Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498309

Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7740 : 03 December 2008, 22:04:51
A zivi mogoce v Logu pod Mangrtom? Tam sem prenocevala konec septembra (ko so snemali Milka reklamo) in sem videla dva avstralca ce se ne motim pri sosednji hisi.




Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #7741 : 03 December 2008, 22:53:49
Ja, iz Loga so.


Zarja

  • Gost


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7744 : 04 December 2008, 07:29:25
Log pod Mangrtom pa mi je zelo všeč. Pred leti sem tam silvestrovala. Lep kraj za pse! Zakaj pa se nam nič ne oglasi?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7745 : 04 December 2008, 21:01:12
In : nemški aussie klub ( FCI - CASD ) ne dovoli imeti pesjakov niti za vzreditelje. Jih imaš pač toliko, kot jih lahko imaš v hiši, psov namreč. In ostale v solastništvu  :P brez problemov potem

Kako lepo je verjeti v pravljice...
in seveda je drugle tako vse lepo in oh in sploh bolje... bla, bla, bla... Ravnokar razprodajajo pse v psarni (lastnica je zbolela in moz sedaj prodaja vse kar leze in gre - dobesedno ;(((( ) - vzrejajo pod tako opevano FCI orgavizacijo - pa v tujini so, kako je to mogoce, saj je prepovedano. Kar je se hujse? Ja, je lahko se hujse. Veste koliko avstralcev je imela slavna in zelo priznana razstavljalka in vzrediteljica? Imela je 80 avstralckov!!!
Bljek, pa taksni ljudje. Bljek, pa taksna organizacija, ki tasnih reci ne opazi, oziroma jih noce opaziti. Ker opaziti bi jih morala, saj se pojavljajo s svojimi psi na vseh moznih razstavah in prodajajo pse z rodovniki, ki jih le ta organizacija (FCI) izdaja...
Tako, da ne mi govorit, da v tujini pa ne dovolijo to, pa ne dovolijo ono... ja, papir vse prenese...

Blumina




Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7746 : 04 December 2008, 21:45:28
Ravnokar razprodajajo pse v psarni (lastnica je zbolela in moz sedaj prodaja vse kar leze in gre - dobesedno ;(((( ) -

Blumina katera psarna je ta? (Sori za OT)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7747 : 04 December 2008, 21:54:54
Jean, ne vem ce smem... ti posiljam zasebno :)

Blumina




Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #7748 : 04 December 2008, 22:01:59
Blumina, zakaj pa nebi smela? ...pač opozorilo potencialnim kupcem na sumljive vzreditelje? ...saj veš, dober glas seže v deveto vas, slab pa še malce dlje ;)

...sledi svojim sanjam


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #7749 : 04 December 2008, 22:15:36
- zadnji čas je baje povpraševanje po malih pasmah -za kavč bolj
tu se jaz sprašujem, kako gredo borderji tako dobro "v promet".
Letos, že na tem forumu, je bilo že nekaj legel, kjer so težko oddali mladičke. (ŠO,njufi,...), borderji pa kar grejo očitno. ???

ja, papir vse prenese...
s tem bi se tudi strinjala, na žalost. Se velikokrat sprašujem, kako prakticirajo večji vzreditelji. npr. gledaš internetno stran, imajo 5 psic, 3 pse, vsako leto kaki 2 legli...(brez solastniških psov seveda) močno dvomim, da vsi ti psi živijo skupaj z njimi v stanovanju ali hiši. In na prvi strani internetne strani je dostikrat slika vzrediteljice slikane z vsemi njenimi psi...ja. Itak. In močno dvomim tudi, da se s temi psi kaj ukvarjajo. Aussie naj bi potreboval ful ukvarjanja, dela... kako potem ti psi funkcionirajo?
Zadnjič sem se tudi na razstavi spraševala kako delajo ti veliki vzreditelji in razstavljalci obenem. Toliko psov imajo, vse vlačijo po razstavah, in ti psi so povrh vsega še čisto kul. ???
Pa še: aussie rabi delat...ja. In ti vzreditelji, ki samo razstavljajo? Kaj pa ti psi delajo? Razstave pa ja niso neko delo... tudi to sem že zasledila...z aussijem moraš nekaj delat: ali agility ali RO ali...ali razstave. ??? Kaj pes tukaj dela? Razen tega da ene par ur čaka v boksu da bo na vrsti in potem 5 minut stoji in teka po rungu?  ::)
Me res zanima koliko aussijev v Evropi neki res dela. ;D




martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7750 : 05 December 2008, 07:30:31
http://www.australian-shepherd-ig.de/02b96198ee0acad3e/02b96198ee0ad924a/index.html
Tole je link na Zuchtorning CASD - FCI kluba. ( Zuchtorning= pravila vzreje)

Taka so pravila, imajo 3x kontrolo vzrejnega referenta ko imajo leglo in imajo določene obvezne zdravstvene preglede, ostale preglede pa priporočene ( pes, ki jih ima dobi nek poseben "naziv" za vzrejo) Seveda morajo pridobiti tudi vzrejno dovolenje.
Kako je v praksi sem nekaj videlam vsega jasno ne.

Je pa vse v človeških glavah in odgovornosti - noben predpis ne more nič, če človek ni za to. In jaz ne zagovarjam nikogar,razen tistih, ki jih poznam.
Zato je vsak tale cirkus čisto odveč in joj in strah in groza..

Brskanje po internetu pokaže še marsikaj, marsikaj pa ostaja skrito.. na vseh področjih.

BTW - AKC in ASCA ne poznata vzrejnih dovolenj. Izrabe so s tem lahko večje, če naletimo na neodgovornega vzreditelja.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7751 : 05 December 2008, 07:33:38
Ne pozabimo, da je tema o avstralcih  ;), v povezavi z boksom ali pesjakom in ali je primerno, da je notri ali zunaj, ko nas ni doma  :-\.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7752 : 05 December 2008, 07:41:56
Martina, si me prehitela, ni bilo namenjeno tebi, ampak splošno tej temi. Glede predpisov pa bi samo malo omenila: Slovenija je zelo majhna državica, kjer bi se lahko z zelo malo truda in dobre volje marsikatero krivico v vezi z živalmi (pa tudi ljudmi) lahko preprečilo in odpravilo, pa se to ne naredi. Predpise imamo tudi mi, ali so zelo strogi ali ne, ni sedaj vprašanje, stvar je v tem, da se pridno kršijo, najhuje pa je, da skoraj nihče ne ukrepa, ali pa se dela gluhega in slepega. Če je to mogoče v tako majhni državi, kot Slovenija, ne bi govorila, kaj se lahko vse prikrije v večjih deželah.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7753 : 05 December 2008, 07:59:59
Karmen, imaš čisto prav.
In jaz sem zelo razočarana nad dejstvom, da kljub  ali pa ravno zato, ker smo majhni, ljudjre nagajajo drug drugemu.
Vsak bi bil rad Kralj v tej državici  izgleda. In naj sosedu koza crkne.. in lahko je od daleč kritizirati, sam pa ne narediiš nič

O pesjakih: sem se odločila,  da moji mladički ne grejo v pesjak, tako pač je, prav ali ne.

O borderjih - pasma je zame preveč popularna, v Evropi že dolgo, pri nas je boom nekaj let ( zelo krasna pasma, moram reči). Pa tudi ne vedno v pravih rokah. In je veliko povpraševanje, ta trenutek.
Jaz si ne želim, da bi se to zgodilo z aussiji, čeprav se ponekod že dogaja
Nisem pa zasledila, ali sem pa spregledala, da bi kateri od vzrediteljev BC  ( v Sloveniji) zlobno komentiral vzrejo drugega in se vtikal prav v vsako stvar, tudi v možni zaslužek s prodajo mladičev in pogodbe drugih vzrediteljev.
Malo etike pa res mora biti, ne

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7754 : 05 December 2008, 13:35:15
martina, ne želim provocirat, ampak me zanima kako zelo striktna si pri tem pravilu, da psa ne v pesjak? Recimo, da se kaj dela pri hiši in obstaja nevarnost, da bi se pes poškodoval in bi ga za kako uro dal človek v pesjak. Ker, če prav razumem so ti psi kot senca. Človek recimo žaga drva, pes se mota okoli nog - ni najbolj varno ne za človeka, ne za psa. OK odraslega psa lahko odložiš na prostor, kaj pa mladiča? Ga daš v hišo in upaš, da ne bo razdejanja?

Kristinca & Florinca


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7755 : 05 December 2008, 14:01:18
Naša avstralka ima trenutke, ko hoce biti ob meni ali ob Moniki, in trenutke, ko je raje  drugje na samem. Ima vec moznost za svoj bivalni prostor: dva ali tri boksi v hisi (eden je (obcasno) v kuhinji, eden na hodniku, eden v Monikini spalnici), ki so stalno odprti, dve postelji, ograjen vrt, ali nekje ob moji nogi ko delam na računalniku. Najbolj varno se počuti pod mojo posteljo. Tja ziher zateče ko so nevihte (npr. trenutno je tam), petarde, ali pa ko jo Lyra preganja (Lyra je predebela, da bi jo lahko dosegla ko Oli lezi pod posteljo. Včasih v lepem vremenu se rada sončni na vrtu, tudi ko sem jaz in Lyra v hiši. Če bi imela pesjak, bi tudi to ona sprejela za svoj prostor, in ne vidim nič narobe s tem, če bi jo tam zaprla za nekaj časa medtem ko delam nekaj drugega. Edino je ne bi, tako kot je ne bi pustila sama zunaj v ograjenem vrtu, ko me ni doma, ker bi se bala da bi ušla ven ali/in preveč lajala. Tako obe sta spuščeni v hiši ko grem kam ven brez njiju. K sreči imam tak poklic, da lahko veliko delam doma. Ko je treba, pa ju pustim sami v hiši tudi do 8 ur, brez problema. Če bi morala biti za dlje časa odsotna, uredim varstvo ali pa pač ne grem.

Aja še to, seveda ko smo na tekmah sta navajeni biti zaprti nekaj časa v boksih ali v avtu. Oli najbolj potrebuje svoj zaprt in zavarovan prostor na takih prireditvah, ker drugače je vse skupaj stresno zanjo. Pa jo lahko pustim tam sama za nekaj časa medtem ko se ukvarjam z Lyro. In obratno.

Torej ni moja stalna senca, zna biti tudi samostojna.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7756 : 05 December 2008, 14:03:01
Saj ni treba, da se nihče ne opravičuje, ker ima psa v pesjaku, nobenega se ne obtožuje. Mi lahko kateregakoli psa "zaradi varnosti" zapremo v različne prostore, na teraso, ... Zaradi takšnih "izrednih razmer" ne gradimo pesjaka.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7757 : 05 December 2008, 15:18:16
Florinca - da ne ostaneš brez odgovora, sem delala nekaj drugega

Striktna sem v toliko, da imam to v pogodbi.. situacije, ki jih omenjaš, so nerealne, če pa so , so zelo redka..
Ne vem, če ima kdo od mojih lastnikov sploh pesjak..

Tudi naša Ruby včasih najde svoj prostor na samem.. ampak ima rada, da ima možnost izbire ali kaj - če zaprem vrata terase, je čisto nesrečna in stoji in gleda noter, če so odprta, lahko mirno leži v travi zunaj in čuva

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #7758 : 05 December 2008, 15:24:37
Hmm pesjak da ali ne... Jaz imam 2 popolnoma različna avstralca in to lahko primerjam. Tane ne morem nikamor zapirat. Če bi jo dala v pesjak postane depresivna in ni več pes. Ona potrebuje kavč in svojo posteljico zraven mene ali kar v postelji pri meni, odprta vrata, vedno ob meni ali Gregatu... Urmasu je prevroče in ko potrebuje počitek raje spi zunaj, kjer je mir. Prav rad je na balkonu in na vrtu. Tako da bi bil SPALNI pesjak primeren le za Urmasa. POUDARJAM SPALNI!

Na rančih psi nikoli niso brez dela... Lahko pridete pogledat BCjko na kmetijo, kjer imam "parkiranega" konja. Je prava rančerska psica. Sterilizirana je, ker je lastnica ugotovila, da bi bilo več trpljenja s strani psice, če bi bila 10 dni zaprta zaradi estrusa. Z nami je naokoli po kmetiji, pomaga pri hranjenju konj, kur, rac, trošenju gnoja, čiščenju... skratka povsod je zraven. Ni namenjena delu - je kot ljubljenček in nima črede ovac, ampak vedno nekaj dela. ;) Ko sta moja dva kosmatinca tam je to čisto drug svet. Psa postaneta prava PSA in ne kužka/ hišna ljubljenčka. :) Če imate psa v stanovanju tega sploh ne morete verjet, kako se avstralec sprosti. Kako je lepo na ranču, kmetiji...
V USA imajo pse zunaj, saj so tam zato da delajo. Čez noč so psi v hlevih ali v svojih prostorih ob hlevih. Pesjakov ni, razen pri vzrediteljih. Pa še tisti so bili prav čudni vzreditelji in sem hitro odšibala od takih stran. Nekaj avstralcev in BCjev sem videla, da so živeli s familijo v hiši - več kot trije psi v hiši. Brez problema.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7759 : 05 December 2008, 18:29:00
Na rančih psi nikoli niso brez dela... Lahko pridete pogledat BCjko na kmetijo, kjer imam "parkiranega" konja. Je prava rančerska psica. Sterilizirana je, ker je lastnica ugotovila, da bi bilo več trpljenja s strani psice, če bi bila 10 dni zaprta zaradi estrusa. Z nami je naokoli po kmetiji, pomaga pri hranjenju konj, kur, rac, trošenju gnoja, čiščenju... skratka povsod je zraven. Ni namenjena delu - je kot ljubljenček in nima črede ovac, ampak vedno nekaj dela. ;) Ko sta moja dva kosmatinca tam je to čisto drug svet. Psa postaneta prava PSA in ne kužka/ hišna ljubljenčka. :) Če imate psa v stanovanju tega sploh ne morete verjet, kako se avstralec sprosti. Kako je lepo na ranču, kmetiji...
V USA imajo pse zunaj, saj so tam zato da delajo. Čez noč so psi v hlevih ali v svojih prostorih ob hlevih. Pesjakov ni, razen pri vzrediteljih. Pa še tisti so bili prav čudni vzreditelji in sem hitro odšibala od takih stran. Nekaj avstralcev in BCjev sem videla, da so živeli s familijo v hiši - več kot trije psi v hiši. Brez problema.

To si res lepo napisala. Pri nas je enako!



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6

minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #7761 : 07 December 2008, 14:19:53
Čestitke Borisu in Vaudouju ter Tini in Missy za opravljen BBH izpit!! :o :o

Sem imela priložnost oba gledat in sta bila res super. :o :o

In seveda še Tamari in Žaku prav tako čestitke! :o :o


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7762 : 07 December 2008, 14:33:04
Čestitke vsem!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7763 : 07 December 2008, 16:05:32
v letu 2009 se nam bodo rodili lepi mladiči, brez zravstvenihn težav, mami avstralka, ki je rodovniška, in očeta boder kolija, ki žal nima rodonika, saj gluhi psi v leglu ne dobijo rodonika. Mladiči bodo čistokrvni, brez rodonika. Ker je ta pasma zelo redka in želimo, da se pasma razširi so cene take: za samice 450€ in za samce 400€

Kaj takega  ???!!!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7764 : 07 December 2008, 16:12:55

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7765 : 07 December 2008, 16:19:54
Kako šik  ::)! Mojim bi to kupila za dež in blato!



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #7766 : 07 December 2008, 17:51:09
Čestitke še tukaj za Bbh!!! :) Pridni!!!

Jaz pa tistega oglasa na bolhi ne najdem ??? a je še gor?



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #7767 : 07 December 2008, 18:03:53
Še je gor, ja.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7768 : 07 December 2008, 18:06:05
Vsem, ki ste uspesno naredili B-Bh izpit od srca cestitam.   :o
Le tako naprej!  :)


Avstralkica Ginny z Nadjo, Tika s Katjo in Blum z mano pa smo se ravnokar vrnile z Gotenice, kjer smo bile (uh, uh, pa res, same babe  :P )na izobrazevanju za resevalne pse in njihove vodnike. :)
Od medvedkov smo se poslovile in jim obljubile, da se pridemo v njihovo dezelo... Ce ne prej, pa spomladi, na naslednjem izobrazevanju  ;) :D
Nadja, daj pripni kaksno slikico :o

Blumina




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7769 : 07 December 2008, 19:36:28
No, pa koncno prvi filmcek s Tikinega izpita reševalnega psa IRP P-R

http://www.youtube.com/watch?v=r81MRe7V65k&feature=channel

V prihodnih dneh sledi se od Ginny  ;)

Blumina