Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498320

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11370 : 14 December 2009, 20:35:54
Kolikor sem vidla Asti je taka, skulirana psica. Malček dolga, ampak zelo simpatična. Kaj več pa ti bo povedala vodnica. Se mi je zdela zelo v redu. Več se pa nisem poglabljala.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11371 : 14 December 2009, 20:37:29
Zelo fajn :)
Tudi oce bodocega legla mi je ful vsec. Edino, kar me (pac mene osebno) moti, je to, da sta oba psa med bolj velikimi, ma to je cisto moja osebna preferenca :)

battito animale


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #11372 : 14 December 2009, 21:41:42
meni sta oba tako zelo všeč :-* :-*
drugače imam pa ogledano še eno leglo...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11373 : 14 December 2009, 22:34:01
Abby, nameravaš vzeti avstralca?

Meni zgledajo ok, jih pa ne poznam osebno. Če bi sama izbirala psa, bi sicer želela, da sta oba starša lažja pa malo drugih linij. Ampak to so čisto osebne preference, kot je že Lilit napisala. Vsak sčasoma ugotovi kakšen je zanj tisti pravi avstralc.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11374 : 15 December 2009, 10:38:04
 ::) ::)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11375 : 15 December 2009, 10:49:42
 ???

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11376 : 15 December 2009, 11:49:36
Uh, ja, meni je še posebej "sire" všeč, zaradi temno rdeče barve ("mahogany") in pa psarna Roanoak, od koder izvira, je tudi super. Zelo fajn linija se mi zdi - precej dajo na delovne lastnosti karakterja in na zdravje, malo pa še razstavnih potez, da ni zunanjost preveč zapostavljena - dokaj atletski psi.
Glede psičke pa nisem čisto prepričana, da mi je tolko všeč, ima precej velike uhlje se mi zdi, ampak iz slik je lahko napačen vtis, ker če jo Andreja pozna v živo, je to drugo ;)



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #11377 : 15 December 2009, 12:59:36
Glede nalepk ima VRAMI nekaj avstralskih, ampak so dosti načičkane. Sem imela na prejšnjem avtu in vsi moji so jih imeli. Najbolje je, da prosimo koga iz USA, da nam pošlje kakšne. Smo za? Najdemo kakšne in mi jih kolega pošlje iz Montane...

Abby fajn leglo si našla. Samec mi je všeč, psica ne toliko... Ampak imaš skoraj pred nosom enega - in prideš lahko mladičke vsak teden gledat. ;) Tam jih pa ne vidiš...razen po slikcah.  :P
Kaj boš pa delala z avstralcem? A bo to družinski kuža ali se boste udejstvovali še v kakšnem športu?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11378 : 15 December 2009, 13:21:57
Abby Labrador, sprasujes nas za mnenje o tem in tem leglu... Po moje bi bilo bolj smiseljno nas vprasat za mnenje o tem in tem leglu o taksnem in taksnem mladicku, s katerim bi rada se udejstvovala v taksni ali drugacni kinoloski panogi. Ce bi povedala kaksne so tvoje zelje, kaj isces, kaksnega psa isces, za kaksen nacin zivljenja, ti bi lazje svetovali ali je to ali drugo zate OK...

Blumina



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11379 : 15 December 2009, 13:26:12
Cowgirl, kdaj bodo koledarji?
Ce jih bo se kdo posiljal v tujino bi bilo fajn jih imeti kmalu, da bi jih ljudje po svetu prejeli tam okoli bozicka .)

Blumina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11380 : 15 December 2009, 14:48:06
http://www.hrdndog.com/pedigrees/ je spet v zagonu :) Inka, Taras je vpisan ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11381 : 15 December 2009, 14:57:15
Pri vsakem leglu so pomembni, sploh ne nazadnje, zdravstveni testi strašev, nekaj jih je potrebno in nujno narediti.
In klinični pregled  oči strašev  ne več kot leto pred paritvijo ( s potrdilom ) je najmanj, kar človek pričakuje.
To je minimalni standard vzrediteljev.

In Asti je zelo v redu psička ( kaj pa drugegega, saj je naša sorodnica  :P :P ) in njena lastnica ve ogromno o pasmi
in Riva je eden najboljših športnih psov v EU z lastnico, ki super razume pasmo.
 

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11382 : 15 December 2009, 15:02:44
::) ::)

Martina, a tole se je nanašalo na moj post?

Citiraj
Pri vsakem leglu so pomembni, sploh ne nazadnje, zdravstveni testi strašev, nekaj jih je potrebno in nujno narediti.
In klinični pregled  oči strašev  ne več kot leto pred paritvijo ( s potrdilom ) je najmanj, kar človek pričakuje.
To je minimalni standard vzrediteljev.

Saj piše katere teste imata starša opravljene: http://www.aussie.cyberdusk.pl/glowna_en.html

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11383 : 15 December 2009, 15:10:15
Glede nalepk ima VRAMI nekaj avstralskih, ampak so dosti načičkane. Sem imela na prejšnjem avtu in vsi moji so jih imeli. Najbolje je, da prosimo koga iz USA, da nam pošlje kakšne. Smo za? Najdemo kakšne in mi jih kolega pošlje iz Montane...

Meni se zdijo lepe  ::).



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11384 : 15 December 2009, 15:55:09
Kajpada piše in vse mogoče teste imata, saj ravno to sem mislila. ..
Uli niti na misel ne pride, da ne bi tega naredila... ali izbrala samca brez testov, ki so pomembni za zdravje pasme.. Sem napisala, da je super poznavalka pasme in še strokovnjak po  profesiji.

Nisem pa  zasledila, da bi se tukaj zadnje čase zdravje in testi omenjali ....
in mi je prav figo mar ali ima pes 16 ali 18 kg, ali pa 25kg, pomembni so testi oči in kolki. Za vzrejo..
vse ostalo je nakladanje



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11385 : 15 December 2009, 16:14:55
Saj sva obe napisali, da je to cisto osebna preferenca. Je pa za vzrejo pomemben vsaj se karakter...

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11386 : 15 December 2009, 18:15:49
Tudi jaz mislim, da je zdravje na prvem mestu, vendar se mi zdi pomembna tudi velikost in teža psa, zaradi njegove bodoče uporabe. Če primerjam moja dva, mislim, da bi napr. Drops veliko lažje obvladoval agility z njegovimi 19 kg in 50 cm višine, kot pa Magi z 58 cm in 32 kg.
Testi oči in kolkov so res osnova za vzrejo, ampak to ne zagotavlja, da bo pes tudi drugače zdrav. To zopet primerjam pri mojih. Magi je od vedno zelo zdrav pes, za njega bi pomislila, da bo nekoč tudi umrl zdrav. Dropsi je bolj občutljive sorte. Enkrat je dobil alergijo, pa malo pokašljal je, v dobi odraščanja je velikokrat zašepal, še sedaj včasih zaradi svojega neobvladljivega divjanja in skakanja po zraku dobi kakšno manjšo poškodbo, ki traja nekaj dni. Ima tudi bolj občutljiv želodec, v avtu bruha. Magi je kot rušilec, nič mu ne more do živega, vsaj tako se mi zdi, upam, da se nisem uštela  :-\.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11387 : 15 December 2009, 18:30:21
Nisem pa  zasledila, da bi se tukaj zadnje čase zdravje in testi omenjali ....
in mi je prav figo mar ali ima pes 16 ali 18 kg, ali pa 25kg, pomembni so testi oči in kolki. Za vzrejo..
vse ostalo je nakladanje
Glede testov je bilo ze toliko govora, da ze pticki na veji znajo... Zelis sporociti, da si zasledila kaksno novost morda?...

Poleg vseh zelo oz. se najbolj pomembnih zdravstvenih testov in za delo zeeeelo pomembnih telesnih sposobnostih je pa se kako pomembna tudi telesna teza, velikost, predvsem pa karakter...
In to sem zelela  Abby Labrador povedat. So generalno pomembne zadeve, so pa specificno pomembne zadeve za doloceno aktivnost s katero se zelis ukvarjat. In vse to je potrebno pretehtat...




LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #11388 : 15 December 2009, 19:21:42
Jaz sem pa dobila aussie nalepko na eni razstavi-pa še zelo je Bibi podobna :D Mi je tako všeč, da je sploh nočem na avto prilepit, ampak jo imam v sobi pri pokalih ;D Dobila sem jo sicer za darilo, bila je pa kupljena na Slovaškem, na razstavi.

Pride kdo kaj v Ljubljano razstavljat?
Jaz se še nisem odločila prijavit, ker še nimamo dovolj dlake...verjetno gremo v Celje.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11389 : 15 December 2009, 19:29:05
Jaz govorim o zdravju in ponavljam da je klinični pregeld oči pred paritvijo ( ne starejši kot eno leto ) enostavno najmanj kar vzreditelj naredi. Pa vsaj še kolki. Če je že škoda delat DNA. In znano je , kater linije imajo določene probleme, če le hočeš vedeti.
Toliko, da se ne bi razpasla neka brezbrižnost do tega. In v preteklosti je bilo precej govora  ja. velikokrat čisto mimo. Nebistveno
Zdaj se je pa pozabilo, je teža pomembna.

Vsak aussie je za nekaj, ga ne poznam, ki ne bi bil- za nič.. In teža prav gotovo ni odločilni faktor Eni delajo z labiji in zlatkoti, ki so težji od najtežjega aussija.
 Ah KARMEN - nekaj pa stvari zagotavljajo, vsega ne. Vsega se ne da kontrolirati. Je še tudi mati narava tukaj.Ampak kar se pa da in je standard po svetu, je pa pać treba narediti. Noben ne trdi, da če narediš pregled kolkov, bo pes tudi sicer zdrav ali kaj.
In najbrž nisi vedela, da bo imel Magi 32 kg , ko si ga kupila. So what, če jih ima??
In z malo izkušenj in poznavanja je lahko vsakomur jasno, da so pri outcrossih mladiči lahko  popolnoma različni. In bi ga rada poznala v tej deželi, ki si upa naredit inbreeding.

LIZA  sem tudi imela nalepko - tisto rumeno AS on board, sem jo kupila v Tullnu. A potem ne greš v LJ na razstavo? Kako vama gre agi? Kdaj se je gonila? Zaradi dlake mislim.








 



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #11390 : 15 December 2009, 19:37:38
Martina, jaz pridem, Bibe pa ne bom prijavila. Je nočem razstavljat, če ni v dobri kondiciji. Se mi zdi, da do takrat še ne bo čisto v dlaki-zdaj ima pol trebuha golega, pol pa zaraščenega  :D Gonila se je pa že julija. Se zna zgodit, da se bo enkrat januarja/februarja. Če se spomnim kako je bilo pri Lizi, je dva meseca pred gonitvijo dlako ven vrgla. Ali ima pa samo tisto obdobje, ko prvič zamenja celo dlako. Mi je pa tako smešna, ko je bila cela gola   ;D
Agility gre Bibi super, meni pa malo manj  :D Sploh trenutno s povito nogo nisem preveč uporabna. Drugače mi je pa zelo všeč, ker je precej samostojna in je ni strah kaj poskusit malo po svoje. Tunel obožuje, slalom tudi počasi osvajava, edino mosta in gugalnice še nisva probali, ker se učiva najprej cone. Drugače pa šiba 100/uro in moram fajn šibat, da jo nekje zadaj dohajam  8)
Danes smo na polju srečali 'mini' avstralkico Rubi iz Mengša in je skoraj toliko velika kot Biba,mogoče kakšen centi manj. Mi je žal, da nisem imela fotoaparata. So šibali: Biba in Rubi spredaj, Aaron pa nekje daaaleč zadaj  :D


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11391 : 15 December 2009, 19:45:06
Kot mi je znano sta v Slo trenutno le dve, ki vzrejata... in le ena, ki to pocne redno... upam, da poslusa te nasvete  ::) :P :P :P

Blumina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11392 : 15 December 2009, 20:12:57
A je kaj narobe, če hočem imeti avstralca pod 20 kil?  :D
Če se izkaže da je težji, ga seveda ne zamenjaš... lahko pa, ko izbiraš leglo, pobrskaš za podatki o prednikih. Če so predniki lažji, so ponavadi tudi potomci :)

Seveda pa je pomembno tudi zravje, ampak ne vem zakaj ne bi nekdo, ki ve kaj hoče, iskal točno to :)

Sej pravim, meni je pomembno, da je pes lahke konstrukcije, agilen, stabilen, odprt do ljudi. Nekomu, ki se ukvarja z agilityjem je najbrž vseeno kakšen je pes do tujcev; nekomu, ki se ukvarja s pašo je vseeno kaj drugega... 100 ljudi, 100 čudi

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11393 : 15 December 2009, 20:22:16
Magi ni v leglu prav nič izstopal po velikosti ali teži, nasprotno, ko sem ga šla iskat, se mi je zdel celo bolj suh od ostalih bratcev. Starša sta čisto povprečne velikosti in teže. Edini v leglu je tako visok. Kot zanimivost pa naj navedem, da sem na enem od italijanskih pasjih forumov zasledila, da je v Italiji kar veliko avstralcev tako velikih, za enega vem, da ima celo 60 cm višine (če so ga prav izmerili  ???).
Dropsijeva mama pa je res bolj majhne in drobne rasti, oče pa je povprečen. Dropsi je zelo majhen za samčka, le ena njegova sestrica je tako majhna, ampak ona je samička.
To pa je Dropsijev brat:http://www.musimaciay.com/maschi/page55/page55.html.
Sicer ne vem njegove višine, vendar se že po sliki vid, da je višji.
P.S.: avstralce izpod 20 kg lahko brez težav nosiš v naročju, tiste nad 30 pa bolj težko  ;D ;D.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11394 : 15 December 2009, 20:54:22
In katera je tista prava teža 16, 18 še- 20 pa ne več'
Pa kaj je narobe, če je meni vseeno a ima moj pes 20 ali pa 19 kil? Take debate so mi totalno brezplodne.
No vidiš Karmen, kako je kakšne reči težko predvidevati.
LIZA - pošljem ZS.

Tole je pa zanimiv posnetek Eukanuba agility Finals  v CA pretekli vikend http://www.akc.org/events/agility/invitational
/2009/video.cfm
 pojdi na day two agility 2 - posnetek prikazuje tek zmagovalca pirenejca in drugouvrščene aussike Nike ( Toprocks La Femme Ewe Nika ) kategorija 16 inch, lastnica Elicia Calhoun, ( skoraj bi imela pri nas seminar)nekaterim zelo znana tudi kot članica USA reprezentance na svetovnem z aussiko Suni ( žal pokojno) Nika ima rep in je ameriške vzreje. Zakaj neki? :P

Meni slabo dela ta posnetek, še komu?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #11395 : 15 December 2009, 20:55:43

In z malo izkušenj in poznavanja je lahko vsakomur jasno, da so pri outcrossih mladiči lahko  popolnoma različni. In bi ga rada poznala v tej deželi, ki si upa naredit inbreeding.



Martina pa saj me poznaš, je pa res da bi potem moralo pisati "in bi JO rada poznala"  ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11396 : 15 December 2009, 20:59:01
http://www.akc.org/events/agility/invitational/2009/video.cfm
pardon link ponovno

sirtaki, evo zate Elicia

ne razumem posta zgoraj

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #11397 : 15 December 2009, 21:06:15
Meni video dela perfektno. Ampak vseeno mislim, da Elicia zlepa ne bo dobila spet tako perfektno avstralkico kot je bila Sunny. Kar vsa žalostna ugotavlja tudi sama. Sicer dosega kar lepe uspehe s tole bluemerlko, ampak ima psička težave z vidom, je bila par let nazaj tudi operirana (ko je bil EO v Italiji in sva se z Elicio tudi nazadnje videli).


Martina česa ne razumeš? Je bil samo odgovor na tvoje "povpraševanje kdo si upa".  Ali me pač ne poznaš več ;)





Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11398 : 15 December 2009, 21:10:22
Zakaj pa so take debate zdej brezplodne, in o cem pravzaprav govorimo zdej ??? Saj se vsi strinjamo, da zdravje > karakter > izgled
meni so vsec lazji avstralci in ce je psica velika kot Grin (in itak prihaja iz bolj masivnih linij) in ima oce 27 kg, bi pac iskala drugo leglo. Nekdo drugi, ki ga to ne zanima, bo iz tega legla vzel mladica. Je pa ze dovolj legel po svetu da bo vsak nasel avstralca zase.

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11399 : 15 December 2009, 21:28:54
 :Nika ne vidi na eno oko  :(
In Suni in Nika imata zelo lep mešan rodovnik  ;D  :)

ja ne razumem, jaz ne bi upala delati line-ali in-breedinga, razen z nekaj generacijami svojih psov
ne vem kaj ti misliš sirtaki

sicer pa: pregledi za vzrejne živali   - o tem govorimo. Čisto preprosto in pomembno.

Seveda Lilit.








I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.