Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498096

Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #11160 : 24 November 2009, 16:54:55
inka, sem ti poslala mejl.  ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11161 : 25 November 2009, 08:22:55
Mogoče bi bilo najbolje, da mi sporočite kar na moj mail vse, ki bi šle na beginners seminar enkrat v marcu.

Hehe, same zenske, itak :D :D :D

Ma jaz tudi nimam nekih trialov v mislih z Grinom ;D ampak delat 120 km v eno smer za spodbujat nagon preganjanja pa se mi tudi ne da ;)

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #11162 : 25 November 2009, 10:47:08
Imate zelo zanimivo temo. Meni je tudi pašnja zelo všeč, sploh ko sem vse bolj pobliže spoznala. Sem že hotela to poletje z Mikeom v Nemčijo pa je potem Martina rekla, da nima dovolj nagona za kaj resnega. Sem se potem še pogovarjala z eno vzrediteljico, ki prireja te seminarje, sem opisala kako se Mike vede pri ovcah in kaj je ugotovila Martina in je rekla, da ima Martina prav. Nekateri pač nimajo tega v sebi. Ali Grin tudi nima močnega nagona? Ampak vidva trenirata pašo, ane?
Bi šla pa takoj na kakšen seminar, ampak samo pogledat, zaenkrat še nimam pravega psa, da bi se lahko udeležila :)

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11163 : 25 November 2009, 11:14:00
Ma Grin kaze veliko zanimanje za ovce. Samo nimam v nacrtu, da bi se s tem zelo resno ukvarjala :)
Bolj jemljem trening pase kot se en nacin sodelovanja z njim, in v bistvu nadzorovanega-obvladovanega sproscanja nagonov.
Grin se precej vznemiri, ko vidi ovcke, in postane bolj tezko obvladljiv, in ce mi "zbezlja" in se sam zabava z ovckami, potem to ni ravno obvladovanje in sodelovanje ;)
(ceprav je bil v nedeljo kar poslusen :))

Ce imam Martino zraven, potem mi tudi ona zna povedat, malo kako ga obvladam, predvsem pa, kako naj ga pravilno vodim...

Uziva pa ful, in ce imava dober trening, je se par ur po tem super dobre volje :)

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11164 : 25 November 2009, 11:30:58
ps. Sicer me absolutno zanima it k nekomu, ki je specializiran prav na paso z ausiji, ce ne drugo, da v zivo vidim, kako dejansko pasejo avstralci (tisti, ki to znajo). Ne vem pa, ce bova kdaj dovolj obvladala, da bi se kar vozila po Evropi na triale... mogoce, ce bi bili blizje, ampak tako pa...

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #11165 : 25 November 2009, 11:47:03
Ja daleč je vse skupaj, za nas je že do Martine precej daleč, vi imate vsaj to bliže. Je bilo fino, ko je prišla k nam vsak mesec :)

Mike je tudi čisto navdušen, ko vidi ovce, ko sem sama ocenjevala, se mi je zdelo, da mora imeti res ful nagona, ampak tisti ki se spoznajo so mi rekli da to ni to :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11166 : 25 November 2009, 11:49:12
Kako se je pa obnasal pri Martini, ko sta bila na testu?

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #11167 : 25 November 2009, 12:35:37
Najprej je lajal na ovce, potem če so se premikale mu je bilo ful zabavno pa je skakal za njimi, če so bile pri miru pa ni krožil okrog, ampak kar v Martino lajal (to tudi z mano dela), kot da mene vzpodbuja naj jih preženem, da bodo tekle, ker je potem to njemu zabavno. Je rekla Martina, da njemu ni važno kaj dela, samo da se mu dogaja. In to v bistvu ni tisti pravi nagon-no nekaj ga ima. Je potem tista vzrediteljica (Marion) rekla, da avstralec, ki ima res pravi nagon, kar ''zamrzne'', ko vidi ovce, kot bi ga nekdo začaral. Pravi, da njena dva lahko tudi po ure samo nepremično strmita v ovce pa so one pri miru. Mike pa deluje bolj po principu, ''u dajmo jih, kdo gre še z mano''-ne vem kako naj točno razložim tole :) vem kaj mislim povedat pa ne znam opisat.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11168 : 25 November 2009, 13:11:22
Sana, tole, kako je opisala Marion reakcijo avstralcev na ovce, je lahko zelo dober opis za Tarasa. Ampak, zdaj pri njem to več ne drži, ker se jih je že privadil in hoče delat, problem je pa v tem, da ga jaz ne znam sama dovolj dobro učit, pri Martini pa nisem bila prav pogosto, mislim, da samo 5x, vključno z Logatcem in Jezerskim. Drugih izkušenih trenerjev pač ni bliže, kot v Avstriji, Švici in Nemčiji, razen za borderje, seveda. in vedeti moraš, da tudi Martina pozna predvsem vedenje borderjev, ki je precej drugačno, sploh v začetku spoznavanja psa z ovcami.
Kot si lahko videla filmček Žaka in Brie, sta tudi vsa navdušena skakala okoli ovc in lastnic in lajala, izgledalo je bolj kot igra, ne pa paša. Tudi Grin je bil tak na začetku, je povedala Lilit. To je razumljivo, saj sta bila prvič blizu z ovcami. In ta prva reakcija je tudi zelo odvisna od karakterja psa, ne samo od nagona. Moj jih je recimo blazno hecno ovohaval in prvič gledal kar dolgo, še posebno, če so bile pri miru, nič ni lajal in je bil ves začaran. Zdaj pa tega ne dela več in ko čaka, da gre lahko k njim, cvili (v zadnjem času tudi laja) in se trese ko šiba na vodi. Kar je vse znak prebujenega nagona, seveda. Samo treningi, ki niso pod vodstvom izkušenega trenerja, niso vedno koristni, zato je treba vsake toliko k pravemu trenerju ali celo k dvema, da se naučimo popravljati svoje napake pri vodenju psa. Tudi tu je učenje kar trdo delo, ne gre samo z nagonom ...
En sam trener in po samo nekaj kratkih seansah res ne more ocenit nagona psu, katerega pasmo tudi ne pozna najbolje.
Sana, WEWASC seminarji so"Traditional style" in zato za vse pasme ovčarskih psov, tudi triali, niso pa za borderje, ki imajo nekoliko drugačen stil in pravila. Kot se spomnim, se je na testu tvoja škotka zelo dobro odrezala :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11169 : 25 November 2009, 13:20:08
http://www.youtube.com/watch?v=tLReugHxYrY

Sem se spomnila, da imam tudi filmcek od Grinovega prvega srecanja z ovckami :)

Meni bi bilo ravno zato zanimivo videt izkusene avstralcke na ovckah, da vidim, kako zgleda "koncni produkt" ;) ima inka kar prav, na zalost ni dovolj, da spustis psa k ovckam in pustis da opravi svoje - bi bilo fajn :o je pomembno tudi, kako ga vodis, in sploh ni tako lahko :-[

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11170 : 25 November 2009, 16:05:49
Jao, kaka faca je bil Grin, pa Martina tudi :D Kar dobro ga je krotila 8) A Wapi je bila tudi takrat prvič z ovčkami? Se vidi prav pasemska razlika med njima v reakciji ...
Susanne žal nima Mo-ja na paši na Youtube-u, a mi je obljubila v nekaj tednih, da bo dala gor ::) Ne najdem tudi nič od Solota, samo nekaj z lanske ASAC finals, prav od daleč, da se nič ne vidi :-\



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11171 : 25 November 2009, 17:26:28
Wapi je s kmetije, kjer je živela z ovcami in tam skoraj ostala in namenjena za pašo ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #11172 : 25 November 2009, 17:38:51
Ja meni se je tudi zdelo, da bi bilo bolje, če bi Mikea ocenil še kdo, ki res pase z avstralci. Pa je potem Marion rekla, da verjetno to ni tisto pravo, po opisu...kaj pa vem. Škotska ovčarka ima nagon, ampak je pa zelo zelo nežna psička in ovc sploh ne premakne, ne glede na to ali so ovce ''težke'' ali se lepo premikajo. Neverjetno kako ovce znajo ocenit pse in kdaj točno vedo da se gre zares. Drugače pa sem že spraševala za Foxy pa vsi kar rečejo, da s škoti nimajo nobenih izkušenj.
Mogoče bi res poskusila it na kašen seminar, če ne drugega bi bilo zelo zanimivo za videt.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #11173 : 26 November 2009, 09:58:50
Bolj jemljem trening pase kot se en nacin sodelovanja z njim, in v bistvu nadzorovanega-obvladovanega sproscanja nagonov.
Grin se precej vznemiri, ko vidi ovcke, in postane bolj tezko obvladljiv, in ce mi "zbezlja" in se sam zabava z ovckami, potem to ni ravno obvladovanje in sodelovanje ;)

Bravo!
Na tem mestu sem se spomnila, da večina ljudi rešuje problem preganjanja mačk in drugih pred psmi bežečih štirinožcev po liniji najmanjšega odpora tako, da se izogiba krajem, kjer bi pes lahko prišel v stik s temi živalmi. Na ta način bo pes, ko bo enkrat čez čas pomotoma/slučajno zopet prišel v stik z recimo mačko, čisto podivjal. Če pa se problema lotiš kot Lilit, se pravi s piljenjem 'nadzorovanega-obvladovanega sproščanje nagonov' tako, da s psom namenoma hodiš tja, kjer so mačke, bo pot sicer dolga, ampak cilj bo ob doslednem in vztrajnem delu dosežen. Seveda pa je ves čas potrebno imeti v mislih, da ima pes kosmata ušesa  8)...



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11174 : 26 November 2009, 12:07:34
To brez dvoma precej drži. Vsi, ki s svojimi ovčarskimi psi pasemo, opažamo zmanjšano težnjo po pasenju drugih živali in ljudi, npr.  tekačev, kolesarjev, avtomobilov ... kar je še posebej očitno pri borderjih, pa tudi pri avstralcih.
Po drugi strani pa je res, da ko pes na tak pozitiven način vsaj občasno zadovoljuje svoj pašni (preoblikovan lovski) nagon, ločuje med tistimi "predmeti", ki jih pase in ki jih več ne pase, ker ga to več toliko ne zadovoljuje.
Mnenje kar nekaj meni poznanih vzrediteljic avstralcev pa je, da je paša ena najbolj izpolnjujočih aktivnosti za to pasmo :) - in tudi sama se temu mnenju lahko pridružim.



piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #11175 : 26 November 2009, 12:29:44
To brez dvoma precej drži. Vsi, ki s svojimi ovčarskimi psi pasemo, opažamo zmanjšano težnjo po pasenju drugih živali in ljudi, npr.  tekačev, kolesarjev, avtomobilov ... kar je še posebej očitno pri borderjih, pa tudi pri avstralcih.
Pa tudi nemcih.
Lahko potrdim to še iz drugega zornega kota. Namreč, moja delovno-linijska nemška ovčarka, ki sicer ne pase, se je vsake toliko iz ljubega miru odločila, da bo popasla kakšen trop tekačev, začenši z opozorilnim prijemom v meča od zadaj  :-[. Zaradi tega se predelom s tekači zdaj ne izogibam, temveč psico pripnem na vrvico, ko se začnejo približevati..
Inka, misliš, da bi morale začeti pasti?  :P



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #11176 : 26 November 2009, 12:55:16
Kaj pa je Martina rekla za Grina? Me res zanima kako je njega ocenila, ker se je Mike zelo podobno vedel kot Grin na filmčku se mi zdi-no ali pa se motim :-\

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11177 : 26 November 2009, 13:42:16
Kaj pa je Martina rekla za Grina? Me res zanima kako je njega ocenila, ker se je Mike zelo podobno vedel kot Grin na filmčku se mi zdi-no ali pa se motim :-\

Če se prav spomnim se Mike ni tako obnašal, ampak je konstantno iskal tebe, ko so se ovce premaknile je tudi on stekel za njimi, ampak spet ni šel do konca, torej ni krožil okrog njih, ampak ko je prišel do njih je spet iskal tebe. Grin je pa lepo krožil in ni iskal vodnika (no razen tam ko ga je hotela Martina dat v prostor pa mu ni bilo preveč do tega je vprašal šefico če more res dati prostor :)) ampak je lepo "delal".

Pri Borderjih pomeni visoko dvignjen rep igra in ne delo, ampak na začetku praktično vsi nosijo zastavo, čeprav že kažejo nagon. Ne vem pa če je enako pri Avstralcih



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11178 : 26 November 2009, 14:12:19
Kako fajn  :) pasnja v Slo postaja cedalje bolj aktualna  :o
In prepricana sem, da bo drugo leto prelomno. Drzim pesti, da bo vsaj kasnemu uspelo oditi na izobrazevanje v tujino. Saj vsi ugotavljamo, da tudi pri tej panogi potrebujemo vodenje izkusenega trenerja, ki pozna med drugim tudi naso pasmo.

Pogumno naprej, morda pa se vam tudi jaz pridruzim... me ze dooolgo drzi, zdaj imam pa doma se eno sveze testo za mesit  ::) :D

Blumina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11179 : 26 November 2009, 15:23:40
Martina mi prvic ni rekla nic posebnega o Grinu (sicer nisem sla s klubom, tako da nisem dobila ocenjevalnega lista s tockami). Ji je pa zdaj ful vsec - je rekla, da je to sele drugi avstralec pri njej, ki dela v veliki ogradi. Ostali so se po par urah pase navelicali in niso hoteli delat :'(
(sem se pa ful zabavala, ko je opisovala eno psicko, ki ni hotela drzat ovck v credi, ampak jih je zanalasc razganjala, zato da jih je potem lahko lovila :D)

Ej blumina, ma te tvoje ovcke si vzela z namenom, da bodo pasli tvoji psi, ali da bos sproscala svoj "ovcarski nagon"? ;)

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11180 : 26 November 2009, 16:49:57
Pa tudi nemcih.
Lahko potrdim to še iz drugega zornega kota. Namreč, moja delovno-linijska nemška ovčarka, ki sicer ne pase, se je vsake toliko iz ljubega miru odločila, da bo popasla kakšen trop tekačev, začenši z opozorilnim prijemom v meča od zadaj  :-[. Zaradi tega se predelom s tekači zdaj ne izogibam, temveč psico pripnem na vrvico, ko se začnejo približevati..
Inka, misliš, da bi morale začeti pasti?  :P
Če nič drugega, bi bilo dobro poskusit s testom in to ne samo enkrat ampak vsaj dvakrat ali trikrat. Pri tem je pomembno predvsem, da pes ni agresiven do ovc, ker potem je to res nagon plena, ne pa pašni nagon. NO spada med ovčarske pasme, navedene na seznamu ASCA, ki se lahko udeležujejo njihovih preskusov, klinik ... vsi ovčarji, ki niso border collie ali kelpie (ker ti imajo drugačen stil). Pes sicer lahko na začetku ovce ščipa ali celo malo ugrizne, kasneje je to velik minus, če ni v upravičenem trenutku (npr. trmaste ovce) in če je preagresivno (o tem odločajo sodniki oz. trener). Odvisno od tega, kje živiš, je možnost, kam bi lahko peljala psa na test  ;)



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11181 : 26 November 2009, 17:07:20
Če se prav spomnim se Mike ni tako obnašal, ampak je konstantno iskal tebe, ko so se ovce premaknile je tudi on stekel za njimi, ampak spet ni šel do konca, torej ni krožil okrog njih, ampak ko je prišel do njih je spet iskal tebe. Grin je pa lepo krožil in ni iskal vodnika (no razen tam ko ga je hotela Martina dat v prostor pa mu ni bilo preveč do tega je vprašal šefico če more res dati prostor :)) ampak je lepo "delal".

Pri Borderjih pomeni visoko dvignjen rep igra in ne delo, ampak na začetku praktično vsi nosijo zastavo, čeprav že kažejo nagon. Ne vem pa če je enako pri Avstralcih
Na trenutke je to lahko problem pri vsakem psu, ki je na začetku spoznavanja z ovcami še zmeden, ker ne ve, kaj se od njega sploh pričakuje. Dati se mu mora možnost, da dobesedno prebudi in prepozna svoj nagon (ker seveda tile naši v glavnem ne odraščajo med ovcami), kar traja nekaj srečanj z njimi, da to v pravi meri naredijo - eden rabi manj, drugi malo več. Tudi Taras je imel nekaj takih trenutkov, pa ko je "padel noter", tudi to ni bil več problem. Martina ga je prvič ocenila kot premišljenega psa, ki ima stabilen karakter. In je rabil dva do tri srečanja z ovcami, nakar je ful "padel noter". Ampak še vedno jih ne grize.
Cilj učenja paše je, da pes ovc pretirano ne vznemirja (so ful občutljive!). Če pa kateri to vztrajno počne, čeprav ne s ščipanjem (ja, dvignjen rep je res znak igranja, ampak avstralci ga imajo na splošno bolj kt BC-ji), torej ni ravno talentiran pašni pes, tudi če jih naganja sto na uro na kup (ne narazen!), se ga pa ovce zato bojijo, kar ni v redu. Ker potem je to samo igra (lahko tudi izživljanje plenskega nagona) in so ovce v hudem stresu, lastnik ovc ima pa škodo (problem so jagenjčjki, breje ovce ...). to je po začetku učenja treba nujno preprečit in psu povedat jasno NE.
Se pa strinjam, da je lahko kak pes res pretirano odvisen od lastnika in njegovih ukazov, samo pri avstralcih si to bolj težko predstavljam ;)



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #11182 : 26 November 2009, 17:12:07
Oli's aunt is going to have a litter.  :)

http://www.maculated.com/Tara/litters.html

And speaking of herding, click on the links to Ben working.

Lilit, kdaj greš naslednjič k Martini? A vam lahko delamo družbo? Ampak mislim, da če se bomo res spustili v to dejavnost z Oli, nam bo treba nabavati živino (govedo) in ne (samo) ovce.   :D



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11183 : 26 November 2009, 17:21:37
Piscura, tukaj je en članek Ann Garner, ki ima veliko izkušenj s pašo No-jev, pa tudi borderjev in avstralcev:
http://www.workingdogs.com/doc0157.htmhttp://www.workingdogs.com/doc0157.htm



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11184 : 26 November 2009, 17:32:36
Uau, Jean, tale "maculated" mi je nekam znan. A Fury je teta od Olivie? Torej red factor je odločilen kot vidim ;)
Ja, filmčki s paše ... Ben lepo hodi daleč od ovac, s tem jih ne vznemirja(čeprav blejajo!). Ampak tega se mora pes šele naučiti - eden hitreje, drugi počasneje.
Ne vem, Jean, tako kot za Lilit, tudi za tebe velja, da morata kmalu spoznati kakega bogatega princa ... 8) Tako sposobni lastnici talentiranih psov to res potrebujeta :). Jaz šparam kot nora že samo za herding seminarje ...  :-[



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #11185 : 26 November 2009, 17:40:15
Ne vem, Jean, tako kot za Lilit, tudi za tebe velja, da morata kmalu spoznati kakega bogatega princa ... 8) Tako sposobne lastnice talentiranih psov to res potrebujeta :). Jaz šparam kot nora že samo za herding seminarje ...  :-[

 :D ;D

Včeraj sem gledala film Grof Monte Cristo, čakam, da takšen bogataš pride k meni, ja, da financira vse naše pasje dejavnosti...frizbi, agility, paša (z nakupom črede vred) pa mogoče še kaj. Kakšen quarter konj tudi ne bi škodilo.  ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11186 : 26 November 2009, 19:59:21
Ginny ni prav nič začarana ko vidi ovce. Nekaj dni nazaj so bile čisto ob ograji biotehniške fakultete pa je šla mimo kot da jih ni. Meni je to še ljubše, ker bi bilo neprijetno, če bi se zapičila v ovce takrat ko ni treba.
Mislim pa, da bi ob primerni situaciji znala na plano postaviti svoje ovčarske nagone. Ali se mi samo zdi, ali pa je res kaj na tem pa ne vem kdaj bom zvedela ;D

Ker že nekaj časa ni novih naročil za koledarje, se mi zdi v redu, da skrajšamo zadnji rok oddaje naročila. Čas imate samo še do nedelje, 29. novembra, zvečer!
Naročilo bo šlo potem naprej in upam, da čimprej v tisk :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #11187 : 26 November 2009, 20:04:35
Bay verjetno imaš prav ja. Sem napisala, da sploh ne vem točno. Se mi zdi, da sem povezala, da sta podobno odreagirala, ker je tudi Grin na začetku malo iskal stik z Urško. Samo potem je pa lepo krožil. Mogoče pa Mike res ni iz pravega testa za to :) Saj nič hudega, itak na začetku ni bil ''namenjen'' tej dejavnosti, drugače bi iskala druge linije. Ampak zdaj ko živimo tukaj, dobesedno sredi narave, zraven pašnika, imam res željo početi nekaj kar je tako povezano z naravo in tako pristno za ovčarskega psa. Ker je lepo videti kako se je Mike uživel tukaj. Jaz sem pa tudi spoznala čisto rugačne stvari. In če bi se enkrat res naučili pasti, bi lahko pomagali na kmetiji, ki je zraven nas. Tam precej potrebujejo ovčarske pse pa nihče nima interesa, da bi se s tem ukvarjal. Paša pa ni mačji kašelj, kot sem ugotovila, je potrebno veliko volje, časa, denarja pa še česa :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11188 : 26 November 2009, 20:11:41
Ginny ni prav nič začarana ko vidi ovce. Nekaj dni nazaj so bile čisto ob ograji biotehniške fakultete pa je šla mimo kot da jih ni. Meni je to še ljubše, ker bi bilo neprijetno, če bi se zapičila v ovce takrat ko ni treba.
Saj s Tarasom tudi greva večkrat mimo BF in če niso ovce več kot 15 m stran od ograje, jih tudi skoraj ne porajta, ker ima toliko za vohat in čekirat in markirat ... . Če so pa blizu, se pa vsede in jih nekaj časa gleda, včasih celo malo pokomentira, potem pa gremo normalno naprej 8). Je pač ograja vmes in pes ve, kaj je to :P
Sana, saj tudi lovske pse morajo veliko trenirat, pa še ti na lovu niso vsi dobri :P



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11189 : 26 November 2009, 20:27:24
Sana, saj tudi lovske pse morajo veliko trenirat, pa še ti na lovu niso vsi dobri :P

So stvari, ki se jih uči in so stvari, ki naj bi jih psi imeli v genih. Zbiranje ovac na kup se ovčarjev načeloma ne uči, to že "znajo". Res pa je, da nekateri rabijo malo več kot drugi, vendar so načeloma vsi psi, ki sem jih videl prvič med ovcami "skapirali" v nekaj minutah (ne samo borderji, tudi škoti, beardiji, šelti). Vsekakor mlajši ko je pes, prej razume oz. prej se prebudi nagon. Kar precej težav imajo agilitaši (tisti, ki delajo zares aglity), ker psi iščejo navodila vodnika.