Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498224

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11010 : 16 November 2009, 13:42:57
Mislim, da to ni normalno oz je normalno za psa, ki ni dobro vzgojen. Na komando ja, brez komande pa ne.

Andi, glede foušije se pridružujem mnenju Sirtaki, ker sem namreč ena izmed foušnih :-[.
Glede obvladovanja nagona in vzgoja: gresta z roko v roki in vsako obnašanje psa je normalno, glede an to kako dojema svojo vlogo. Če pes ni dovolj izpostavljen situacijam, v katerih se uči spoznavat in uporabljat svoje nagone - neke vrste socializacija z živalmi, kjer je v vlogi pastirja, ga tudi ne moreš vzgojit. Vzgojit tako, da svoj pašni (lovski) nagon lahko postopoma obvlada na način kot ti hočeš in tu je težko pričakovat uspeh, brez dolgotrajne vaje.
Zato predlagam, da bi enkrat spomladi pri vas organizirali en začetni seminar za pašo izključno za avstralce (ker tega pri nas NI) z izkušenim trenerjem WEWASC ter se tako o nagonih pri Bejbi prepričaš iz prve roke. Mislim, da je to tudi najprimernejši način za Bejbo, da si bo vnaprej lahko dajala duška na nenevaren način.
Rabiš le kakih dvajset ovc, ki se ne bojijo preveč psov, da se jih zamenja 4-krat po 5 recimo, za testiranje nagona in trening cca 8 do 10 psov. In seveda vadiš potem z Bejbo vsaj dvakrat na teden :P.
Kaj praviš? ::)



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11011 : 16 November 2009, 13:58:36
Saj če nimaš medota na razstavah nimaš nobene šanse ::) Tako pač je ;)

Jaz sem pa trenutno navdušena nad temle lepotcem ;D

vir: Gearhartaussies



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11012 : 16 November 2009, 14:04:12
Kissmkissme sploh ni tak medved, kot so kakšni drugi... vsaj na telih "domačih" fotkah:
http://www.cafaggia.it/album/KISSME%20ALBUM/index.html
Ampak pesjan ima pa veliiika ušesa. ;)

Mi je pa všeč da so psi med drugimi živalmi... pasejo konje in goske, vsaj po slikah psarne Cafaggia sodeč. :D

Scarlett: UAU!!! Kje si pa tegale najdla?!?! Hudo! A brskaš, brskaš med aussiji po svetu?  :P



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11013 : 16 November 2009, 14:04:12
Scarlet, mistretta linija, a ne?

Blumina



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11014 : 16 November 2009, 14:11:20
Scarlett, a je to mogoče famozni Bandit? Ta ima že kar nekaj potomcev, kot mi je znano ... kaj pa imaš z njim, če smem vprašat :P



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11015 : 16 November 2009, 14:35:53
Uoaaaa :o

Mistretta so meni ena najlepsih linij po izgledu :)

battito animale


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11016 : 16 November 2009, 14:44:07
Ja, samo niso tako brez tezav...
je treba vedet kombinacije...

drugace pa hmmm, ovcke ja... no, Blum, Tika in Boji, predvsem pa mi smo postali lastniki 6 ovck  :o

in zdaj se ucimo kako ziveti z ovckami  ::)

In Inka, strinjam se s tabo, da je zaceti pasnjo s trenerjem z WEWASC najboljsa ideja.Na zalost je pri nas za zdaj le 6 ovck...

Blumina



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11017 : 16 November 2009, 14:47:40
Kissmkissme sploh ni tak medved, kot so kakšni drugi... vsaj na telih "domačih" fotkah:
Ampak pesjan ima pa veliiika ušesa. ;)
Pa žnable tudi >:D
Še eden od srečnežev, ki ima doma veliiko živali, res je :(



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11018 : 16 November 2009, 14:51:12
drugace pa hmmm, ovcke ja... no, Blum, Tika in Boji, predvsem pa mi smo postali lastniki 6 ovck  :o

in zdaj se ucimo kako ziveti z ovckami  ::)

In Inka, strinjam se s tabo, da je zaceti pasnjo s trenerjem z WEWASC najboljsa ideja.Na zalost je pri nas za zdaj le 6 ovck...

Blumina
Jeeee, bravo, Blumina, da mate ovčke. Kolk pa pasje punce zdej uživajo :o



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11019 : 16 November 2009, 14:58:08
Orsa pa je Magijeva teta:
http://www.cafaggia.it/femmine.htm
 



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11020 : 16 November 2009, 15:05:11
Ma VEDNO moras pazit na kombinacijo ;) meni so pac vsec, ne zaradi oci, ampak predvsem zaradi tipa :)

Cestitke za ovcke :o ko boste (bomo) imeli seminar z Wewascom, bomo absolutno zraven 8)
(do takrat bomo pac za silo izkoriscali te moznosti, ki jih imamo...)

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11021 : 16 November 2009, 15:18:22
spomladi ima dva seminarja z ovcami Maarten Walter v Nemčiji in na Poljskem
( vzreditelj očeta naših mladičkov )

Bandit = brat od Houstona
Mistretta / Gearhart  malo mešano  linije so super, brez težav z nižjim <COI

še nisem našla rodovnika brez kake težave -ice ( če iščeš, seveda  če ne iščeš jih pa ni)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11022 : 16 November 2009, 15:34:23
Mistretta imajo meni ful všečne barve - zelo močne in izrazite, po tipu mi pa niso najbolj všeč.

A nam bo uspelo zbrati 100 naročil za koledarje? Cena ob taki količini naj bi bila 10€ za en koledar

Fajn bi bilo, če bi naročila pobrali v tem tednu, da se jih da čimprej tiskat, in da bodo čimprej pri nas 8)

http://ginny.si/koledar/2010.html

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


tamara

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • žakc :)
Odgovori #11023 : 16 November 2009, 15:40:23
Inka, še hodita s Tarasom past ovčke? Se je možno ob kakšni priložnosti pridružiti? Bi rada sprobala našega norca  :)

Bo šel kdo na razstavo v Ljubljano pozimi? Razmišljam, da bi šla denar stran vreč in pogledat k medvedom  :D



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11024 : 16 November 2009, 15:45:22

Tarasov polstric Mohawk je pa letos dobil naziv delovni šampion :o

Martina, kje si pa izvedela že za drugo leto, da bo imel Maarten Walter seminarje - ali bo to v okviru WEWASC, ker ti še nimajo nič objavljeno za naslednje leto. Poljska je malo daleč, pa saj bo tudi kaj v Avstriji, še posebej, če bomo malo bolj težili organizaorjem, da nas je tu kar nekaj takih, ki bi rabili seminar :-\



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11025 : 16 November 2009, 15:51:41
Tamara, zdaj hodiva samo še ob vikendih, pa še to je odvisno od vremena - ovce namreč ne marajo teme, pa močnega vetra, mi pa ne dežja :D
Lahko se nam pridružiš v nedeljo dopoldne (po 11. uri) - rezervirano samo za avstralce ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11026 : 16 November 2009, 15:59:41
inka -Je povabljena Mona Lisa ( mislim, da tudi jaz  8)

Mo ima sicer res  fajn karakter ampak kar precej  strukturnih napak

Da se vrnem še malo k Mistretta / Gearhart ( Scarlett  :P :P ) že zdavnaj so začeli mešati in testirati thiroid ( nikoli niso imeli problema s kolki in očmi) in to so odlični športni psi z dobrimi pašnimi nagoni. Zelo atraktivni - kar je tudi fajn.
Za razliko Fairoaks, ki večinoma še vztrajajo pri visokih COI.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11027 : 16 November 2009, 16:06:36
A bo seminar samo za povabljence? Kaj pa ostali sorodniki in prijatelji :P



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11028 : 16 November 2009, 16:16:32
mogoče lahko prideš s Tarasom ker poznaš Mona Liso  :P :P

Ti sporočim datume, ko bodo točno znani, Maarten je zelo fajn

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11029 : 16 November 2009, 18:34:20
Mi bi tudi sli na seminar :-[ a velja ce smo v sorodu :P

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11030 : 16 November 2009, 18:39:55
Dva lepa kolaža:






Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11031 : 16 November 2009, 19:19:05
Karmen, lep kolaž :)

Še malo slikc ;D
Banditov bratec:


Sploh imajo pri Gearhard same krasne aussije ;D Še eden, Thunder:


Pa še slavni Painted Lizard:



andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #11032 : 16 November 2009, 19:48:33
Glede treninga oz delavnice se lahko kaj dogovorimo, sicer ne vem kakšne pogoje pri terenu se zahteva.

Inka; kot sem rekla, za ovce ni več problema, jima niso sploh več zanimive, ker ne ritajo, ne brcajo in se z njima ne igrajo. One le zbežijo, to pa ni kar bi onadva rada. Pa še premajhne so:) Najraje se spravita na večje konje in zanimivo je to, da na tiste, ki se ne upirajo preveč in flegmatično stojijo.
Vsekakor sta uporabna pri zganjanju črede nazaj v lauf štalo iz pašnika ali če se kakšen konj loči od črede. Samo odnehati ne znata. Me zanima kako učijo to pri paši. Povodec privezan npr na drevo ne vem kaj bi pomagal, ker takrat noben ukaz ne pade na plodna tla. Bejba bevska, se zaganja itd. Tudi ko pristopiš zraven in ZAHTEVAŠ..niente.



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11033 : 16 November 2009, 20:29:13
Scarlett, a je to mogoče famozni Bandit? Ta ima že kar nekaj potomcev, kot mi je znano ... kaj pa imaš z njim, če smem vprašat :P
ups, Inka, žal nimam nič z njim, samo zelo všeč mi je ;D



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11034 : 16 November 2009, 21:55:07
a kdo od izkušenih ve, kaj pomeni tole: HEADER THAT HEELS
tole sem našla v pedigreju tegale lepotca!
http://www.wallawanda.com/jam.html


sem mislila, da če je pes HEADER raje skače v glavo, se pravi, da pase bolj od spredaj
in da če je HEELER, da raje goni naprej in da skače v zadnje noge... očitno sem se zmotila.




inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11035 : 16 November 2009, 23:45:30
Uauu, kolko zanimivih slik, linkov in vprašanj danes  ::)
Cowgirl, sej si čisto prav povedala - meni deluje opis psa na tejle strani Walla wanda zelo "zrežiran". Sicer ne najdem izraza, ki ga omenjaš, ampak si predstavljam, da so s tem želeli poudarit, da je ta pes heeler in header, kar je pač najbolj zaželjeno in predstavlja idelanega pašnega avstralca po merilih ASCA vzrediteljev v zadnjem času. Ve se, da so bili prvotno Aussieji headerji in so večinoma še, ker najprej delajo nagonsko fetching - živali želijo pripeljat k lastniku (ali pa vsaj u štalo, Andi), torej grejo okrog v glavo in jih obrnejo nazaj, k nam. Če pa želimo, da delajo "driving", morajo iti v "heels" in živali peljat za nami. Torej je tak pes idealen, ker ga najlažje naučiš oboje. Vsega pa lahko naučiš tudi samo heelerja ali samo headerja, le malo težje, če raje dela le eno stvar - že okrog na eno in na drugo stran lahko zahteva veliko učenja, če dela pes raje samo na eno stran ;).
Scarlett, tudi meni je Winslide Willa blazno všeč, pa nimam nič z njo, vsaj za zdaj ne  :)
Andi, če Bejbi ovce niso zanimive, je pa mogoče talentirana za past govedo (kar ga pa žal pri vas ni)  ;), čemur so konji bolj blizu. Če pa res ne zna (noče) odnehati, pa je to pri učenju paše velik minus, ker pes mora nehat oz. ubogati na povelje prostor/stoj/Ne. To je pogoj, da brezglavo ne preganja živali., ker potem izraža lovski in ne pašni nagon.
Martina, za datume seminarjev se absolutno priporočam, skupaj s priporočilom Mona Lise::) Kar se pa Mo-ja tiče, ga pa žal v živo še nisem videla, ampak po filmih z njegovih preizkusov paše in agility tekem ne morem ugotoviti kakšnih napak, pač pa se mi zdi zelo gibalno in delovno sposoben :)
http://www.youtube.com/watch?v=A6XhbcODvjY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=D1Iot5o1nYY&feature=related



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11036 : 17 November 2009, 00:07:31
A na drugem filmčku je gotovo Mo? Ker meni zgleda kot, da bi bil pes na posnetku nbt s kratkim štrcljem.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


lira

  • *
    • Prispevkov: 174
    • Točke: 0
Odgovori #11037 : 17 November 2009, 08:20:58
brie pa s klubskimi kolegi zadnje čase obiskuje otroke v osnovnih šolah in ker je v igri hrana, prav uziva  ;D
po predstavitvi otroci z njo delajo trikce in jih prav lepo uboga.
nekaj slikic: http://www.o-lucija.kp.edus.si/fotoalbum/domisleci_psi/index.htm


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11038 : 17 November 2009, 08:42:48
Itak je Mona Lisa zelo prijazna in  vse vabi na seminar  ;D Upam, da tudi mene.. ::)

Kar se tiče paše je zaželeno, da je pes biddable and traiinable ter vsekakor tudi inteligenten, da v določenih situacijah rešuje problem sam. ( in lastnosti za pašo tudi seveda)
Jaz imam eno tako, z vsemi temi lastnostmi ( Mona  Lisa) ki v odnosu do živali vedno  razmišlja, kaj naj naredi. NIč zaganjanja, samo, če ne ubogajo.Je pa pravi balzam za trening..Če gre pa za frizbi, žogo in preskoke ovir, je pa utrgana..prav loči te reči.Tudi čuva teritorij ampak nikoli ne čuva, kar ni njeno. Tako je tudi  prav..  Tudi Ruby dela tako, da ima vse pod kontrolo in ima smisel za grupo in leži ali stoji, ter potem reagira po potrebi..  edino ona ni tako biddable... ;) vse zna sama  ;)

Link na Marulino spletno stran ( Walla Wanda) - to je psička..ne pes iz čiste "razstavne " linije po očetu  in delovne po mami. Ups leglo zelo lepa in nadarjena  mladička, samo dva, mama je bila stara 13 mesecev.
V kratkem pride še ena meni všečna.

Joj od Houstona imam pa lepše svoje slike, če koga zanima ta res super pes z zelo žalostnim življenjem.




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11039 : 17 November 2009, 09:14:29
Super debata se je razvila  :o Super!

Martin Walter ima v evropi vsako leto vsaj en, pogosto pa vec seminarjev. Velikokrat je seminar pri http://www.lz-westerntraining.de/english_frame.htm
Sandra in Lorenz sta res predana australckom in ucenju pasnje... tako da.... sta sigurno eden od tistih pravih naslovov za zacet.
In tam pri njiju nekateri ne boste nasli pse zase... Tam se najde same taksne pse z napakami  :-X >:D >:D >:D
Kot Mo. On je gotovo eden tistih cudovitih predstavnikov pasme, ki bo za nekatere kupcek napak hihihi , za druge pa pesjan s super rodovnikom,  izjemno agilen, hiter in mentalno stabilen pes, s tistimi pravimi nagoni...

Blumina