Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498339

Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #5670 : 22 Januar 2008, 19:33:43
Ne Martina, delavni psi niso "prav tisti z rancev in tam vzrejeni" ampak so tudi njihovi potomci, ki so pa zaradi mene vzrejeni v dnevni sobi v centru mesta. Ravno tako kot je razstavni pes se vedno razstavni pes tudi ce se je skotil nekje v Ameriki na rancu kjer imajo krave. Nima smisla... ;)
In ja, zame so se vedno vsi avstralci - kar pa ne pomeni da so mi vsi vsec hehe ;)

No ja, kaksno je zivljenje s Tiko (uvrstite jo kamor hocete, med delavne ali razstavne, meni ni vazno. Vazno je da jaz vem, hihihi)? Z dvema besedama: naspidirano in zakon :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5671 : 22 Januar 2008, 19:39:20
Kako pa kaj ostali?  :D


Kako težo dajete besedam. Važen je karakter ne pa kje se je kateri pes skotil.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #5672 : 22 Januar 2008, 19:44:32
Ja, karakter je zagotovo pomemben. Toda perfekten karakter v slabem telesu je pa... Pa da ne bo pomote, to se "dogaja" tako v razstavnih kot delavnih linijah. ;)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5673 : 22 Januar 2008, 19:52:43
In to je normalno. Ni perfektcije v vseh pogledih. Itak! Zato so pa standardi, da vse skupaj malo povežejo pod skupni imenovalec.

In tudi tukaj, jaz ne vidim avstralca v Sloveniji, ki nebi bil zmožen delat (telesno) cel dan ali več. Tu se prej pokaže problem v kondiciji, kot pa v zgradbi telesa, ki je seveda pomembna.  :P

Sicer pa psihična stabilnost tudi ni za zanemarit. Če te ni, tudi delo peša pa je lahko vse ostalo super.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


fiti

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #5674 : 22 Januar 2008, 20:01:32
Telesna konstitucija, hmm odvisno za kakšno delo...osebno poznam lastnico, ki je imela Zlatega prinašalca in je bil pravi lepotec, močne konstitucije in po zunanjem izgledu razstavni pes. Ampak karakter in glavo je imel na pravem mestu. Bil je namreč odličen delovni pes, kar je tudi pokazal ob zrušitvi ljubljanskega Koloseja ko je našel žensko. Torej jaz karakterja, četudi je ujet v ''slabem telesu'' ne bi zanemarjal...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5675 : 22 Januar 2008, 20:14:19
Sicer pa upam, da razpravljamo na splošno o pasmi in ne o posameznih psih, ker bi bilo krivično. Primer je podal fiti. Sicer pa očitno ni imel slabega telesa, če je lahko vse preplezal.
In kakorkoli, kapo dol pred njim, kot tudi pred vsemi, ki se s svojimi psi ukvarjajo na pravilen način in se trudijo zanje in tudi za pasmo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5676 : 22 Januar 2008, 20:22:01
Ob tej debati se spomnite še na to, da je danes polna luna :P

Špela, upam, da bo Tana kmalu norela naokoli :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #5677 : 22 Januar 2008, 20:30:54
Fiti, tale kuza o katerem govoris definitivno ni imel "slabega telesa". Prosim ne narobe razumet: Ce je pes lep pes, razstavni pes itd. NE pomeni, da ima "slabo telo" oz. ni zmozen delati. Sploh ne!!!

No ja, uzivajte. Meni nekdo tezi, da bi rad delal ;) :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5678 : 22 Januar 2008, 20:31:04
Zoe, pusti nam malo veselja!  :o :P
Vsaj ob polni luni :)

Raje povej še ti, kako je kaj življenje s tvojo pošastko.  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


fiti

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #5679 : 22 Januar 2008, 21:02:19
Vse ok, samo izmenjujemo mnenja  ::), luna name nima vpliva, saj ne da bi vedel...ali pač

Mimogrede Chipu vse najboljše, Tani pa želim hitro okrevanje...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5680 : 22 Januar 2008, 22:18:44
    
Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]
« Odgovori #5661 : Danes ob 14:18:00 »
   Odgovori z citatom
Mislim, da tu lahko dodas se vseh 7 psov iz nasega legla ali pa moras dati stran Oli, ker ima tudi ona cetrto generacijo nazaj razstavnega psa v rodovniku, tako kot vseh teh nasih 7 komadov isto v cetrti generaciji. Tako, da lahko v tej debati sodeluje kar nekaj aussie skrbnikov vec.

Blumina

 Očetova stran mi je seveda jasna, ampak kje ima Blum delovne linije   ??Lepo prosim, za pojasnilo, da ne bom živela v nevednosti..
Da ne mislite morda Touchstone ??
Res lepa hvala.
Amapk saj lastnik vendar pozna linijo svojega psa

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5681 : 22 Januar 2008, 22:40:30
In smo zopet pri zalitvah...

Bom poslusala Zoe in pocakala, da luna malo uplahne.

Blumina




martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5682 : 23 Januar 2008, 08:46:35
Blumina, nikakor. A je žalitev če prosim za razlago, kateri predniki v Bluminem rodovniku so delovni?? Saj tega ne vidijo tudi drugi ne, ne samo jaz.. saj se pogovarjamo, kajne. Boš pa ja povedala..
Ampak si vendar rekla, da sta oba starša vaših  mladičkov delovnih linij  res bi rada vedela ??? ???
Se opravičujem, samo za trditvami je treba stati in človek se pač zmoti  :o



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #5683 : 23 Januar 2008, 09:14:44
Ulažem kvizkota  :D:

Las Rocosa predniki? ::)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5684 : 23 Januar 2008, 09:19:46
Samo Las Rocosa je eden v 4. generaciji... kaj pa ostali?

battito animale


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5685 : 23 Januar 2008, 09:24:55
Vsem zelnjim krvi  :P bo danes zadosceno  :o

Posusajte dobro in iscite stavke, ki bodo nerodno napisani. Ker potem boste zopet lahko secirali :P
Blum je cisti mix razlicnih linij in to ves Martina ti se najbolj, saj sva v neskoncnost debatirali o njih. In ja, vem kaksen je vsak posameznik v njenem rodovniku in ja, ne bos verjela v kontaktu sem bila z vecino lastnikov
njenih prednikov vsaj takrat, ko sem iskala informacije. No, pa to sploh ni pomembno.
Pomembno je to, da se posipam s pepelom in izjavljam, da je rodovnik malckov sestavljen le iz tam nekje 3/4 delovckov in se malo manj. Sedaj lahko razunate procente, verjetno se da najti se kaj... hihihi

No, in preklicujem svoje besede in sporocam, da je to verjetno cisto premalo, da bi lahko le ti skrbniki sodelovali v tej temi.

Uzivajte!

Aja, pa tega v bistvu nisem rekla:
Ampak si vendar rekla, da sta oba starša vaših  mladičkov delovnih linij  res bi rada vedela ??? ???

To si ti tako zelela prebrat.

Blumina







sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5686 : 23 Januar 2008, 09:35:58
Me veseli, da smo tukaj istega mnenja, da so konec koncev še vedno vsi avstralci, nista nastali dve različni pasmi.
Fiti, si rekel če "delovni" na razstavi nimajo prav veliko možnosti. Je tako da še nekateri "razstavni" pri nas in na Hrvaškem na primer nimajo. Govorim iz lastnih izkušenj in me je zaradi tega razstavljanje kar minilo. Če nima obupno močnih kosti in celo tono dlake, potem ga sodniki ne opazijo, na žalost. Pa je lahko po konstituciji in po značaju zelo zelo blizu standardu. Vedno so zmagovali napihnjeni puhki in verjetno bo še nekaj časa tako. Ko ima dlake toliko in je tako "sfriziran", da se konstitucije še vidi ne. To ni prav. Drugače je na specialkah, ker sodniki poznajo pasmo in "vejo zakaj se gre". Vsaj meni se tako zdi...

Je pa zanimivo, da Mike izhaja iz razstavnih linij pa nima močnih kosti, niti ne vem koliko dlake. Je res, da je še mlad (2 leti) ampak kaj drastično se ne bo več spremenil. Veliko ljudi me na sprehodu vpraša če je border. Res zanimivo. Če primerjamo Urmasa na primer, ki je že zdaj en medvedek :)

Še nekaj me zanima: kaj potem vzrejati? "delovno" ali "razstavno"... če vzrejaš čiste delovce je verjetno zelo težko najti ljudi, ki bodo znali izkoristiti vse njihove potenciale in njihovo voljo ter energijo usmeriti v pravo smer (ne v destruktivno). Koliko pa je takih ljudi v Sloveniji? Dileme dileme... pa ne zato ker je luna ;D

lp


  

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5687 : 23 Januar 2008, 09:44:20
Ja, odlocitve pri vzreji so hudo tezka stvar. In se tezje je to, ker lahko delas vse, da bi naredil nekaj prav, da bi naredil nekaj v kar verjames, pa gre lahko narava svojo pot.
Ampak glede teh odlocitev v katero smer vzrejat pa mi je fenomenalen stavek, ki sem ga prebrala na eni avstralski strani:

"What is popular is not always right and what is right is not always popular"
Author Unknown.


Blumina



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #5688 : 23 Januar 2008, 09:48:44
To je pa še kako res.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5689 : 23 Januar 2008, 13:53:28
Blumina, hvala za razlago. Sem mislila, da si se zmotila, no o procentu ne bomo razpravljali, a ne.
Ne vem, čemu je tole potrebno: Blum je odlična psička, ki zna delati in ne rabi nobene take negativne reklame. Lahko si vesela, da jo imaš, a se ti zdi važno kam pašejo njeni predniki?  Saj sigurno  dela bolje, kot marsikdokdo iz delovnih linij...

Želela bi, da bi bili sposobni spoštovati vsakega psa, lastnika in vzreditelja - ker končno se čisto vsak trudi narediti na jbolje. Na svojem področju.In prav nobena tekmovalnost ni potrebna. In še manj kdo je boljš - narava dela svoje in psi imajo kosmata ušesa. Nič ne veš..
Potem bi bili pa spet lahko ena srečna aussieje -ljubiteljska-družinica, kot smo bili včasih, kajne??

Sončen dan želim vsem



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #5690 : 23 Januar 2008, 14:29:08
Martina hvala za skrb...
Blum ne potrebuje reklame, in tudi Blumina je ne. Govorila sem o ljudeh, ki so skrbniki drugih psov.
In tudi Blumina ne potrebuje reklame. Vsaj trenutno ne.
In na zalost nekaterih bom vedno brcala v tej smeri, da se propagira delovna linija, pa naj bo katere koli pasme ze. In vem, da se marsikdo ne bo strinjal z mano. Ampak tako pac je. Zaradi tega pac ne bom spreminjala mojega misljenja. In ne bom nehala sitnarit v tej smeri...
Spostujem vse, ki se ukvarjate s svojimi psi in jih imate radi. 
In noben mail ni bil naperjen proti dolocenemu pasjemu osebku ampak je debata tekla o delovnih ali razstavnih linijah, vzreji, kaj je bolje in kaj slabse za pasmo, itd, itd.
Skratka jaz bi se sedaj z zanimanjem lotila raje kaksne bolj zanimive teme kjer se lahko kresejo mnenja in kjer se lahko kdo kaj nauci. Ker iz tistih pogovorov kjer imamo vsi isto mnenje in to so tisti maili kjer je napisala OOOO, iiiii, kolk je lep, in podobno se nihce ne more nic naucit.
Ni tako?

In zadnji primer pogovorov npr. s Sano je pokazal tocno to. Razvila se je fajn debata, razmisljanja itd, dokler spet nismo zabredli drugam

LP
Blumina





martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5691 : 23 Januar 2008, 15:09:03
Ah Blumina..don't change the subject. Touchstoni so te malo zmotili, ne
Saj vemo, da so ti delovni pri srcu.. pa saj ga boš enkrat tudi ti imela  :P :P Saj ni problem.
In negativno reklamo si delaš sama..oprosti.
Je pa problem ta, kot sem že večkrat omenila, da rodovnik ničesar ne zagotavlaj a razumeš.. je samo potencialna možnost da je to tako kot pričakuješ .. ker tudi psi, kot ti rečeš tem "iz razstavnih linij " niso vsi CH, kajne..in oni iz delovnih ne WTCH..
Pa pusti dihati ljudem.. saj se pogovarjamo a ne??
In če si vedno vse v redu govorila o drugih, brez obrekovanja, potem imaš čisto vest, kajne in mirno spiš ?? Je tako.. ::)

Bom še enkrat tole gor dala:
"Pedigree indicates what the animal should be.
Conformation indicates what the animal appears to be.
But Performance indicates what the animal actually is."
-author unknown-

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5692 : 23 Januar 2008, 15:23:26
Rodovnik nicesar ne zagotavlja... ampak karakter se isto dedujejo kot izgled, a ne? Torej, kot bos sel iskat psa z nekim izgledom glede na starse in prednike, bos iskal psa z dolocenimi lastnostmi isto glede na starse in prednike... in delovni instinkt ni kar nekaj, kar bi se pojavilo kar tako samo od sebe... ce ne pastirji ne bi parili cimboljsih delovnih psov med sabo, ne? Torej, ce se ga v vzreji ne ohranja, izgine... samo poglej skote... in mene boli srce ob misli, da bodo cez desetletja nasi ausiji sodobni skoti...

battito animale


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #5693 : 23 Januar 2008, 15:25:05
Joj, a se samo meni zdi, da ste že malo tečni s temi linijami ??? in zakaj se toliko obremenjujete, kam vaš pes spada  ::) imate avstralce in to naj vam bo dovolj. Res se ne spoznam nič na linije avstralcev (ki so mi drugače po zunanjosti zelo zelo zelo všeč, a mi karakterno ne ustrezajo), ampak dobila sem občutek, da so nekateri nevoščljivi drugim, ker imajo pse iz t.i. delovnih linij (pa naj bo 3/4 ali pa 1/2).
OK, imate pač drugačna mnenja in sprijaznite se s tem!
Martina, pa zakaj se toliko ukvarjaš z Blum? In itak, da je Blumina z njo naredila (in dokazala) največ v Sloveniji glede dela avstralcev in da je lahko prekleto ponosna nanjo (pa čeprav je potomka "samo" 3/4 delavcev :P).



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5694 : 23 Januar 2008, 15:43:55
dog4ever : so stvari, ki jih ti ne veš..
in če kdo teži z linijami, to prav gotovo nisem jaz..jaz pustim ljudem dihat.. od nekdaj
in ni 3/4

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #5695 : 23 Januar 2008, 15:58:21
dog4ever : so stvari, ki jih ti ne veš..

točno tako! Jaz sem samo zunanji opazovalec: nisem vzreditelj, nimam mladička od nobenega, nič. Samo berem, kar napišete. In včasih se rajo malo ugriznite v jezik, preden kaj napišete. In sprijaznite se, da imate različna mnenja in da se ne strinjate vedno...

Sicer pa, od kdaj rodovnik določa, kakšen karakter bodo imeli mladički? Ali je res tako zelo pomembno, ali ima nekdo 3/4 ali pa samo 1/2 ali pa 1/8 delovne linije v rodovniku? Kot da psa sestavlja samo rodovnik ::)



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #5696 : 23 Januar 2008, 16:00:32
dog4ever : so stvari, ki jih ti ne veš..
In so stvari, za katere ti ne veš, da jih vem :P (glede nekaterih psov). Slovenija je maaaaaaajhna :D



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5697 : 23 Januar 2008, 16:01:22
Martina, ti pa se res tukaj ogromo ukvarjas z Blumino, in 90% tega, kar reces, gre kar mimo taksne nevedneze, kot sem jaz. Nekaj namigujes, nimam jaz (pa morda tudi drugi bralci te teme) pojma, kaj s tem hoces povedati. To mi je motilo ze zadnjic, ko smo bili price ciklusa provokacij in zalitev, ampak nisem nic rekla. Bom pa zdaj: predlagam, da ali osebno pises/poves Blumini to, kar imas za povedati, ALI da tukaj pises bolj konkretno, kaj imas v mislih, in das nekaj ozadje k debati, da bomo tudi ostali jo lahko sledili in se mogoce kaj naucili. Jaz o tej zgodovini med tabo in Blumino ne znam nicesar. Ce mislis to perilo javno oprati, daj prosim vse podrobnosti, da ne bomo samo brez veze ugibali.

O zivljenu z delavko Olivia bom napisala kasneje. Dokler sonce sije moram se drva zagat in psa peljat na sprehod. Danes so vsi Julijci vidni, po temdezju in megli moramo izkoristi vreme.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5698 : 23 Januar 2008, 16:32:09
Jean imaš prav.. bom uredila

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5699 : 23 Januar 2008, 17:35:17
Sicer pa, od kdaj rodovnik določa, kakšen karakter bodo imeli mladički? Ali je res tako zelo pomembno, ali ima nekdo 3/4 ali pa samo 1/2 ali pa 1/8 delovne linije v rodovniku? Kot da psa sestavlja samo rodovnik ::)

Res... ampak ce rodovnik ne bi bil nic pomemben, bi imeli vsi mesance iz zavetisca ;)

Drugace pa mas prav... se samo vrtimo v krogu.

Aja, in ce si mene mislila, nobenemu nic ne zavidam.... samo filozofiram o principih ;)

battito animale