Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498224

KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7530 : 23 Oktober 2008, 10:20:43
Opisani primeri tezav pri odrascajocih avstralckih.
-   unicevanje stvari – demoliranjenje kar nekaj sestavnih delov stanovanja - Magi je to počel na vrtu, nehal je pri enem letu
-   cuvanje vsega kar se njihovi odrascajoci bucki zdi nase - če s tem misliš lajanje, to počne še sedaj, hvalabogu imam končno čuvaja pri hiši!!!
-   urejanje sveta okoli njih po njihovi meri - to ne vem, kaj pomeni, pri nas tega ni
-   zelja po - biti zelo visoko na rang lestvici – biti pomemben clen v zivljenju krdela - to sigurno, noben pes se mi ne sme približati, ker se vedno postavi vmes, ampak prijazno,prisrčno!
-   lajanje na neznance, ki se blizajo - to je počel, ko je bil majhen in smo srečali neznanca na polju ali v gozdu. Sedaj tega ne počne več, ampak ga radovedno ogleduje od daleč, potem hitro pride povedat, da je neki človek tam pred nami.
-   tekanje za srnami, tudi sledenje njihovih vonjav - vonjave zasledi prav vsak dan, saj jih zjutraj peljem na sprehod v temi, takrat je tega največ, ampak ne gre po sledi, če pa mu srna skoči pred nos in steče za njo, zažvižgam in takoj se vrne.
-   preganjanje mack - obdobje tekanja za mačkami je mimo, z našimi mačkami se raje igrajo in crkljajo (se pa tudi lovijo), tuje pa ne smejo na naš vrt!!!
-   nezaupljivost do tujcev - še sedaj, spada k čuvanju hiše, ko povabim tujca notri, so takoj prijatelji, bog ne daj, da kdo poskuša sam odpreti vrtna vratca!
-   skakanje na obiskovalce in sprejemanje le teh s skakanjem v visini obiskovalcevih oci - na obiskovalce ne, na nas pa še vedno, ob vsaki uri in vsaki priložnosti
-   lovljenje tekacev, kolesarjev - TO PA NIKOLI

Glede na povedano, je to pes, ki mi je pisan na kožo, v okoliščinah, v katerih živimo. Če bi živela v bloku, bi to bilo najbrž zelo moteče, prav vse. Zame pa je idealen, boljšega si ne morem zamišljati!



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7531 : 23 Oktober 2008, 11:00:58
Uf dobra šala to, da se midve z Martino ne moreva. Ok mrbit ona z mano, jaz ji pa zdajle izrekam en kompliment (resno mišljeno): takoj bi imela spet aussiejko, če bi bila taka kot je recimo Chica (ali pa Olivia, ampak ta ni Martinine vzreje :P

Ampak ne bom pa držala gobca samo zato, ker ne bom več vzrejala aussiejev. Konec koncev bom vseeno z njimi živela vsaj še ene 6-7 let (Tax bo marca 9 in Urch decembra 5). In konec koncev sta oba agilitaša in reševalca. In odlična spremljevalca na izletih na konjih hrbtih. In trenutno samo kavčpotejtota in bosta to še nekaj časa.

In ja ena je absolutno neproblematična in en je tak, ki ga mirne duše damo za vzgled "all the worse that can happen to you with aussie". Ena je mama, en je sin. Edina razlika med njima (razen v repu)? Sine se je vrnil nazaj pri starosti 1 leta...Blumina bo potrdila, da je bil takrat v hujšem psihičnem stanju kot kaki zelo zlorabljeni psi iz zavetišča. Zdaj, 4 leta kasneje, je nekje 80% rehabilitiran. Določenih stvari ne bomo uspeli nikoli rešiti: čeprav je odraščal z otroci, mu zdaj ne zaupam okoli njih preveč, prav tako je hudo nezaupljiv do moških, v temi pa sploh bolje da ga nimam spuščenga (kot se spomnite posledica njegovega "nočnega izleta", ko so ga izgubili v Šentvidu). Ampak ravno to ga dela unikatnega.
Še vedno pa zna trikce, ki se jih je naučil v prve pol leta svojega življenja, ko je celo imel primerno pasmi tretiranje. Aja BB-H izpit sva naredila tako za šalomalo, brez kakih tečajev (svojih psov ne šolam poslušnosti v tečajih že 20let še manj poslušam kake nasvete kogarkoli) ali posebnih priprav. Mislim da sva ene 3-4x šla čez program pod nadzorom in to je blo to. Poleg in ostalo se je pa itak učil sam od Tax :)

Dalje...njegov brat. Pri meni bil do 7. meseca. Super pes, učil se z nadvsetlobno hitrostjo, osnovna poslušnost špilala 1A, rad imel vse živo, otroci in živali sploh njegove ljubezni. Da ne omenjam da je imel tekoče cone, hitrost+okretnost med ovirami pa sploh. Potovanje na EO v Nemčijo je prenesel odlično, kampiranje tam tudi. Uglavnem aussie ki ga hočeš obdržati. Samo napačnega spola :-). No pri 4 letih se je iskal zanj nov, tretji dom...ker je bil menda neobvladljiv. 

Na srečo so se lastniki še enega njunega brata pravočasno vzeli v roke in prišlo do worse case scenario, čeprav je kazalo že dokaj slabo. In vas skupaj s psom pozdravljajo iz Rige (Latvia).

Hm še kaj? Upam da ne...ker imam doma 6mesečno zlato prinašalko, ki zaleže po svoji kreativnosti in uničevalnosti in sploh blondizmih za oba aussieja skupaj  :D


 




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7532 : 23 Oktober 2008, 11:17:21
zlato prinašalko, ki zaleže po svoji kreativnosti in uničevalnosti in sploh blondizmih za oba aussieja skupaj  :D
Ja normalno >:D, saj ne morjo bit blond! Aussiji, blond, to pa ne!  Lahko so modri, pa se to njihovo modrost moti nek merl gen...  :P :P :P

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7533 : 23 Oktober 2008, 12:20:34
Bogu hvala, da je bilo razumljeno, kot sem hotela že prej, da bi bilo.
Končna ugotovitev je še vedno ta, ( z moje strani) , da aussiji niso prav nić drugačni kot druge PRIMERLJIVE pasme. Seveda pa ne gre primerjato hrušk in jabolk. Nekdo, ki kupuje aussija najbrž ne razmišlaj o čivavi ali aussiju ampak o ne vem kaj BC ali aussie ali nekja takega.
Če je bila omenjena Chica, imamo tudi Umo, mimogrede, - hvala bogu še enkrat, da so si tako različni in da čakamo precej dolgo kam bomo razporedili kakšnega. Ker ravno ti dve, zlasti Umo ( za Chico Tina ni niti vedela, kaj ima!!hec, a ne Tina) bi imela verjetno še danes doma, če je ne bi vzeli pač lastniki, ki jo imajo . in z njo uživajo.
Torej vsakemu svojega in za vsakega se najde in zelo so različni .
Ko aussie preseže tretje leto življenja, so stavri bistveno drugačne. Tako, da o tem pri nas malo ljudi lahko govori iz lastnih izkušenj.
In končno: aussija ne kupuje človek, ki rad leži na kavču - lahko ga pa imajo začetniki, imam nekja dokazov.
Imajo ga ljudje, ki se hočejo ukvarjati s psom.

Lahko pa povem še zgodbo o beaglu in irskem setru - na njunih forumih. Ampak se mi ne zdi fer, ker morda moja izkušnja ni tipična.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7534 : 23 Oktober 2008, 12:58:05

In še vedno si samo js upam izpostavt probleme iz prve roke s svojimi aussieji...v lasti ali iz vzreje.
Uf, vidim da bo treba ponoviti vajo slej k prej  ::)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7535 : 23 Oktober 2008, 13:02:18
Ni res, jaz sem napisala  :'(.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7536 : 23 Oktober 2008, 13:17:45
Meni je pa všeč, da se razvija taka debata in napiše izkušnje lastnikov aussijev - tako dobre kot slabe. Vendar brez osebnih napadanj in zmerjanj (očitnih ali prikritih). Naj se ve, da je aussie več kot le pretty face

Kristinca & Florinca


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7537 : 23 Oktober 2008, 13:58:41
Glede na to, da smo napisale že 252 strani debat o aussijih in si še vedno nismo na jasnem, če so ok. ali ne, bi predlagala, da se kaj izbriše ali arhivira, ker se meni forum že bolj počasi odpira (ali se samo meni?  >:().



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7538 : 23 Oktober 2008, 14:01:20
http://www.wildsongaussies.de/index2_1280.htm

ata - tukaj je link pojdi na Nachzuch in leglo B- pa dol do psa Kansas mu je ime.
On dela English obedience, ki je v Nemčiji zelo popularen, veliko aussijev to počne, zelo uspešno
No Kansasa sem osebno spoznala, je bil v igri za Berry, lahko vidiš njegove uspehe.
LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7539 : 23 Oktober 2008, 14:12:21
Glede na to, da smo napisale že 252 strani debat o aussijih in si še vedno nismo na jasnem, če so ok. ali ne, bi predlagala, da se kaj izbriše ali arhivira, ker se meni forum že bolj počasi odpira (ali se samo meni?  >:().

Meni čist normalno odpira. Morda je kaj povezano s selitvijo na nov strežnik (piše na prvi strani).

Kristinca & Florinca


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #7540 : 23 Oktober 2008, 14:15:34
Yeah, pa še Cowboy mu je po barvi podoben :D 8)

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7541 : 23 Oktober 2008, 14:18:07
Karmen, saj smo si enotni, da so suuuper in, da smo v njih cist zatreskani. A ob enem trdimo, da to ni pasma za vse in, da je pametno prebrat, se pozanimat, jih spoznat - razlicne, preden se odlocis. In to je to...

Pozdravcek

Blumina



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7542 : 23 Oktober 2008, 15:02:34
Seveda, se popolnoma strinjam. Medtem ko se mi tukaj prepiramo (karikirano, da ne bo pomote in užaljenosti), so šteparji že začeli prodajati aussije na Bolhi. Čez nekaj let pa jih bomo jemali iz zavetišč  :-[.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #7543 : 25 Oktober 2008, 20:20:15
Danes smo imeli Nemško-Avstralski ovčarski sprehod 8)

Ovčarske ritke :)



Poziranje, za katerega smo se pošteno namučili









Žakc









Slikce pač so kakršne so, ker nam vreme ni bilo najbolj naklonjeno...ampak važno je, da smo se imeli fajn :P


...sledi svojim sanjam


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #7544 : 25 Oktober 2008, 20:46:27
Dina in Žak glih za skupaj  :o :-* . Predzadnja fotka je pa  :D, no glavno da ste se fajn mel.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7545 : 25 Oktober 2008, 20:49:54
Bratec Taras (Blumina Say it with a kiss) :D

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7546 : 25 Oktober 2008, 22:57:42
Hmmm mirne duše bi ga zamenjala z Urchem. Posebno po tazadnji fotki  ::)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7547 : 27 Oktober 2008, 13:00:33
Ponovno zapis Bluminega delovnega dne:
http://erp-kdkrim.com/dogodki/08/regija.php

Blumina

p.s. Zoe, hvala za slikice Tarasa. Cedalje lepsi je :-*



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #7548 : 27 Oktober 2008, 13:38:48
Kako lepo napisano.Superca je prebrati kaj takšnega! ;D
Bravo za Blum,super punca! ;) ;D



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #7549 : 27 Oktober 2008, 14:22:33
Bravo Blum!

...sledi svojim sanjam


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7550 : 27 Oktober 2008, 17:38:18
Žakec ima oči prav za Halloween!



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7551 : 27 Oktober 2008, 18:10:35
Včeraj pa smo bili na pikniku pri prijateljih, kjer imajo psa, tam sem z Magijem imela težave. Najprej sta si nekaj časa kar renčala, potem so domačega psa privezali, Magi pa je bil na tujem terenu tako razburjen, da je polulal jakno in torbico od dveh udeleženk piknika. Ni treba poudariti, kako mi je bilo nerodno  :'(. Ko so čez nekaj časa psa spet odvezali, pa sta se veselo igrala.  Sicer pa sem to doživela tudi na razstavi, ko je mimogrede pomarkiral stol, kjer je sedela ena gospa. Zanimivo, da vedno markira, kar je od žensk  ???.



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #7552 : 27 Oktober 2008, 19:11:19
Ponovno zapis Bluminega delovnega dne:
http://erp-kdkrim.com/dogodki/08/regija.php

Blumina

p.s. Zoe, hvala za slikice Tarasa. Cedalje lepsi je :-*

Ooo bravo Blum!!! Le tako naprej!  :o



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7553 : 27 Oktober 2008, 20:58:55
Blumina, čestitam za super delo in posledično super rezultat!  :o :D
Poročilo je pa itak zakon :)

Jasna in Blum sta bili PRVI na preizkušnji regionalnih enot in MERP-a  :-*

Bravo! Tak rezultat je lahko plod samo trdega dela in uspešnega sodelovanja!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #7554 : 27 Oktober 2008, 21:22:26
nekaj utrinkov iz današnjega sprehoda.. :D






Lp ;)


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #7555 : 27 Oktober 2008, 21:30:07
Žakec ima oči prav za Halloween!
ja pa res :D je ko ena buča :D

Lušne fotke od vseh :)

Pa čestitke Blum! :)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7556 : 27 Oktober 2008, 22:58:23
Hvala vsem :)
Ja, sva se pac trenutno ujeli dve zenski (ena na dveh in druga na stirih nogah) v najboljsih letih, Hihihi :D

Blumina



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7557 : 28 Oktober 2008, 01:12:19
Bravo blumina in Blum!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7558 : 28 Oktober 2008, 16:00:26
Kdo gre v Vrtojbo ali/in Šempeter?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7559 : 28 Oktober 2008, 18:15:59
Mi, v Šempeter, 08.11.2008.