Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498089

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #11880 : 05 Februar 2010, 11:11:10
Ninci, se strinjam...
Vendar gre zdaj koncno za konkertno zadevo.
Za vse ostale, ki hoces noces to berejo.
Moja Blum. Ja, mix razstavnih in delovnih linij... to smo ze obdelali znjX strani nazaj. Na podlagi podatkov, ki sem jih z leti o pasmi dobila, sem se pricela nagibat k bolj delovnim linijam... in tako je nastala paritev s psom iz ciste delovne linije.
In zdaj je pri meni psicka, ki je mix delovnih linij.
Bumerang mojih komentarjev pa ne more biti, ker je bil ta bumernag ob mojih spoznanjih o pasemskih linijah, takrat ze zdavnaj v mojih rokah.
Se vedno trdim, da je Blum noro fajn pes. Ce bi imela se telo delovnega psa, pa bi bila ze skoraj prevec kicasta, moj ideal...

Boji pa, po znacaju mocno podobna Blum, telo delovcka... pocakajmo in bomo videli... meni odgovarja...

Izmenjava mnenj in informacij pa je potekala v obeh smereh. Je bila izmenicen tok, le da je varovalka enkrat pregorela.







ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #11881 : 05 Februar 2010, 11:12:09
Bemtiš, pa sem mislil, da je z mojimi štirimi deklinami težko... se jim bom moral opravičit...

Kako je že bilo v naših časih:  Make love, not war!

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11882 : 05 Februar 2010, 11:18:58
Saj imam napisano,samo ne vem, kje bi  to prilepila na moji strani.
Še prevedem nazaj v slo, ker je šlo v tujino k mojim znankam. Bom.. je res ganljivo. ahh moj Chip  :)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11883 : 05 Februar 2010, 11:22:33
Saj je martina napisala, da bo popravila na svoji spl. strani, da Berry ni več, pa še vedno nič od tega.  :-X  Shame on you Martina! 

Kristinca & Florinca


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11884 : 05 Februar 2010, 11:24:09
PS moj zgornji post je namenjen Niki

ata - jest sem tolk lušna pa prjazna razen kadar / če  nisem  ;)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11885 : 05 Februar 2010, 11:41:02
He he, se še spomnem kako ste se "avstralci" smejali borderašem kako se kregajo(mo), da vi ste pa tako složni... to je bilo kake 2 ali 3 leta nazaj. Bog ne daj da je toliko avstralcev in legel kot je borderjve, bi bila res vojna ::)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11886 : 05 Februar 2010, 11:44:51
No Bay, to je bilo prej, ta složnost Pred 5 leti. ha ha
In ne, z moje strani prav gotovo  ne gre za legla, dej no.. Jaz imam rada tudi golf. Mi psi znajo žogice pobirat. :P

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11887 : 05 Februar 2010, 14:22:12
Joj, kdo bi si mislil, da ena sama beseda lahko izzove takle be(se)dni mnogoboj ... jaz sem se pa hotla pohecat ... Ker meni je tole res smešno, a res nimate nobenga smisla za humor, pa četudi na lasten račun? Ker men čist "dol visi" katere linije je kateri pes :P. Meni so prav vsi lepi - medvedkasti, vitki in sloki, merli ali eno- in večbarvni, ker po značaju so itak vsi super in enkratni. Res pa je, da me moti, ker se na Miss showih, kot je rekla Karmen, premalo upošteva sam standard in določena pravila te pasme, npr. o konstituciji in o bolj pravilnih barvah in porazdelitvi bele!
Ampak NeYka, res pa je, da so z"linijami" obremenjeni nekateri vzreditelji, v ZDA in Evropi in mimo tega pač ne moremo, ko kupujem psa, parimo, razstavljamo ... . Ker če berete njihove spletne strani, res ponavadi piše, da pazijo na vse v smislu"versatility", marsikdo pa doda, da bolj poudarjeno izbirajo delovno sposobne pse, nekateri pa bolj "lepotne". Tipičen primer delovne psarne in linebreedinga v EU je nemška psarna Lorentz, pa še marsikatera stara HOF Kennel v ZDA, ki ima svoje "linije", delovne v glavnem in to tudi natančno utemeljujejo, kako pri njih poteka vzreja.
Tko da nihče ni rekel, da je to del standarda, pač pa del "programa" vzrediteljev kot temu praviš ti, Martina. In Martina, versatility, torej pestrost je bistvena lastnost te pasme, ki mora s tem biti cilj vseh, ne samo določenih vzrediteljev. In prav s tega vidika se ti meni niti najmanj ne zdiš toleranta, demokratična ... sicer ne bi mojega Tarasa na zadnjem vzrejnem pregledu tako brez milosti skritizirala in mu pripisala toliko izmišljenih napak, da jih zaradi dobrega okusa tukaj ne bom napisala. Torej, kjer je dim, je tudi ogenj in vsaka reakcija je posledica neke akcije iz preteklosti - in teh si tudi ti zdajle nekaj dobila, Martina (tvoj bumerang).

Ja, Bay, še dobro, da nas je lastnikov aussiejev v SLo tako malo. Da o vzrediteljih ne govorim ...

Ata je napisal eno dobro geslo naše in še malo starejše generacije, jaz bom pa še enega drugega, tudi dobrega: "Živi in pusti živeti" :).



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11888 : 05 Februar 2010, 14:28:43
AAAAAAA, znači tu smo  8)!
V tem tiču grmi zajec  :D!



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11889 : 05 Februar 2010, 14:41:31
Se moram malo popravit - edino brezrepi mi niso všeč, ne NBT, ne kupirani. Pač ... vsak od nas ima svoj okus in "program", pa prav je tako.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11890 : 05 Februar 2010, 14:43:37
AAAAAAA, znači tu smo  8)!
V tem tiču grmi zajec  :D!
Haha, Karmen, katerega tiča oz. zajca si pa sploh zdaj imela v mislih (ker jih je po mojem več ... :P)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11891 : 05 Februar 2010, 16:45:03
glej inka
dobila si vzrejnega B. Telesno oceno. Pa je cel cirkus.
Si me vprašala na vzrejnem,  kaj mislim in sem ti povedala tri napake, ki sem jih videla. A to je zate grozna kritika Sicer me ne zanima, ampak če vprašaš..a pričakuješ vse  da je super. Pa saj ni konec sveta, če ima en pes tri napake. Kdo jih pa nima? še MVA ali Crufts zmagovalec ni popoln.
Priporočam ponovno knjigo Australian Shepherd Structure and gait pa boš sama ocenila.
 Si tudi mene spraševala, zakaj ima Taras v rodovniku "not for breeding ", ASCA rodovnik namreč to dopušča. Upam, da zdaj že veš, da si vprašala vzrediteljico, kar sem ti svetovala, ker jaz tega ne vem in me tudi ne zanima. IN se ne vtikam v tem primeru, tudi če vprašaš.
Toliko o lekcijah

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11892 : 05 Februar 2010, 17:21:30
Oh, Martina, hvala za tole javno "pranje perila", ki je očitno tako umazano, da ga le ti na tem Forumu lahko dobro opereš ::), kar tudi najbolje med nami znaš.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11893 : 05 Februar 2010, 18:49:19
Nič hudega, mi smo vsega vajene, prenesemo vse, Inka ne jemlji tega tako osebno  :P.
Glavno, da nam je ta forum tako všeč, saj je zelo pester, na njem se vedno nekaj dogaja  :D.
Sama izmenjava mnenj, pa naj bo ta v takšnem ali onašnem tonu, ni nič slabega, vsaka debata je konstruktivna. 
Mene tudi zelo moti, da je nekaterim nekaj dovoljeno, za kar se koga drugega takoj napade. Res, da sem napisala, da velikokrat takšna prepucavanja gladko spregledam in se jih ne udeležujem, ampak včasih pa se mi zdi, da se komu godi krivica in to tudi povem.
Sploh pa, kdor išče ta najde, ne  ::)?

Še nekaj: v istem leglu nista dva mladiča enaka ne po videzu, ne po značaju, to velja za vse pasme.
Lahko so starši še takšni oh in sploh, to še ne pomeni, da bodo to tudi mladiči. V vsakem leglu se lahko telesne ocene gibljejo od dobre, pa do odlične, nekateri dobijo vzrejno dovoljenje, drugi pač ne.
Nasprotno, pa lahko čisto povprečni starši dajo super mladiče.




inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11894 : 05 Februar 2010, 19:00:00
Karmen, ampak mene pa najbolj začudi in pojezi to, ko se človek niti pohecat ne sme ... pa da sploh ne more bit iskren, ker to takoj nekdo izkoristi za to, da te poniža. Ma, Slovenci smo res en zaf(r)u(stri)ran narod, no :'(.
V psihologiji se sicer temu reče projekcija, ko nekdo v drugih neprestano išče strelovod za zdravljenje svojih kompleksov in frustracij. Ampak zdaj sem pa že preveč direktna in to gotovo ni primerno za forum.
Samo ta teden je očitno na forumu in tudi drugje zelo napeto ???.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11895 : 05 Februar 2010, 19:13:32
Ljudje smo različni, hvala bogu, kaj pa bi bilo, če bi bili vsi enaki  :P. Poglej si profile tistih, ki so objavili svojo starost, vidiš, kakšen razpon je. To pomeni, da se tukaj krešejo mnenja dobesedno med starši in otroki, ali ni v življenju enako?
Res je, da ljudje različno dojamemo šalo in tukaj se je zelo dobro videlo prav ob postu, ki je sprožil vso to debato, ali ne?
Mene te situacije prav zabavajo, tudi zaradi njih mi je ta forum všeč  :P.



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #11896 : 05 Februar 2010, 19:28:59
Hm, polna luna prejšnji vikend pa kaki PMS, pa je to to  >:D   ::)

Znam izzivat, a ne?  :P

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11897 : 05 Februar 2010, 19:29:56
Ata, ti si v manjšini in če ne boš tiho, te bomo steple  >:D >:D >:D!



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #11898 : 05 Februar 2010, 19:32:55
Ha, me morate prvo dobit: na 100m laufam 60m  ;) pol pa padem  :D - toda imam pa dolgoletne izkušnje in kilometrino.

No upam, da sem malo sprostil napetosti, res škoda časa in foruma za take malenkosti...

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


North

  • *
    • Prispevkov: 670
    • Točke: 0
Odgovori #11899 : 05 Februar 2010, 19:34:44
Kako lahko na 100m laufaš 60m?  :D :D



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #11900 : 05 Februar 2010, 19:35:46
Več ne morem  :o :D

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


North

  • *
    • Prispevkov: 670
    • Točke: 0
Odgovori #11901 : 05 Februar 2010, 19:37:22
Hahaha  :o :D



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11902 : 05 Februar 2010, 19:38:12
Če ne bi pisali tudi neumnosti, ta forum ne bi imel 397 strani  :o.



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #11903 : 05 Februar 2010, 19:51:00
To pa zato ker nimam (še) aussija, pa vas ne morem zasipat s slikami, pa neumnimi in resnimi vprašanji, pa kritizirat vas pri tem ne morem, pa napadat za vsako malekost, pa ...
še pun kufer me bote mele in meli  >:D

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #11904 : 05 Februar 2010, 20:07:34
To pa zato ker nimam (še) aussija, pa vas ne morem zasipat s slikami, pa neumnimi in resnimi vprašanji, pa kritizirat vas pri tem ne morem, pa napadat za vsako malekost, pa ...
še pun kufer me bote mele in meli  >:D
jej jaz komi čakam :o :D ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11905 : 05 Februar 2010, 20:41:25
Ha, me morate prvo dobit: na 100m laufam 60m  ;) pol pa padem  :D - toda imam pa dolgoletne izkušnje in kilometrino.

Bomo pa pse nate spustile, bos vidu! Te bojo!!!.... zadusili z ljubcki 8)

Eh res je skoda tega pranja perila. Za vsak odnos sta potrebna (vsaj) 2, zdej pa kdor bo to razumel, bo ;)

battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11906 : 05 Februar 2010, 21:23:55
Ampak recimo pri borderjih al pa pri kelpijih je delitev delovni/razstavni ze tako dalec, da imas cisto razlicne rodovne knjige (recimo ISDS), pri kelpijih mislim da niti ni dovoljeno parit razstavnih z delovnimi (nekaj takega); a tam tudi ne priznas linij? :)

V ISDS knjigo se lahko upiše katerikoli border če naredi delavni preizkus in če plačaš seveda. Sploh pa so mi ta kreganja delavno/razstavno že dolgo časa smešna, ker mi ni čisto jasno po čem točno naj bi bile delavne linje delavne? A pasete krave z njimi, a borderaši masovno pasejo ovce ali kaj?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11907 : 05 Februar 2010, 21:46:41
Se enkrat, kar sem napisala ze par postov nazaj; delavne linije, ali psarne, ali kakorkoli hoces to imenovat, se pri paritvah bazirajo pretezno (isds pa itak izkljucno) na pasnih sposobnostih. Pri avstralcih se tocno ve, katere psarne so imele kaksne cilje.

Ne vem, ali je to samo pasemska razlika, ampak med delovnimi sposobnostmi Grina in Wapi, v smislu volje,  vztrajnosti, koncentracije, vzdrzljivosti, je razlika noc in dan...

Pa kaj ste se zdej v to upicili? Jaz vidim razliko med delovnimi in razstavnimi. Ce jo vi ne, pac vasa stvar. Ne vem no...

battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11908 : 05 Februar 2010, 21:57:48
Se enkrat, kar sem napisala ze par postov nazaj; delavne linije, ali psarne, ali kakorkoli hoces to imenovat, se pri paritvah bazirajo pretezno (isds pa itak izkljucno) na pasnih sposobnostih.

Ne vem, ali je to samo pasemska razlika, ampak med delovnimi sposobnostmi Grina in Wapi, v smislu volje,  vztrajnosti, koncentracije, vzdrzljivosti, je razlika noc in dan...

Mislm da gre kot prvo za pasemsko razliko. Če pa se delavne sposobnosti štejejo kot pašne sposobnosti, potem naj povem, da imajo pašne izpite pri nas nerejene izključno borderji razstavnih linij, tisti delavni pa tečejo agility.
Sama nimam nič proti delavnim linijam tako kot ne proti razstavnim, razburim se le, ko nekdo začne trditi da delavne linije parijo v dobrobit pasme medtem, ko razstavne linije uničujejo pasmo.
Ne vem kako je pri avstralcih ampak pri borderjih, gredo delavne linije v smeri dolgih nog in posledično hitrosti (to kar je pač potrebno za agy), kar pa ne pomeni, da imajo delavni kaj več pašnega nagona kot razstavni. Res je da z nekim ultra razstavnim borderjem na krajših nogah ne moreš doseči takšne hitrosti, kot jo dosegajo dolgonogi in krajše dlaki borderji ampak konec koncev to niti ni njihova provtna naloga. Pri vzreji se mi zdi pomembno ohranjanje nagona za to za kar je pes prvotno narejen vse ostalo pa so postranske stvari.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11909 : 05 Februar 2010, 21:58:45
Se enkrat, kar sem napisala ze par postov nazaj; delavne linije, ali psarne, ali kakorkoli hoces to imenovat, se pri paritvah bazirajo pretezno (isds pa itak izkljucno) na pasnih sposobnostih.

Ne vem, ali je to samo pasemska razlika, ampak med delovnimi sposobnostmi Grina in Wapi, v smislu volje,  vztrajnosti, koncentracije, vzdrzljivosti, je razlika noc in dan...

Pa kaj ste se zdej v to upicili? Jaz vidim razliko med delovnimi in razstavnimi. Ce jo vi ne, pac vasa stvar. Ne vem no...

No vidiš, Lilit, eni to vidijo, eni pa ne, enim je zanimivo, drugim smešno, enim pa žalostno, spet tretje jezi ... :D. Skratka, Karmen pravi, da smo različni in prav ma in prav je tko :).
Tole kar si napisala o razlikah med Wapi in Grinom, a to ti misliš samo pri paši al tudi pri agilityju?