Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498170

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7920 : 12 December 2008, 09:55:41
Kaj nismo ravno tu ugotavljali, da ta genetski test za katarakto odkrije samo dolocene gene odgovorne za bolezen, ne pa vseh ???

battito animale


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7921 : 12 December 2008, 09:59:36
Ja, itak, a bolje to kot nic. Vsaj za dolocene tipe katarakte ves...
In cedalje vec je vzrediteljev, ki dajejo testirat... Prav vsak teden lahko opazis, da dajejo vzrejne pse na teste. Se redno opazajo objave na spletnih straneh vzrediteljev...  :o

Blumina




cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #7922 : 12 December 2008, 10:09:47
Npr sentikki kenel... vzrediteljica Inga ne bo nikoli več parila nepreverjenih staršev. če bi jemala še kakega razstavnega avstralca bi z velikim veseljem še enkrat od nje vzela. zaradi korektnega odnosa, prijaznosti in nasvetov ki jih lahko dobim od nje. ona je enkratna vzrediteljica in si želim, da bi bilo več takih!
seveda te pa lahko (kot sem enkrat ali večkrat že napisala) genetika hitro naokol obrne in se ne moreš nikoli 100% zanašat na to zadevo. je pa seveda bolje vsaj nekaj preveriti, če že lahko.

ali kdo ve, koliko je težav z epilepsijo pri aussijih? kako je s tem v Slo... ali drugje v Evropi?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7923 : 12 December 2008, 10:19:24
Glede epilepsije iz prve roke:

http://www.ashgi.org/articles/epilepsy.htm

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7924 : 12 December 2008, 10:50:46
Cowgirl:
epi se pojavlja, ni pa čisto na vrhu problemov, čeprav je moje osebno mnenje, da je to ena anjhujših bolezni ( so pasme, ki so dosti bolj ogrožene)

- vzorci okuženih psov in njihovih sorodnikov se zbirajo že kar nekaj časa( minnesota) in se pošiljajo na računalniško obdelavo na Finsko z namenom odkriti gen, ki epi povzroča. Žal napredka ni nobenega- obstaja sum, da je zadeva poligenetska in da so še drugi vplivi - od zdravil, okolja itd. približno vsake tri mesece dobimo obvestilo, kako gre stvar naprej, tisti, ki smo prijavljeni na forumu za vzreditelje

- obstaja baza s podatki producers/affected na net ( zaprta)
- obsatajajo baze posameznih vzrediteljev, ki si podatke izmenjujemo/jo

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7925 : 12 December 2008, 11:03:01
Martina, ker že izpostavlaš, da imaš dostop do takih in drugačnih baz, superca. Me pa zanima ali imaš dostop tudi do kake baze/pojasnila okoli agresivnosti  ???
Sej veš, dedno, nededno, kaj jo povzroča, kateri psi/psice (linije?) so taki itd...



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7926 : 12 December 2008, 11:11:37
Jaz pa poznam enega, ki mi je neki povedal in je zelo pomembno, ampak ne povem, ker potem boste pa se vi vedl...

Mah kr neki...

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7927 : 12 December 2008, 11:21:38

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7928 : 12 December 2008, 11:24:23
A niste registrirane v bazi.. saj res ni problem
Jaz tudi svojo rade volje izmenjam z zainteresiranimi, tudi ni problem
Vse sploh, kar imam

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7929 : 12 December 2008, 11:38:16
Smo opazili ja...

Ko zastavljas vprasanja pa moras vprasat tako, da se ve o cem sprasujes. Baz in forumov je po svetu veliko...  O kateri bazi nas pa sprasujes ti?

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7930 : 12 December 2008, 11:44:02
Cowgirl je spraševala za epi - torej sem imela  epi, v mislih

Seveda ponavljam, da sem vedno za izmenjavo podatkov - svojih in z velikim zadovoljstvom

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7931 : 12 December 2008, 11:51:57
Sirtaki, glede agresivnosti misliš resno ali se samo zavrkavaš  ;)? Jaz si tu nisem ne vem kako domača, edino kar vem iz vzreje splošno, je to, da se načeloma izbira pse, ki karakterno ustrezajo zahtevam, napr. delovni z delovnimi (ostri), živahni z živahnimi, mirni in nežni z enakimi, coach potatoes tudi, razen če se želi izboljšati ali popraviti karakter, ali omiliti neželjene napake pri starših. To velja za vse pasme nasploh. Za delovne izpostavljam NO, rotvajlerje, dobermane,...Ugotovila sem tudi, da je v naši okolici vedno več GR, ki imajo brezupen karakter, so popolnoma neobvladljivi, dominantni, pretepači,...Ne bi vedela, ali je to posledica napačne vzreje ali pa napačne vzgoje  ????
Če pa je krasen karakter odvisen od imena, si želim še vsaj enega Magusa  :P, vsaj kar se prijaznosti in nežnosti do drugih živali tiče, ker je to zame zelo pomembno, glede na to, koliko nas je pri nas doma.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7932 : 12 December 2008, 12:03:15
Jaz vem samo o raziskavi agresivnosti do človeka - tudi lastnika - ki naj bi bilo predvidoma posledica napačnega delovanja ščitnice - ampak ni dokazov

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7933 : 12 December 2008, 12:09:40
To je zelo pomemben podatek, ker se z zdravili verjetno lahko odpravi.



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7934 : 12 December 2008, 12:33:59
Ne ne mislim prav kake informacije o agresiji aussiejev do drugih psov...a je to dedno ali privzgojeno  ???





KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7935 : 12 December 2008, 12:46:25
To tudi mene zelo zanima  8). Zakaj je neki samec ali samica iste pasme, iste starosti, ... agresiven do drugih psov, drugi pa ne? Ta pasja psiha (ali pa psiha lastnika)  :-[?



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7936 : 12 December 2008, 12:52:55
P.S.: da me ne boste raztrgale: vsak pes je podoben svojemu gospodarju!!!



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7937 : 12 December 2008, 12:57:33
A veste od koliko razlicnih dejavnikov je to odvisno... cele knjige so namenjene temu...
toliko razlicnih zadev...
Ko bi bilo tako enostavno, da bi lahko rekel. To je zapisano v genih...
Potrebno je obravnavat vsak primer posebej in poznat primer v celoti, da lahko vsaj malo skrepas kako in kaj.
Genetika, karakter psa, kako visoko po hierarhicni lestvici si zeli splezat, vzgoja, izkusnje, lastnik...

LP

Blumina

No, a bomo izvedeli kateri je tisti super in oh in sploh forum vzrediteljev, kjer vse vedo in si vsi pomagajo in so vsi prijazni in...



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7938 : 12 December 2008, 13:06:02
res, ko sem izbirala mladička, sem imela na razpolago dva red merla samčka. Vzrediteljica mi jih je redno opisovala. Magi ni imel tako močnega razstavnega potenciala, vendar je bil zelo simpatičen, družaben, pogumen in igriv kuža, vedno v klapi in pripravljen za igro ter neumnosti in takšen je še sedaj! Drugi kuža je imel lepšo obliko glave, zelo izrazito čelo, močnejši gobček (prav po razstavnem okusu), vendar bolj plašen, držal se je ob robu, sam zase, miren,...kakšen je sedaj, ne vem, vem le, da sem izbrala prav!



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7939 : 12 December 2008, 13:36:17
Jst tut upam da Martina podeli z nami kake informacije o tej agresivnosti, ker verjetno tudi o tem debatirajo na tistih forumih kjer je član, in zato prosim za delitev mnenja/informacij Martina prosim ???



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7940 : 12 December 2008, 13:39:14
Martinaaaaaaa, ne bodi egoist  ::)!



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7941 : 12 December 2008, 13:52:08
P.S.: da me ne boste raztrgale: vsak pes je podoben svojemu gospodarju!!!

Ma ne, jaz bi rajsi rekla, vsak pes je ogledalo svojega gospodarja ;)

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7942 : 12 December 2008, 13:54:37
Ojoj, Lilit, da ne bodo tebe raztrgale!!!



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7943 : 12 December 2008, 13:55:40
 ;D ce hocejo, lahko tudi ;D sem pa to mislila cisto na splosno.

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7944 : 12 December 2008, 13:56:54
Kaj pa v primeru, da imaš dva psa in sta si popolnoma različna?
Ali tri??

Jaz sem na forumu za epi in HC, ostalo po Googlu in tisti, ki delajo raziskave so pripravljeni tudi osebno odgovoriti.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #7945 : 12 December 2008, 14:00:52
Karmen, ze trgamo...  :D
Ne, zakaj ze, saj to je velikokrat cisto res. Veliko bolj pomembno je kot si nekateri mislijo...

In v ogledalu se vidi kako si dosleden, kako se vedes, kako , kako , kako. in vse to se odraza na psih... res je. prav imata obe.
Ja, psi so razlizni, a vsi postanejo cez cas, eni prej, drugi kasneje ogledalo nasega dela z njimi...


Blumina



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #7946 : 12 December 2008, 14:01:28
KARMEN, jaz ne grem v LJ. CH J imava, za vmesne je pa čisto premalo razvita... Pa Terra itak ni neka tipična razstavna aussika, tako da se s tem neki zares ne mislim ubadat. Bomo spomladi začele z agilityjem, če bo šlo vse po planih ;) Bom pa verjetno šla v Lj, en dan pogledat, pa koga srečat...

Tole z agresijo je pa zanimivo...mene tudi zanima.

Ma ne, jaz bi rajsi rekla, vsak pes je ogledalo svojega gospodarja ;)
he he. Kaj pa če ima gospodar npr. 2 psa in sta totalno različna?

Me je Martina prehitela s tem vprašanjem :D Mogoče pobere en pes slabe lastnosti, en pa dobre :D



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7947 : 12 December 2008, 14:01:35
Jaz imam trenutno tri pse, v življenju sem imela kar nekaj psov, vendar nikoli dva iste pasme, zato ne morem komentirati. So pa bili, oziroma so še popolnoma različni  :P :P :P.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7948 : 12 December 2008, 14:04:34
Scarlett, v vmesnih nimaš konkurence, lahko pa tekmuje za CAC nazive. Če želiš dobiti Ch Slo, se ti izplača!



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #7949 : 12 December 2008, 14:05:41
Torej sklepamo, da pri aussiejih agresivnost do drugi psov ni dedna, je pa posledica vzgoje in odnosa lastnika  ???

U matr... ;)