Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498184

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #8640 : 03 Februar 2009, 18:18:39
Jaz pa lajez, ko mi pes "pove" kaj zeli ne smatram kot izsiljevanje, ampak kot pogovor z mano...  :P

Velikokrat se je izkazalo v solanju psov, ki v domacem okolju ne smejo lajat, da imajo potem z lajanjem tezave tam, ko bi ga pa radi slisali. Zato pac pse naucim obojega. Lajeza in tisine  ::)

In, ce mi povedo z kratkim hov, da bi rade, da odprem vrata, sem s tem pravzaprav zelo zadovoljna. No, lahko jim tudi potem recem, da jih lahko odprejo same  ::) :o ...  Ker mi bo na isti nacin le to povedala tudi na rusevini... in tu sem se odlocila kaj mi je prioriteta: dobro lajanje pri iskanju, ali cista tisina doma. Ker zivim v lastni hisi, lajez ne moti sosedov in zato sem se odlocila za vec lajezev doma in manj tezav z lajezem na treningih...

Ce bi zivela v bloku bi seveda le to bilo popolnoma drugace in bi spremenila svoje prioritete  :)

Andreja, tocno tako si napisala, kot sem ze napisala tudi Lou sama. Morda je Lou res nerodno objavila slikice... a ker zivimo v dobi interneta nas le nekaj klikov loci od tega, da preverimo za kaj gre in se obrnemo na ljudi o klaterih gre debata. In pridruzujem se mnenju, da se Lou ne bi smela odgnati. To je forum kjer se velikokrat kresejo mnenja, a vseeno je to forum vseh nas. Ze veliko jih je bilo odgnanih. Skoda za vse nas!!!
 Zato Lou, oglasi se se kaj.

Jaz grem zdaj kidat :)))))))


Blumina



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8641 : 03 Februar 2009, 18:24:56
Blok ja... Boljše kot pod mostom ha ha ha

Glejte kaj sem našla:

http://animal.discovery.com/videos/breed-all-about-it-australian-shepherd.html

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #8642 : 03 Februar 2009, 20:16:48
Kako ste pa naučile svoje pse lajat na ukaz? Moja nikakor noče skapirat...  :-\

...sledi svojim sanjam


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8643 : 03 Februar 2009, 20:31:00
najlažje je, če ugotoviš kaj sproži lajež pri psu in ko laja zraven govoriš glas (ali tisto pač kar naj bi to bilo) in nagrajuješ. Ta je taka s čim manj napora hi hi
Lahko pa tudi z igračko... Da začne lajat iz razburjenja...

Berry je začela lajat iz čistega ljubosumja, ker sem se po njeno preveč z mačkom ukvarjala in je besedo muc imela za lajanje  ::)
To besedo si je prisvojila po mojem drugem "izustenju" tako, da je v bistvu niti nisem nevem kaj učila. Samo besedo sem zamenjala.

Aro je posnemal in tudi ni bilo težko.

Prejšnja psica je bila trši oreh. Sem porabla več kot pol leta. Je lajala samo, če je mačko na drevo spravla in občasno kak vuf med igro z drugim psom. Pa še obupno se je izogibala biti v centru pozornosti in je bilo še težje.

Pol je bilo pa treba še naučit, da se mačk več ne lovi  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #8644 : 03 Februar 2009, 20:33:30
Kako ste pa naučile svoje pse lajat na ukaz? Moja nikakor noče skapirat...  :-\

Upam, da ni nič narobe, če ti kar jaz odgovorim :-[
Jaz sem jo tako, da sem ji piskala s piskajočo igračko, nato sem igračko hitro skrila za hrbet in je zalajala, da bi jo dobila.
To sem ponavljala, nato pa dodala še povelje.
Me pa prav zanima kako ste drugi učili svoje...Verjetno je kar nekaj načinov...



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #8645 : 03 Februar 2009, 20:37:44
Upam da niste hude če se še jaz 'vštulim'  :-[

Jaz sem Taia učila na podoben način kot sibila, skrila sem priboljšek, pa je postal cel živčen in začel lajat. Potem sem pa po parih laježih brez ukaza začela govorit zraven 'glas' in je hitro skapiral, tako v ene parih dneh.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #8646 : 03 Februar 2009, 20:45:07
Dina laja na mačke - jih pač ne prenese in kadar nas hoče opozoriti na "nevarnost". Sem že čakala da se je kdo ponoči približeval hiši - pač je šel po cesti mimo in sem ji klikala, ko je zalajala. Potem sem ji čez čas rekla glas, pa ni hotela niti pisnit. Za igračo bi mene podrla, nebi nič lajala, za hrano ji je pa vseen... :-[

...sledi svojim sanjam


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8647 : 03 Februar 2009, 20:54:43
Blok ja... Boljše kot pod mostom ha ha ha

Glejte kaj sem našla:

http://animal.discovery.com/videos/breed-all-about-it-australian-shepherd.html

O kok fajn filmček :) Tisti blue merle na začetku mi je najbolj všeč  :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


lou

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #8648 : 04 Februar 2009, 06:53:06
Oj!
brez skrbi jaz se ne pustim odgnat ::) na internetu sem večinoma v službi :o, doma pa sem raje s svojim živalcam. :P
sedaj se bolj ukvarjam z Lucy in starejšo psico :o hočem, da se imata radi, brez ljubosumja ::)

Starejšo psico sem navadla lajat tako, da sem jo privezala in ko ji je igrača ( najraje ima žoge) ušla je mogla zalajat, da jo je dobila :P


Lou


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8649 : 04 Februar 2009, 07:38:17
Lou, ha, ha, pa si le doživela ognjeni krst  :'(. Če se nisi pustila odgnati, si PRAVA  :o. Daj gor še kaj slikic, pripravljamo se na pesjanarski pohod (če se ne bomo prej utopili, vsaj pri nas  :'(). Glede na to, da je v tem času kar nekaj mladičkov, ga lahko brez težav prilagodimo njim. Če boste prišli k nam, lahko hodimo eno uro po ravnem in mehkem terenu, vmes in na koncu je kopanje v reki in v lepem tolmunu, nato pa zopet eno urico nazaj. Ampak za kopanje bo treba še malo počakati, da se otopli.
Andreja, lep filmček!!!



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #8650 : 04 Februar 2009, 09:33:05
Res lep filmček o aussijih :-*
Jaz sem se pa šele zdaj po gledanju filmčkov na YouTube in slikcah na spletu navdušila za frisbi in upam, da lahko sTarasom skupaj na tem še kaj naredim. Res ne morem verjet, da so ti naši aussiji tko gibčni in hitri :o
Le zakaj nimam več časa tud za take dejavnosti - MORAM si ga več vzet, ker vidm, da je to velika škoda, zame in za psa :'(
Mogla sem se vam spovedat ... :-[




Dominika

  • Gost
Odgovori #8651 : 04 Februar 2009, 10:01:43
Zoe hvala za popravek slikce.Glede GRS je pa Jure član in je to njegov tretji pes, ki naj bi ga šolal. No Bobaje se ni najbolje obnesel, predvsem zaradi njegove velikosti in teže.

Učenje lajanja, saj ne vem če je za napisat, ker se mi že hčeri doma smejita  ;D
Vzameš piškot,rečeš glas,zalajaš in poješ piškot (lastnik :-[), nato ponavljaš vajo s psom. Glas in zalajaš pa čakaš... No mi smo ga naučili v pol ure. In sedaj daje glas. Samo lastniki smo malo bolj neumno izgledali ob tej vaji  ;D

Še nekaj slikc včeraj na snegu:






KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8652 : 04 Februar 2009, 10:07:28
Dominika, naj te ne bo sram postopka učenja  ::). Jaz sem Magija učila kotaljenja tako, da da sem ga kar naprej kotalila po dnevni, ampak ni pomagalo, ker je pretežek  :'(. Potem pa sem po nasvetih na forumu poskušala na rahlem klančku in uspelo je, vsi skupaj smo se smejali. Debelinko Dropsek pa se kotali kar tako, za zabavo  :o.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #8653 : 04 Februar 2009, 10:13:32
Moj favoritek Moon raste v pravega lepotca  :-* Krasen je , pa tiste njegove učke  8)


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #8654 : 04 Februar 2009, 10:34:23
Res lep filmček o aussijih :-*
Jaz sem se pa šele zdaj po gledanju filmčkov na YouTube in slikcah na spletu navdušila za frisbi in upam, da lahko sTarasom skupaj na tem še kaj naredim. Res ne morem verjet, da so ti naši aussiji tko gibčni in hitri :o
Le zakaj nimam več časa tud za take dejavnosti - MORAM si ga več vzet, ker vidm, da je to velika škoda, zame in za psa :'(
Mogla sem se vam spovedat ... :-[

inka ti si v Ljubljani, ne? Kaže, da bo tečaj frizbija na vašem koncu spomladi. Ni še čisto potrjeno, ampak skoraj sigurno bo. Drugače se lahko zmenimo tudi za kakšno neformalno srečanje--frizbi žur oz. (bolj formalno) enodnevni seminar. Aussiji so res nadarjeni za ta šport.

Lawrencea Fredericka (tip ki igra frizbi na plaži z avstralko Aero) sem srečala v Georgii. Ima več psov, nekaj avstralcev, še več borderjev, večinoma rešenih (rescues). Reši problematične pse (takšne, ki so že večkrat menjali lastnike, ker jim niso bili kos) in jim nudi novo priložnost v življenju. Več o njem in njegovih psih lahko bereš tukaj:
http://www.k9frisbee.com/new/team.php




cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #8655 : 04 Februar 2009, 10:47:26
Sem "se tipkala" z Iztokom, da sem ga vprašala kam bi bilo fajn it na sneg, da bo še nekaj snega za vas Primoce... Mi smo ga dobili pol metra v medvodah, danes ga je že manj.
No, cilj bi bil Mežakla. Baje je cesta vedno splužena in da je na vrhu plato oz. ravnina, tako da bi bilo tudi za tamalčke primerno. Pozimi ni gor veliko ljudi, tako da bi bilo primerno tudi za hordo aussijev in lastnikov. Kaj pravite? Sneg ali primorska? Jaz osebno bi izkoristila sneg, da bi imeli čiste kosmatince. Moji tako lepo dišijo zadnje dni... po snegu... Za pojest so!
Primorska pa spomladi ali poleti - okoli Dragonje je tudi poleti super.

Datum: ena nedelja: 15.2. ali 22.2. ?



lou

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #8656 : 04 Februar 2009, 10:51:55
Frizbi zgleda noro dobr :o, bom tudi jaz probala

Lou


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #8657 : 04 Februar 2009, 10:52:22
15.2 ne morem, 22.2 načelno lahko.



Dominika

  • Gost
Odgovori #8658 : 04 Februar 2009, 10:57:26
Jaz načeloma lahko oba datuma, pa še fino blizu je Mežaklja (hvala Iztok  :))
Smo pa letošnjo zimo veliko bolni, ker  najmanjši prvo leto hodi v vrtec, tako da težko rečem 100%.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #8659 : 04 Februar 2009, 10:58:33
hej

Eno razlago bi prosila.. Na vecih straneh vzrediteljev (tujih seveda) vidim, da vzrejajo tudi "mini" avstralcke.. Pa me zanima, kaj je fora? Ker po standardu to ravno ni (razlike v visini je nekje 10 centi), ali je samo ena modna muha tistih, ki so jim aussiji normalne velikosti "preveliki"?

Sem sla malo brat, in ugotovila, da so priznani pod MASCA (Miniature Australian Shepherd Club of America). Ok, sam pol je to kao kar svoja pasma, ki ima svoj klub, ki omogoca nadaljno vzrejo? Pod FCI pa pac ni priznana? Kar pomeni tudi prepovedano razstavljanje v okviru FCIja, in vse ostale aktivnosti, ki jih FCI priznava?


Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8660 : 04 Februar 2009, 11:00:00
Recimo da odgovor -b-  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #8661 : 04 Februar 2009, 11:05:37
Dina laja na mačke - jih pač ne prenese in kadar nas hoče opozoriti na "nevarnost". Sem že čakala da se je kdo ponoči približeval hiši - pač je šel po cesti mimo in sem ji klikala, ko je zalajala. Potem sem ji čez čas rekla glas, pa ni hotela niti pisnit. Za igračo bi mene podrla, nebi nič lajala, za hrano ji je pa vseen... :-[

Daj jo na oprsnico in jo priveži za drevo ali ograjo, ter se igraj z žogo tako, da je ne dobi. Boš videla kako hitro bo lajala.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


tamara

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • žakc :)
Odgovori #8662 : 04 Februar 2009, 12:02:13
Ena akcijska fotka iz jutranjega potepanja po hribih.  :D Na vrhu smo uživali v sončku  8)




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8663 : 04 Februar 2009, 12:16:29
Daj jo na oprsnico in jo priveži za drevo ali ograjo, ter se igraj z žogo tako, da je ne dobi. Boš videla kako hitro bo lajala.

No ja, pri moji to ni pomagalo. Samo živčna je bila. Ko smo doma vadili lajanje je šlo na začetku najbolje na palačinke  :-[

Inka, lahko se enkrat dobimo na sprehodu pa bom prinesla frizbije, da probamo :)

lp


"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #8664 : 04 Februar 2009, 12:46:24
100 psov - 100 nacinov  :D

Pri vecini pa se za najbolj uspesnega obnese tisti nacin, ki psu dopusca samoiniciativo in njegovo zeljo, da nekaj dobi od tebe z lajezem in to potem ti le nagrajujes.

Kaj, kje, za kaksno nagrado pa je potem odvisno od cisto vsakega psa posebej...

Je pa najbolj "instant" ta, ki ga je napisala Simi ali pa ta, da ne das hrance, ki jo imas v roki toliko casa dokler ne zalaja. Je pa zelo vazno ali ta pasji lajez ti ucis za trikec ali pa ga bo v prihodnje pes uporabljal pri svojem delu (resevanje).
Tu je veliiiiiika razlika pri ucenju. Sam zdaj se pa lahko zgodi da cel doktorat tule razvijem iz lajanja, zato raje ostanimo kar pri lajanju za trikec  :o hihihi

Mejte se

Blumina



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #8665 : 04 Februar 2009, 13:38:21
Pa to ni res, cele doktorate delate na temo kak aussieja naučit lajanja  ???
Pismu jaz zadnjih 8,5 let delam doktorate na temo kaki utišat predstavnika take pasme, posebno ko laja z namenom ne slišati kaj želiš ti od nje/ga  :D :D



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #8666 : 04 Februar 2009, 13:49:42
Hihihi  :D :D :D

Sirtaki, saj to sem pa ze rekla, da taksno lajanje pa tut obvladamo... ampak res je, tolk zagretih kot sta bili vidve s Tax pa ni na vsakem koraku :P koliko sta se prekregali, hihihi, ti na Tax, ona nazaj, pa ti nazaj, pa ona se bolj  :D :D :D

Ampak vseeno ni isto lajat takrat ko najde markerja od lajanja kar tako prosto po aussie izbiri  ::)

Drugace sem pa jaz odgovarjala predvsem Dini, ki pa ni ravno avstralska ::) Hihihi, edino ce je kaksen avstralski kavboj mimo Nemcije prijahal, hahahaha... pa se za vse razno razne pasme... saj ves kako smo mesani v nasih vrstah

Pozdravcek

Blumina



Dedee

  • *
    • Prispevkov: 207
    • Točke: 0
  • rockin' all over the world.
Odgovori #8667 : 04 Februar 2009, 13:56:46
hej

Eno razlago bi prosila.. Na vecih straneh vzrediteljev (tujih seveda) vidim, da vzrejajo tudi "mini" avstralcke.. Pa me zanima, kaj je fora? Ker po standardu to ravno ni (razlike v visini je nekje 10 centi), ali je samo ena modna muha tistih, ki so jim aussiji normalne velikosti "preveliki"?

Sem sla malo brat, in ugotovila, da so priznani pod MASCA (Miniature Australian Shepherd Club of America). Ok, sam pol je to kao kar svoja pasma, ki ima svoj klub, ki omogoca nadaljno vzrejo? Pod FCI pa pac ni priznana? Kar pomeni tudi prepovedano razstavljanje v okviru FCIja, in vse ostale aktivnosti, ki jih FCI priznava?


Lp..

V eni številki mojga psa je v rubriki redkih pasem predstavljen miniaturni avstralski ovčar...  ;) Pa mi na začetku ni bilo jasno pa sem malo googlala in nekako odkrila enako.  :P



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #8668 : 04 Februar 2009, 14:46:18
Dina enak problem, enaka pasma  :P
Ne laja za nič če mu ne dam igrače stoji pred mano se ne zgane, ali pa kak trik ponudi, laježa pa ne..  :-\
Laja ne nikoli, edino kar laja na tujce.  ;)

No da ne bomo smetili teme...  :-[



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #8669 : 04 Februar 2009, 19:25:26
Jean, hvala za info glede tečaja. Bom rezervirala čas!
Zoe, za probat bi blo tud na sprehodu, samo potem bi blo dobr, da si dava št. GSM na e-mail ::) Verjetno moji frisbiji niso "tapravi" :(
Jaz (in Taras) bi šla z veseljem kam na sneg in hodit al po ravnem al po mal bolj strmem. Glede februarja imam čas (sobote in nedelje, seveda).

Za Tarasa lahko rečem, da ga lahko vsega naučim, tud lajanja, samo če imam HRENOVKE :-|~
Ko je prvič lajal (na jadralna padala na Viškem polju), je imel komaj 5 mesecev in smo se vsi začudili, od kod tak glas - kot enga starga velikega ful resnega psa. No zdaj laja največkrat, kadar je vesel oz. razposajen in se hoče igrat. Na mačke pod balkonom pa le tiho renči ali cvili, ker bi rad k njim ??? V glavnem raje oddaja drugačne glasove kot lajanje in je glede tega zelo raznolik. Tako da se še učim, kaj mi hoče povedat ob različnih prilikah, velik od tega pa že kar razumem :) (recimo, ko hoče, da greva po drugi poti v gozdu ali drugače, ko hoče na balkon)