Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498098

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11310 : 07 December 2009, 07:42:12
Bravo Brie in Veronika.. smo vsi ponosni na vaju

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11311 : 07 December 2009, 07:53:02
Scarlett -  ta NBT študija je statistična, mi smo tudi poslali podatke 2x za isto leglo.Pa še leglo iz legla, kar ni zajeto v podatkih, ampak se zbira.
  Možno je tudi DNA testiranje.

In v Kanadi uveljavljajo prepoved kupiranja, zato je veliko zanimanje, kako priti di čimveč čisto kratkih nbt-jev. Trenutno. ;)


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #11312 : 07 December 2009, 09:57:03
Čestitke Veronika! Eno vprašanje - koliko je sedaj Brie stara?

Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


lira

  • *
    • Prispevkov: 174
    • Točke: 0
Odgovori #11313 : 07 December 2009, 10:41:38
hvala  ;D
brie je imela septembra 2 leti.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11314 : 07 December 2009, 10:52:21
Martina, se ti ne zdi prav, da bi na svoji spletni strani popravila, da Berry ni več?

Kristinca & Florinca


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11315 : 07 December 2009, 11:08:41
Florinca, hvala.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11316 : 07 December 2009, 21:04:26
Scarlett -  ta NBT študija je statistična, mi smo tudi poslali podatke 2x za isto leglo.Pa še leglo iz legla, kar ni zajeto v podatkih, ampak se zbira.
  Možno je tudi DNA testiranje.

In v Kanadi uveljavljajo prepoved kupiranja, zato je veliko zanimanje, kako priti di čimveč čisto kratkih nbt-jev. Trenutno. ;)
Vsekakor me veseli, da Kanada tudi že dela na tem.
Kar sem tiče trditev v tej "NBT študiji" o genski bogatosti pasme po zaslugi genskega zapisa za NBT (oz."genetic pool"), mi je pa prav smešno. Gre samo za diplomsko delo (na podlagi statistične obdelave zbranih podatkov iz ankete - Martina, lepo, da si sodelovala), ne pa za pravo znanstveno študijo, kar je velika razlika. Človek s svojim načrtnim izbiranjem pri križanju selektivno vpliva na gensko bogatost in jo v bistvu vedno zmanjšuje - to pač ni naravna selekcija in kot agronomka vem, kaj to pomeni tako za rastline kot za živali. Če bi človek ne mislil, da vse najbolje ve ... Če nekdo res tako želi obdržat to pasmo z NBT geni, je to gotovo nekaj, kar je v nasprotju z naravnimi zakonitostmi - saj vemo, kaj je posledica parjenja dveh NBT-jev in v naravi bi ta gen po več generacijah izginil ... . S tem so torej lahko same težave, ne pa bogatejši genetski pool ... parit je treba zdrave živali, ki ne nosijo nekih problematičnih genov ;).
To je moje mnenje o načrtnem vzrejanju, kakšno naj bi bilo, se pa zavedam, da gre pri tem za precej drugačne interese kot je samo zdravje pasme :-\ ::). Večinoma je itak vse človeška modna muha in pa biznis, kot je npr. že nekaj časa "red factor" pri avstralcih - to se lahko v kratkem tudi spremeni, s tem pa tudi nekaj značilnosti pasme. Meni so itak všeč avstralčki vseh barv - solidi in merli in s tem nimam nobenih problemov. Je pa res, da mi ves cirkus okoli NBT repkov (pa tudi kupiranja) ni prav nič všeč :-X.



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11317 : 07 December 2009, 22:22:35
Se opravičujem, da sem v temo prilepila link, ki ni "prava znanstvena študija" ::) ;) Bom drugič bolj pozorna ;)





inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11318 : 07 December 2009, 22:35:22
Scarlett, sploh se ti ni treba opravičevat ;). Jaz sem jo z zanimanjem prebrala in se spet nekaj novega naučila o vzreji avstralskih ovčarjev. Nisem pa hotela nič drugega kot izrazit svoje vtise in mnenje o tem. Moram povedat, da sem alergična na široko uporabo genetike za namen selekcije lastnosti vrst (živali ali rastlin, ni važno), ker se na številnih primerih iz življenja lepo vidi, da je znanost dejansko v službi človeških slabosti, zavitih v celofan znastvenih utemeljtev, kako je to za nekaj fajn. Da ne govorim o genski tehnologiji ...
Saj diploma je en pošten poskus "študije", ampak mene ta ne more prepričat, ker sem že drugače prepričana ::).
Vidim, da se ti moram jaz opravičit, ker sem te s tem mnenjem očitno užalila :-[.



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11319 : 07 December 2009, 23:02:15
Vidim, da se ti moram jaz opravičit, ker sem te s tem mnenjem očitno užalila :-[.
daleč od tega ;) ni panike ;)



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11320 : 08 December 2009, 12:09:55
http://www.legendsaussies.com/
Ideja za božične čestitke :)
Samo, da pri nas ni snega :(



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11321 : 08 December 2009, 14:53:30
http://www.legendsaussies.com/
Ideja za božične čestitke :)
Samo, da pri nas ni snega :(

Tale kužek na prvi strani je pa maksimalno lušen  :-*  ful je dobro obarvan. Sem pa videla, da je žal brez repa  :'( 

Kristinca & Florinca


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11322 : 08 December 2009, 15:28:08
Tudi meni je ful vsec :) Ampak zakaj pa zal brez repa ??? ???

battito animale


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11323 : 08 December 2009, 16:26:34
Ker so mi grdi brez repa, bi mi bil lepši z repom  ;)

Kristinca & Florinca


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11324 : 08 December 2009, 18:08:56
Ker so mi grdi brez repa, bi mi bil lepši z repom  ;)

Meni je pa na pogled ful bolj všeč avstralska rit brez repka.  :-* :-* :-*


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #11325 : 08 December 2009, 21:19:33
meni je pa ful odvisno kakšno telo ima potem pes...npr. pri kakšnem, ki je zelo košat mi je lepše, če je brez repka...



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11326 : 09 December 2009, 10:14:59
Inka, danes zjutraj sem vaju s Tarom pogrešala..  ;D Pri sprehodu po Barju sem srečala enega kmeta, ki se je mučil spravit 2 kravi na prikolico, nikakor ga nista hoteli ubogati, pa sem mu z Ashom priskočila na pomoč  :o. Ash je bil sicer uporaben samo za to da je krave zaustavil, da nista kam pobegnile, krožit pa se ni upal okoli niti se jim ni upal preveč približati. Problem je bil v tem, da je ena krava na koncu pobegnila čisto na drugo stran pašnika tja pa nisem mogla, ker nisem imela prave obutve vode pa je po včerajšnjem deževju ogromno. Na koncu smo vsi skupaj obupali in kmet se je brez krav vrnil domov jaz in ash pa do vratu blatna...  :D

Prepričana sem da bi se kakšen avstralček veliko bolje odrezal.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11327 : 09 December 2009, 11:23:27
Ujoj, Isla, to sta se pa namučila z Ashom :-\. Žal Taras s kravami nima še prav nobenih izkušenj, razen opazovanja z druge strani električnega pastirja 8). Za krave mora biti pes še posebej primernega karakterja in pa treniran za zganjanje, saj krava psa lahko prav grdo pohodi, če se pes ne spozna na tako delo. In glede na njegovo značilno previdnost, pri prvem bližnjem srečanju gotovo ne bi navalil in kravo ful naganjal, ker te mora pa fejst v noge grist ali v glavo, da se premaknejo, pa še to se lahko upirajo psu, če ni dovolj avtoritativen.
Florinca, tudi meni je Simba zelo všeč, je res lep kuža in tisti rdeči šal mu strašno paše :-* Glede repa - mislim, da jih na tem ranču seveda kupirajo. A tistega črnčka med igračami pa nisi opazila? Ta je šele luštkan :-* :-* :-*



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11328 : 09 December 2009, 11:24:03
Meni je pa na pogled ful bolj všeč avstralska rit brez repka.  :-* :-* :-*

Tudi meni ;)

battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11329 : 09 December 2009, 11:36:27
Ujoj, Isla, to sta se pa namučila z Ashom :-\. Žal Taras s kravami nima še prav nobenih izkušenj, razen opazovanja z druge strani električnega pastirja 8).

He he je bilo prav zabavno če pa bi imela še pravo obutev (ribiške škornje), bi bilo pa še boljše. Drugače pa tudi ash nima izkušenj s kravami niti ni kazal kakšnega posebnega interesa (to pripisujem strahu pred kravami), tudi za trenutek ni šel v pašno pozo. Je pa ubogal moja navodila in se trudil premagati strah.  ;D
Mogoče se lahko zmenim s kmetom in prideš enkrat tarasa sprobat še na kravah.  ;D Ponavadi jih ima okoli 20 danes pa sta bile samo še dve, ker je druge že pospravil na toplo.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11330 : 09 December 2009, 13:15:33

Florinca, tudi meni je Simba zelo všeč, je res lep kuža in tisti rdeči šal mu strašno paše :-* Glede repa - mislim, da jih na tem ranču seveda kupirajo. A tistega črnčka med igračami pa nisi opazila? Ta je šele luštkan :-* :-* :-*

Ne nisem ga opazila in sem šla še enkrat pogledat fotko, joj je lušen s tistimi očkami  :-*  :-*   

Kristinca & Florinca


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11331 : 09 December 2009, 13:16:57
Meni so všeč brezrepe avstralske ritke, še bolj so mi pa všeč tiste z repki :D
V ZDA sicer vse pse kupirajo, razen če imajo kupca, ki želi drugače. Ampak mora ta potem izbrati mladiča prede ga kupirajo in ga potem tudi vzeti.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11332 : 09 December 2009, 14:10:20
Meni je pa na pogled ful bolj všeč avstralska rit brez repka.  :-* :-* :-*
tudi meni ;D najboljše pa je, ko je Terra grozno vesela in tako maha z ritjo da je kaj :D



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11333 : 09 December 2009, 14:18:58
 

 :-* :-* :-*



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11334 : 09 December 2009, 14:56:47
Isla, hvala za dober namen, ampak midva imava še z ovcam problem dobit termin pa trenerja. Sm kar žalostna, ko še nimamo tega pri nas :( . Zdaj se menimo za v Avstrijo hodit, pa tudi še ne vemo, kdaj ... itak pred marcem ne bo kaj dosti možnosti.
Po drugi strani pa krave mene nič ne zanimajo: Če že enkrat pridem do lastne kmetije, bom imela marsikaj, ampak krav pa res ne. Krave so čudne ::). Konjev pa vem da se Taras ne boji, jih večkrat srečava po Rožniku in kje drugje, ko grejo čisto blizu mimo, pa sedi in jih mirno gleda ali pa celo ignorira.
Ja s temi repki pri avstralcij je narava res zanimivo pestrost ustvarila, navajeni smo pa vsak svojega. Ampak kaj, ko se prav dosti pri vzreji ne da vplivat na dolžino repov pri mladičkih. Saj kratki cofki so še kar luštni (Dropsi ma kar košatega :D), kaj pa tisti 1/3, pa 1/2 ... potem to ni noben rep ???. Jaz pa se tako nasmejem, ko vse, kar vidim od Tarasa, je samo mahajoča zastavica nad visoko travo ali pa na bregu Glinščice. Brez njegovega repa še vedela ne bi, kam jo je popihal :D



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11335 : 09 December 2009, 14:57:47
Isla, hvala za dober namen, ampak midva imava še z ovcam problem dobit termin pa trenerja. Sm kar žalostna, ko še nimamo tega pri nas :( . Zdaj se menimo za v Avstrijo hodit, pa tudi še ne vemo, kdaj ... itak pred marcem ne bo kaj dosti možnosti.
Po drugi strani pa krave mene nič ne zanimajo: Če že enkrat pridem do lastne kmetije, bom imela marsikaj, ampak krav pa res ne. Krave so čudne ::). Konjev pa vem da se Taras ne boji, jih večkrat srečava po Rožniku in kje drugje, ko grejo čisto blizu mimo, pa sedi in jih mirno gleda ali pa celo ignorira.
Ja s temi repki pri avstralcij je narava res zanimivo pestrost ustvarila, navajeni smo pa vsak svojega. Ampak kaj, ko se prav dosti pri vzreji ne da vplivat na dolžino repov pri mladičkih. Saj kratki cofki so še kar luštni (Dropsi ma kar košatega :D), kaj pa tisti 1/3, pa 1/2 ... potem to ni noben rep ???. Jaz pa se tako nasmejem, ko vse, kar vidim od Tarasa, je samo mahajoča zastavica nad visoko travo ali pa na bregu Glinščice. Brez njegovega repa še vedela ne bi, kam jo je popihal :D



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11336 : 09 December 2009, 15:05:13
Dropsi ima tako košatega, da imam težave pri oblikovanju, ko ga strižem, pa tudi hlače ima veliko bolj goste kot Magi. V mraku pa oba vidim po belem ovratniku, le da je eden še kar visoko, drugega pa iščem bolj ob tleh  :D.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11337 : 10 December 2009, 17:32:51
Karmen - a Dropsi ni kupiran? Je to nbt čisto kratek?

Terra ni kupirana, čisto kratek nbt je.  Scarlett  ??? ??? :P kako

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11338 : 10 December 2009, 17:45:46
ups.. Scarlett kako se to naredi  ;D ;D a ne ?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11339 : 10 December 2009, 18:14:33
Oba sta kupirana.