Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3497984

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9420 : 06 April 2009, 15:03:49
prav rada bi vedela, kako si prišel do te asociacije   :-\

na temo kupiranje - USA vzreditelji že iščejo kombinacije nbt x nbt
no vsega se bomo navadili

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #9421 : 06 April 2009, 15:38:08
moja mala me vedno znova preseneča. je dobila zaupanje do ljudi, zdaj se pa v avtomobile zaganja :(. a mi lahko kaj svetujete?

Konkretenega navseta ti ne morem dati, ker se Ginny ni nikoli zaganjala v avtomobile. Je pa imela obdobje, ko jo je bilo ful strah avtobusov.
Verjetno nasvet preusmerjanja pozornosti ni napačen.

Mogoče boš kakšen pameten nasvet našla v temi o borderjih: http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,1670.msg349737.html#msg349737 (nekje okoli tega sporočila)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Dominika

  • Gost
Odgovori #9422 : 06 April 2009, 17:24:19
Meni je bil simpatičen predlog, da se da psa na dolgo vrvico in se jo spusti po tleh, da se vleče za njim, potem pa se hodi ob cesti (toliko stran da ni nevarnosti da pes prleti pod avto ) in se stopi na vrvico, če pes potegne (seveda toliko prej in na vrvico se naredi vozle, da ne drsi). So pa zadnjič rekli v pasji šoli, da je fino če je od začetka kuža utrujen, ko ga vozimo v situacije za katere vemo, da so  problematične.
Pri nas imamo npr polje kjer bi se dalo stran od ceste, pa se počasi približuješ, ko pes sprejme situacijo. No tole sem "odnesla" iz seminarja iz "moje" pasje šole v Kranju (KVRP), ki smo ga imeli v soboto. Res zaslužita pohvale Jure in Andrej.
No spet sem zašla  :-[



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #9423 : 06 April 2009, 17:29:03
Kakšen pa je % aussijeu, ki se rodijo nbt, s čisto kratkim repkom? Pa tistih s celim?  A kakšna taka statistika sploh obstoja?

Glede dolge vrvice: jaz tole zdaj prakticiram že zelo dolgo (zaradi divjadi). Ampak to, da bi jo pes samo vlekel za sabo- ni šanse. Vsaj pri meni ne. Terra tako hitro zašiba da preden bi jaz stopila na vrvico je ona že 200 m proč ::) Tudi to se mi je že zgodilo, da sem stopila na vrvico, pa je tako povlekla, da me je spodneslo in se pristala na riti. Tako da jaz držim konec vrvice vedno v roki, razen na sigurnih mestih, travinkih ponavadi, kjer se potem zlaufa z žogico...

še malo off topic: Karmen, smo tudi pri nas končno dočakali šparglje. Danes sem jih nabrala lep šopek, v dveh urah  ::) Terri pa ni bilo lazenje po robidah in raznem grmovju, ki pika prav nič všeč :D



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #9424 : 06 April 2009, 20:24:55

moja mala me vedno znova preseneča. je dobila zaupanje do ljudi, zdaj se pa v avtomobile zaganja :(. a mi lahko kaj svetujete?


Tai je imel tudi obdobje kakih dveh tednov (okrog 4 mesecev starosti ), ko se je zaganjal v avtomobile - predvsem ponoči, v luči - so ga kar vabile, tako je vlekel stran s pločnika v vsak avto, ki je ponoči pripeljal nasproti. Minilo je še preden sem se začela načrtno spoprijemat s tem.

Pa še kup enih drugih obdobij je imel, ki so hvalabogu minila  ::)  ;D  vsake tolk izumi kako novo vedenje

no, nekatera obdobja še kar trajajo  >:D

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #9425 : 06 April 2009, 20:35:05
Scarlett, ne vem, kje živiš, ampak mislim, da če bi s Terro zelo pogosto hodila na sprehode, kjer so sledi divjadi, bi postala bolj poslušna. Res je, da imam samojedko že vse življenje na sprehodu na vrvici, ker je popolnoma neposlušna, ko pride na sled, ampak je SAMOJEDKA  :-[. Avstralca pa na žvižg prideta tudi, če je srna na vidiku. Moram pa poudariti, da je Magi neprimerno bolj poslušen in pozoren, kot Dropsek. Pa tudi za sodelovanje na težkih terenih, kot so zaraščene poti in robidovje, je veliko bolj primeren. Dropsija sem že v kozjem izpustu nosila skozi graben, ker si ni upal po klancu navzdol. Potem pa se mu v hlače zatakne vejica in ves nesrečen čaka, da ga rešim  ::). Imel je celo obdobje, ko sem ga preko blatne luže morala nositi, da se ni umazal  :D. Magi pa je pravi Sandokan. Nič ga ne ustavi, samo da je akcija  :o.



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #9426 : 06 April 2009, 21:45:24
Hm...vsak dan hodim na sprehode, kjer so srne ipd. Praktično živijo nasproti hiše ::) In Terra postane čisto usekana, ko jih zavoha, da ne rečem, ko jih vidi  >:( Prav pade v neko stanje, ne sliši nič, ne vidi nič, ne čuti nič. Odklop. Ima neverjeten nagon. Saj malo boljše je, včasih, ko jih je videla, je povlekla vlekla vrvico do onemoglosti. Zdaj, če jih zagledam pred njo, jo dam na prostor in jih gleda. Ampak še vedno v tistem odklopljenem stanju. Ker tudi če se malo oddaljim ali grem naprej ne ve nič, tam je na prostoru in v svojem svetu... Bo še trajalo. Da pa slučajno ne bi bla zavezana ko jih vidi...no way... nič je ne ustavi. Torej ostajamo na 10m štriku  ;D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #9427 : 06 April 2009, 21:50:21
Scarlet, a se nebi začela z ovcami ukvarjat? Če bi se potrudla, bi s pomočjo ovc lahko naučila psa kontrolirat tudi v takem nagonu...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #9428 : 06 April 2009, 21:55:26
He he sem že razmišljala... ampak je zaenkrat ostalo samo pri tem. Mogoče res ne bi blo slabo ??? A hodi kakšen aussie kam kaj past?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #9429 : 06 April 2009, 22:04:51
Ne da bi vedla ima pa baje Martina, k njej hodijo skoraj vsi, v naši okolici, že izkušnje z avstralci, je pa Karmen enkrat pisala, da ni bila zadovoljna, če se ne motim. Jaz še nisem bila tam in v bistvu dvomim da bom. Ker je po moje s to pašo nekaj podobnega kot z obrambo. Če začneš, se moraš resno ukvarjat s tem. Ni polovičarstva. Jaz za to nimam časa. Dveh stvari ali več na enkrat ne moreš počet kvalitetno.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #9430 : 06 April 2009, 22:42:46
Bi mogla iti kdaj pogledat, kako tole sploh zgleda.
Žal pa tudi jaz nimam časa, da bi se še kakšne stvari bolj resno lotila :-\



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #9431 : 06 April 2009, 23:13:48
Tale lepotička pa pride k nam drugi teden v maju... ne sicer k meni, bo pa lublančanka. ;)
Katere šole v LJ priporočate? Mala šola, agiliti...? Sirtaki: na koga se obrnemo za tisti poligon v Sneberjih?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #9432 : 06 April 2009, 23:17:24
Oooo, slamnata lepoticka :P :o
Od kod pa prihaja?

Blumina



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #9433 : 06 April 2009, 23:24:10
Papa samo sacher tortice in wiener šniclne, zraven pa še kako mozart kuglco poje. :)



lou

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #9434 : 07 April 2009, 07:04:37
hvala za nasvete! :). preusmert pozornost sem že večkrat probala ampak žal ne funkcionira :(. rata tako kot Terra ko vidi srno.

Lou


lou

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #9435 : 07 April 2009, 07:05:32
Papa samo sacher tortice in wiener šniclne, zraven pa še kako mozart kuglco poje. :)


hihi to pa ni težko ugant :)

Lou


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #9436 : 07 April 2009, 07:38:44
Scarlett, o paši si oglej pod temo Pasenje, tam je veliko napisanega. Jaz osebno sem bila nad Martino razočarana, tam sem vse lepo napisala, poglej moje poste, imam tudi slike. Mnanja glede njenega ravnanja se razhajajo. Karakterno občutljivega psa ne bi nikoli več peljala k njej, če pa je še neposlušen, pa sploh, ker jih bo fasal, to pa mi ni všeč  >:(. Če bi ga želela mlatit, bi to lahko počela sama, ne potrebujem drugih  :'(.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #9437 : 07 April 2009, 08:33:23
Če bi ga želela mlatit, bi to lahko počela sama, ne potrebujem drugih  :'(.

Ah dej no...



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #9438 : 07 April 2009, 08:43:41
Scarlett, jaz se zanimam za pašo zdaj že kar nekaj časa... Nisem še prišla na končno idejo kako in kaj-lahko skupaj kaj ''pogruntava'' :)
Imam namen iti v Nemčijo na seminar, junija ali avgusta, lahko gremo skupaj. Pa na piknik, ki ga organizira klub za britanske ovčarske pasme bomo šli, je tam pri Martini in lahko poskusiš z ovcami. Jaz tudi ne vem kakšna je, ker so mnenja tako različna. Mislim pa, da ne bo tepla psa, če izrecno poveš, da tega ne maraš, ne vem no... rada bi se naučila, Ker bi potem imela možnost vsak dan to počet doma. Me to že dolgo ''mika'' pa tudi nisem upala nekaj začet, ker ni bilo možnosti nadaljevat, kot pravi Andreja, ne moreš samo poskusit pa nikoli več, če je pes res zainteresiran za to.
Lahko bi hodila k nam trenirat, če bi enkrat znala...bi bilo zabavno, če bi skupaj

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #9439 : 07 April 2009, 08:58:41
Še to bi rada dopisala. Nikakor ne primerjajte avstralca z borderjem, vsaj jaz ga ne bi nikoli. Borderja sicer nisem imela, imam pa dva avstralca. Karakterno ima avstralec zelo MOČAN!!! pristop do drobnice, saj je namenjen paši goveda in ne OVC!!!. Če ima to lastnost močno v genih, kot ima moj Magi, bo do ovc pregrob, kar je Magi tudi bil, saj se ji je obesil na stegno. Ko ga doma potrebujem za koze, ga moram imeti pod strogo kontrolo, ker rad prevzame položaj v svojo pest. Takrat mu pade mrak na oči, postane skoraj neobvladljiv. Od začetka ga moram držati bolj na kratko. Glede na to, kakšno avtoriteto si je pridobil, je dovolj, da se pojavi z mano na poleg in že se same odpravijo v pravo smer, jaz jih le še usmerjam.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9440 : 07 April 2009, 09:16:44
ne ne KARMEN to ne drži.
Aussie pase tudi ovce poleg goveda.
In na trialih delajo tudi z racami ( duicks), kjer se sploh ne smejo dotikati živali..
Nekateri so za vse OK, drugi so pa za ovce pregrobi in tega ne delajo.
Jaz sicer nisem pasla ampak vem, kako moji psi reagirajo na živali n.pr. moja Ruby gre samo na daleč, nikoli se ne približa nobeni živali, samo balansira. Torej za ovce, medtem ko Chip gre takoj v glavo, če ga ne ubogajo ( smo imeli izkušnjo s kravami in tukaj imamo konje).
Po tem se tudi izbira za delo
Veliko o tem piše v knjigi All about Aussies.
Scarlet - tudi Missy ima močan lovski nagon in spšloh nagonov še in še. itak je L leglo zelo " polno" nagonov. Lorina lastnica je to zelo fino poštimala in Lori kljub temu super dela. ZS.

Dominika - piflarka  :P  :P  Ne vem, če ne bo naš "tovariš učitelj" odšel v italijo na potresno - je na čakanju, pol pa šola odpade  :(

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #9441 : 07 April 2009, 09:22:58
MartinaO, Italija ni sprejela pomoc.
Nismo vec na cakanju...

Blumina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9442 : 07 April 2009, 09:33:06
MartinaO, Italija ni sprejela pomoc.
Nismo vec na cakanju...

Blumina

OT - ampak vceraj sem slisala po radiu, da so eni resevalci s psi iz Slovenije ze sli na pot ???

battito animale


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #9443 : 07 April 2009, 09:44:47
OT - ampak vceraj sem slisala po radiu, da so eni resevalci s psi iz Slovenije ze sli na pot ???

Tudi po TV jih je pokazalo, ampak ne vem, mogoče so bili arhivski posnetki  ???


Dominika

  • Gost
Odgovori #9444 : 07 April 2009, 09:47:47
A niso sprejeli pomoči, no tudi prav.  Saj še J ni vedel ali pade notr ali ne, ker je član ene enote, ki je bila oblikovana iz tistih, ki so bili na Korziki. No pol naša šola ostane-fino.




sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #9445 : 07 April 2009, 09:51:50
Ja jaz sem tudi videla, sem še rekla če gre mogoče kdo od vas... Je bilo rečeno, da so nekateri s psi že na poti v Italijo.

Je pa sigurno to, da aussie pase drugače kot border in že med avstralci so razlike, kot so med borderji. Zato je pa tako težko najti koga, ki ima res dovolj izkušenj in bi se dalo tam trenirat. Ker nekateri pravijo, da Martina v Italiji nima izkušenj z avstralci, spet drugi, so mnenja, da je že pasla in še pase z njimi in ve kaj dela. Zato je tako težko, ker so mnenja zelo deljena.
Mike tudi še nobeni ovci ni nič naredil, konjev in krav se pa boji, ne gre zraven, samo od daleč jih opazuje in ''merka'' ter kroži, ampak od daleč :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #9446 : 07 April 2009, 11:00:19
Karakterno ima avstralec zelo MOČAN!!! pristop do drobnice 

Kar precej border collie samcev tudi  ;). Razlika je tudi med ovcami, v Italiji npr. Deepu ovc ne pustim ščipat, ker jih ni treba. Pri močnejših ovcah (npr. ovnu, ki tolče z nogo ob tla in sklanja glavo proti psu) pa dovolim tudi kakšen ščip, vsaj dokler ni pes čisto vase prepričan, da ga lahko premakne na drug način.

Se sama včasih sprašujem, če mi niso avstralca prodali  ???  :D
 




KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #9447 : 07 April 2009, 11:09:08
Saj ne rečem, Martina gotovo obvlada pasenje. Meni se je zamerilo to, da jih je Magi skupil, veliko pozneje, kot je visel na ovci. Spustil jo je, Martina pa je potem brezpogojno zahtevala prostor, on se je le vsedel. Ker ni šel na prostor, ga je s silo vrgla na hrbet. V bistvu je bil kaznovan za napačno stvar, veliko prepozno. To pa sigurno ni vzgojno in ni doseglo pravega namena!!!



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #9448 : 07 April 2009, 11:21:49
Hmmm ko bom jaz z mojima2 spet prišla do kake pašnje, bo potrebno precej metanja ob tla in izvajanja brezkompromisnih zahtev...trenutno sicer ne kažeta sploh interesa za ofce, tudi če so samo 10m stran pa nobene ograje vmes, ker je bil tisti šok s štromom v ograji pred 1 mesecem očitno malo preveč, ampak to bi lahka izkoristila samo v plus...da ne bo treba psa zbutat lih, ker ne bo sposoben nadzorovat svojih nagonov po plenu  :)



s5iztok

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 0
Odgovori #9449 : 07 April 2009, 12:00:49
moje izkušnje z pašo, bolj bogo je vse skupaj zgledalo v primerjavi z border colliji, blooja so ovce sicer zanimale, pa ne pretirano, če uporabim primerjavo, kot bi šel s traktorjem na dirko formule ena  ::)