Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498085

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11910 : 05 Februar 2010, 22:01:00
Saj ni nujno, da je delitev na delovno in razstavno linijo. Linija je, za moje pojme, npr. tudi Propwash, Thornaple, Twin Oaks, Slash V, Mistretta ipd.
Psarne, ki že dolgo vzrejajo in katerih predstavniki imajo značilne lastnosti po katerih se razlikujejo od drugih.
Če nekdo reče, da ima psa Propwas linij, je tistemu, ki linijo pozna, takoj jasno kakšen pes (po vsej verjetnosti) izgleda.

Govor o delovnih in razstavnih linijah je podoben. Če ti nekdo reče, da ima psa delovnih linij potem si predstavljaš kaj ima v mislih. Enako tudi za razstavne linije.

p.s. Ata, welcome to the club :D Že kaj veš kdaj bo prišel čas za psa?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11911 : 05 Februar 2010, 22:05:25
Saj ni nujno, da je delitev na delovno in razstavno linijo. Linija je, za moje pojme, npr. tudi Propwash, Thornaple, Twin Oaks, Slash V, Mistretta ipd.
Psarne, ki že dolgo vzrejajo in katerih predstavniki imajo značilne lastnosti po katerih se razlikujejo od drugih.
Če nekdo reče, da ima psa Propwas linij, je tistemu, ki linijo pozna, takoj jasno kakšen pes (po vsej verjetnosti) izgleda.

Delitev na psarne mi je recimo bolj všeč, saj se točno ve o čem govori človek in kaj lahko iz nekatere linije pričakuje. Ne vem meni so ta pričkanja okoli tega katere linije so boljše totalno idjotska, dokler se ve da neka psarna dela v dobrobit pasme in ne gre v ne vem kakšne ekstreme oz odstopanja od standardov.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11912 : 05 Februar 2010, 22:13:28
Verjetno imas prav glede pasnega izpita (a pol bom jaz prva, ne mi rec). Bi pa rekla da je najbrz krivo tudi to, da pri nas pase itak ni, in kolikim se nam da vozit v Italijo?

Nisem pa opazila, da bi sli delovni borderji v smeri agija, vsaj jaz take vzreje pol ne smatram za delovno... pa sej pri nas itak ni nobene delovne psarne...

Pri vzreji se mi zdi pomembno ohranjanje nagona za to za kar je pes prvotno narejen vse ostalo pa so postranske stvari.

Se strinjam... sam tudi ohranjanje tega nagona je pol ze malo vprasljivo... dobro da imajo samo razstavni borderji pasni izpit, samo tudi njih je bolj malo, in koliko od teh se jih uporabi v vzreji? Pescica :-\ pri avstralcih pa itak...

inka, to za Wapi in Grina velja na splosno. Pri Grinu je treba ves cas pazit, kako se z njim dela, da mu ne pade motivacija, koncentracija... na ovckah zdrzi malo dlje kot v drugih sportih sicer ;) Wapi je pa stroj 8) (kar bi blo sicer bolj fino ce bi imela 100 ovc, ne pa garsonjero, ampak ok ;))

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11913 : 05 Februar 2010, 22:18:08
Isla, jaz nisem prepričana, če je kdo direktno že kdaj napisal v tej temi, da je ena od linij boljša? Pa se jih dostikrat omenja, ampak vse ostalo je pa bolj domišljija posameznikov ... ::). In vedno so linije izhajale od psarn, od kje pa naj bi drugje.

Ata, če boš nabavil Aussieja, ti svetujem psarno, ki ni opredeljena - da ne boš imel tega bremena. Boš videl, takoj ko boš objavil novico, bo priletelo: "Iz katere psarne pa je?" In potem boš moral imet dobre živce ali pa raje pozabit na forum (oz. klub, pravi Zoe) :P.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11914 : 05 Februar 2010, 22:21:21

Se strinjam... sam tudi ohranjanje tega nagona je pol ze malo vprasljivo... dobro da imajo samo razstavni borderji pasni izpit, samo tudi njih je bolj malo, in koliko od teh se jih uporabi v vzreji? Pescica :-\ pri avstralcih pa itak...


Pri nas je bilo veliko teh, ki imajo pašni izpit že uporabljena za vzrejo: Bay, Deep, Lynn, Kate tudi (mislim da ima pašni izpit) najbrž še kakšen.
In ja očitno boš prva z pašnim izpitom in delavnim borderjem  :o Čestitke že v naprej.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11915 : 05 Februar 2010, 22:23:45
A ni Tina z Makom naredila izpit zdej na zadnjem roku?

Ma grozno, da mi moras cestitat za kaj takega :'(

Glede pasemske razlike - ko berem tuje (ameriske) forume, so delovni avstralci, dejansko tisti, ki delajo z zivino, prakticno toliko sposobni kot borderji... torej zakaj pri nas ni tako? :-\
In ne mi zdej vlec ven da agiliti ni isto kot pasa ::)

battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11916 : 05 Februar 2010, 22:24:16
Isla, jaz nisem prepričana, če je kdo direktno že kdaj napisal v tej temi, da je ena od linij boljša? Pa se jih dostikrat omenja, ampak vse ostalo je pa bolj domišljija posameznikov ... ::). In vedno so linije izhajale od psarn, od kje pa naj bi drugje.

No ja to se vendar bere med vrsticami, zakaj bi se sicer toliko prerekali. Seveda da linije izhajajo iz psaren, ampak obstajajo psarne in PSARNE in detajli so pomembni.

Ja res je mislim da ima Mak pašni izpit, se opravičujem. Ampak moja poanta je bila, da uglavnem pasejo (pri nas) razstavni borderji.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11917 : 05 Februar 2010, 22:25:35
inka, to za Wapi in Grina velja na splosno. Pri Grinu je treba ves cas pazit, kako se z njim dela, da mu ne pade motivacija, koncentracija... na ovckah zdrzi malo dlje kot v drugih sportih sicer ;) Wapi je pa stroj 8) (kar bi blo sicer bolj fino ce bi imela 100 ovc, ne pa garsonjero, ampak ok ;))
No, sej to se pa čisto ujema z mojim razumevanje bistevne razlike med pasmama - aussie se bo hitro dolgočasil, če delo dojema kot rutino, zato rabi tudi več "prostega razmišljanja" pri učenju paše, ne smeš ga dušit s komadami, ker hoče in mora delat s svojo iniciativo, če ne mu pade motivacija. To je super timsko delo, če se pes in lastnik dobro ujameta. On "pade noter" pri paši na čisto drug način kot border, ampak to že ni več moje področje.

Isla, a potem se o BCjih njihovi lasntiki ves čas tkole pogovarajte: "Ta je delavni pa nima pašnega, tale pa razstavni s pašnim ..." :o >:D Kdo je sploh to izumu, če ne izvira to izključno od psarn BCjev?



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11918 : 05 Februar 2010, 22:35:29

Isla, a potem se o BCjih njihovi lasntiki ves čas tkole pogovarajte: "Ta je delavni pa nima pašnega, tale pa razstavni s pašnim ..." :o >:D Kdo je sploh to izumu, če ne izvira to izključno od psarn BCjev?

Nisem opazila da bi se kdo tako pogovarjal, ker kakšna je situacija se itak ve... Moram priznat, da drugega dela tvojega vprašanja ne razumem čist dobro, kako točno bi lahko bilo to poveznao s psarnami?

Pomoje bo najboljš, da nehamo smetit z border temo pri avstralcih. Uglavnem ne se kregat, ker nima smisla, razen, da drugi uživamo ob prebiranju vaše teme.  :P



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11919 : 05 Februar 2010, 22:36:21
Ja vem, kaj mislis ;) Grin najrajsi resuje probleme, uziva, ce lahko razmislja, medtem ko Wapi uziva, ce ji ni treba razmisljat ampak izpolnjuje navodila.

Ampak nisem o tem govorila... bolj o delovni etiki in vzdrzljivosti... tudi ce dela raznolike stvari, je Grin skoncentriran najvec nekaj minut, mogoce 5 ali 10. Tudi na ovcah...

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11920 : 05 Februar 2010, 22:42:08
Isla, zanima me, na podlagi česa sploh potem delite BCje na dve liniji, če to ni v standardu ali ne izvirajo iz tako opredeljenih psarn. Ker je pri aussie-jih to odvisno od psarne, ne pa od tega, a nekdo trenira agility ali pašo ... a se to lastniki sami tako opredeljujejo ali kaj? Jaz tega ne razumem, pa sem mislila, da je tebi za BCje to jasno. No, pa tudi slišim že dolgo, da se govori o teh linijah pri vas. A so take razlike med psi al kaj ???
Ne vem, zakaj mislš, da se kregam ??? Samo nagnjena sem k temu, da če mi kaj ni jasno, vprašam. Razen tega me bega, ko praviš, da te jezi, če nekdo omenja linije, pa jih sama potem  tudi omenjaš :P.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #11921 : 05 Februar 2010, 22:51:37
Še nekaj o teh "linijah" in linijah

Delitev na linijsko vzrejo oz. line breeding in na delovno/in razstavno linijo ima bolj malo skupnega.

line breeding se gre en vzreditelj/psarna s svojimi psi in drži svojo krvno linijo (ki seveda za sabo nosi neke lastnosti - ali so to lahke ali težke kosti orgomno ali minimalno dlake tak karakter ali onaki karakter ali....). In to mi nekdo lahko pokaže na papirju. Obstaja v rodovniku.

Delitev na delovno in razstavno linijo je pa osnovana na čem? Na mnenju posameznikov. Jaz vidim razlike med psi & psarnami & različnimi linijami ( s tem mislim line breeding), še vedno pa ne vidim podlage za delitev na razstavne in delovne linije. Zame je delovni pes tisti, ki dela, za kar je bil vzrejen - ali pa če malo spustim standarde pa rečem pes, ki je aktiven v nekem kin. sportu. Razstavni tisti ki hodi po razstavah. Kavč pes tisti, ki cel ljubi dan leži na kavču in mu je največ kar naredi, da se v kuhinjo premakne in poje večerjo, gre na hitro ven in nazaj na kavč. Itd itn variacij je še ogromno, niso pa to linije.

OK neham morit in vračam temo avstralcem.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11922 : 05 Februar 2010, 22:52:51
Isla, zanima me, na podlagi česa sploh potem delite BCje na dve liniji, če to ni v standardu ali ne izvirajo iz tako opredeljenih psarn. Ker je pri aussie-jih to odvisno od psarne, ne pa od tega, a nekdo trenira agility ali pašo ... a se to lastniki sami tako opredeljujejo ali kaj? Jaz tega ne razumem, pa sem mislila, da je tebi za BCje to jasno. No, pa tudi slišim že dolgo, da se govori o teh linijah pri vas. A so take razlike med psi al kaj ???

Aja to te zanima  :D
Jaz mislim (ampak to je samo moje osebno mnenje), imaš linije, ki so upisane v ISDS knjigo ampak ti psi imajo v večini tudi FCI rodovnike potem pa imaš pač linije, ki po izgledu opredeljene kot delavne linije: krajša dlaka, lažja konstitucija, malo daljše noge itd in razstavne: močnejših konstitucij, daljša dlaka, močnejše glave itd. Ampak to ni nikjer opisano to je stvar pogovorov in izkušenj lastnikov psov. Pač ve se kakšne linije se parijo in kaj se od določene linije pričakuje. Na razstavah pa se v razred delavni lahko prijavijo psi, ki imajo narejen pašni izpit in jim vpis v isds knjigo čisto nič ne pomaga če izpita ni.
Vsekakor se strinjam, da razstavni psi težjih konstitucij ne morejo dosegati tako dobrih rezultatov v agilitiju kot jih lahko kakšni lažji psi čeprav z dobrim vodnikom je vse možno. Najbrž me bojo tisti bolj potkovani borderaši v marsičem popravili, ampak to je kar se mojega vidika to glede linij. Pač linje se ustvarjajo glede na osebno mnenje posameznika.

Aja pa tisto o kreganju ni letelo nate ampak na celotno temo, saj ste zabavne...  :D
Ne jezi me če kod omenja linije(mogoče sem se narobe izrazila ali pa sem že preveč indoktrinirana) , ampak če kdo govori o tem da razstavni uničujejo pasmo in obratno.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11923 : 05 Februar 2010, 23:03:59
Ja jaz tudi pojmujem kot delovne tiste, ki so vpisani v ISDS. Izlged je pac relativen, ker ISDS itak nima standarda po izgledu (ce pase kot border, potem je border).
Pri nas so vecinoma vsi vpisani tudi v FCI, ampak v Angliji ni lih tako... imajo working sheepdog in imajo border collie... nikakor mi pa ne uspe ugotovit, v cem tocno je fora :-[ nekako sem razumela, da w.s. ne morejo kar tako vpisat v njihov KC, sam potem mi ni cisto jasno, kako pridejo v FCI...

battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11924 : 05 Februar 2010, 23:08:23
nekako sem razumela, da w.s. ne morejo kar tako vpisat v njihov KC, sam potem mi ni cisto jasno, kako pridejo v FCI...

Saj sem ti že zgoraj napisala, z delavnim preizkusom in z denarjem.  ;D



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #11925 : 05 Februar 2010, 23:08:40
off topic (za islo) - naš Shep je bil delovna linija, pa je imel 58 cm in 25 kg...  ;).

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11926 : 05 Februar 2010, 23:09:53
Saj sem ti že zgoraj napisala, z delavnim preizkusom in z denarjem.  ;D

Ne ne, tako pridejo v ISDS ;) v obratni smeri ne vem, kako gre.

battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11927 : 05 Februar 2010, 23:11:14
off topic (za islo) - naš Shep je bil delovna linija, pa je imel 58 cm in 25 kg...  ;).

Najbrž je šlo bolj za izjemo kot pravilo, sicer pa če si še ti upadla v tole temo, lahko ti malo bolj razložiš zadeve, ker si v tem področju doma.  :P



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #11928 : 05 Februar 2010, 23:15:42
isla - jaz sem se v avstralce zaljubila ufff - 14 let nazaj. Vem natančno kdaj in kje. In skoraj enega pripeljala doma (black-trija). Ampak - že zelo dolgo v tej temi ne komentiram. Vem, zakaj  8)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11929 : 05 Februar 2010, 23:16:56
O.K. Isla, zdaj razumem, kako je bilo to mišljeno.
No, Neyka, a vidiš da je vsaj pri naši pasmi to precej povezano, seveda pa ni treba, da je linebreeding namenjen doseganju takih ciljev - psarne imajo svojo linijsko vzrejo psov, ki so v našem primeru zaželeni takih fizičnih in psihičnih lastnosti, da so bolj idealni ali za delo na ranču ali pa za razstavljanje. Večinoma je najbolj opazna razlika v konstituciji in dlaki, značajske in druge lastnosti pa so manj izpostavljene, čeprav zelo pomembne, tudi pri razstavnih. Ker je dejstvo, da so lažji psi hitrejši, ne rabijo dlake za delat lep vtis, itd ... Bolj vpadljiva močna konstitucija in dlaka pa delata "lepši vtis", a ne. Koliko pa v resnici delajo predstavniki teh "linij" je pa po mojem dokaj različno in celo neodvisno od tega. Pasma je ista in torej tudi značaj, potrebe ....

Res je tudi, da vsi vzreditelji niso tako strogo opredeljeni, so pa zelo znane starejše "linije", ki jih je že Zoe nekaj naštela.
Itak pa je srednja pot najboljša.
A da je je kdo rekel, da razstavni uničujejo pasmo al pa obratno? Že mogoče  :-\, ampak se res ni za sekirat okrog tega.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #11930 : 05 Februar 2010, 23:26:28
Vem, zakaj  8)
Pišuka, Kolibri, sm pomislila, da delaš reklamo za NLB :D :D :D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11931 : 05 Februar 2010, 23:27:08
Mak je tudi med vecjimi... saj ti pravim, da ISDS ne priznava nobenega standarda po izgledu. Sicer naj bi osbtajali 4 tipi (delovnih) bcjev glede na izgled, ma, ze tako smo prevec zasmetile temo, ne spada to vec med avstralce ;)


battito animale


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #11932 : 05 Februar 2010, 23:29:56
. Sicer naj bi osbtajali 4 tipi (delovnih) bcjev glede na izgled, ma, ze tako smo prevec zasmetile temo, ne spada to vec med avstralce ;)

Sorry vem da je tema že čisto zasmetena oz off topic, ampak res me zanima kateri 4 tipi so to? Naj admin magari preseli temo k borderjem al neki....  ;D



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11933 : 05 Februar 2010, 23:42:17
Ti bom poslala po ZS :)

battito animale


ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #11934 : 06 Februar 2010, 13:36:42
Ata, če boš nabavil Aussieja, ti svetujem psarno, ki ni opredeljena - da ne boš imel tega bremena. Boš videl, takoj ko boš objavil novico, bo priletelo: "Iz katere psarne pa je?" In potem boš moral imet dobre živce ali pa raje pozabit na forum (oz. klub, pravi Zoe) :P.

he, he, Inka hvala za skrb, toda takrat ko bom dobil psa, mi bo prav prisrčno dol viselo, kaj si bodo drugi mislili o tem. Ta pes bo moj in rad ga bom imel ne glede na to iz katere psarne ali "psarne" bo prišel. Po tolikem čakanju se res ne mislim ozirat na take malenkosti, pripravljen pa bom, tako kot do sedaj, sprejeti vsak konstruktiven predlog in nasvet od kogarkoli z izkušnjami, saj se zavedam, da je moje poznavanje kljub dveletnemu "izobraževanju" še vedno premalo...
In kot sem že parkrat omenil: ker še doma niso popolnoma izpolnjeni vsi pogoji, ki sem si jih postavil, zato še nekaj časa, žal, ne bom imel psa.
Sama želja ni vedno dovolj, ne grem pa več z glavo skozi zid, kjer so zraven malo priprta vrata...

Zoe, tu zgoraj je skrit odgovor  :)

Uf, se vidi, da je danes nek zamorjen dan, da imam spet take "globoke"... ::)



Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11935 : 06 Februar 2010, 15:24:06
Zakaj smo mi morali kupiti novo, večjo sedežno:



Ena romantična, psa razstavne linije:




sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #11936 : 06 Februar 2010, 18:11:09
Ok uh ah ufff sm se zdele pregrizla čez vse tele poste, ki ste jih nakvačkali zadnjih nekaj dni.
Ja bila je polna luna ampak že prejšnji vikend  ::)

Uglavnem tle v Amsterdamu nisem uspela zaslediti še nobenega aussieja, čeprav je kar veliko psov, ampak večina jih je labradorcev (čokoladnih) ali pa border colliejev  :P

Ker seveda jaz ne bi bila jaz...moram malce provokacije spet sprožiti. In to leti na eno tule gor, ki pravi da je brezmadežna ostali pa niso:
1. versatile vzreja...hm kontriraš sama sebi, po eni strani praviš, da so aussieji tvoje vzreje sposobni delati vse, opraviti kak izpit, dobro se odrezati na tekmah in na razstavah...hkrati pa javno praviš, da pri tebi "preveč ambiciozni lastniki nimajo šans"? Ne razumem kako gre to dvoje skupaj.
2. vprašanje, ki se nanaša na prvo točko: če so tako superduper versatile aussieji, kateri iz tvoje vzreje se lahko pohvali s kakimi res dobrimi dosežki...to je takimi, ki izstopajo iz pasemskega povprečja na vseh področjih?
3. oprosti, ampak lahko prosim razložiš zakaj Chip ni uporabljen nikoli bil v vzreji, čeprav je prvak in ima vzrejno dovoljenje ;)...


Pa fajn se mejte še naprej, zaenkrat priznam, da še ne pogrešam ne Tax (edina aussiejka v SLO, ki je dosegla zaenkrat dejansko edinstvene rezultate v agilityu) ali Urcha. Ampak bom, slej ko prej...




Lucky Lady

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #11937 : 06 Februar 2010, 19:27:01
Lep pozdrav iz  zasnežene štajerske :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11938 : 06 Februar 2010, 19:38:08
Danes vas je zopet zametlo?



Lucky Lady

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #11939 : 06 Februar 2010, 19:55:13
Ja,je pa super vidiš tudi pri živalih kako norijo po snegu k nam pridejo divji fazani (no divji verjetno gojeni v fazanarijah)čisto do štale  pa hodijo za mano kot kokoške ampak taki ne preživijo ne vejo si najt hrane in hitro so plen drugih živali.Mogoče se bo jutri kateri od kmetov ki ima traktor spomnil da nas bo odplužil :o lani smo bili tri dni brez elektrike in teden dni odrezani od civilizacije,ko je zapadlo toliko snega ampak nam ni hudega seniki so polni,zrnja je dovolj za celo leto kužki imajo brikete vedno za kak mesec no mi pa, kot se pri nas reče v tunki zadosti zaseke in mesa. :-[no hec mora bit meni osebno je bolj všeč mrzla prava zima kot pa tisto zimskopoletje.Tudi živali se boljše počutijo če so letni časi,,normalni,,Joj sem se razpisala čist v drugo temo kot je sedaj aktualna. Karmen sem pozabila povedat čudovite slikice(dober aparat ;)), lepi psi in sožitje z mucami.