Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498234

piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #11190 : 26 November 2009, 21:50:56
Piscura, tukaj je en članek Ann Garner, ki ima veliko izkušenj s pašo No-jev, pa tudi borderjev in avstralcev:
http://www.workingdogs.com/doc0157.htmhttp://www.workingdogs.com/doc0157.htm
Hvala. Prebrala.
Definitivno jo bom peljala enkrat..

Ne morem si pomagati, a ko si zamišljam nemca pasti, me začne silit na smeh. Izgleda, da imam v DNA čisto vkoreninjeno: nemc - policijski pes  :P.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11191 : 26 November 2009, 22:22:41
Ne morem si pomagati, a ko si zamišljam nemca pasti, me začne silit na smeh. Izgleda, da imam v DNA čisto vkoreninjeno: nemc - policijski pes  :P.

1x sem ga videl na prijateljski tekmi in morem reč, da mi je bilo zelo všeč gledati kako žene tistih 20 - 30 ovac (mi z borderji smo jih pasli 7 za NO pa so potem dali vse, ker tako lažje delajo baje).



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #11192 : 27 November 2009, 08:02:51
1x sem ga videl na prijateljski tekmi in morem reč, da mi je bilo zelo všeč gledati kako žene tistih 20 - 30 ovac (mi z borderji smo jih pasli 7 za NO pa so potem dali vse, ker tako lažje delajo baje).

... in najboljšega prizora smo bili deležni na koncu, ko je vseh 20-30 ovc v pen spravil  :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11193 : 27 November 2009, 08:37:21
Večina rančerjev uporablja aussije za pašo oz. premik goveda, govorim o realnem življenju ne o trialih.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #11194 : 27 November 2009, 08:54:32
1x sem ga videl na prijateljski tekmi in morem reč, da mi je bilo zelo všeč gledati kako žene tistih 20 - 30 ovac (mi z borderji smo jih pasli 7 za NO pa so potem dali vse, ker tako lažje delajo baje).
Sem naknadno pogledala ene par filmčkov na youtubu, pa mi je že manj smešno  :).

Ja, v zapisu Ann Garner, katerega link je prilepila inka, piše, da nemci pasejo na t.i. 'tending' način - vzdrževati večje število ovc v koloni. Namreč, uporaba nemcev je smiselna v primeru, kadar je potrebno številčno čredo peljali na pašo nekam daleč, pri čemer je potrebno paziti, da požrešne ovce na planejo na sosedova polja in travnike in da ne zbezlljajo čez cesto. Vzdrževanje sprevoda torej  :).



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11195 : 27 November 2009, 13:22:11
Ej blumina, ma te tvoje ovcke si vzela z namenom, da bodo pasli tvoji psi, ali da bos sproscala svoj "ovcarski nagon"? ;)

hihihi, oboje :D

Najprej jaz, ker hocem vse pac prva sprobat  ::), potem bodo pa se pasje punce lahko poskusile. Samo najprej bom kontaktirala Sandro iz Nemcije, da mi bo svetovala kako zacet.
O resevanju vem veliko, o pasnji nic. Vem le to, da ne zelim delat prevec kiksov. Zato najprej pogovor, nato pa pocasi naprej... Do takrat pa punce lahko hodijo zraven, jih opazujejo in... hihihi, si cedijo sline :P
Zelim se zadeve lotit tako, kot si ti opisala. Nagone kontrolirano sprostit, jih ob tem naucit samokontrole ob zivalih in seveda, da bodo ob delu z ovcami pripravljene nas poslusat - nekontroliranega ganjanja ne bom tolerirala.

In seveda, fajn bi bilo, ce bi to lahko sprobali na govedu, ker kot je bilo opozorjeno, je bila pasma uporabljana predvsem za to, ampak malo lazje zacnemo z ovcami. Ze itak, nas gledajo kot cudo bozje, ko neki ljubljancani po novem zivijo pod kozolcem, pa kar ovce so si nabavili, pa se kar zunaj jih imajo, pa... hahaha, a veste koliko vaskih cenc smo ze sprozili - kaj bi bilo, ce bi si krave omislili  :D In kako bodo gledali, ko bova s Katjo s psi zaceli okoli ovc skakat  ::) :D
Po moje si bodo kar sedisca ob parceli zrihtali  :P

Blumina



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11196 : 27 November 2009, 13:35:49
Tudi mi se že šest len potihem smejemo vaškim izjavam: kaj nam je treba pse vozit na sprehod, če lahko kakajo na vrtu, pa kako lahko vse te živali živijo z nami v hiši, pa zakaj sploh rabimo toliko psov in mačk,...
Nas so na začetku celo spraševali, če gremo zvečer domov spat (ne vem, kam bi lahko šli  :-[), ampak to so nas spraševali "bivši" mestni prijatelji, ki jih ne zanima več druženje z nami, ker imamo preveč živali in preveč delamo.
Dobra je bila tudi izjava starejšega možakarja z vasi, ki je izjavil da: Smo zanimiva hiša! Ta je bil res zelo vljuden  :D.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11197 : 27 November 2009, 13:59:24
Jaz bi tudi stolčeeeek!  :D

Karmen, gospod je dal pohvalo!  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11198 : 27 November 2009, 13:59:51
So stvari, ki se jih uči in so stvari, ki naj bi jih psi imeli v genih. Zbiranje ovac na kup se ovčarjev načeloma ne uči, to že "znajo". Res pa je, da nekateri rabijo malo več kot drugi, vendar so načeloma vsi psi, ki sem jih videl prvič med ovcami "skapirali" v nekaj minutah (ne samo borderji, tudi škoti, beardiji, šelti). Vsekakor mlajši ko je pes, prej razume oz. prej se prebudi nagon. Kar precej težav imajo agilitaši (tisti, ki delajo zares aglity), ker psi iščejo navodila vodnika.
Bay, se strinjam, ampak mislim tudi, da so tako med pasmami, še bolj pa med posameznimi psi glede tega vseeno kar precejšnje razlike. Tisti prvi vtis, da kapirajo, lahko precej vara :P Seveda laufajo okrog ovc, ampak kot si že sam rekel, z dvignjenim repom - in to ni isti znak za vse pasme, namreč avstralci ga tako nosijo precej pogosto v akciji, ostale pasme pa skoraj ne.
Nekaj vpliva seveda starost psa, ko se prvič zares sreča z ovcami in ne samo z druge strani ograje. Še bolj pa vpliva to, kako pogosto se uči in dela z ovcami. To, da nekateri skapirajo v nekaj minutah, mogoče za koga celo drži, ampak veliko se jih pa strašno luštno igra ali celo izživlja nad ovcami, kasneje pa začnejo tudi past, še posebej mladi psi. Pa ne kar sami od sebe, ampak pod pravilnim vodenjem, ki se ga je seveda tudi treba naučiti.
Agility pa s pašo nima nič skupnega. Pretirana podrejenost psa lastniku, čeprav je dobra poslušnost zelo zaželjena, je resna ovira za oživitev pašnega nagona.



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11199 : 27 November 2009, 14:03:26
Hehehe!!! Zanimiva hiša! Najbrž smo mi na istem... Družine z otroci iz mesta le redko zahajajo k nam, ker so po tleh dlake, fensi prijateljice iz Lublane v črnih hlačah jokajo, da imajo bele dlake na črnih hlačah (mogoče bo naslednji naš pes black tri s zeloooo malo beline)... :P  Je pa zato še vedno veliko obiskov drugih živaloljubcev, ki uživajo pri nas.  ;D
V avtu se pa sploh ne vozi noben z nami. ;)

Nove fotke bodo popoldan prilepljene semle gor: http://www.mojalbum.com/cowgirl/tana-s-puppies-2009 - od danes. So stari 5 dni.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11200 : 27 November 2009, 14:13:59
IIII. Iz čevapov so napredovali v morske prašičke!  :o :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11201 : 27 November 2009, 14:15:20
Do takrat pa punce lahko hodijo zraven, jih opazujejo in... hihihi, si cedijo sline :P
Zelim se zadeve lotit tako, kot si ti opisala. Nagone kontrolirano sprostit, jih ob tem naucit samokontrole ob zivalih in seveda, da bodo ob delu z ovcami pripravljene nas poslusat - nekontroliranega ganjanja ne bom tolerirala.
Blumina
Blumina, tako je najbolj prav. Za vse začetnike Martina pravi, da ne smejo biti pripuščeni k ovcam za dalj časa. Za enega psa ima določeno na treningu z vmesno pavzo 2x po 10, največ 20 minut za bolj napredne (a ne Lilit?). Prej morajo biti obvezno na povodcu, da se jim že pošteno "cedijo sline", ko pridejo na vrsto - s tem se nagon lepo spodbuja. Nikar pa psov puščati pri ovcah dlje, še manj brez nadzora, ker se kmalu pričnejo dolgočasiti in hitro poguntajo kake zabavne neumnosti :D, ki jim potem rade ostanejo.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11202 : 27 November 2009, 14:25:28
IIII. Iz čevapov so napredovali v morske prašičke!  :o :D
Hi hi hi ... debele morske prašičke :D. Ker je pa najbolj požrešen?



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11203 : 27 November 2009, 14:38:37
Rdeča vidra, ki se v spanju tako zadovoljno smeje  :P.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11204 : 27 November 2009, 15:17:12
Je pa zato še vedno veliko obiskov drugih živaloljubcev, ki uživajo pri nas.  ;D
Cowgirl, mislim, da jih boste imeli zdaj še več :P A boste naročali na obiske, da ne bo gužve (kot pri zdravniku) ???



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11205 : 27 November 2009, 18:40:39
O ja... Ima zasedeno do nadaljnega  8) ::) ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11206 : 27 November 2009, 18:51:31
Cowgirl, sicer vem, da imaš trenutno ful dela, ampak enkrat smo se na paši pogovarjli, kako ima pes raje eno ali drugo stran pri vseh aktivnostih ... in si ti zaključila, da je pes tako kot človek bolj desno ali levostranski, pri vsem kar dela. Glede tega "problema" pri Tarasu, ki je pravi desničar ::) sem povprašala mojo prijateljico Lindo (Winslide kennel). In ker je odgovor super, tudi glede vprašanja o poveljih PROSTOR in STOJ pri paši, in ker mislim, da to lahko še komu pomaga, njen odgovor pripenjam:
"As for your dog, almost every dog is left or right handed, so has a preference to which direction they want to go.  YOu need to have him go the direction that he is worst on so he can get better.  Even in play time that will help.  Sometimes they have muscles that just aren't as developed so you can fix that by playing more in that direction.  You will need to block him with your body, not just the stick, use both to help him change the direction!  That is very typical, nothing bad!  Since he doesn't like to lay down, put a command to 'stand' or stay, don't tell him to 'down' and then accept the stand.  Teach him the down off stock and have him get comfortable with that.  Don't let him think it is punishment!  That is important. Many dogs don't like that because it is a subservient position to you.  too bad!!  make him do it, but not on stock at first!  Let him be comfortable with his stock first for awhile.  Down isn't important, and he may be worried to lose his stock. When he is doing well and a good job, then start asking for it purely as obedience.  You will need it at some point, but maybe not for a couple months?  you just have to judge when it is important to push that on him.  Ask Sandra, she will know!  As long as he stands and stays!  That is the important thing, that he stops and doesn't keep walking forward."



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11207 : 28 November 2009, 22:16:00
Danes sva z Ginny opravili izpit RO2 in hkrati tudi BBH :D
Najprej smo čakali, potem smo pisali pisni del izpita, potem smo spet čakali, nato smo opravili RO2 progo in odšli še na urbani del.

Seveda je med najinim delom na progi Scalo z veliko začetnico ::) ;D Ginny se je na trenutke zasanjala, jst sem bila pa od začetka zelo zmedena, ker sem pozabila kako se pravilno izvede prvi znakec na progi, ampak nekako je šlo. Je bilo pa že lepše :)

Vseeno nama je uspelo, filmček si lahko pogledate tule: http://www.mojvideo.com/video-rally-obedience-ii/bfdd9c3d19733378f596 Hvala za snemanje :-*

Imam tudi nekaj fotk: tule

Ko smo bili izpitniki za RO2 že konec sem spoznala avstralkico Elsi, ki je prišla delat RO1. Žal ne vem kako jima je šlo, ker sem šibala domov na kosilo :D


"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #11208 : 28 November 2009, 22:30:48
Tudi Elsi je odlično oddelala svoj izpit 8). Iskrene čestitke Elzabeta za tako delo, mislim, da je blo praktično brez napak :)!!! Res kapo dol! Zoe čestitke tudi vama, žal vaju nisem videla. Ste bili prezgodni :-[.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #11209 : 28 November 2009, 22:40:04
Čestitke! ;D

Video meni ne dela. ??? Še komu ali samo meni?

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11210 : 28 November 2009, 23:13:42
Ja, že ful dolgo piše, da še ni pripravljen za ogled. Naj bi bil čez nekaj časa dostopen na tistem linku.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #11211 : 28 November 2009, 23:45:04
Čestitke!

lp ž & l & h


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11212 : 28 November 2009, 23:58:07
Cestitke vsem 4 8)

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11213 : 29 November 2009, 08:01:07
Ja Elsi in njena lastnica sta odlično delali, Elsi ima komaj 14 mesecev in tako pridna.
Čestitke obema ( pa tudi inštruktorici). :P

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11214 : 29 November 2009, 17:23:58
S tistim filmčkom je bilo očitno nekaj narobe, ker je še danes pisalo da naj probamo čez nekaj minut ::)

Tukile je posnetek, ki dela: http://www.mojvideo.com/video-rally-obedience-izpit/92d520a0b7e54b3ee9b2

Bravo Elsi!

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11215 : 29 November 2009, 17:50:30
Bravo Zoe in Ginny, res sta pridni :o. In Ginny zelo lepo dela. Tole po novem z RO2 in BBH je pa prav fajn 8)
Čestitam tudi Elsi in njeni lastnici, čeprav ju še ne poznam ;D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11216 : 29 November 2009, 21:44:11
Zakon komentarji :D vreme sta pa res imeli :-\

battito animale


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #11217 : 29 November 2009, 22:08:51
Fajn filmček, pridni. :) Lilo je pa res ful, verjetno sta bili potem samo še za ožet. :P



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11218 : 29 November 2009, 22:17:42
Čestitke vsem za opravljene izpite! To ste pa najboljši lastniki pesjanov: ven v kakršnemkoli vremenu!!! :P

Mi smo imeli pa avstralske obiske ta vikend.
Ena stara/nova lastnica ;) in ena že-lastnica aussija. Slike dodam jutri. Lahko pa pripne link stara/nova lastnica. :D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11219 : 29 November 2009, 22:40:52
Kake sifre ;D

battito animale