Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498386

kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #7890 : 11 December 2008, 19:13:01
 :o Liza čestitke za  malo razgrajačico, ime ima full dobro  :D


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7891 : 11 December 2008, 19:13:44
Blumina, glede imen se čisto strinjam s tabo :D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7892 : 11 December 2008, 19:15:02
Uau Liza cestitke :o upam, da nam bos porocala o vsem ;D

battito animale


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7893 : 11 December 2008, 19:19:40
Liza, a ima kupiran repek? Glede na to, da prihaja iz Italije.

Blumina



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7894 : 11 December 2008, 19:21:06
Hehehe ma niste zoprni, samo radovedni ;) Pa sej prov, jaz sem tudi tkole spraševala okrog in čakala na nekaj pravega zame  :)
Tole glede imena pa čisto verjamem. Glede na to, da bo kar dosti po razstavah mi je zelo všeč, da ima takšno ime, da bo očitno kar precej opazna  ;D :D

Mala pride iz Italije, iz psarne del Whymper delle Grandes Jorasses. Njena mamica je Brown Eyes Girl del Whymper delle Grandes Jorasses, očka pa Bayshore's Red White and Blue.
Tule je njeno leglo:
http://www.gjkennel.it/Cuccioli/puppies-aussie-new.htm
Po vsej verjetnosti bo moja 2. punčka, je pa res, da imam na voljo izbirat še med eno drugo.
Mali so že imeli pregledane učke in ima čiste :)

Kako sem se odločila...hja to je pa kar dolga zgodba. Že kar dolgo se malo 'smukam' okrog legel aussijev in natihem sem opazovala različne linije, kombinacije, na razstavah po evropi spremljala rezultate...in čakala na pravi trenutek in na tako kombinacijo, ki bi bila meni všeč. In sem zagledala da bodo imeli tole kombinacijo-najbolj me je pritegnil očka, oziroma to, da je iz psarne Bayshore's ter razlog, da imajo mladički v rodovniku linijo Propwash. Tip teh linij je meni osebno zelo všeč. Poleg tega sem pa iskala leglo, kjer imata oba starša kolke A in čiste oči.
Poleg tega me je pa prepričalo še nekaj: čeprav imajo v tej psarni kar veliko psov in šampionov, skrbijo pa tudi za karakter-delajo z ovcami, agility,...Če že kupujem aussija, želim nekaj s takim karakterjem :)


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7895 : 11 December 2008, 19:22:43
Hvala vsem za čestitke :)

Blumina: ja, žal ima kupiran repek...Sem zaradi tega ogromno premišljevala, ali naj jo sploh vzamem ali ne. Pa sem se potem kljub temu odločila zanjo-bom že preživela Avstrijo, Nemčijo in še tistih par držav, kjer se ne bo smela razstavljat.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7896 : 11 December 2008, 19:27:22
Ok, mam vprašanje... Se vidi da je kupiran repek? Kakšna je razlika, če se skoti brez repka ali pa če je kupiran? :-[
Se opravičujem za nevednost :-[



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7897 : 11 December 2008, 19:31:30
Na prvi pogled ni razlike, če pa potipaš je pri tistih, ki so naravno brez repka tista kost oziroma vretence v repku bolj tanko, špičasto in malo mehkejše-kot hrustančno.
Pri kupiranih so pa vretenca v repu močnejša in debelejša.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #7898 : 11 December 2008, 19:32:39
Ok, hvala za razlago :)



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7899 : 11 December 2008, 19:32:51
Liza super! Čestitke, se ti bo končno uresničila želja  :o
No smo že tri...GR je pač GR, ampak aussie tut paše zravn ane  ::)


Cacy včasih se ne vidi razlike sploh, posebi ker je lahko mladič tako dobro kupiran, da razen če res ne preučiš kože in iščeš rez, sploh niti ne pomisliš na kupiranje.
Ena varianta je seveda otip, ampak tudi to ni zanesljivo, poznam kar nekaj nekupiranih aussiejev, ki nimajo "zašiljenega" vretenca, tako kot pravi Liza :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7900 : 11 December 2008, 19:33:19
Liza, zaradi repka se ne sekiraj. Tudi jaz sem bila šokirana, ko sem ugotovila, da ima Magi kupiran repek, z vzrediteljico sem se skoraj skregala  :-[. Šele sedaj vidim, kako je avstralec brez repa čudovit (vsaj zame), ker dolg rep zame izgleda, kot da je predolg, če je delno NBT izgleda, kot da so mu ga pomotoma nepravilno odrezali. S kupiranim repkom je estetsko veliko lepši, nega repa in zadnjega dela nasploh je veliko bolj enostavna, ne moreš mu stopiti na rep, ko leze za tabo po hiši in je vedno pod nogami, ne moreš mu ga zapreti med vrata od hiše in od avtomobila, nihče ga za rep ne more vleči in cukati  ::). Ko bom kupovala drugega avstralca, ga bom kupila v državi, kjer je kupiranje dovoljeno, ali pa izbrala mladička, ki ima NBT najkrajšega (kot Terra). Nisem pa slišala, da bi bilo v evropskih državah prepovedano razstavljanje psov s kupiranimi repki  ???.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #7901 : 11 December 2008, 19:35:55
Lansko leto tudi na svetovnem v agiju niso mogli nastopit. Ne glede na to, kdaj so se kotili.


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7902 : 11 December 2008, 19:38:41
Sirtaki, hvala :) Jaz sem cela 'na trnih' in kar ne morem dočakat da mala pride  ;D Tale teden bo pomojem najtežji  ;D
Če boš za, se lahko kak dan oglasimo na kakšen sprehod v GR-AO navezi za malo socializacije, ko mala pride:)
Zahvala za tole malo gre pa seveda tvoji Tax,ki me je že kar nekaj let nazaj okužila z aussie virusom :D


Karmen: glede estetskega izgleda se popolnoma strinjam. Tudi na razstavah zmagujejo pogosteje zmagujejo kupirani ali NBT, enostavno zato, ker pes izgleda krajši. Meni je pa še posebaj svetovno pri teh brez repa, ko migajo s celo ritjo  ;D
Zaenkrat je prepovedano razstavljanje kupiranih v Nemčiji, Avstriji (rojeni po 1.1.08), Finska, Švedska, Norveška, Danska (tu se še celo zaradi zdravstvenih razlogov kupirani psi ne smejo razstavljat) in pa če se ne motim še Nizozemska. Mogoče sem še kakšno državo pozabila.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7903 : 11 December 2008, 19:40:51
Liza, tu bi te morala malo poravit, ker razlike so tudi pri NBT-jih. Nasa Faith npr. je imela tako lepo mehek in cisto zaobljen repek, kot en poustrcek :)

No, Liza, saj ves, da nekako nisem pristas razstavnih avstralckov, sedaj je itak to, mocno upam, da ze vse splosno znano dejstvo. A ce to tebi (n to itak, da vem da ti), veliko pomeni, potem je to to kar si iskala. Zelim vama velio srece in zdravja in, da bosta uzivali skupaj v vseh tistih crash in bum in bang situacijah, hihihi.
Ce bos potrebovala kaksen pogovor o taksnih situacijah pa...saj ves kje nas najdes  ::)

Srecno s ta malo  :-*

Blumina






KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7904 : 11 December 2008, 19:41:33
kar se tiče miganja s celo ritjo, je tekla debata na enem italijanskem aussie forumu, kjer so vsi lastniki nekupiranih aussijev brez izjeme poudarili, da tudi njihovi dolgorepi psi migajo s celo ritjo  :P.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7905 : 11 December 2008, 19:42:51
P.S. se bomo pa srečevali na razstavah  :P! Terra tudi sodeluje!



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7906 : 11 December 2008, 19:45:22
kar se tiče miganja s celo ritjo, je tekla debata na enem italijanskem aussie forumu, kjer so vsi lastniki nekupiranih aussijev brez izjeme poudarili, da tudi njihovi dolgorepi psi migajo s celo ritjo  :P.
Definitivno je razlika in ne le samo v mahanju z ritjo, ampak celotno gibanje je drugacno. Sploh skoki, menjave smeri pri teku, vse je drugace...

Blumina



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7907 : 11 December 2008, 19:46:36
Blumina, hvala za popravek. Za kakšen nasvet se pa že naprej priporočam ;) Bo sigurno kar veliko zanimivih situacij  ;D

Karmen,super,potem pa lahko kdaj udarmo kakšno 'aussie odpravo' na kakšno razstavo kam ven ;)


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7908 : 11 December 2008, 19:47:56
Aja, mimogrede, a ima kdo kakšen dober predlog za klicno ime?
Nekaj jih že imam napisanih, pa prebrala sem si tudi že vse teme o pasjih imenih, ampak če ima kdo kakšen dober predlog se pa priporočam ;)


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7909 : 11 December 2008, 19:48:55
Ka pa vem, urch miga sam z repom? no definitivno se ne more primerjat s tax in njeni hulahupanjem  ::)

ja tudi jaz sem in bo pristaš nbtjčkov ali kupirančkov...kaj pa vem, enim to drugim drugo....vsake oči majo svojega malarja :D


ja lana ni blema, tudi moja GRjka še vedno rab svojo porcijo socializacije :D

sva pa z lilit izvajale aussie-GR-BC pohod po zaledju obale nedaleč nazaj...aussieji so se stopili v celoto, izstopali sta po svojih ideji tisti dve, ki nista bili to...
 :-[



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7910 : 11 December 2008, 19:55:41
Liza, meni je kar Boom vsec :)
Zakaj ze?  ::) Samo ne bi smele velikokrat skupaj na sprehod. Bogi Blum in Boom takrat, ko ne bi vedeli kdo, kaj, zakaj...

Mejte se, zdaj moram pa se kaj narest pri hisi  :D

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7911 : 11 December 2008, 20:07:01
Liza, čestitke.
Frankieja poznam osebno in je res zelo fajn pes z dobrim karakterjem. mame ne poznam, poznam pa vzrediteljico.

Kar se tiče kupiranja, te moram pa opozoriti - glede na to, da vem, da želiš veliko razstavljati - v veliko državah si si zaprla možnost razstavljanja.
Pomisli na vse države, ki prirejajo evropska, svetovna in Crufts - kjer je prepoved kupiranja ne boš mogla razstavljati.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7912 : 11 December 2008, 20:12:52
Dovoljeno kupiranje je samo še v državah vzhodne Evrope in začasno ukinjeno v Italiji ( je že bilo prepovedano) pa v ZDA.
Kanada ima tudi prepoved v polovico pokrajinah in v letu dni še v ostalih.
<v nobeni državi EU in Švici kupiranje ni dovoljeno .
In tam tudi ne moreš razstavlajti. In nihče ne razstavlja kupiranih psov. Ker se ve, kateri je kupiran in se vsak lahko pritoži in zahteva za take pse rentgen, če trdiš, da je born nbt.Potem te pa disk z vseh razstav.
V razmislek.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7913 : 11 December 2008, 20:15:34
Meni so tudi lepsi brez repa. Kake ritke majo pol :-* gibanje se mi pa ne zdi drasticno prizadeto, ce nimajo repa. Vse dobro nadomestijo z energijo ::)

Ja moj repati tudi ne miga z ritjo. Z repom, al pa s celim telesom, oz. skace v zrak.

battito animale


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #7914 : 11 December 2008, 20:37:35
Uau LIZA, čestitke!!! :o :o :o
Mala bo zihr krasna. Meni je očka fulllllllll všeč. Meni so (trenutno :D) ful všeč puhasti avstralci, sem se v Vrtojbi    v enega ;D
Komaj čakam kakšne tvoje fotke, na njihovi strani se malčki bolj slabo vidijo.

Terra tudi maha s celo ritko oz. kar s celim zadnjim delom :D res je smešna. So pa tudi meni bolj všeč aussiji brez repov. Zakaj pa potem v Italiji še kupirajo, glede na to, da se potem ne da razstavljat v tolikih državah?

Karmen, greš z Magijem v Lj?



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #7915 : 11 December 2008, 20:45:19
Lana čestitke!!  :o  :o. Sem res vesela s tabo!

p.s., boš bila kej v Ljubljani...skupej z novo pridobitvijo?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7916 : 12 December 2008, 00:59:19
Martina,hvala za čestitke :)
Glede kupiranih repkov pa: sem brskala po strani FCI in našla okrog kupiranih ušes in repov samo to pravilo, da vsaka država po svoje določa, ali se psi lahko razstavljajo ali ne. Nisem pa nikjer zasledila točno določenih podatkov po državah. Sem malo gledala za vsako državo posebaj in tiste, ki sem jih prej naštela ne dovoljujejo kupiranih na razstavah, za ostale pa nič ne piše. Češka, Slovaška in Poljska nimajo omejitev, vsaj kolikor je meni znano (v opombi za WDS Bratislava piše, da ni omejitev za kupirane pse). Za nekatere države pa piše, da če so dovoljeni kupirani psi v državi, iz katere pes izhaja, potem je dovoljeno razstavljat (se mi zdi, da Estonija).
Bi se pa vsekakor priporočala še za kakšne dodatne in podrobnejše informacije okrog tega!

Scarlett in Sara, hvala za čestitke :)
Fotke bodo takoj, ko mala pride domov-sem dala celo fotoaparat popravit :D
Glede Ljubljane pa še čisto nič nevem. Glede starosti ji zmanjkata ravno 2 dni, s cepljenjem stekline bi pa tudi še malo počakala...
Tako da bom še videla kako in kaj :)


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7917 : 12 December 2008, 07:33:10
Scarlett, za Ljubljano bom razmislila ta vikend, se še nisem prijavila. Ljubljana mi načeloma ni niti malo všeč, ker je absolutno prenatrpana in zatohla. Raje bi počakala spomlad, ker Magi rabi še 2 CACA za CH Si, zadnji mora biti po lanskem Portorožu, letos pa je Portorož prej. Tako da bi raje šla v Portorož (valjda, na domač teren), potem pa še eno po juniju. Ne vem, bom premislila. Ti greš?



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #7918 : 12 December 2008, 08:40:20
IIIiiiiiii Liza, kok da bestično... še ena fenica avstralčkov... sem jaz vedla, da se ti bodo v srčka zaklenili. ;) Sem te videla, ko si jih hendlala in čohala... čisto drugačne iskrce v učkah, kot pri drugih pasmah. :-) Super! Čestitam. Prav to leglo je že Grega pregledal po dolgem in počez.  :D Navdušen itak. Propwash in Heatherhilll so itak tud men všeč... saj vidiš kaj imamo doma.  :P
ampak...
Ali ima tvoj Boom tudi preverjene gen HSF4 ? Nočem te strašit, ampak Urmas je imel pregledane oči, ko je šel iz legla. Je vredno preverit (pri straših če ne drugega)!  :-\ Jaz ne bi vzela več avstralca, ki nima preverjenih genov za katarakt po obeh starših in če bom kdaj kupovala bo to ena izmed prednosti pri izbiri. Je škoda psa, moje družine in živcev in na koncu še denarja.

Za vse fene rdečih aussijev... pri "Urmasu doma" imajo leglo: http://www.sentikki.lv/3_puppies.htm






blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7919 : 12 December 2008, 09:54:20
Cowgirl, sem ze od vceraj razmislala ali bi opozorila ali ne... si me prehitela :)
Liza, ali si prejela informacijo od vzreditelja o izracunu stopnje tveganja za bolezni? Pregled rodovnikov od C.A. Sharp, pa COI legla? Kot je ze opozorila Cowgilr vidim dolocene potencialne tezave lahko... fajn bi bilo, se posebno pri kombinacijah teh linij (itak, da je tudi pri drugih to super), da bi imeli narejene teste...
Ce se nisi preverila kako je s tem, stori to sedaj... Je pa tako, da vem, da bos ostala pri teh linijah, saj ti je glavna okupacija razstavljanje. In tezko bos na razstavah res v vrhu, ce ne bos vzela psa iz teh ali tem podobnih linij (vsaj v evropi in na FCI razstavah je tako), a kot ze receno, raje preveri tri krat kot nikoli...
In lepo, lepo prosim vzemi to kot dobronamerni nasvet in ne kot neko pametovanje. res ni misljeno nic drugace kot dobronamerno...


Blumina