Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498276

LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #8790 : 24 Februar 2009, 13:29:06
Tina, a tako pozno  :o Sem pa že mislila, da se moramo čez kakšen mesec pripravit na gonitev  :D
Bibina mama se je gonila pri 8. prvič, tako da bomo videli, a je Biba kaj po njej:)

Sirtaki, kdaj se je pa Tax gonila prvič?A se ni ravno, ko smo bili na eni razstavi ::)

Glede Bibinega karakterja pa: jaz sem kar zadovoljna, da ni tako zaupljiva do ljudi kot je Aaron in kot je bila Liza. Nje ne bi zvabili v avto kar tako, če ni zraven koga, ki ga pozna. Pa še na sprehodih je fajn, da ne laufa k vsakemu in ga poskače. Gre pozdravit, samo če ji rečem, da gre lahko in če ji je človek všeč. Nekateri ji enostavno niso všeč, drugi so ji všeč. Je bolj tiste sorte, da raje od daleč opazuje hodeče ljudi, čeprav jo zanimajo:) Za razstave se bo pa navadila, da ni nikakršen bav-bav.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #8791 : 24 Februar 2009, 13:33:34
Pri nas smo se pri 9 mesecih :)

Blumina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8792 : 24 Februar 2009, 13:36:05
mislim da pri 7.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #8793 : 24 Februar 2009, 13:53:15
Pri nas smo se pri 9 mesecih :)

mi tudi :)



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #8794 : 24 Februar 2009, 13:59:48
Oli pri 14 mesecih.



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #8795 : 24 Februar 2009, 14:02:35
Vidim, da so tele avstralske punce zelo različne, ko gre za prvo gonitev :)
Me prav zanima, kdaj nas čaka  ::) No pa saj zgrešili ne bomo, bo Aaron sigurno prvi vedel, kaj se dogaja ;D


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #8796 : 24 Februar 2009, 14:29:53
Naj samo dopisem, da z napisanim ni bilo misljenega nic slabega, ampak sem samo napisala, kar sem opazila.. ::) Seveda je v krogu tekla krasno, tudi za stoj ni bilo problemov, ampak pac opazila sem, da se je sodniku kar konkretno izmaknila, pa tudi potem ljudje pred ringom so bili strasni.. Mi je pa jasno da je se mladicek, in da je komaj zacela z razstavami..  :)

Pa logicno, da ima karakter drugacen kot kaksen zlatko, se pravi da ni tako zaupljiva do tujcev (to je za aussije ze splosno znano). :P

sirtaki lahko razlozis svoj komentar? (ali naj berem med vrsticami, torej, ker nimam pojma in ker nimam aussieja bolje, da sem tiho?)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #8797 : 24 Februar 2009, 15:41:50
Tax hm tm tm 15mesecev? Pa možno ja, da je bila lih kaka razstava, ker ona to še vedno tko naredi, da nben tega ne opazi, ne mi ne samci (razn tisti, ki tvegajo življenje če jo povohajo)...pa vse skup začne in konča v dobrih 10dneh  :)

Ma ti se kr na Arona zanesi...ti bo že povedal vse kar bošr abla vedet  ;)



Lucifer

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #8798 : 24 Februar 2009, 17:15:40
Še neki slikc bohinjskih ovčarjev.

http://pets.webshots.com/album/570249790sDPXId



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8799 : 24 Februar 2009, 20:09:44
Kar se nezaupljivosti ali plašnosti tiče, naj povem, da je bilo pri nas tako:
Magi je bil že kot mladič zelo pogumen, zato sem ga tudi izbrala v leglu. Krasno čuva hišo, je pravi "partizan", povsod se postavi zase in za svojo družino. Je pa od vedno zelo nezaupljiv do tujcev, doker jih jaz ne sprejmem. Na razstavah nisem nikoli imela težav, ker sem začela veliko pozneje (1,5 leta), čeprav sem se prvič zelo bala, da me bo odvlekel iz ringa.  Pa je bil zelo samozavesten in ponosen, nič ga ni iztirilo.
Dropsek je zelo družaben, na vsakega bi skakal, vendar se napr.boji teme, na vsak način bi rad spal z nami in je nasploh bolj plašen do neznanih reči.
Medtem ko grajo sprejemata popolnoma različno: Magi je zelo občutljiv za vsako besedo, burno odreagira na vsako kritiko, je zelo hitro prizadet in si zapomni, medtem ko je Drops pravi pišmeuh. Njega okregaš, izgleda pa kot da bi si mislili:"Dobro, si vse povedala, se grem sedaj lahko igrat naprej?"
Zelo sta zanimiva, pravi nasprotji!




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8800 : 24 Februar 2009, 20:22:33
Plašnost ob normalni socializacije mine... Če mine grozeče renčanje, če se psu pokaže, da tujci niso tako velika grožnja, to še prej izveni.
Se pa tega ne sme ignorirat in misliti, da izgine samo od sebe. Lahko se stopnjuje.
Renčanje iz strahu je čisto nekaj drugega od renčanja in lajanja kot čuvanja.

Drugače pa Liza itak ve kako in kaj in do tega ne bo prišlo ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8801 : 24 Februar 2009, 20:34:55
Pozabla...  :-[

Bo pa vsak pes lažje sprejel tujca, če bo ob vodniku, ki mu v celoti zaupa. Ko pa bo enkrat ugotovil, da tujci niso "smrtna grožnja" jih bo pa sprejel tudi ob drugih osebah, če te niso živčne ali kakorkoli drugače vznemirjene. Itak ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #8802 : 25 Februar 2009, 08:57:10
Avstralci so narejeno za lastnika... če daš aussije h komu, ki ga ne pozna dovolj dobro in ni njegov najboljši prijatelj, bo nezaupljiv do drugih... Kot je že Andreja napisala. Je pa res, da je od psa do psa odvisno, kako se bo pesjan obnašal v družbi ne-lastnika. Npr: Urmas je bil z Lizo v ringu čisto zadovoljen, je pa res, da je bil že veliko starejši, kot je sedaj Biba. Mislim, da bo treba svojega aussija razstavljat... vsaj v primeru Biba:Liza.  :)
Tana je zgubljena brez nekoga, ki ga pozna. Stalno gleda okoli sebe in ni pozorna na stvari, na katere bi mogla bit. Na sprehod jo lahko pelje samo nekdo, ki ga dobro pozna. Če ga ne, lahko uide domov. Čeprav je drugače odprta do tujcev, sploh če ji mečejo igrače, palčke, storžke...
Urmas enako. Z nekom, ki ga pozna se obnaša čisto drugače, kot z nepoznano osebo ali pa samo z znancem.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #8803 : 25 Februar 2009, 16:49:50
Zanimivo tole opisovanje. Taras je prišel k nam šele pri 3 mesecih in je bil že odlično socializiran, da o drugih navadah ne govorim - vsa pohvala Blumini  :) Tudi kasneje se je do obiskov v domu in do tujcev na cesti vedel zelo radovedno in jih je tudi zelo sprejemal, kar me seveda moti, ker imam občutek, da je kar preveč zaupljiv.
Druga pa je zgodba s psi, saj smo žal imeli ene tri slabe izkušnje v času najhujše pubertete, eno celo z ugrizom kot posledico. A glej ga Tarasa, to mu ni pustilo posledic v smislu boječnosti - nasprotno, še bolj vztrajno preverja, če so npr. nemški ovčarji lahko tudi njegovi prijatelji. Če pa drugi pes (samec, seveda) zarenči nanj ali se samo nagrbi, on takoj enako in odločno odreagira :'( in potem sledi moj odločen odpoklic >:( A mislim, da ugrizniti ni sposoben, saj se mi ne v igri ne nasploh ne zdi agresiven. Če bi le bil manj komunikativen in firbčen ...  :-\



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #8804 : 25 Februar 2009, 17:44:54
Zanimivo, kako so si različni. Biba recimo na sprehodu ne bo nikoli sama od sebe šibala do neznanca in mu skočila v naročje, ga pa previdno opazuje najprej od daleč in če ji je ta človek všeč, se mu približa in ga povoha. Pobožat se pa pusti samo izbrancem :) Ne mara, da kdo sili vanjo. Rabi malo časa, da se človeku sama približa, ampak ponavadi je po petih minutah človek že njen 'kolega'-če ni vsiljiv. Kdor pa sili vanjo in jo na vsak način želi pobožat, se mu pa izmika. Zato ji na razstavah ni nič jasno, da se mora tako hitro 'spoprijateljit' s sodnikom  ;D
Nikoli ne laja ali renči na ljudi, se je pa že zgodilo, da je malo narenčala (pravzaprav ni pravo renčanje, bolj godrnja kot renči) človeka, za katerega začuti, da meni ni simpatičen. Ta avstralska intuicija me vedno znova fascinira.
S psi nima težav, jih lepo povoha potem pa gre naprej in se raje ubada z mano kot s pasjimi kolegi :)
Doma je pa krasen čuvaj- ne laja po nepotrebnem, če se pa kdo približuje hiši ali se kakšen avto ustavi pred dvoriščem pa zalaja z (zaenkrat še) smešnim visokim glasom  ;D
cowgirl, se strinjam s tabo-aussiji živijo za lastnika ;D Meni je to najboljša razlika med zlatimi prinašalci in aussiji. Pri prvih je logika takale: zrezek=zakon!!!!! pri drugih pa: lastnik=jeeeee, žurka!!!! :D :D Samo bi rada pri Bibi to malo omilila, da ne bi bila pretirano navezana name, glede na to, da me včasih ni in je v varstvu pri komu. Na teto Alenko se je že zelo lepo navadila, pa na Manco tudi (jo pozna že od prvega dne), tako da ni kakšne panike, če me ni doma. Je pa res, da se v neznanih situacijah počuti veliko varneje in je precej samozavestnejša, če je zraven njena 'šefica'  ;D


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #8805 : 25 Februar 2009, 18:18:48
Ena, sicer neostra  :-[, Bibina fotkica iz BIS ringa.  ;D



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #8806 : 25 Februar 2009, 18:25:02
Ooo hvala varja :-)
Hihi, Bibs izgleda kot en medo. Meni je tako smešna, ker izgleda od zadaj kar bajsi, ko pa primeš za rebra, se ji pa vsa čutijo...


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #8807 : 25 Februar 2009, 18:28:53
ja,pravi medvedek je...  :-* :-*   meni je fuuuul lušna.. eh, pa vsi so lepi...  ;D


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8808 : 25 Februar 2009, 18:58:48
Danes..

glave

Mona Lisa tudi že malo vadi za kakšno razstavo.. ;D  :P

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8809 : 25 Februar 2009, 19:14:12
Dropso tudi vadi za razstavo.



Debele rite pa nimam na nobeni sliki  :'(.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8810 : 25 Februar 2009, 19:43:00
Karmen
kaj ima Dropsi to barvo od vratu dol ?? A je taka fotka??Jaz vidim oranžno.. :o

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8811 : 25 Februar 2009, 20:03:11
Ne, prav vidiš! Drops ima malo marelične barve, ker se je z Magija prelila nanj   :o.

Na tej sliki je bolj sivkasta, odvisno od svetlobe:



Vsekakor ima zanimive barve na sebi  ;).



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8812 : 25 Februar 2009, 20:33:03
Vedno pozabim dat link na trening bodočega svetovnega prvaka - v katerikoli  disciplini  ::) ;)
Star 4 mesece na posnetku,  midve z Mona Liso že trenirava  ;D ;D
Je enako star - Dropsi, Biba, Moon na delo

http://www.youtube.com/watch?v=gBtHGsvJbJM


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8813 : 25 Februar 2009, 20:55:13
priden, res priden  :P!

To pa je slika bodočega svetovnega prvaka v lepoti  ::), za lepo kožo je treba veliko počivati  :P.




Dominika

  • Gost
Odgovori #8814 : 25 Februar 2009, 22:31:18
Martina kot da bi mi brala misli ;D sem se ravno danes mimo Hrušice peljala in razmišljala če kdaj trenirate tam?
Naš Moon itak že vse zna  :P :P


PS: predvsem tisto kar on rabi


Danes sva bila v pasji šoli, so nas zelo pohvalili,da smo ogromno naredili. Naslednji teden zaključujemo s tečajem. In potem v malo šolo. ;D



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #8815 : 26 Februar 2009, 08:41:08
Zanimivo, kako so si različni. Biba recimo na sprehodu ne bo nikoli sama od sebe šibala do neznanca in mu skočila v naročje, ga pa previdno opazuje najprej od daleč in če ji je ta človek všeč, se mu približa in ga povoha. Pobožat se pa pusti samo izbrancem :) Ne mara, da kdo sili vanjo. Rabi malo časa, da se človeku sama približa, ampak ponavadi je po petih minutah človek že njen 'kolega'-če ni vsiljiv. Kdor pa sili vanjo in jo na vsak način želi pobožat, se mu pa izmika. Zato ji na razstavah ni nič jasno, da se mora tako hitro 'spoprijateljit' s sodnikom  ;D
Nikoli ne laja ali renči na ljudi, se je pa že zgodilo, da je malo narenčala (pravzaprav ni pravo renčanje, bolj godrnja kot renči) človeka, za katerega začuti, da meni ni simpatičen. Ta avstralska intuicija me vedno znova fascinira.
S psi nima težav, jih lepo povoha potem pa gre naprej in se raje ubada z mano kot s pasjimi kolegi :)

Ne morem verjet.  :o  :o   :o  Kot bi Floro opisovala. Neverjetno. :D  Torej ni tako daleč po karakterju od aussija hehehe.  :D  :D  Razlikuje se samo po tem, da ni tako zelo navezana na človeka in ji ni problem tudi z drugimi člani družite, tudi pri prijateljih je že ostala in se je čist dobro vklopila.

Kristinca & Florinca


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8816 : 26 Februar 2009, 16:07:43
Meni se pa bolj kot "tukaj sem, kaj lahko naredim zate" zdi, da imajo avstralci (in psi nasploh) mišljenje "tukaj sem, ukvarjaj se z mano!"
Dvomim, da kakšen pes izvaja npr. vajo poleg, samo zato, ker bi rad ustregel lastniku. So le sebična bitja, ki delajo, če imajo od tega korist (odvisno od načina šolanja - delajo tudi, če s tem izognejo bolečini :-\ ampak mislim, da se na tak način ne pride daleč)

Seveda nas imajo radi (in mi njih) in s skupnim bivanjem, učenjem in še mnogo drugih stvari se med psom in lastnikom ustvari vez. Ampak še vedno pes ne bo izvajal vaje poleg, zato da bi nam ustregel, ampak zato ker smo ga to naučili, in ker mu to prinese nagrado, zabavo, našo pozornost itd....

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #8817 : 26 Februar 2009, 17:20:49
Zoe, to je tudi moje mišljenje. :o :P

Sem že imela priliko videt kako so BC pripravljeni hitro zamenjat starega lastnika za novega. Pri tem, da ima novi lastnik ovce, katere lahko vsak dan pase. :o



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8818 : 26 Februar 2009, 17:35:26
ampak upoštevati moramo dejstvo, da je bil ovčar selekcioniran za pašo in prav gotovo ne za izvajanje vaje poleg-
vaje poleg na rančih ne poznajo  :P
meni je tudi grozno silit psa poleg...

in ovčar pri ovcah je pravi ovčar z žarom do dela - moje mnenje

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8819 : 26 Februar 2009, 17:40:54
Zato pa jih v to ne silimo :P

Delo z živino itak ni primerljivo s poslušnostjo, iskanjem, agilityjem in podobnim. Mogoče bi bilo primerljivo z gonjenjem divjadi, kjer pes deluje po svojih nagonih - zase seveda, ne za nas. Pri delu z živino se ti nagoni malce spremenijo, gotovo pa rančarji in pastirji psa naučijo določena povelja, tako da je delo ne samo zabavno za psa, ampak tudi koristno za človeka. V takem primeru verjetno pes ne potrebuje motivacije v obliki hrane ali igračke, ampak za pravilno izpolnjeno povelje dobi sprostitveno povelje za delo z živino - vsaj sklepam, da je tako.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"