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #5597 : 18 Januar 2008, 21:04:22
Scarlett, sigurno boš to še videla.. tako aussiji delajo. to so delovni psi  :P :P saj sem ti povedala  ;D ;D

Že, že, ampak Terra bo morala delat z nasmehom na obrazu! ;D



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5598 : 18 Januar 2008, 21:18:00
Scarlett - ti moraš nujno malo pogledati web strani od avstralcev.. delovnih.. to je tipična delovna faca.. ni nasmeha, ko gre zares
Fiti . kaj pa če Sun ni avstralec  :P :P :P

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


fiti

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #5599 : 18 Januar 2008, 21:34:16
Fiti . kaj pa če Sun ni avstralec  :P :P :P

Ko pride zvečer njegova ura, in prileti z osicami v riti in obročem v gobcu, se dvomi takoj razblinijo  ::)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5600 : 18 Januar 2008, 22:24:03
Zdaj se pa res moramo dobiti..fiti
Scarlett pa še eno bom dala, da ne boš slabo spala zaradi Ruby - so tudi pridni fantki

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5601 : 18 Januar 2008, 22:49:22
Eh tukaj se ne bomo nikoli strinjali... pa nič hudega vsak po svoje in kakor njemu ugaja, kot pravi Fiti. Prav je tako. Me je pa malo zmotilo tisto "samo za aktivnega družabnika". Kaj pa so naši aussieji drugega kot to? V prvi vrsti upam, da so vsem vam aktivni družabniki, spremljevalci in družinski člani. Šele po tem so nekateri tudi reševalci, agilitaši, itd... Eni pa ostajajo "samo" to. In to je prav tako zelo pomembna naloga. Res je, da so tudi druge pasme primerne za aktivne družabnike pa tudi avstralski ovčarji so. Tako je to.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5602 : 18 Januar 2008, 22:56:42
Sicer se pa meni Grin ne zdi pes, ki nebi rad delal. Nasprotno.

Se pa strinjam z vsemi, ki pravijo, da je to delovna pasma in mora taka tudi ostati. Sigurno pa niso psi, ki nimajo "dela" kakorkoli slabši.
Zamislila bi se pa nad takim, ki nebi bil zainteresiran...

Verjetno se nas je večina namučila, da se je pes naučil tudi počivat ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5603 : 19 Januar 2008, 06:11:25
Vazno, da smo zadovoljni ;) mnenja pa normalno, da se razlikujejo :) tako kot zadnjic glede izgleda...

battito animale


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #5604 : 19 Januar 2008, 10:52:25
Zato mislim, da je ob primerni vzgoji in upoštevanju določenih pravil (vrečo z briketi pač ne pustiš na dosegu psu) box doma popolnoma odveč.

Lepo da tako misliš in da se je tebi to obneslo.........


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5605 : 19 Januar 2008, 12:32:41
Pri nas se je boks super obnesel in sem ga redno uporabljala nekje do enega leta. Zdaj je lahko Ginny brez problema cel dan sama doma in ničesar ne uniči, ampak lepo spi. Uničevalske pohode ima ponavadi takrat, kadar pakiram ali pa kaj pospravljam in za par minutk zapustim sobo >:D

Je pa navajena, da kadar imam veliko dela za faks, da zdrži tudi več dni brez daljših sprehodov. Se ji vidi, da bi raje divjala, ampak se potolaži s tem, da jo čoham in zaspi.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5606 : 19 Januar 2008, 12:53:59
Saj jaz nočem spreminjati pasme in vedno zagovarjam to, da naj ovčar ostane ovčar. Zame so tudi aussieji iz razstavnih linij še vedno ovčarji. Nikakor niso samo za na kavč...in ne za tako resno celodnevno delo...so nekje vmes in to mi odgovarja, kot odgovarja marsikomu. Je precej takih avstralcev v Sloveniji, ki so značajsko podobni Mikeu. Tudi Grin, Chip, Urmas, Magi niso neki deloholiki kot jaz vem, ampak zame so še vedno avstralski ovčarji od glave do repa. Ne vem zakaj druga pasma, če sem v tej zdaj našla tisto kar mi je všeč. To, da je kot senca človeku, da ima rad vse pod nadzorom, da opozori na prihod tujca k hiši, je rad v družbi, ni pretepač, se igra, je živahen a po drugi strani zna biti zelo nežen... Ali niso vse to značilnosti te naše pasme? Nikoli nisem trdila, da želim čisto mirnega psa, ki bo cele dneve poležaval. Če bi to hotela potem bi si res omislila kakšnega novofundlandca ali kaj podobnega. Nisem tako neaktiven in len človek kot se je zdaj mogoče razbralo. Jaz rada hodim v hrbe, kolesarim in tako dalje, zato želim aktivnega spremljevalca, takega, ki mu bo zmogel slediti na vsakem koraku pa vendar naj se tudi zna umiriti in naj mirno leži zraven mene, če se mi kakšen dan ne da nič početi ali imam pač kaj drugega na urniku.
Taki bolj umirjeni avstralci znajo biti res v redu družabniki in ljubljenci cele družine. Imajo ravno toliko ovčarskega, da je zabavno in ravno toliko omiljene nagone, da je življenje z njimi prijetno. Še vedno pa ostajajo avstralski ovčarji. 

Ker je tole tema o avstrralcih ne bom dolga. Če tvoja psica ni bila sposobna hoje v hrib...ok, še vedno je njufka, ne mi pa lepo prosim enačit vseh pripadnikov pasme. Vsak njuf ki je normalno zdrav in v normalni kondiciji je sposoben it v planine. Ekstremi kot je moj pa še tečejo zraven kolesa, rolarjev...res imamo lene pse ane  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #5607 : 19 Januar 2008, 13:09:30
Tale novofundlanec od sane je bil kar aktiven, smo šli velikokrat v kakšen hrib, z njim sem tekla na smučeh pozimi vsak dan... Ko je bil že zelo star je po aktivnosti prekašal večino novofundlandcev, vsi so se čudili, da je tako aktiven in nor na vodo. Vendar pa se ga ne da primerjati z avstralcem, ker sta tako zelo različni pasmi.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5608 : 19 Januar 2008, 15:46:19

Naš novofundlandec pa ni zmogel niti minimalne hoje v hrib pa zaradi tega ni bil nič manj novofundlandec kot vaša psička ali obratno. So pač tudi znotraj posamezne pasme razlike med psi.
Tale novofundlanec od sane je bil kar aktiven, smo šli velikokrat v kakšen hrib, z njim sem tekla na smučeh pozimi vsak dan... Ko je bil že zelo star je po aktivnosti prekašal večino novofundlandcev,

A vidve opisujeta istega psa?




lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #5609 : 19 Januar 2008, 16:52:39
A vidve opisujeta istega psa?

Hm...ja  :o. Res ne vem kaj je mislila s tem.  Z njim smo bili marsikje, celo do 1. martuljškega slapu smo prišli. Se mi zdi, da je bil kar aktiven za njegova leta, takrat je bil star cca. osem let. Voda je bila pa zanj zakon.