Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498232

cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11250 : 02 December 2009, 14:25:09
Tani so na vzrejnem karakter ocenili kot: Mirna psička
LOL!



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11251 : 02 December 2009, 14:25:45
Jaz sem zadnji vzrejni pregled opravljala pred leti z mojim zlatim prinašalcem, karakterja takrat niso ocenjevali  :-\.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11252 : 02 December 2009, 14:26:14
In kaj je moral Taras početi, da je dobil oceno karakterja? Stati na miru in lepo tečt v krogu?  :P Takrat, ko sem bila jaz na vzrejnem (kot gledalec), ni bilo nič kaj konkretnega glede karakterja...  :-\ Razen, če znajo ocenit karakter psa po tem, kako teče...  :-\


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11253 : 02 December 2009, 14:27:46
In kaj je moral Taras početi, da je dobil oceno karakterja? Stati na miru in lepo tečt v krogu?  :P
In je dobil oceno: >Miren kuža<    :D



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11254 : 02 December 2009, 14:29:52
In je dobil oceno: >Miren kuža<    :D

hehe... Psička kolegice, ki velja za eno izmed bolj odfu**nih borderk pri nas, je na razstavi dobila nekaj podobnega (brez življenja ali nekaj takega).  ::) :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11255 : 02 December 2009, 14:30:58
Tisto leglo sem našla čisto po naključju, ko sem iskala eno drugo spletno stran.

Če bi bila jaz vzrediteljica bi dala DNA testirati dlako psice, da bi dobila potrdilo o barvi. Zelo beli mladiči se lahko skotijo tudi, če niso dvojni merli. V takem primeru bi bilo treba pogledati, če je oče legla že kdaj dal ful bele mladiče. Če ni je najbrž "napaka" na mamini strani in se jo umakne z vzreje. Pa najbrž bi bilo fajn stestirat sluh mladičev in opozoriti kupce. Z belimi mladiči lahko ni čisto nič narobe, samo za vzrejo niso :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11256 : 02 December 2009, 14:31:19
Aja, to sem pa že tudi hotela vprašat, če katera ve ali pri nas kdo izvaja teste karakterja in splošnih sposobnosti, seveda v glavnem za mlade pse pri določeni starosti.
To organizirajo v Italiji nekajkrat na leto v klubih in sem to izvedela pri Martini. Škoda se mi zdi, da tega ni nikjer pri nas (ali pa samo jaz tega ne vem), lahko bi imeli to kot dodatno ponudbo v okviru male ali osnovne šole, s čimer bi manj izkušenim novim lastnikom precej pomagalo pri ukvarjanju s psom že od vsega začetka, da nebi zapravljal energije in frustriral sebe in psa :(
Jaz namreč ne verjamem, da lahko psa čisto vsega naučiš, če se le dovolj kvarjaš z njim in začneš čim bolj zgodaj - nekaj se že doseže, ampak z veliko truda in malo učinka. In tudi ne vidim dosti smisla v tem, ker nikoli ne bo tako "privzgojena" sposobnost psu v neko posebno veselje, s tem pa tudi ne lastniku ;)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11257 : 02 December 2009, 14:31:56
Vse je možno. Nekateri psi se na razstavah ali pa v stresnih situacijah nasploh, obnašajo drugače, kot v vsakodnevnem življenju.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11258 : 02 December 2009, 14:33:19
Aja, to sem pa že tudi hotela vprašat, če katera ve ali pri nas kdo izvaja teste karakterja in splošnih sposobnosti, seveda v glavnem za mlade pse pri določeni starosti.
To organizirajo v Italiji nekajkrat na leto v klubih in sem to izvedela pri Martini. Škoda se mi zdi, da tega ni nikjer pri nas (ali pa samo jaz tega ne vem), lahko bi imeli to kot dodatno ponudbo v okviru male ali osnovne šole, s čimer bi manj izkušenim novim lastnikom precej pomagalo pri ukvarjanju s psom že od vsega začetka, da nebi zapravljal energije in frustriral sebe in psa :(
Jaz namreč ne verjamem, da lahko psa čisto vsega naučiš, če se le dovolj kvarjaš z njim in začneš čim bolj zgodaj - nekaj se že doseže, ampak z veliko truda in malo učinka. In tudi ne vidim dosti smisla v tem, ker nikoli ne bo tako "privzgojena" sposobnost psu v neko posebno veselje, s tem pa tudi ne lastniku ;)

Ne, pri nas ni nic podobnega. Na zalost :(

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11259 : 02 December 2009, 14:33:53
Vse je možno. Nekateri psi se na razstavah ali pa v stresnih situacijah nasploh, obnašajo drugače, kot v vsakodnevnem življenju.

In zato se v tistem krogu, ki ga pes naredi pred sodnikom na vzrejnem ne more oceniti karakterja psa.


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11260 : 02 December 2009, 14:34:48
Aja, to sem pa že tudi hotela vprašat, če katera ve ali pri nas kdo izvaja teste karakterja in splošnih sposobnosti, seveda v glavnem za mlade pse pri določeni starosti.
To organizirajo v Italiji nekajkrat na leto v klubih in sem to izvedela pri Martini. Škoda se mi zdi, da tega ni nikjer pri nas (ali pa samo jaz tega ne vem), lahko bi imeli to kot dodatno ponudbo v okviru male ali osnovne šole, s čimer bi manj izkušenim novim lastnikom precej pomagalo pri ukvarjanju s psom že od vsega začetka, da nebi zapravljal energije in frustriral sebe in psa :(
Jaz namreč ne verjamem, da lahko psa čisto vsega naučiš, če se le dovolj kvarjaš z njim in začneš čim bolj zgodaj - nekaj se že doseže, ampak z veliko truda in malo učinka. In tudi ne vidim dosti smisla v tem, ker nikoli ne bo tako "privzgojena" sposobnost psu v neko posebno veselje, s tem pa tudi ne lastniku ;)

Lahko bi imeli dodatno ponudbo v klubu KAOS...  :P
Inka, ti se mi zdiš taprava za tole izvajat... mislim klub... kdo pa kaj ve o društvih/klubih...?



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11261 : 02 December 2009, 14:37:50
Strinjam se! Malo sem pobrskala po ocenjevalnih listih od Magija in Dropsa, le na enem je tuj sodnik za Magija na koncu napisal "ecc.temperament".



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11262 : 02 December 2009, 14:42:27
Absolutno se stinjam, da se karakterja ne da ocenit v okviru takega pregleda zunanjosti kot ga zdaj poznamo. Taras je seveda dobil oceno na podlagi vtisa, ki ga je naredil na sodnico, ko ga je pregledovala in ko sva stala ali tekla kroge (Cowgirl: ne miren, ampak stabilen in prijazen do ljudi :P). Ampak, če obstajajo neki uradni testi karakterja in jih lahko nekdo izvaja na "prostem trgu", potem ne vem, zakaj se nekega podobnega testa z vsemi smernicami, pravilniki ... ne bi uporabilo tudi v okviru uradnega ocenjevanja psa, še posebej, kadar gre za podelitev vzrejnega dovoljenja. Vemo, da je karakter v veliki meri deden, torej bi res moral biti pomemben dejavnik v vzreji, zaenkrat prepuščen subjektivnosti vzreditelja. Jaz si upam trdit, da je tu dednost celo močnejša od vplivov okolja.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11263 : 02 December 2009, 14:44:33
Lahko bi imeli dodatno ponudbo v klubu KAOS...  :P
Inka, ti se mi zdiš taprava za tole izvajat... mislim klub... kdo pa kaj ve o društvih/klubih...?

Zakon o društvih:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r02/predpis_ZAKO4242.html



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11264 : 02 December 2009, 14:55:41
Če bi se res lotili ustanovitve društva/kluba, potem bi se mogli pomoje enkrat usest in vse predebatirat.

Sicer pa včlanitev društva v KZS stane 1400€ :o ;D ::) kar pa ni nujno, da se naredi.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11265 : 02 December 2009, 14:58:05
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200661&stevilka=2567
Kdaj se dobimo? Rabmo enga, k nekaj ve o financah, enga k bo predsednik, enga k bo podpredsednik, tajnik... enga, k bo mel razstave čez, enga, k bo imel pašne zadeve, enga, ko bo mel frizbi, RO, agility itd... rabili bi nekoga zraven, ki je sodnik oz ki ve več okoli teh zadev... Sirtaki mogoče?
Kaj pravite? Bi se nas zbralo zadosti?


Se včlanimo v ASCA namesto KZS??? 



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #11266 : 02 December 2009, 14:58:31
hehe... Psička kolegice, ki velja za eno izmed bolj odfu**nih borderk pri nas, je na razstavi dobila nekaj podobnega (brez življenja ali nekaj takega).  ::) :)

Katera pa to? A Sky?  :D

Sorry za OT.. :-[

Drugace pa, karakter se na vzrejnem pregledu ali razstavi res ne more videti.. Izstopajo lahko recimo samo izredno plasni in izredno agresivni psi.. In take bi se potem moralo (recimo vsaj pri zlatkotih) takoj izlociti iz vzreje oz. sploh ne podeliti vzrejnega dovoljenja.. Ampak dvomim, da kdo to dejansko prakticira..  ::) Verjetno je pri avstralcih isto?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #11268 : 02 December 2009, 16:09:30
LoooL  :D :D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11269 : 02 December 2009, 17:25:46
Nič jih ne izločajo. Pri nobeni pasmi. Celo pri takih, ko je kobinacija z velikostjo in močjo ter strahom lahko zelo nevarna.

In tudi jaz mislim oz. trdim, da se karakter deduje 100% in da pes nikoli ne bo odreagiral, če ne bo posebej pod komando, drugače kot ima zapisano v sebi. Torej če grize brez kontrole ob vsej bolj ali manj pravilni vzgoji je to pač podedoval in takih se nebi smelo parit. Škoda, da take stvari zveš šele kasneje...  :-\
Veliko jih zelo lepo skriva pomanjkljivosti svojih psov.  :-X

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11270 : 02 December 2009, 17:31:18
Aja... Berry so hoteli ocenit plenski nagon ali neki takega z zmečkanim papirnatim robčkom, ki so ga pomigali pol metra stran in to kar po zraku, kot bi komu mahali v slovo. Če nebi jaz opazla, ona nebi niti trznila, ker je gledala mene.  ::)
Še dobro, da ni pogruntala, da naj bi bilo tisto za igrat, ker je bila na tanki razstavni vrvici.

Sem jim omenila, da če je pes v komandi nič ne pomaga eno miganje z robčkom, ker je naučen, da ne reagira na teje zadeve.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #11271 : 02 December 2009, 19:57:07
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200661&stevilka=2567
 Rabmo enga, k nekaj ve o financah, enga k bo predsednik, enga k bo podpredsednik, tajnik... enga, k bo mel razstave čez, enga, k bo imel pašne zadeve, enga, ko bo mel frizbi, RO, agility itd... rabili bi nekoga zraven, ki je sodnik oz ki ve več okoli teh zadev... Sirtaki mogoče?

Se javim za frizbi!  :o :D

Za predsednika nikakor ne.  ::)



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11272 : 02 December 2009, 20:14:23
Lahko bi imeli dodatno ponudbo v klubu KAOS...  :P
Inka, ti se mi zdiš taprava za tole izvajat... mislim klub... kdo pa kaj ve o društvih/klubih...?
Cowgirl, saj ni tak problem ustanovit društvo, se že najde 10 ljudi (ja, tolko jih je treba!) pa spisat statut, pa imenovat organe ... ampak, da res služi nekemu namenu, je pa drugo. Potreben je določen"background", lastniki aussiejav so skraj vsi zelo aktivni na različnih področjih 8), ampak klub mora vse te dejavnost dovolj kakovostno in strokovno pokrivat z ljudmi ... se pravi tudi ocenjevanje zunanjosti, vzrejo, športen in delovne aktivnosti, ... . A vse to imamo? No vem, boste rekli, sej tud pri BC jih nimajo tega, ampak, kakšne cilje pa želimo s klubom doseči? Lahko smo tudi bolj skromni in potem od kluba ne smemeo preveč pričakovat! Zato se strinjam z Zoe, da bi morda bilo treba vse temeljito razmislit in eno srečanje organizirat, pa vse skupaj predebatirat, ko in če bo zrelo.
Eno je članstvo v KZS, drugo v ASCA oz. WEWASC (mimogrede, jaz navijam za ime in kratico nacionalnega kluba v angleščini, saj je itak pasma ameriška) in hec, članarina je povsod cenejša kot v KZS >:D. Mislim, da bo čas pokazal kaj točno rabimo in tudi kdaj ;) nima smisla prehitevat.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11273 : 02 December 2009, 21:43:24
Nič jih ne izločajo. Pri nobeni pasmi. Celo pri takih, ko je kobinacija z velikostjo in močjo ter strahom lahko zelo nevarna.

In tudi jaz mislim oz. trdim, da se karakter deduje 100% in da pes nikoli ne bo odreagiral, če ne bo posebej pod komando, drugače kot ima zapisano v sebi. Torej če grize brez kontrole ob vsej bolj ali manj pravilni vzgoji je to pač podedoval in takih se nebi smelo parit. Škoda, da take stvari zveš šele kasneje...  :-\
Veliko jih zelo lepo skriva pomanjkljivosti svojih psov.  :-X
Andreja, to drži in res je škoda, da se temu ne namenja več pozornosti vsaj pri vzreji. Zato pa so mi všeč vzreditelji, ki nočejo psičke pariti pred dopolnjenim 3. ali celo 4. letom, ko se šele pokaže njihov zreli karakter in sposobnosti.
Na spodnjem linku sem prebrala rezultate ASCA raziskave iz l. 1999 o zdravstvenem stanju naše pasme - verjamem, da vas to večina že pozna - ampak sem bila presenečena, da kar 55 % zajetih v raziskavo opaža napake temperamenta: plašnost, agresivnost do psov ali do ljudi ??? To ni majhna številka.
http://www.ashgi.org/articles/health_surveys_99_asca.htm
In spomnim se, kako mi je bilo neprijetno, ko sem po opravljenem vzrejnem pregledu klepetala s starimi znanci, med tem pa so tja prišli še border collie-ji in iz razdalje več metrov vztrajno renčali na mirnega, ob moji nogi sedečega psa, pa tudi na nekatere druge samce v bližini. Najbolj sem se pa čudila, da njihovi lastniki niso pri tem niti trznili ??? Kot da bi bili s takim vedenjem svojih psov čisto sprijaznjeni. Niti za 1 m niso šli bolj stran, prostora pa dovolj ... Pa vendar je bilo vzdušje s tem neprijetno za vse in sama sem se na hitro poslovila od znancev. Pametnejši popusti ... verjamem, da so psi tudi odraz lastnikov, kot trdi veliko kinologov, ampak vseeno je genetika tudi zelo pomembna ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11274 : 02 December 2009, 22:07:38
Klub/društvo bi sicer lahko ustanovili. Sploh ni nujno, da je vpisan v katero od organizacij. Je pa res vprašanje kaj bi potem mi in ostali imeli od kluba. En kup dela zagotovo  ;D
Lahko pa se brez kluba naredi spletna stran s podatki o pasmi, kakšnimi poročanji z dogodkov, z bazo in podobno, za pravilno predstavitev pasme v širnem svetu.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11275 : 03 December 2009, 08:01:22
Ce bi blo anglesko ime, bi moglo bit ASS - australian shepherds of Slovenia :D :D :D

Ceprav meni je kaos bolj vsec.

aja pa BCji imajo tak klub - spadajo pod Slovenski klub za britanske ovcarske pasme.

battito animale


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #11276 : 03 December 2009, 08:11:38
aja pa BCji imajo tak klub - spadajo pod Slovenski klub za britanske ovcarske pasme.

  :D bom kar Inko citirala: ...ampak klub mora vse te dejavnost dovolj kakovostno in strokovno pokrivat z ljudmi ... se pravi tudi ocenjevanje zunanjosti, vzrejo, športen in delovne aktivnosti, ... . A vse to imamo?


 



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #11277 : 03 December 2009, 08:26:57
In spomnim se, kako mi je bilo neprijetno, ko sem po opravljenem vzrejnem pregledu klepetala s starimi znanci, med tem pa so tja prišli še border collie-ji in iz razdalje več metrov vztrajno renčali na mirnega, ob moji nogi sedečega psa, pa tudi na nekatere druge samce v bližini. Najbolj sem se pa čudila, da njihovi lastniki niso pri tem niti trznili ???

A dvomiš v njihov karakter? Saj so vendar ravnokar vzrejnega opravili!  :D ::)
Tudi jaz se najbolj čudim temu, da lastniki sploh ne trznejo  ???



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11278 : 03 December 2009, 08:43:47
  :D bom kar Inko citirala: ...ampak klub mora vse te dejavnost dovolj kakovostno in strokovno pokrivat z ljudmi ... se pravi tudi ocenjevanje zunanjosti, vzrejo, športen in delovne aktivnosti, ... . A vse to imamo?

 :P vsaj teoreticne zasnove so :)

battito animale


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11279 : 03 December 2009, 08:56:30
Vidim, da moram malo razloziti zadevo z ASCA rodovniki  ::)

Ob paritvi (ASCA) izpolnis njihov obrazec in ga posljes v USA.
Nato, ko se leglo skoti, spet izpolnis njihov obrazec in ga spet posljes tja.
Na podlagi prijave legla, kjer je tocno zabelezeno stevilo mladickov, dobis po posti papirje za registracijo vsakega posameznega mladicka. Za to posamezno registracijo pa imas cas. Lahko to stori ze vzreditelj, lahko pa vsak posamezni kopec. Zraven je treba prilozit sliki leve in desne strani psa. Ker je fotka boljsa, ce je slikan pes ze malo vecji, se veliko vzrediteljev odloca, da to fotkanje prepusti novim lastnikom.
Po tej zadnji prijavi, prejmes dokaz o registraciji, kjer je navedena tudi st. vpisa v register in pa mama in oce. Ce si na listu odkljukal, da zelis prejeti tudi original rodovnik, ti posljejo tudi to, ce ne pa le to dokazilo o registraciji.
Ce posljes zraven se kri, potem ti posljejo se dokazilo o starsevstvu.

In se novost ASCA kluba v naslednjem letu:
Effective January 1, 2010 All Sires and Dams who have
produced one (or more) litter MUST be DNA profiled by an ASCA
approved lab before any subsequent litter(s) will be registered.
DNA kits are available from the ASCA Business Office. Order
yours TODAY!

Skratka zadeva je kar postimana, kar se tice DNA testiranj starsevstva pa so veliko, veliko pred FCI. Tako so psi, katerih starsi se niso v njihovi bazi oznaceni kot DNA-VP in prejmejo certifikat s taksno oznako, tisti, katerih podatki starsev pa so ze v bazi podatkov, pa dobijo certifikat DNA-CP.

A sem bila vsaj malo razumljiva?