Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498185

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5640 : 21 Januar 2008, 16:20:58
Ja, res, to je tocno tako, kot si napisala :)

Odzivnega in ne zaletavega. Takega, ki pride, pogleda in naredi v prvo pravilno pri reševanju kakih problemov.
Vsekakor ne takega, ki bi mi skoču skozi okno hi hi
In se glede tega. Ko je bila Blum se mlada, se pred prvimi njenimi izpiti sem se bala, da bi skocila kam. Ker je bila vedno tako suverena na rusevini, nic se ni bala itd. In se mi je vedno postavljal vprasanje kaj bo, ko bo naletela na kaj taksnega. In hec, ko je naletela na taksno previsno steno, okno ali kaj podobnega ni brezglavo skocila. Tam je postala previdna, preracunljiva in zadevo speljala tako, kot je bilo najboljse. Vedno in povsod:) in to me vedno znova navdusuje. In to je vedela brez ucenja...
In ce pogledam sedaj vas, "ta mlade", no saj vidve z Bery nista vec tako "ta mlade", so vsi po vrsti isti. Previdni tam, kjer je potrebno, drugace norcki. In to je njihova odlika.
Seveda pa potrebujejo dozoret... to jim moramo dat. Cas, da dozorijo  :-*

Pozdravcek vsem

Jasna




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5641 : 21 Januar 2008, 16:31:43
Ja dozorevanje... Dokaj počasi. Če greš prehitro naprej in hočeš več prehitro, se ti vrne kot bumerang.

Jaz sem lani to sicer zavestno naredila, za moje izkušnje, in bom morala lepo letos popravljat  :)
So pa tudi v regeneraciji dokaj hitri na srečo. 

Pa zanimivo se mi zdi to, da so eni take driske, eni pa skoraj nič.  :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #5642 : 21 Januar 2008, 16:50:19
Mi smo imeli pa manjšo nesrečo... Takole smo se podili v nedeljo po pobočjih Zelenice.
Za Tano se tole noenje ni ravno lepo izšlo. Ker je začela Gregata past sta zadela. Tana ob smučko. Smučka ob Tano.



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #5643 : 21 Januar 2008, 16:51:38
Sedaj pa takole počivamo. Nekaj šivov, rimadyl in antibiotiki...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5644 : 21 Januar 2008, 17:43:12
cowgirl - tole je pa nevarno.. mogoče nam bo s5iztok povedal, kakšno slabo izkušnjo ima s takimi podvigi..
Naj se Tana hitro pozdravi..

Hvala za čestitke Chipu

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5645 : 21 Januar 2008, 17:57:29
Pa še tole:
popolnega psa seveda ni, le čemu neki ga sploh iščemo ( velika večina itak išče spremljevalca). In če v psa verjameš, bo tudi delal z nami  - ne za nas -, kar se tiče aussijev. In če ga sprejmeš takega kot je ,potem se z njim ujameš in stvari stečejo.. in vsako razmišljanje v smeri " kako bi bilo, če bi bil tak in drugačen " zmanjšuje končni uspeh  Drži V 90% primerih.. in če nisi ravno nepopravljivo ambiciozen se stvari vedno zapeljejo v pravo smer.. ambiciozni pa pač drugače..
Predpostavka pa je, da vendarle izberemo  pasmo, ki ustreza našemu načinu življenja
Pa še enkrat: večina ima pse spremljevalce , ki morajo biti sposobni vključiti se v urbano okolje...

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5646 : 21 Januar 2008, 18:07:26
.. uppss ;)
življenje se spreminja, če nam je to všeč ali ne, saj sicer bi bil človek še vedno na vejah.. pa je že davno sestopil.

In vse lepo in prav - če še tako brcamo, mi " ta mali" sprememb ne bomo zaustavili.. tudi pri značilnostih neke pasme ne.. ( žal  ??? zato pa morda ni neumno, da se je nekdo " izmislil" standard. In standard točno določa videz, temperament in delovne sposobnosti psa.. saj je tako, ne  8) in če so nekateri "poor temperament" kot pravijo čez lužo, ja prav toliko takih, ki so  "poor structure".
In oboje ni v redu..
Vse ostalo je filozofija in retorika.

lep pozdrav


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #5647 : 21 Januar 2008, 18:19:15
hvala za obširne odgovore :)

Popoln pes ne obstaja, obstaja pa pes, ki najbolj 'popolno' paše k človeku...

Je pa res, da imam doma po vašen pisanju sodeč enega avstralskega papillona :D misli svojo glavo, dela le toliko kolikor se ji zdi, tako da moraš prav vsako stvar narediti zanimivo ::) torej, se mi zdi da bi se pri tem kar ujela... hehe

kakšna pa je kaj razlika med samci in samicami (na splošno...)?
lp


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5648 : 21 Januar 2008, 18:20:56
Ja upanje ostaja... ;) Bomo videli kaj bom stuhtala.  

Uboga Tana, zdaj pa nekaj časa ne bo divjanja. Tole zna biti zelo nevarno vem... Že brez psa je, kaj šele če moraš paziti še na psa, že drugega je preveč. Mora biti navajen, da sledi zadaj v primerni razdalji. Tudi, če teče spredaj ni v redu. Je pa zelo lepo in psi uživajo.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5649 : 21 Januar 2008, 18:28:33
martina, lepo napisano :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5650 : 21 Januar 2008, 19:29:41
Tak, ki ga ni potrebno učit, da bi se igral.

Hear hear :P in kolko slovenskih avstralcev je takih? Da se igra ne pomeni samo v hisi ampak povsod ;)

OK sej bom nehala, ker sem ocitno edina nesrecna crna ovca, ki ni zadovoljna z delovnimi sposobnostmi svojega psa. Kar, se enkrat, ne pomeni, da je zato moj pes kaj manj moj ali da koga krivim za to, ali da bom se nehala trudit z njim... ali da ne bo mogoce kaksen dan iz njega boljsi delovni pes :o dober delovni pes pa, po mojih kriterijih, pac ni :)

O spremljevalcih in urbanem okolju pa... hja, kolkor vem, vecina "ambicioznih" ;) ljudi zivi v mestu in ima svoje pse v hisi... tudi ce so delovnih linij... pa cisto dobro shajajo :) Delo pa se zdalec ne pomeni samo pasa, sploh pa pri avstralcu, ki je "champion of versatility".
In spet, koliko nasih avstralcev je prislo k hisi "samo" kot spremljevalci, in koliko jih je prislo z namenom, da se bo nekaj delalo z njimi? (resevanje, agility?)

sana: tudi mene veseli, da so ti nasi argumenti dali za mislit :) seveda imas vso pravico do svojega mnenja in itak da bodo se naprej vzrejali "mirne" avstralce, samo, glede na to, kolko ogromno pasem (in mesancev!) je na voljo, kaj ni skoda, da se unicuje dobre delovne sposobnosti neke pasme zato, da dobimo se enega "spremljevalca"?

battito animale


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #5651 : 21 Januar 2008, 19:40:06
Lilit, mal iz firbca sem šla gledat tvojo domačo stran. Na vseh fotkah si nasmejana. Lepo.  :D  ;D

Kristinca & Florinca


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #5652 : 21 Januar 2008, 19:46:17
Trijo adijo.  ;D  Avstalec na sliki pa je Žak!


"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5653 : 21 Januar 2008, 20:35:31
Joh, uboga Tana, kako je užaljena. Upam, da čimprej okreva.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5654 : 21 Januar 2008, 23:17:18
... itak da bodo se naprej vzrejali "mirne" avstralce, samo, glede na to, kolko ogromno pasem (in mesancev!) je na voljo, kaj ni skoda, da se unicuje dobre delovne sposobnosti neke pasme zato, da dobimo se enega "spremljevalca"?
S tem stavkom si Lilit zadela bistvo problematike :)

In vsak od nas je del zgodbice. In lahko vpliva na razvoj...

Tana, drzi se. Navijamo za cim hitrejse celjenje ran :-*

Blumina



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5655 : 22 Januar 2008, 06:08:27
Treba se je tudi znat igrat. Ni vsaka igra za psa zanimiva in če ne znamo psa spodbujat ga lahko tudi zatremo. Ko sem se jaz naučila prave igre se je psu utrgalo.
So pa avstralci zelo usmerjeni v okolico, eni bolj drugi manj. Včasih ne veš kje majo oči, dokler se z rastjo ne naučijo malo bolj spremljat in biti zbran. Samo to sodbujamo ali ne pač sami.

Ma kaj ni tudi pri "delovnih" avstralcih tako, da ko dela dela, ko počiva pa počiva? Meni so to zdi logično. Pa ne mislim na mlade pse, ker tem se itak trga ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5656 : 22 Januar 2008, 09:37:28
A se vam mogoče sanja, kako so odbrani MVA  psi in kako trenirajo in koliko??
In predvsem, česa so v enaki meri sposobni njihovi lastniki.. in poznajo pasmo in posameznega psa do te mere, da trenirajo kot je treba ( karkoli pač) in predvsem na psa ne pritiskajo,   ljudje imajo 30 letne izkušnje z avstralci
 (čeprav sem   celo sama vzredila avstralko, ki ima potencialne možnosti , da ne bo soft psička - ampak hvala bogu samo ena - ker kam naj bi šli taki avstralci?? pri nas namreč )
In vsak ima v leglu možnost izbrati psa za določen namen oz. delo, pri meni vsekakor ( tudi za spremljevalca,  - mimogrede si upam trditi da vsi psi iz legel s starši iz delovnih linij TUDI nimajo vsi visokih sposobnosti za delo, ker kot rečeno, samo rodovnik tega prav gotovo ne zagotavlja kakor  tudi obratno),  sicer sem prepričana, da bo vsak vzreditelj to z velikim veseljem pozdravil... in psi v leglu so zelo različni, smo posebno dobro videli pri testiranju - vsi, ki ste bili prisotni..
Seveda pa je  za velike ambicije pomembna tudi pasma


Pa še nekaj o delovnih sposobnostih in " celodnevnem delu":
mene zanima, kateri pes dela ves dan? Kolikor mi je znano so tudi službeni psi na delu le nekaj ur no o tem bi vedeli več povedat profesionalci.. sem videla psa, ki je iskal drogo... prav gotovo ne cel dan.
Sem videla delati avstralce na ranču v Kaliforniji, ko so čuvali krave - zjutraj so jih zgnali iz hleva na pašnik, potem so pa čez dan počivali in kontrolirali ( tudi posredovali bi, če bi bilo treba, ampak krave se pasejo, ne norijo okoli ) živino in jo zvečer spet spravili na molžo do hleva...
ne gre za celodnevno delo ampak za znanje oz. instinkt ( ki je pa pri nekaterih malo izginil, seveda , tudi Slash V niso vsi dobri za pašo na primer.. pa imajo enak rodovnik)








I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5657 : 22 Januar 2008, 09:53:07
O MVA:

http://www.asca.org/Portals/812b34ca-1ab9-41bb-9dc9-d7b90411dbdc/032403MVA.pdf

In vsem nam je jasno, da ni vse v tem, da lahko delajo cel dan ampak kako delajo in v okretnosti, zelji, sposobnosti...

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5658 : 22 Januar 2008, 10:05:45
Za odločitev, " da se greš" MVA sem mislila, pravila in pogoji so druga zadeva..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5659 : 22 Januar 2008, 13:03:23
Ja, izberes pac mladicka, ki je najboljsi predstavnik pasme,
clovek pa mora imeti ogromno denarja, casa in energije, da se udelezujes vseh trialov v vseh kategorijah :)

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5660 : 22 Januar 2008, 13:41:30
Mene pa nekaj zanima:
ker sta Olivia in Tana edini predstavnici avstralcev iz delovnih linij v Sloveniji ( in obe približno poznam ) bi bilo zanimivo izvedeti od njunih lastnic, kako je živeti s takim psom oz. kakšna je pravzaprav razlika
Jean
Cowgirl, če se vama ljubi na kratko. Hvala.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5661 : 22 Januar 2008, 14:18:00
Mislim, da tu lahko dodas se vseh 7 psov iz nasega legla ali pa moras dati stran Oli, ker ima tudi ona cetrto generacijo nazaj razstavnega psa v rodovniku, tako kot vseh teh nasih 7 komadov isto v cetrti generaciji. Tako, da lahko v tej debati sodeluje kar nekaj aussie skrbnikov vec.

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5662 : 22 Januar 2008, 15:55:17
po obeh starših sem misla

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5663 : 22 Januar 2008, 16:11:49
Jaz tudi :)

Blumina



fiti

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #5664 : 22 Januar 2008, 17:26:05
Ali mi lahko kot nevednemu razložite, kako je določena meja med razstavno in delovno linijo? Povsem jasno mi je, da gre v primeru, ko nekdo s psom samo dela (reševanje, paša, obidience, agillity...itn) za delovno linijo. Kaj pa v primeru, ko nekdo aktivno dela in poleg tega pa obišče še 5 do 10 razstav letno? 



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #5665 : 22 Januar 2008, 17:31:50
koliko sem jaz razumela je razlika tudi v konstrukciji( razstavni imajo močnejše kosti), razstavni imajo več dlake... Pa seveda so delavni bolj aktivni, saj sobili 'narejeni' z namenom pasenja goveda.
Je pa res, da potem z delovnim nekako nimaš prav veliko šanns na razstavah (vsaj pomoje...)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #5666 : 22 Januar 2008, 17:33:01
fiti, zanimivo vprašanje. Človek bi po prebranem sodil, da gre za dve pasmi Avstralskih ovčarjev.  :-\  Se jih loči zgolj po rodovniku al kako? A tisti, ki imajo t.i. razstavno linijo pa ne delajo?  ::)

Kristinca & Florinca


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5667 : 22 Januar 2008, 18:13:42
Seveda pa je  za velike ambicije pomembna tudi pasma

Ma zakaj? Ce je avstralec "easy trainable", "performing assigned task with enthusiasm" in "versatile", zakaj je tako tezko dobit takega avstralca?

koliko sem jaz razumela je razlika tudi v konstrukciji( razstavni imajo močnejše kosti), razstavni imajo več dlake... Pa seveda so delavni bolj aktivni, saj sobili 'narejeni' z namenom pasenja goveda.
Je pa res, da potem z delovnim nekako nimaš prav veliko šanns na razstavah (vsaj pomoje...)

Ma! Niso bili delovni narejeni za past govedo... avstralski ovcar je bil narejen za past govedo!

Linija... Vsaka psarna, al pa vzreditelj, tezi k nekemu tipu avstralca, kot si ga sam predstavlja... nekatere pri vzreji zanima bolj zunanji izgled, druge bolj delovne sposobnosti... Psarne, ki dolgo in veliko vzrejajo, ustvarijo neko "linijo" psov, za katere priblizno ves, kako bodo zgledali oz. kaksni bodo. Tako ze po priimku psarne sklepas o liniji... Recimo, Propwash, Touchstone, Heatherhill dajejo prednost izgledu, Slash V, Twin Oaks, Hangin Tree vzrejajo glede na delovne sposobnosti.
To najlazje preveris, ce najdes spletno stran psarne in potem hitro ves, kaksen tip psa vzrejajo :)

Kar pa delas ti s psom, pa ne doloca linije ;D

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5668 : 22 Januar 2008, 18:25:45
Me veseli, da ste razumeli.. ker tudi zame je to ena pasma..
Ampak kot so nekateri ločevali , mi je zdaj še manj jasno.. sem misla da so delovni prav tisti z rančev, tam vzrejeni.. pa očitno ni tako..

Ampak mislim, da smo zdaj na tem, da je avstralec avstralec.. ena pasma , kar me seveda zelo veseli, čeprav dvomim, da se ne bodo pojavila taka ločevanja prav kmalu spet..

Sem prebrala še Lilit: to sem mislila.če kdo hoče biti svetovni prvak v agilityju potem je morda BC bolj primeren... in podobno tako kaže pogled na udeležence svetovnega prvenstva in rezultate.
V ostalem imaš prav - ampak pasma je ena. Mogoče se motim ampak kadar je kjerkoli podobna debata o delovnih in razstavnih  ( kar seveda ne obstaja uradno) je vedno prizvok da so ti t.i. razstavni manj vredni in njihovi lastniki eni debilčki ali kaj. Kar določi se kdo je delovni ( in njihov latsnik bolj zagrizen  v dokazih  :o ) in kdo razstavni. Pa imajo marsikdaj t. i. razstavni več rezultatov kot t.i. delovni..
Jaz bi želela, da teh delitev ne bi bilo  mi je res neumno, četudi se govori o atletskih sposobnostih in high drive psih ( a hočte mojo Ruby, ki je " uvrščena " v razstavne linije).
Amapk to so never ending debate, ki se vedno znova pojavljajo - sem hotela malo razložiti zato, ker ta forum berejo tudi taki, ki jim stvari niso čisto jasne in se čudijo..
lp

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


fiti

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #5669 : 22 Januar 2008, 18:31:46
Kar pa delas ti s psom, pa ne doloca linije ;D

Mogoče sem malo nerodno zastavil vprašanje...Seveda sem mislil na vzreditelja, psarno, ki ima pse, in jih tako razstavlja kot tudi dela z njimi.